Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6049
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

View Postionutzitaly, on 25 iunie 2016 - 12:05, said:

Apropo de genetica existenta in Romania,  vorbeam cu un prof italian cu experienta serioasa in zootehnie.   A fost implicat in niste investii in Romania si a cunoscut binisor tara....Imi zicea ca a ramas uimit de ce baza genetica  exista in Romania la oi si totusi nici o rasa care sa fie ok la nivel comercial.  Dupa el e o crima faptul ca nu s-a mai facut nici o cercetare serioasa in sector in ultimii 30 de ani.

Da, asa e! Baza genetica autohtona la plante si animale e foarte valoroasa... Selectia naturala si cea facuta timp de sute de ani de om pe melagurile noastre au condus la existenta unor numeroase genotipuri interesante, din pacate foarte putin studiate si promovate! E cam singurul domeniu unde mai suntem inca interesanti si potential competitivi.

Resursele genetice sau germoplasa prezinta interes pentru altii, nu si pentru cei cu functii de raspundere si in ale carar pixuri sta finantarea cercetarii nationale.

Daca inlocuim in totalitate soiurile si rasele vechi, locale, aparute in timp de sute de ani, rustice (chiar daca mai putin productive) si adaptate conditiilor ecologice tipice noua, cu unele aduse din alta parti, sa nu ne miram ce se poate intampla mai tarziu cu siguranta alimentara a Romaniei!

Soiurile si rasele foarte productive pot fi utilizate si performa in anumite conditii, dar pentru ca au o baza genetica ingusta (sunt obtinute din cateva soiuri sau rase, de regula cam aceleasi) sunt  foarte putin adaptabile unor conditii variate de mediu, sunt extrem de expuse schimbarilor climatice si patogenilor (boli si daunatori) noi din diverse zone ale Pamantului ajunsi la noi datorita globalizarii si circulatiei "libere" a persoanelor si marfurilor.

Nu sunt impotriva soiurilor si raselor moderne si productive (cele mai multe straine), ele sunt cele care aduc rentabilitate si performanta in foarte multe cazuri, spun doar ca nu ar trebui neglijate sau uitate soiurile si rasele vechi autohtone! Nicio natiune normala "nu arunca la gunoi" aceasta bogatie!

Poate ca ar trebui sa luam in calcul si unele lucruri din istorie si sa invatam cate ceva inainte de a ne arunca orbeste (ca natie) cu capul in gard pe principiul "tot ce e adus din strainatate e bun si util noua si tot ce e romanesc e prost si ineficient"!

Unul dintre exemplele din istorie ar putea sa fie "Marea Foamete din Irlanda", cauzata de aparitia in acea tara a manei cartofului... Daca ai doar cateva soiuri cultivate dintr-o specie si apare o noua boala sau un daunator, multi (milioane) au de suferit... Au fost situatii aproape similare, mai recente, la porumb, la grau, la orez, datorita folosirii exclusive a catorva soiuri performante sau hibrizi cu baza genetica ingusta...
https://ro.wikipedia...
Varianta in engleza e mai bine scrisa...
https://en.wikipedia...Famine_(Ireland)

View Postparintele, on 25 iunie 2016 - 12:39, said:

Domnilor, eu nu am niciun fel de ganduri sau pretentii, pur si simplu am vazut o salbaticiune, am pozat-o si am intrebat pe cei care se pricep mai mult/ au vazut mai multe decat mine daca, dpldv, merita sa pierzi timpul altoind, plantand, ingrijind,ocupand locul cu un nuc/cativa nuci ca asta...

Sigur ca merita!

Edited by goguteaca, 25 June 2016 - 13:25.


#6050
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare, mã confrunt si eu cu o dilemã. Terenul meu este expus în pantã, un fel de pâlnie, astfel atunci când plouã foarte mult, undeva la mijlocul terenului cum se scurge de pe deal, se strânge foarte multã apã în pãmânt, și nenorocul meu este ca asta se întâmplã exact pe un rând de nuci, la aproximativ 6-7pomi.
Cineva îmi spunea ca as putea face un șanț în partea de sus a rândului de pomi pentru a se acumula apa acolo. Ce pãrere aveți?

#6051
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Am fost astazi in livada. Exceptand faptul ca balaria este dominanta, nucii arata binisor tinand cont de faptul ca anul asta nu le-am dat deloc apa. Cel mai inalt are 3,2 m inaltime, media este de peste 1,7 m iar lastarii de anul asta au in medie 1 m lungime si diametru se apropie de 1cm. Singura probleme e ca tanjesc dupa un insecticid si mai ales dupa un disc sa mai distruga din buruiana

Attached Files



#6052
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Nu "incurca" balariile alea?   sau la plantatie irigata sunt tolerabile? Ce faci cu ele?

#6053
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Incurca enorm de mult, dar o sa bag discul si o sa le toc. Si nu e irigata, nu le-am dat deloc apa anul asta, dar au fost precipitatii. Luna asta am avut 70-80l/mp. Noroc chior. O sa forez un put zilele astea si sper sa rezolv problema

#6054
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postsava1979, on 28 iunie 2016 - 08:07, said:

Incurca enorm de mult, dar o sa bag discul si o sa le toc. Si nu e irigata, nu le-am dat deloc apa anul asta, dar au fost precipitatii. Luna asta am avut 70-80l/mp. Noroc chior. O sa forez un put zilele astea si sper sa rezolv problema

Cu erbicid nu te bagi ca esti in bio cred.  Era complicat/scump de luat in considerare mulchingul cu folie in raza nucului?

#6055
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Soi romanesc plantat in 2012. Fara ingrasaminte si fara apa

Din 5 buc de fernor plantate in 2014, fara ingrasaminte si apa au rezistat doar astia 2
Primul este soiul romanesc iar ultimii 2 sunt fernor

Attached Files


Edited by sava1979, 28 June 2016 - 19:06.


#6056
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Un articol nou despre o livada de Fernor:
http://agrointel.ro/...ect-din-franta/

#6057
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

View PostMalureanu, on 29 iunie 2016 - 17:15, said:

Un articol nou despre o livada de Fernor:
http://agrointel.ro/...ect-din-franta/

Cine vrea, citeste printre randurile articolului respectiv...
Articolul a mai fost semnalat in urma cu vreo 2 luni, tot pe forum.

30% pierderi dupa plantare!!! Pai in Franta sau SUA daca ai asa pierderi inseamna ca trebuie sa te apuci de alta afacere!Posted Image

Cand iei fonduri UE+RO pentru plantatie, ai dreptul la maxim 5% completari goluri (cheltuiala eligibila), restul o faci pe banii tai! Si cum o dai la pace cu monitorizarea care iti gaseste o asa catastrofa cu 30% pierderi in livada? S-ar putea sa te puna sa dai toti banii inapoi!

400 kg azotat/ha in fiecare an de viata ai plantatiei tinere? Oare ecologistii ce spun?

De acord, daca dupa anii 11-12 de la plantare vrei sa ai o productie de 4-4,5 t/ha, atunci trebuie sa dai pana la 500 kg azotat la hectar (limita maximala admisa pana recent in UE) sau sa asiguri azotul necesar din alte surse "ecologice", dar in anumite transe si functie de necesitatile pomilor in anumite fenofaze, precipitatii si de pH-ul si calitatile solului... Si pomii mai au nevoie si de fosfor si de potasiu si de microelemente administrate cand trebuie si cum trebuie, nu dupa ureche!

Cu 30% goluri si 100 kg nuci in anul 6 pe 2,5 ha plantatie este o super-afacere, iar soiul e super-adaptat Posted Image conditiilor de mediu de acolo!

Acesta este un exemplu de "ASA NU"! Posted Image

Edited by goguteaca, 30 June 2016 - 08:57.


#6058
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asta e doar un exemplu de ziar de can can in care subiectul, adica omul nu povestea, e o persoana care a facut unde, ce si cum l-a taiat capul...relevanta e zero pt un om cat de cat sanatos la cap si care vrea sa faca o plantatie comerciala...e relevanta doar pt cineva care vrea sa puna niste nuci ca poate o sa castige milioane si poate cand o fii nepota-su pensionar o sa traiasca din vandut nuci la poarta francezului...si o sa isi aduca aminte de tac-su-mare...

Si trebuie vazut daca fix in aceleasi conditii, pus niate pomi, dracu stie cum si unde, lasati in durerea lor...alte feluri de pomi, nu doar de nuci, si alte soiuri de nuci altoiti, romanesti sau japonezi, ar fi facut alta branza...

Eu pariez ca nu, numa duzi daca pube cineva pt ca apoi sa-i lase in treaba lor, ar fi facut o treaba mai buna...sau nici duzi....


Site de rahat, articole de rahat, povesti si eroi de rahat.

Am mai spus parca, e pe forum un coleg  care in curte, avand spatiu, a vrut sa il umple cu nuci ..ca e munca putina si sunt frumosi...si omul s-a preocupat in limita cunostintelor, a intrebat, i-a irigat, etc...tot in conditii de necunoscator care vrea sa faca si are drag de plante...

A dat jdemilioane pe nuci altoiti de la statiuni, nuci romanesti, adaptaii lu peste....
ghici ce?nu ca a pierdut 30% din vreo 30 si ceva...nu stiu DACA a scapat vreunul..cand l-am vizitat eu acum vreo 2 ani deja inlocuise cu nuci de cioara din zona care mergeau ok...avea in curte nuci de cioara, vorba vine, scosi de pe langa nuci mai acatarii, deci o oarecare selectie "taraneasca"...si care erau deja cat casa, , cu nuci in ei pt familie, cu umbra, frumosi....12-15 cm diametru...
pusi cam in aceeasi perioada cu aia minune, adaptatii lu icdp de un milion bucata...

Care sa fie relevanta? Care din exemple sa fie mai relevant, graitor pt nuci in romania?

In opinia mea niciunul, ambele sunt povesti, reale e drept, utile unor anune categorii, aia care fac fix ce ai cum au facut cei in cauza.

La fel cum pt o plantatie serioasa, relevanta e o alta plantatie, serioasa, in care se aplica o aceeasi tehnologie, la fel de corecta/adaptata conditiilor pedo-climatice , daca aceste conditii se incadreaza cat de cat in standardele acceptabile pt specia cu pricina.
restul e abureala si pierdere de timp.

Ps. Ca o paralela...stiu vreo 3 persoane, la fel de serioase, adica nu putori habarniste cu oameni care in limita cunostintelor si posibilitatilor fac ce pot sa mearga bine o planta/cultura.

Oamenii au pus in curte, pt familie, cateva zeci sau sute de butuci de vie...din varii surse, varii soiuri...
2 au ajuns sa vina sa scoata hibrizi din camp ca sa replanteze, altul a trecut pe pomi...din sute de vite fiecare au ramas cu cateva, cel mult zeci...si-au bagat picioarele, buni strugurii sau vinul dar mai bine cumperi decat sa te chinui, sa tot replantezi, sa tot tratezi de 20 de ori pe an, etcetc...

Care e concluzia, ca nu s poate sa ai vita altoita in curte pt nepoti sau pt 5 vedre de vin ?

Nu, demonstreaza ca e posibil, chiar probabil, sa nu mearga...

#6059
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015

View Postgoguteaca, on 30 iunie 2016 - 08:34, said:

...
Articolul a mai fost semnalat in urma cu vreo 2 luni, tot pe forum.
...
Stiu. Este aceeasi livada, dar nu este acelasi articol.
Ca dumneavoastra vedeti 30% pierdere si eu vad 70% prindere am discutat, dar acest articol are lucruri noi.
De exemplu domnul ne spune din practica ca sistemul de irigatii este indispensabil ( ca recomanda panza freatica sub 3 m si sistem cu picurare trecem peste ).
Pana una alta este o livada de Fernor care face nuci in Romania. Adevarat, putine, dar omul a recunoscut ca a facut greseli mari.

#6060
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Dupa nume acel site ar trebui sa fie mai profesional, dar am citit o gramada de articole pe acolo de tipul "cancan" cum zice parintele...

Se mai baga si exagerarea cu preturile, 10 euro/kg ex-farm in Franta, eventual in cazuri foarte limitate si de nisa.

Edited by ionutzitaly, 30 June 2016 - 09:37.


#6061
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

View PostMalureanu, on 30 iunie 2016 - 09:29, said:

Stiu. Este aceeasi livada, dar nu este acelasi articol.
Ca dumneavoastra vedeti 30% pierdere si eu vad 70% prindere am discutat, dar acest articol are lucruri noi.
De exemplu domnul ne spune din practica ca sistemul de irigatii este indispensabil ( ca recomanda panza freatica sub 3 m si sistem cu picurare trecem peste ).
Pana una alta este o livada de Fernor care face nuci in Romania. Adevarat, putine, dar omul a recunoscut ca a facut greseli mari.

Sistemul de irigare este absolut indispensabil pentru orice plantatie pomicola, daca vrem rezultate... Nu trebuia sa dea cu capul in gard sa traga aceasta concluzie! In zona unde e plantatia respectiva regimul de precipitatii e cu 150% mai bogat decat in sudul tarii! Ce sa mai spuna cei care au facut plantatii de nuc fara irigare in Baragan sau in Dobrogea?

Livada face nuci, insa la 100 kg productie totala pe 2,5 ha nu sunt multe de spus. Cand o face macar 2 tone de nuci vandabile pe hectar atunci merita sa discutam mai asezat...

Faptul ca ai, de exemplu, cateva plante de kiwi, care produc 10 kg de fructe, nu garanteaza rentabilitatea acestei culturi in Romania! Tot o plantatie de hobby ramane!

In cazul Fernor-ului trebuie vazut cat investesti, cat te costa sa produci un kg de nuci si in cat timp recuperezi investitia si faci profit... Daca ai 70% prindere la plantare (sau 30% pierderi) inseamna cheltuieli in plus, decalarea intrarii pe rod a plantatiei si un cost final mai mare per kg de nuci produse! O fi rentabil in astfel de conditii?

Preturi de valorificare a nucilor in coaja la 8 Euro/kg in Romania sunt utopice, mai ales la cantitati mari de ordinul tonelor sau zecilor de tone! Un pret realist ar fi de 8 Euro/kg de miez de nuca (de foarte buna calitate) vandut en gros, fara TVA, asta daca te pricepi la marketing si gasesti cumparatori dispusi sa dea pretul cerut! Daca vinzi en detail poti sa ceri mai mult, insa ai si cheltuieli mai mari cu ambalarea, depozitarea si valorificarea in timp a miezului de nuca... Cu cat ai ambalaje mai mici, cu atat costurile tale per kg de miez cresc, iar profitul nu este atat de grozav pe cat cred unii. Profitul este adus de volumul de marfa vanduta, nu de pretul mare per bucata produs! Uneori ambalajul dubleaza pretul produsului si il face neatractiv! Si ambalajul inseamna bani cheltuiti in plus...

Daca pe tine te costa sa-l produci 50 lei/kg si il vinzi cu 35 lei/kg, mai vorbim de rentabilitate, mai ales in conditiile in care blochezi in plantatie teren si cateva zeci sau sute de mii de euro vreo 10 ani pana cand, sa spunem ca amortizezi plantatia (in varianta super-optimista) si incepi sa faci ceva profit?

Care este rata profitului cand input-urile anuale sunt foarte mari, gen 10-12 tratamente fitosanitare, 0,4-0,5 t/ha/an azotat si 0,3 t/ha/an ingrasaminte fosfatice si fosforice, ingrasaminte foliare, taieri, lucrarile solului, apa de irigat, recoltarea, conditionarea si depozitarea nucilor?

Edited by goguteaca, 30 June 2016 - 11:51.


#6062
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Ce spuneti dumneavoastra sunt axiome, dar nu asta era discutia.
Eu trag o concluzie, daca aplici tehnologia corepunzatoare poti sa faci treaba cu Fernorul si sa fii peste ceilalti producatori in cazul unei supraproductii in viitor prin calitatea nucii.
Pana una alta, am tot incercat sa fiu nationalist, am discutat cu toti cei care am putut despre experienta cu soiurile romanesti sau moldovenesti, si nu am gasit inca motive serioase pentru care sa aleg un anumit soi romanesc in detrimentul Fernorului.
Gata. Nu mai caut soiuri. Cu Dumnezeu inainte !

#6063
goguteaca

goguteaca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2016

View PostMalureanu, on 30 iunie 2016 - 12:04, said:

Ce spuneti dumneavoastra sunt axiome, dar nu asta era discutia.
Eu trag o concluzie, daca aplici tehnologia corepunzatoare poti sa faci treaba cu Fernorul si sa fii peste ceilalti producatori in cazul unei supraproductii in viitor prin calitatea nucii.
Pana una alta, am tot incercat sa fiu nationalist, am discutat cu toti cei care am putut despre experienta cu soiurile romanesti sau moldovenesti, si nu am gasit inca motive serioase pentru care sa aleg un anumit soi romanesc in detrimentul Fernorului.
Gata. Nu mai caut soiuri. Cu Dumnezeu inainte !

Fernor-ul sa fie cel ales! Nu am vazut pana acum in Romania nicio plantatie de nuc cu fructificare laterala in care tehnologia aplicata efectiv sa fie cea corespunzatoare si din motive ca merge si asa... Poate va fi a dumneavoastra! Mult succes!

Edited by goguteaca, 30 June 2016 - 12:47.


#6064
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

View PostMalureanu, on 30 iunie 2016 - 12:04, said:

Ce spuneti dumneavoastra sunt axiome, dar nu asta era discutia.
Eu trag o concluzie, daca aplici tehnologia corepunzatoare poti sa faci treaba cu Fernorul si sa fii peste ceilalti producatori in cazul unei supraproductii in viitor prin calitatea nucii.
Pana una alta, am tot incercat sa fiu nationalist, am discutat cu toti cei care am putut despre experienta cu soiurile romanesti sau moldovenesti, si nu am gasit inca motive serioase pentru care sa aleg un anumit soi romanesc in detrimentul Fernorului.
Gata. Nu mai caut soiuri. Cu Dumnezeu inainte !
Dar sa aveti mare grija la "tehnologia corespunzatoare". Nu e simpla si nici ieftina si fiecare greseala se masoara in procente de genul 10-20-30 % pierderi ca in articol. Am un prieten care a plantat in acelasi timp cu mine Fernor de la aceeasi pepiniera si a sarit de 10% pierdere. La mine chiar si cu cei taiati/rupti de sapa si tractor nu ajung la 1%

#6065
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Daca tot disecati o tampenie, adica un articol prost si imprecis despre o incercare aproximativa a unuia...cred xa totusi ar trebui pastrata acuratetea unot detalii, asa cum reies ele din text.
de exemplu scrie acolo de 100 kg la ha pt ca apoi sa spuna ca a luat de pe intreaga suprafata 100kg...deci nu e oricum clar, insa chiar si asa, intreaga suprafata de 7 ani care de fapt sunt vreo 3-4 reali din cauza intretinerii superproaste la inceput....intreaga suprafata deci e maxim 2.5 ha si nu 4 si ceva...omul a spus ca a antat initial cate 1.25 ha de investitor, completarea pana la peste 4 ha fiind ulterioara.

Nu ca asta ar da peste cap calculele, oricum cateva kg in plus sau minus sunt nimic...dar totusi, pt acuratetea exercitiului de imaginatie.

La fel si cu esecul prinderii....aia nu e esec la prindere demn de luat in seama, ca pomii s-au prins, dar daca tu nu irigiun puiet deloc pe seceta si iarna in camp iti vine si ditamai gerul uscat...ce relevanta are asta?
la cum a lrocedat respectivul in general, la cum a dovedit ca se pricepe, probabil ca si restul de lucrari cobexe dupa plantare au fost total neglijate..
pai e in vreun fel relevant procentul ala?

Mare minune ca a ramas cu 70 %....la alte specii, plantate si uitat de ele pana la primavara urmatoare, oare procentul o fi mult diferit? Nu cred

#6066
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Domnul e politist si horticultor autodidact. In antichitate m-a contactat..a cerut informatii, ca doar vom colabora serios pe termen lung. După spusele lui.

Până la urmă ....a crezut că e voinic si poate și știe ce e de știut. Astea sunt amintiri de o eternitate de câțiva ani.  Si-a asumat rezultatele, bune, rele, cum or fi ele.  Eu il felicit că nu a pierdut încă tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate