Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#181
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mirela, eu iau de bune sfaturile primite aici caci de asta si postez (ca sa invat pt ca sunt incepatoare in domeniu).
Faza cu balastrul nu o stiam. Constructorul asa imi recomandase sa iau (direct amestecat). Minimul pe care mi-l aduc cei de la depozit e de 1,5 mc pe masina (au masini mici). Costa 800.000 lei/mc plus transport 300.000 lei. Deci imi aduc la mc ei!

#182
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
da mai, iti aduc si cu firmiturile daca vrei, dar ajungi in final sa platesti transportul de 2-3 ori mai mult decat amaratul ala de pietris si de nisip. faci cum crezi, dar eu sa fi facut la betoniera betonul casei mele, pai ii mancam si as fi vrut sa numar fiecare lopata de pietris si de nisip care o pun in betoniera ca sa vad ca respecta exact reteta. Nici constructorul si nici aia cu balastrul nu or sa stea in casa. mai tarziu nu o sa ai pe cine sa tragi la raspundere daca nu iese cum trebuie pentru ca nu iti da nimeni retetar.

Nu poti sa il pui nici in fata terenului, in fata portii, pana in strada asa cum face toata lumea?

Edited by MirelaLucia, 08 May 2008 - 07:43.


#183
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mirela, dc as fi avut suficient teren ce bine era.
Uite ca atasez cateva poze de ieri de la teren. In fata curtii am retragere de 3 m...adica mai nimic. In spatele curtii am retragere de aproape 12 m si am fierul depozitat deja si o gramada de pamant scos din fundatii.
Nu am deloc spatiu liber si de aceea trebuie sa caut artificii sa ne descurcam in situatia data.

PS: In poza cu piticii mei se vede cat spatiu ne ramane de la poarta si pana unde incepe sapatura. Ala a ramas singurul loc de depozitare.

Attached Files



#184
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
nici in fata portii, in strada nu poti?

#185
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pai nu ai voie sa blochezi trotuarul cu materiale de constructii. Nu ai voie nici macar sa faci mizerie pe domeniul public (asa ca se matura/spala trotuarul in fata portii de cate ori se murdareste de pamant de la noi din curte). Constructia in Bucuresti impune mult mai multe restrictii si automat si dureri de cap.
Acum sunt stresata ca nu am panoul pus la poarta (teoretic azi ar trebui sa fie gata) si pot in orice clipa sa primesc un control. Spun asta pt ca la demolare ni s-a atras atentia ca dc nu punem imediat panoul ni se va da amenda (si n-au plecat pana n-am pus panoul).

Am sa mai vorbesc astazi cu constructorul sa vedem cum facem cu balastrul.
Ciment de abia am gasit (cica ar fi o criza) la 32 ron/50 kg. Alt depozit spunea ca urmeaza sa aduca la 36 ron/50 kg. Dc nu mi-ar fi trebuit si pompa la turnarea betonului mort (doar 3 mc) as fi iesit mai ieftin sau la acelasi pret cu cel aduc cu cifa. Costul pompei m-a facut sa optez pana la urma la beton facut la mana DOAR pt betonul mort.

#186
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
A venit geotehnistul, totul ok, procesul verbal semnat si stampilat. Am scapat si de asta!

Am cumparat si adus la curte 1.5 mc de balast (un minicar) cost 1,5 mil. Maine vom aduce si restul de 1.5 mc.
Acum trebuie sa plec sa cumpar cimentul si sa-l duc la curte.

#187
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ciment la bricostore cu 270 sacul ( brico baneasa)

#188
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc septimiu80, dar din pacate am citit prea tarziu mesajul. Am cumparat ciment 20 saci cu 320.000 lei. Macar n-am mai platit transportul pana acasa.

Tot azi am cumparat si sarma si cuie de aproape 9 mil. Si uite asa se duc banii!

Pana la urma nu s-a mai turnat azi beton de egalizare si m-a zorit degeaba cu cimentul si balastul. Sa vedem cum va fi maine vremea caci ploaia ne da planurile peste cap.

#189
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Vremea ne incurca f tare! Nu s-a mai turnat betonul de egalizare asa ca s-a sapat si ieri si azi in continuare. Noroi si mizerie cat curpinde la curte... ba chiar m-am ales si cu o mini-piscina pe gratis  :D  ( in groapa de la beciul-surpriza)

Attached Files



#190
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Roandre, prin ce am trecut eu cu fundatia si ploile din perioada respectiva (noiembrie 2007) nu doresc nimanui. E apa de ploaie   B)  prin ce treci tu acum si iti spun asta doar ca sa iti mai ridic un pic moralul. Ma gandesc si eu acum, retrospectiv, ca poate-ar fi fost mai bine sa fi turnat betonul la mana, pentru cel de egalizare (1 mc) si betonul simplu (18 mc), deoarece m-au costat pompele, dislocarea, transportul si cifele de m-au omorat. Facand un calcul, voi ajunge, per total, la 40 de milioane pentru 7 turnari, toate cu pompa de 38 m lungime, exceptand momentul fundatiei cu o pompa de 48 m peste casele oamenilor de pe strada din spatele casei mele. Dementa totala, crede-ma. Slava Domnului, acum e doar istorie, insa momentul respectiv l-am trait in stress maxim...

Tu ai luat fierul cu 33000 lei/kg fasonat deja sau bare drepte?

#191
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
daca ai gardul contractat, ce fel de gard vei face? ceva prefabricat sau...?

#192
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Rocknroll, pt noi ploaia asta e ca picatura chinezeasca. O zi e bine, se usuca putin si a doua zi vine alta ploaie. Deja nu mai dam termene cand vom reusi sa turnam betonul de egalizare. Pana la urma vom turna betonul de egalizare (3 mc) facut la betoniera din motive de costuri suplimentare date de necesitatea pompei. Datorita spatiului f ingust si a lungimii casei, acesta n-ar putea fi turnat decat cu pompa care ar ridica f mult costul pt etapa asta. Altfel facand un calcul cat ar costa betonul facut in curte (cu ciment scuuumppp) si cat e cel de la statie, am ajunge la niste costuri apropiate.
Pana la urma tu ai luat beton doar de la SutCarpati? Ai facut proba betonului?
Fierul l-am contractat din aprilie cand am platit in avans intreaga suma...deci am cumparat fierul la 2,8 ron/kg (nefasonat, la bara de 12 ml). Am luat 16,2 tone dar am inteles ca va mai trebui sa cumpar. O sa vedem pe parcurs cat vom mai avea nevoie dar la cei de la care l-am luat cu 2,8 ron, acum era 3,3 ron.

lucas22010, pt gard am si proiect si autorizatie de construire (ca probabil stii ca nu poti sa inlocuiesti/construiesti un gard fara autorizatie de la Primarie). Gardul va fi in fata cu o centura de 60 cm din beton armat, stalpi tot din beton si fier forjat. Delimitarile intre vecini vor fi cu gard cu fundatie beton armat, zidarie din blocheti de beton si stalpi din beton armat.

#193
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Roandre, am refacut calculele pentru pompe, cife etc si am platit pana acum (5 turnari) 36 de milioane. Mai am doua turnari si preconizez inca 15-16 milioane, cu tot cu spaga la omul cu pompa. Deci, enooooooooorm! Da, am luat tot betonul de la ei, nu m-am mai complicat cu altii, deoarece stiam ca se va scumpi si am preferat sa platesc vreo 45 mc in avans. Per total, 82 mc de beton (C 350, inclusiv la fundatie, cu exceptia betonului simplu, care a fost C 150) cu 225 de milioane, asta insemnand cam 2,75 mil/mc. Daca includ si pompele etc, atunci pretul sare la 3,36 mil/mc.
N-am luat probe, ci doar certificate de calitate, de la statie, dupa 28 de zile de la fiecare turnare. Cum pot lua probe? Intr-o cutie de lemn, la turnare? Ce fac cu proba, apoi?

#194
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ma ia cu ameteli cand citesc de astfel de costuri. Si noi va trebui sa turnam totul cu pompa de 38 m si atunci va incepe cu adevarat distractia. Noi aveam ca variante pt beton pe cei de la SutCarpati si cei de la Tarmac (cu care s-a facut un contract dar nu am platit nimic inca).
Probele am inteles (tot de aici de pe forum caci eu inca n-am ajuns la faza asta) ca se iau in momentul turnarii. Adica se pune beton intr-o cutie de lemn sau galeata si se duce la un laborator pt verificat. Rezultatele se dau dupa 21/28 zile.
Inca nu m-am decis dc sa iau probe pt verificare sau sa ma "multumesc" doar cu certificatele lor de calitate.
Si noi tot B350 avem in proiect (doar pt fundatie avem B150 si B200). Am crezut ca numai structuristul meu a fost exagerat pe toate planurile.


Hai sa pun si o poza cu planul gardului, poate intereseaza pe cineva.

Attached Files

  • Attached File  gard.JPG   176.21K   239 downloads


#195
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Astazi vom turna betonul de egalizare...cat de mult s-o putea (caci nu cred ca reusim sa-l turnam pe tot azi). S-au facut si masuratorile cotelor. Pana acum pare super ok constructorul, f atent la detalii.
Care e treaba cu banii pusi la colturile casei?
Tot sapand cu drag si spor muncitorii au gasit si o potcoava (cica ar fi noroc) si cativa banuti vechi. Hehehe, acum cica tre sa le fac cinste  ;) !

Si o poza cu fericitul posesor al potcoavei norocoase  :D  .
In a doua poza este beciul buclucas care a fost cofrat si turnat ieri iar azi ii vom turna egalizarea urmand sa-l umplem cu pamant si sa-l udam pt a se tasa.

Attached Files


Edited by roandre, 14 May 2008 - 11:22.


#196
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View Postroandre, on May 14 2008, 12:19, said:

Astazi vom turna betonul de egalizare...cat de mult s-o putea (caci nu cred ca reusim sa-l turnam pe tot azi). S-au facut si masuratorile cotelor. Pana acum pare super ok constructorul, f atent la detalii.
Care e treaba cu banii pusi la colturile casei?
Tot sapand cu drag si spor muncitorii au gasit si o potcoava (cica ar fi noroc) si cativa banuti vechi. Hehehe, acum cica tre sa le fac cinste  ;) !

Si o poza cu fericitul posesor al potcoavei norocoase  :D  .
In a doua poza este beciul buclucas care a fost cofrat si turnat ieri iar azi ii vom turna egalizarea urmand sa-l umplem cu pamant si sa-l udam pt a se tasa.

Vezi ca nivela aia cu laser e buna de orbit cainii care se plimba prin zona. Am si eu una (luata cu 600.000 ROL) si zace dupa ce am verificat-o cu furtunul cu apa, care e sfant. Nu-i lasa sa dea cota elevatiei cu "jucaria" aia.

#197
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pai au dat deja nivelul cu ea. Cum se face verificarea cu furtunul cu apa?
Hai ca ma dau afara dupa santier dc ma duc si le zic ca nu e bine ce fac  :lol: .
Imi iau ruleta in buzunar si ma duc la masurat, ca altfel nu stiu cum sa verific.

#198
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Am aflat cum se face verificarea cu furtunul de apa dar constructorul a mers tot pe varianta laser, ruleta, boloboc, balzaj, ate trase intre tarusi si masurari peste masurari. Sper sa fi facut bine tot ce a facut. La egalizare sunt diferente de 1-2 cm.
Ieri s-a turnat cam jumate-3/4 din egalizare iar astazi dc mai tine vremea cu noi se va turna si restul.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate