Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6949
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
am reusit sa procur vaccinul Agavac in Bucuresti-flacon de 100 ml.Daca mai este cineva interesat,mai sunt disponibile 3 flacoane.numai bine

#6950
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

View PostBadea-Gheo, on 24 noiembrie 2014 - 18:50, said:

Buna seara! Ma simt terminat...am adus caprele de la stana...caprele mature sunt vai de capul lor...dar problema st ieditele....sunt groaza de slabe... St ca in primavara. Mai au vreo sansa?...

Trebuie hranite bine, dar mare atentie ca mancarea sa nu fie prea bogata in produse care ingrasa (gen porumb) ci mai bogata in proteina si calciu. Se ingrasa foarte repede si nu le face bine prea multa grasime. Mai ales la caprele adulte, exista riscul sa ai probleme la fatare. La noi a fost cineva care le-a luat foarte slabe de la stana si a insistat cu tainul ca sa le refaca si au murit jumatate la fatare. Tot la stana aia le-am avut si eu dar am insistat mai mult pe fan de lucerna stiind ca e mai bogat in proteine si tain (dar nu foarte mult si cu mai putin porumb). Ale mele au avut performante slabute dupa fatare ca productie de lapte, unele abia au alaptat 2 iezi, dar ele au fost sanatoase.
Acum nu stiu daca am analizat eu corect situatia dar asa am interpretat eu cele intamplate. Am observat ca atunci cand sunt tinute acasa si primesc tain se ingrasa foarte repede. Eu dupa monta le-am redus destul de mult tainul pt ca deja semanau cu purceii.
Cred ca e bine cum ati gandit, le ingrijiti pana la primavara si apoi trageti o concluzie daca sunt de tinut la prasila.
Ce am observat eu, caprele care intra slabe in iarna o sa aiba si performante mai slabe in primavara. Chiar daca in timpul iernii ele isi revin oarecum fizic. Dar si asta e doar o interpretare a mea si poate fi partial sau total gresita.
Sanatate multa dumneavoastra, si animalelor.
Numai bine!

#6951
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Dupa cum deja stiti, la mine si-a facut prezenza Agalaxia, dupa primele semne la ochi am facut vaccinarea pe 6 dec. la absolut tot efectivul, acum tapul Saanen are incheieturile umflate si schiopateaza, cum as putea sa-l ajut?

#6952
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Oare un tratament cu antibiotic ar ajuta?


#6953
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
http://biblioteca.re...-alb-48727.html

#6954
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

View PostAndrei_Teslariu, on 08 decembrie 2014 - 17:39, said:



Trebuie hranite bine, dar mare atentie ca mancarea sa nu fie prea bogata in produse care ingrasa (gen porumb) ci mai bogata in proteina si calciu. Se ingrasa foarte repede si nu le face bine prea multa grasime. Mai ales la caprele adulte, exista riscul sa ai probleme la fatare. La noi a fost cineva care le-a luat foarte slabe de la stana si a insistat cu tainul ca sa le refaca si au murit jumatate la fatare. Tot la stana aia le-am avut si eu dar am insistat mai mult pe fan de lucerna stiind ca e mai bogat in proteine si tain (dar nu foarte mult si cu mai putin porumb). Ale mele au avut performante slabute dupa fatare ca productie de lapte, unele abia au alaptat 2 iezi, dar ele au fost sanatoase.
Acum nu stiu daca am analizat eu corect situatia dar asa am interpretat eu cele intamplate. Am observat ca atunci cand sunt tinute acasa si primesc tain se ingrasa foarte repede. Eu dupa monta le-am redus destul de mult tainul pt ca deja semanau cu purceii.
Cred ca e bine cum ati gandit, le ingrijiti pana la primavara si apoi trageti o concluzie daca sunt de tinut la prasila.
Ce am observat eu, caprele care intra slabe in iarna o sa aiba si performante mai slabe in primavara. Chiar daca in timpul iernii ele isi revin oarecum fizic. Dar si asta e doar o interpretare a mea si poate fi partial sau total gresita.
Sanatate multa dumneavoastra, si animalelor.
Numai bine!

Multumesc! Sanatate multa si dvs si tuturor utilizatorilor de pe forum!

#6955
daris2004

daris2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.12.2013
Am o intrebare un pic ciudata. Se poate administra ceva la berbecuti sa nu mai fie in calduri? ca slabesc foarte tare si proprietarul vrea sa-i vanda la anul. Multumesc

#6956
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
Tot cu o intrebare revin si eu;ce blocuri minerale recomandati pt suplimentarea vitaminelor si mineralelor in aceasta perioada si de unde le-as putea cumpara din bucuresti? cu multumiri

#6957
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

View Postshaolyn, on 08 decembrie 2014 - 22:01, said:


Multumesc mult pentru link, am citit cu mare interes atat mat. de la dvs cat si alte materiale  dar nimic concret despre tratamt cu antibiotoce. Din
experienta imi puteti spune daca tratarea cu
steptomecina ajuta?Merita facuta sau doar le
chinui?

#6958
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Etiologie: MYCOPLASMA AGALACTIAE
- germen polimorf care se dezvoltă pe medii acelulare;
- prezintă pluralitate antigenică: tipul A, N, C;
- rezistenţa: în mediul exterior este scăzută, iar în glanda mamară poate
persista mai mult de 7 luni;
- sunt sensibile la acţiunea: streptomicinei, cloramfenicolului şi tetraciclinei
Caractere epizootologice:....
http://www.referatel...eratele-com.php
samd.
PS: cloramfenicol gasesti in CTP12. Evita insa folosirea lui!

#6959
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdaris2004, on 09 decembrie 2014 - 11:20, said:

Se poate administra ceva la berbecuti sa nu mai fie in calduri?

Zeama de burdizzo.

#6960
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014

View Posthoria66, on 09 decembrie 2014 - 23:07, said:

Zeama de burdizzo.
LOL

#6961
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDu44, on 09 decembrie 2014 - 17:37, said:

ce blocuri minerale recomandati pt suplimentarea vitaminelor si mineralelor ....

N-au vitamine. Au doar minerale. Vitaminele nu rezista in conditii aspre de mediu, se degradeaza.

Cauta aici: https://www.google.r...gbv=2&oq=&gs_l=

Cred ca se pot comanda si on-line.

#6962
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

View Postshaolyn, on 09 decembrie 2014 - 23:01, said:

Etiologie: MYCOPLASMA AGALACTIAE
- germen polimorf care se dezvoltă pe medii acelulare;
- prezintă pluralitate antigenică: tipul A, N, C;
- rezistenţa: în mediul exterior este scăzută, iar în glanda mamară poate
persista mai mult de 7 luni;
- sunt sensibile la acţiunea: streptomicinei, cloramfenicolului şi tetraciclinei
Caractere epizootologice:....
http://www.referatel...eratele-com.php
samd.
PS: cloramfenicol gasesti in CTP12. Evita insa folosirea lui!
Deci sa-nteleg ca desi Mycoplasma Agalactiae este sensibil la antibiotice se recomanda sa nu tratam cu antibiotic, cel putin in cazul capritelor mele (articulatii umflate), corect ?

#6963
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu. Ti s-a recomandat sa eviti cloramfenicolul, fiindca da reactii adverse grave (hepatice, renale, maduva etc.).

In privinta articulatiilor, indiferent care ar fi agentul cauzal, este greu sa tratezi injectabil pe cale generala, fiindca medicamentele nu prea reusesc sa treaca de capsula articulara, in multe cazuri fiind necesare injectiile intra-articulare. Pe care nu prea le face toata lumea. Si printre practicieni sunt putini care se complica cu asa ceva.

#6964
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View PostTraianA, on 10 decembrie 2014 - 10:01, said:

Deci sa-nteleg ca desi Mycoplasma Agalactiae este sensibil la antibiotice se recomanda sa nu tratam cu antibiotic, cel putin in cazul capritelor mele (articulatii umflate), corect ?
Imi permit să vă sfătuiesc (din ce am citit pe internet) să folosiţi  local tamponări cu iod. Se pare că-şi vor reveni după 2-3 săptămâni. Numai bine!

#6965
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, afectiunile la ochi aproape le-a trecut folosind unguentul Mibazon, sper sa treaca si afectiunile articulatiilor. Cu stima!

#6966
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Sunt zile in care ajung destul de tarziu acasa si uit ca nu toata lumea de aici are studii de specialitate. Raspunsul meu de mai sus era doar un citat din link iar PS-ul facea referire la unul din cele trei antibiotice recomandate de autori. Cloramfenicolul nu mai este autorizat decat pentru animale de companie si interzis la cele de renta. Il mai folosesc la caini, pisici  sau in situatii disperate in care stiu sigur ca animalul respectiv va fi mai degraba ingropat decat mancat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate