Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

KINDLE - viitorul lecturii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
991 replies to this topic

#1
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
http://www.amazon.co...e/dp/B000FI73MA

#2
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzappata, on Jun 19 2008, 10:47, said:

nimic nu o sa poata inlocui senzatia pe care o ai cand stai cu o carte in mana in loc sa belesti ochii pe un ecran .
si nu am idee nu unde se cumpara.

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 13:56.


#3
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
ok - as you wish.

dar sa te vad io cum citesti tu carti pe care NU le gasesti altfel decat digital - imagineaza-ti ca lumea asta e plina de tampiti care "belesc ochii" si pe ecrane in setea lor de lectura......

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 13:56.


#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzappata, on Jun 19 2008, 11:25, said:

ok; - as you wish.

dar sa te vad io cum citesti tu carti pe care NU le gasesti altfel decat digital - imagineaza-ti ca lumea asta e plina de tampiti care "belesc ochii" si pe ecrane in setea lor de lectura......
ma faci sa rad.
nu ma laud cu ce am citit si cat am citit , e treaba mea.
am incercat sa citesc in format digital si m-au apucat dracii , am printat si am citit tot de pe hartie. da in fine , fiecare cu hachitele lui . oricum sunt de parere ca nu asta e viitorul lecturii.
..  si vezi nene ca nu m-am luat de tine personal si nici nu as vrea sa incep aici .  :cursing:

Edited by solitudes, 20 June 2008 - 14:30.
Update quote


#5
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Mie mi se pare ca e un mijloc de informare mai mult decat de lecturare a cartilor. Oricum tare :).

P.S   Eu tot dupa o carte as prefera sa citesc.

#6
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
".. si vezi nene ca nu m-am luat de tine personal si nici nu as vrea sa incep aici . cursing.gif"

pai incepi tata o data, ca din primul reply ai un ton de parca ai fi o mafalda mult prea competenta pentru carnatii de rand .
daca ai fi citit ATENT link-ul ala poate intelegeai despre ce e vorba; NU e vorba de un ecran lcd si nici de ce au pda-urile in general.
si eu am incercat de prea multe ori sa citesc carti pe monitor sau pda si am cedat nervos....

problema se pune altfel; am tone de carti in format digital si trece viata pe langa mine fara sa apuc sa citesc din ele; carti pe care ALTFEL NU LE-AM GASIT.
spor la lectura si schimba atitudinea ca nu ai nimic de castigat daca vrei dialog - daca vrei monolog si ai o criza de personalitate fa-ti nenica un blog si varsa acolo tot ce vrei !!

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 13:55.


#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
bla bla bla and so on..
mai nene , io am zis atata :  nimic nu o sa poata inlocui senzatia pe care o ai cand stai cu o carte in mana in loc sa belesti ochii pe un ecran. ce e asa greu de inteles?
viitorul lecturii nu sta in cacaturi electronice ! indiferent de ce ghidusenii face ala .
a , da : sa inteleg ca ai epuizat toata rezerva de carti tiparite din europa centrala si inca nu ti-ai satisfacut setea de lectura :console: ?

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 13:55.


#8
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
ai noroc ca nu o sa-mi mai pierd timpul cu tine, ca ti-as da o lista de carti din ultima suta de ani din romania, sa vad unde le gasesti de cumparat; sau cat te-ar costa sa le printezi si ......unde le pui......
asta e, multi citesc, putini pricep, si aia care nu pricep mai tin si coada sus.....

..........tocmai am vorbit cu un coleg care are un sony reader de vanzare si-l cumpar eu ca sa am in ce sa "belesc ochii".
cine e curios sa afle comentarii sa-mi dea un pm; sa nu-l mai deranjam be bibliofilu` asta pentru care conteaza mai mult mirosul decat continutul unei carti.

o zi buna. :eek: ..........

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 13:57.


#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sint sigur ca odata si-odata cartile in format actual vor disparea, nu doar ca ocupa fenomenal de mult loc, dar si cautarea este inimaginabil de greoaie. ca sa nu mai zic ca se ingalbenesc, mucegaiesc si putrezesc. cartile viitorului vor sta frumos pe hard disk si orice informatie din ele va putea fi accesata rapid. si de ce nu, incarcate pe un kindle din-asta, pentru o citire clasica :lol:

#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Am editat micul inceput de flame. Va rog nu va mai certati.

Zappata, daca mai ai informatii/idei/noutati, te rog sa le spui cu glas tare, ca de-aia-i forum public. O dezbatere ar fi chiar interesanta. Bibliofilii vor evolua, vor dialoga si nu vor mai face flame-uri.

Jucaria asta-i olecuta scumpa, altfel zau ca mi-as lua si eu. Mai asteptam.

Parabola:

Mi-am dat demisia de la compania la care cu scarba activam, si-am inceput, ca tot someru', cu interviuri. Ma duc la o editura. O tanti de acolo zice ca au Mac-uri ultimul racnet, super-tehnologie, da'... munca se face pe hartie. Mac-ul e pentru divertisment, asa, ca sa nu se zica ca nu-i firma dotata tehnologic. Argumentul ei a fost ca atat timp cat produsul finit (cartea) e pe hartie, nu vede nici un motiv pentru care editarea sa se faca pe altceva.

Tot discutand noi asa despre tehnologie, imi zice ca ea uraste tot ce inseamna calculatoare si high-tech, si ca nu s-a nascut in era potrivita. Ma gandeam ca zice ca ar fi vrut sa se nasca cu vreo 20-30 de ani mai tarziu (are in jur de 50). Da' de fapt, ea ar fi vrut sa se nasca prin anii '20, ca sa moara inainte de a avea de-a face cu boom-ul tehnologic. Brrrr.

Deci da, exista si oameni anti-tehnologie. Sa-i intelegem, dara, si sa nu facem misto de ei. Nici ei de noi.

Nota pentru Solitutes: Nu vreau sa zic ca TU personal esti anti-tehnologie, ci doar ca tu reprezinti vocea celor care n-ar citi niciodata un roman electronic. Hai sa nu-i atacam pe cei cu alte gusturi/idei/deschideri.

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 14:13.


#11
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
"Nici ei de noi.".......asa, by default.

am un coleg care a fost de mai multe ori prin state si omu` si-a cumparat un sony reader...500, dupa care cand s-a mai dus pe acolo si-a luat un model mai nou ( 505 ) si-l vinde pe cel "vechi", iar eu o sa-l cumpar.

din ce am vazut, diferentele nu sunt uriase intre modele, cel nou avand niste imbunatatiri la contrast si la asezarea butoanelor.
marea smecherie este o noua tehnologie - care este folosita si la kindle - si care consta in cum arata ecranul de pe care citesti; arata ca o coala de hartie si nu mai ai nici frecventa aia care oboseste ochiul; este cu totul si cu totul altceva - se pare ca se bazeaza pe un efect electrostatic aplicat unor bilute  negre foarte foarte mici care stau intre doua folii; un opaca=background si alta...simularea de coala de hartie.
la asta daca mai adaugi si slotul de usb/minisd card, obtii o memorie uriasa in care intra............foarte multe carti.

nu stiu cum e la sony reader dar la kindle te poti bucura de tot felul de facilitati gen mail, blogs, presa online, etctetc.... pe o retea care deocamdata nu e functionala prin partile noastre, si asta e motivul pentru care nici nu se vinde inca pe la noi - sau pe ai nostri ii deranjeaza ca nu miroase...."cum sa  stie broasca ce e oceanul ?"

de-abia astept sa o aduca colegul.....sa vad cat vrea pe ea....la americani era cam 350$ cand a aparut....

a!....btw; am 48 ani si se pare ca tineretea vine de la cap; daca esti ceea ce se cheama "open minded" ai si alte perspective si vezi lumea altfel.....

o seara placuta !!

#12
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postzappata, on Jun 19 2008, 18:19, said:

a!....btw; am 48 ani si se pare ca tineretea vine de la cap; daca esti ceea ce se cheama "open minded" ai si alte perspective si vezi lumea altfel.....

o seara placuta !!
Absolut. Una dintre cele mai "open-minded", mai deschise catre tehnologie si nou si mai Intrernet-savy persoane pe care le cunosc are 87 de ani.

Eu am sa plec inspre State la sfarsitul lunii. Mi-ai dat o idee excelenta de cadou pentru barbatu' cititor. Si asa nu prea stiam ce sa-i aduc. Deci mai zi: ce recomanzi?

Multi inainte!

Edited by LoveDemon, 19 June 2008 - 21:49.


#13
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
.....sunt putin dezamagit astazi pentru ca colegul a uitat sa aduca jucaria...dar o aduce luni.
pana atunci ( daca admin e de acord si nu se considera reclama ) va dau un link catre niste discutii pe tema asta:

http://metropotam.ro...tilitate/#rated

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Din pacate, Kindle e absolut nefolositor oriunde altundeva decat SUA :(.

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postsolitudes, on Jun 19 2008, 09:49, said:

nimic nu o sa poata inlocui senzatia pe care o ai cand stai cu o carte in mana in loc sa belesti ochii pe un ecran .
afirmatia ta e aiuristica.
kindle nu are ecran lcd, are e-ink, se vede exact ca o foaie de hartie.
eu mi-am cumparat un sony reader, e pe acelasi principiu ca si kindle doar ca nu e urat  :P  

am foarte multe carti in format electronic si mi-e imposibil sa le citesc de pe ecran, dar pe sony reader este alta viata. un mare avantaj e ca atunci cand pleci undeva, nu mai trebuie sa-ti ocupi spatiu in geanta cu carti.

#16
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzuppy, on Jun 20 2008, 15:26, said:

afirmatia ta e aiuristica.
kindle nu are ecran lcd, are e-ink, se vede exact ca o foaie de hartie.
eu mi-am cumparat un sony reader, e pe acelasi principiu ca si kindle doar ca nu e urat  :P  

am foarte multe carti in format electronic si mi-e imposibil sa le citesc de pe ecran, dar pe sony reader este alta viata. un mare avantaj e ca atunci cand pleci undeva, nu mai trebuie sa-ti ocupi spatiu in geanta cu carti.
again : bla bla bla . and more and more and more.  ce naiba e asa greu de inteles???
sa se inteleaga foarte clar: NU AM NIMIC CONTRA CARTILOR IN FORMAT DIGITAL. sunt de acord ca sunt nspemii de carti care nu le poti citi decat asa ( inclusiv eu m-am lovit de aceasta problema pe cand lucram la licenta).

tot ce am vrut eu sa zic este ( poate se intelege naibii o data ) : nimic nu va inlocui senzatia de a tine in mana o carte ( da bai , terfeloaga , mucegaita , care ocupa a dracului de mult spatiu and shit , ca multe pacate  mai au cartile pe hartie ) cu ideea de a sta cu ochii beliti in orice fel de jucarioara electronica. Unde naiba e senzatia aia cand intorci pagina , revii la un paragraf anterior si tot asa?
din cauza aceasta nu sunt de acord cu expresia: "viitorul lecturii". Daca va uitati la generatia de kinderi post - Cernobal pe care si asa cu greu ii convingi sa citeasca ceva , asta mai lipseste : sa anatemizam cartile standard pe motiv ca sunt perimate. Mai lipsea  sa le puna si reader si sa stai cu castile pe urechi.bleah , bleah bleah . Dar , deh daca insisti pe acest aspect nu esti decat un imbecil idiot care afuriseste tehnologia si predica reintoarcerea la evul mediu , nu-i asa?

si de exemplu : PHILIP K . DICK - furnica electrica , nemira. daca ma scremeam facea rost de ea in format electronic. am preferat sa colind toate librariile din Brasov si sa dau bani , o DA , AM DAT BANI PE EA , OUAAUU , CE LOOSEER SUNT SA DAU BANI PE CARTI , numai sa o pot citi in liniste cum vreau eu si cum imi place MIE!
HUO mie prostu!

Edited by solitudes, 20 June 2008 - 14:48.


#17
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu inteleg de ce te agiti atat :), nu a zis nimeni ca trebuie sa furi cartile in format electronic. sunt o gramada de surse legale.
eu as prefera sa am un magazin online decent din care sa iau tot, decat sa le compilez din diferite surse... dar asta e viata, sony vinde doar in state. daca incerci sa platesti de aici nu te lasa. daca tii neaparat, o sa-ti fac poza la biblioteca in care am 2 randuri de carti pe fiecare raft + altele pe langa. nu mai am loc, imi place sa citesc dar mai trebuie sa am loc in casa si de altceva.

cat despre datul paginii, nu inteleg de ce sunt eu automat mai prost pentru ca apas pe un buton in loc sa dau fizic foaia. cred ca e mai important continutul decat forma cartii. nu-mi spune ca nu asta voiai sa spui.

eu nu m-am legat de faptul ca tie iti place sa citesti neaparat pe foaie ci doar de tonul prin care vrei sa dai impresia ca ai detine adevarul absolut.

#18
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postzuppy, on Jun 20 2008, 15:50, said:

nu inteleg de ce te agiti atat :), nu a zis nimeni ca trebuie sa furi cartile in format electronic. sunt o gramada de surse legale.
eu as prefera sa am un magazin online decent din care sa iau tot, decat sa le compilez din diferite surse... dar asta e viata, sony vinde doar in state. daca incerci sa platesti de aici nu te lasa. daca tii neaparat, o sa-ti fac poza la biblioteca in care am 2 randuri de carti pe fiecare raft + altele pe langa. nu mai am loc, imi place sa citesc dar mai trebuie sa am loc in casa si de altceva.

cat despre datul paginii, nu inteleg de ce sunt eu automat mai prost pentru ca apas pe un buton in loc sa dau fizic foaia. cred ca e mai important continutul decat forma cartii. nu-mi spune ca nu asta voiai sa spui.

eu nu m-am legat de faptul ca tie iti place sa citesti neaparat pe foaie ci doar de tonul prin care vrei sa dai impresia ca ai detine adevarul absolut.
bre , arata-mi si mie de unde ai tras concluzia ca daca citesti electronic esti automat mai prost?a????ca abia acu incep sa ma enervez..
in fine , chiar nu are sensul sa imi bat capul cu chestia asta , dar ma intreb de ce exista unii care INCA asculta muzica la magnetofon sau pick-up , desi au si computer , de ce merg unii pe jos cand dom'le exista masina and so on..
PENTRU SENZATIA OFERITA OARE????

LOVE DEMON , te rog frumos curata threadul de interventiile mele .
ca nu pot sa imi sterg decat propriile mesaje.
mersi

Edited by solitudes, 20 June 2008 - 14:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate