Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#163
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Panza geotextila este o panza netesuta imputrescibila care se pune pentru a separa straturile, adica intre pietris si pamant.
Se foloseste inclusiv in constructia drumurilor. Pretul e relativ mic - anul trecut m-au costat 100 mp - 170 lei.

#164
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007

View Postrdesign, on May 1 2008, 20:58, said:

Panza geotextila este o panza netesuta imputrescibila care se pune pentru a separa straturile, adica intre pietris si pamant.
Se foloseste inclusiv in constructia drumurilor. Pretul e relativ mic - anul trecut m-au costat 100 mp - 170 lei.

Multumesc de explicatie. Am sa iau in calcul si varianta asta si am s-o discut si cu constructorul.
Ca idee am inteles ca ar fi pamant apoi panza geotextila, pietris 10-15 cm, nisip 3 cm sau membrana  cu crampoane, polistiren extrudat, placa b.a 10 cm. E corect asa?

#165
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postroandre, on May 1 2008, 22:18, said:

Multumesc de explicatie. Am sa iau in calcul si varianta asta si am s-o discut si cu constructorul.
Ca idee am inteles ca ar fi pamant apoi panza geotextila, pietris 10-15 cm, nisip 3 cm sau membrana  cu crampoane, polistiren extrudat, placa b.a 10 cm. E corect asa?

Corect.  Eu am folosit membrana cu crampoane in loc de nisip.
Ai foto cu panza geotextila.

Attached Files



#166
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
M-am uitat ieri prin BricoStore dupa panza geotextila dar n-am vazut. Ramane sa mai caut mai ales ca nu e nici o avere.

Luni ar trebui sa inceapa sapaturile... afara ploua, prognoza pe urmatoarele zile spune tot ploaie. La curte e un noroi de nu se poate.
Sapatura se va face manual, la cazma cu 4 oameni iar 2 fierari vor fasona in paralel fierul.
S-au trasat axele (cu tarusi si sfoara intinsa intre ei) si gardul cu vecinul e cam stramb si intra 10 cm in curtea mea pe o portiune. Sa vedem distractie acum cand vom da gardul jos si va incepe sapatura.

#167
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Buna

Eu zic sa mai astepti o zi doua ca nu o fi foc,mai ales ca de marti se incalzeste si se opresc si ploile.N-ai idee ce o sa pateasca oameni la sapat in noroiul asta,pamantul este  destul de saturat de apa si ar trebui sa mai treaca vreo doua, trei zile sa mai traga,dar este alegerea voastra,oricum stiu ce inseamna febra dinaintea lucrarilor. La stratul de pietris si nisip poti merge linistita si fara panza de geotextil,daca tasezi bine pamintul eu zic ca nu vei avea nici o problema.Urmeaza sfatul lui Septimiu si va fi O.K.
                                                                

                                                           Succes la casa George

#168
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multam, sa avem spor la construit!

Astazi am vorbit cu constructorul si nu se va incepe maine sapatura din cauza ploii. Maine dimineata va fi prima vizita a dirigintelui de santier pe teren pt a ne da solutia pt "supriza-beci".
Tot maine mi-a cerut constructorul sa aduc tot fierul platit deja, 16,1 tone ca sa se apuce de fasonat dc tot nu sapa.

Cu panza geotextila si membrana cu crampoane, l-am intrebat azi pe constructor despre aceasta varianta si mi-a spus ca dc pamantul va fi f bine compactat, va aduce pietris spalat si apoi nisip si polistiren va fi ok.

#169
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Astazi a fost chiar o zi grea dar banuiesc ca asta e doar inceputul!
Am adus tot fierul cumparat (16,2 tone) dar bineinteles ca iar au aparut probleme. ori eu am ghinion ori toti comenricantii pe care ii platesti in avans se comporta la fel. Problema a fost transportul fierului care trebuia sa ne fie asigurat. ma rog, nu mai conteaza...1,5 mil a fost pretul platit in plus pt transport dupa lungi negocieri.

Am mai luat si 3 plase de Buzau (fi6), 1,72 mil bucata sa facem noul gard catre vecina.

Dar partea buna e ca astazi am luat in sfarsit AC corectata!!! Am facut si anuntul la ISC de incepere a lucrarilor. Maine trebuie sa ma duc iar la ISC sa depun formularul cu toate datele despre lucrare. Curios este ca imi cer sa am pt casa P+E+M si un responsabil cu controlul tehnic de calitate pe langa un responsabil tehnic cu executia. Deci alti bani, alta distractie!

La curte s-a carat si ultimele 2 masini de moloz de la beciul-surpriza...cost 8.5 mil. A fost si dirigintele de santier la teren si a dat solutia pt groapa de la beci.

Cam asta pt azi...maine va fi o noua zi...sper fara ploaie!

#170
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View Postroandre, on May 5 2008, 23:31, said:

Astazi a fost chiar o zi grea dar banuiesc ca asta e doar inceputul!
Am adus tot fierul cumparat (16,2 tone)

Te rog sa imi spui cu cat ai luat fierul, multumesc mult.

#171
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Fierul l-am platit acum o luna si l-am lasat in custodie. Atunci am platit 28000 lei/kg.
Ieri pretul al fier era 33000 lei.

#172
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
obosita, dupa drumuri toata ziua, nici nu mai apuc sa scriu si aici.
Am facut anuntul de incepere a lucrarilor de constructie la ISC, am depus si pt fazele determinante si acum astept intr-o sapt sa-mi spuna care sunt acestea.


S-a inceput si sapatura pt fundatie dar merge destul de greu. Constructorul a venit cu propunerea sa sape o grinda si apoi sa toarne betonul de egalizare, apoi sa sape alta si alta turnare. In conditiile astea sugereaza sa facem betonul in curte...dar acum la un calcul sumar, betonul facut in curte e cam la acelasi pret (ba chiar mai scump) decat ala de la statie.
In paralel se fasoneaza si fierul...Pacat ca sunt prea putini oameni. Se merge cu 2 fierari pt fasonare si 2 muncitori pt sapatura.

#173
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postroandre, on May 7 2008, 18:33, said:

obosita, dupa drumuri toata ziua, nici nu mai apuc sa scriu si aici.
..... am depus si pt fazele determinante si acum astept intr-o sapt sa-mi spuna care sunt acestea....

Asta e treaba dirigintelui.
Pentru informare, fazale determinante la care trebuie chemat ISC-ul sunt fundatia si planseele si acoperisul.
Stalpii sunt pe raspunderea dirigintelui.

#174
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Bafta dirigintelui dc el trebuia sa faca treaba asta si nu a spus nimic.
Acum faptul e consumat, bine totusi ca am bifat si treaba asta.

Pt ca lucram in regie proprie, inspectorul de la ISC spunea ca e posibil sa fie nevoie sa vina doar la o singura faza.
Pana la urma nu vom avea nevoie de QC iar parerile au fost impartite referitor la RT. Secretara de la ISC a zis ca nu avem nevoie de RT fiind in regie proprie dar inspectorul sustine ca ar trebui sa avem.
Ne vom lamuri pe parcurs si de asta.

Edited by roandre, 07 May 2008 - 22:57.


#175
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
La ora asta stau si caut reteta pt beton B150. Va trebui sa turnam beton de egalizare cam 3 mc si mi s-a spus sa aduc cam 15 saci ciment (la 50 kg) si 3 mc de balast. Pare ok reteta asta (pe net am gasit retete in care balastul e exprimat ori in galeti ori in lopeti si nu-mi dau seama exact cat inseamna asta in mc)?

#176
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View Postroandre, on May 8 2008, 01:11, said:

La ora asta stau si caut reteta pt beton B150. Va trebui sa turnam beton de egalizare cam 3 mc si mi s-a spus sa aduc cam 15 saci ciment (la 50 kg) si 3 mc de balast. Pare ok reteta asta (pe net am gasit retete in care balastul e exprimat ori in galeti ori in lopeti si nu-mi dau seama exact cat inseamna asta in mc)?


http://misiuneacasa....opic.php?p=4782

http://www.misiuneac...opic.php?t=8382

http://forum.softped...hp/t280464.html

#177
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc Coane! Gasisem si eu retetele la Holcim si Lafarge dar cantitatile pt sorturi erau exprimate in galeti/lopeti si ma interesa in mc.
Deci cam 5 saci si ceva de ciment (la 50 kg sacul) la 1,3 mc de balast si rezulta 1 mc de beton B150.

Astazi trebuie sa vina si geotehnistul sa vada saptura si am inteles ca trebuie sa semeneze ceva. Ce anume?

#178
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
daca torni la betoniera nu stiu ce faci tu cu reteta in mc, ca o betoniera nu primeste mc ci lopeti sau galeti. Crezi ca de prosti dau aia si pe sacul de ciment retetele in lopeti? va gasiti voi sa reinventati groapa.

daca agariciul de muncitor nu pune proportiile bune in fiecare betoniera o sa ai tu ciuciu beton de B150.

#179
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mirela, am scris eu undeva ca pun in betoniera cantitatile la mc???
Pe mine ma interesa cantitatea de balast in mc pt ca asa ma duc sa cumpar. Adica ma duc sa cer de ex 1 mc de balast si nu X lopeti sau Y galeti pt ca nu-l iau la sac.
Sper ca s-a inteles acum ca pe mine ma interesa ce cantitate sa cumpar din fiecare ca sa ajunga pt 3 mc de beton.
Spatiul la mine in curte e aproape inexistent si orice cantitate cumparata in plus din orice material ma incurca enorm asa ca ar trebui sa aproximam cat mai corect si sa luam doar strictul necesar pe fiecare etapa in parte.

"Agariciul" de muncitor va face reteta cum trebuie pt ca voi sta pe santier langa ei cat timp se toarna betonul. Si am mai spus, la betoniera se va turna doar betonul de egalizare pt ca sunt doar 3 mc (in strat de 5 cm). Tot restul betonului la casa asta se va turna cu cifa si pompa.

Constructorul a propus sa se toarne betonul mort la betoniera si pe bucatele pt a evita eventualele probleme din cauza ploii care se tot anunta in urmatoarele zile. I-am dat ok-ul abia dupa ce am vorbit si cu arhitecta si cu dirigintele de santier si ambele raspunsuri au fost favorabile.

Edited by roandre, 08 May 2008 - 07:24.


#180
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postroandre, on May 8 2008, 07:18, said:

Mirela, am scris eu undeva ca pun in betoniera cantitatile la mc???
Pe mine ma interesa cantitatea de balast in mc pt ca asa ma duc sa cumpar. Adica ma duc sa cer de ex 1 mc de balast si nu X lopeti sau Y galeti pt ca nu-l iau la sac.
Sper ca s-a inteles acum ca pe mine ma interesa ce cantitate sa cumpar din fiecare ca sa ajunga pt 3 mc de beton.
Spatiul la mine in curte e aproape inexistent si orice cantitate cumparata in plus din orice material ma incurca enorm asa ca ar trebui sa aproximam cat mai corect si sa luam doar strictul necesar pe fiecare etapa in parte.


roandre: nu iti aduce nimeni mc de balast. iti aduce camion de 8t de 10t sau de 16t.

In primul rand, ca sfat, dca vrei sa-l iei bine, daca nu, nu. Nu cumpara balast. O sa iti iei teapa la amestec. O sa ai mai mult nisip decat pietris in amestec. Asa isi fac oamenii bani pe seama necunoscatorilor.

Cumpara pietris amestec ( 3 dimensiuni de amestec) si nisip separat. Cumpara mai mult decat ai nevoie acum. iti garantez ca nu iti ramane in curte. Ai de facut troture, borduri etc.... slava Domnului la cate ai de folosit pietrisu si nisipul ( nisipul il folosesti la tencuieli).

Cumpara cate un camion din fiecare, eventual de 10t.

daca termini tu toata casa la cheie si iti ramane pietris sau nisip ti-l cumpar eu, jur.

Edited by MirelaLucia, 08 May 2008 - 07:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate