Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8641 replies to this topic

#2035
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

View Postpuiutoma, on 06 ianuarie 2015 - 17:29, said:

Nu plecam, chiar daca suntem si pe facebook

, doar ca acolo se pun si poze.
Am inteles, aici nu se pun poze! Vreti sa fiti vedete pe facebook.

#2036
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Nu intru in polemica.....scuze.....

#2037
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postpuiutoma, on 05 ianuarie 2015 - 22:56, said:

Adica, ce vrei sa zici?Posted Image

Nimic rau, era o pozitie sub forma de gluma.

#2038
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Mie mi se par mai lejere discuțiile de pe Facebook, mai interactive, dar nu renunț nici la Softpedia.

#2039
Titi_Alex

Titi_Alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2015
Buna ziua la toata lumea !
A-si vrea si eu sa incep o mica afacere cu mure, dar am citit pe cateva site-uri ca nu are o rezistenta prea buna la ger.
Poate este cineva pe aici cu experienta care are o plantatie propriu-zisa si poate sa imi zica daca rezista iarna la mai putin de -17 grade, daca a-ti avut probleme cu mugurii primavara sau chiar cu productia din acel an.
Ca majoritatea cultivatorilor de mur din Romania m-asi indrepta si eu catre soiul "Thorn-free" despre care am citit destule pe internet, dar am mai gasit un soi nou creat la noi numit "Orest" - care cica este creat pt conditiile din tara noastra si rezista la temperaturi mult mai mici. Despre acest soi nu prea am gasit multe informatii si de aceea am foarte multe indoieli si intrebari.
Ca sa am desfacere  buna atat in tara cat si pentru export am nevoie de certificat de calitate pentru soi, asta m-ar ajuta sau este obligatorie?
Va multumesc anticipat la toti care ma puteti ajuta cu niste raspunsuri sau cu orice alta informatie utila legata de mure !

Sunt ceva grupuri pe facebook legate de arbusti fructiferi ?

#2040
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006

View PostTiti_Alex, on 09 ianuarie 2015 - 12:02, said:

Sunt ceva grupuri pe facebook legate de arbusti fructiferi ?

Sa rupt lantul de iubire pe Facebook ...deja pentru a posta in acele/unele  grupuri astepti aprobare Posted Image) de la CNA grupului .La noi tot ce incepe frumos tine maxim 3 zile.

Edited by Alex_0722876565, 09 January 2015 - 12:11.


#2041
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Titi_Alex:
Te-aş ruga să nu te întinzi chiar peste tot...
Ai un topic deschis, cu un mesaj identic.
Accept şi înţeleg faptul că eşti nou pe forum, însă faci lucruri care nu se fac.
Citeşte te rog acest topic, şi revii apoi cu întrebări.
Nu pe acest topic, fie pe cel existent, fie pe cel deschis de tine.

Mulţumesc.

#2042
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

View Postcamsonat, on 06 ianuarie 2015 - 11:37, said:

Nu plecati de aici, va rog. Eu nu am si nici nu voi avea facebook. Mai invatam si eu cate ceva de la domniile voastre.
Altii, chiar daca il au, prefera Google+.
Putem incerca sa cream o comunitate si acolo.
PS Uite ca am gasit doua comunitati: https://plus.google....365491281002667 si https://plus.google....889498951188431

Edited by andidani, 11 January 2015 - 22:10.


#2043
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Totusi, cred ca ar fi corect ca orice postam prin alte parti sa fie impartasit, sub o forma sau alta, si aici.

#2044
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
De toamna

Attached Files



#2045
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

View Postpuiutoma, on 12 ianuarie 2015 - 16:02, said:

De toamna
Cireș?

#2046
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Cred ca este de dorit sa dati niste explicatii cand postati fotografii. Ce este de toamna in fotografia respectiva? Taierea, ruptura ciresului, visinului sau ce? Putina precizie domnilor. Cand punem poze trebuie sa facem o scurta prezentare, sa expunem problema sa intelegem cauza si contextul. Multumesc.

#2047
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postpuiutoma, on 12 ianuarie 2015 - 16:02, said:

De toamna
Este vb de foto de toamna la pc de altoire la un cais pe corcodus. N-am mai apucat sa descriu. Mi.am dat seama ca sunt pe alttopic si am crezut ca am anulat postarea! Scuze!

#2048
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Buna ziua.
Am doi meri , Golden si Florina, sunt plantati de 2 ani, ingraditi cu plasa de sarma ca sa tina iepurii afara.
Si totusi, scoarta lor a fost roasa chiar deasupra altoriului, pe o portiune de cam 10cm roata-roata, nu a ajuns la lemn ( are o culoare maronie deschis, nu spre alb cum ar fi lemnul ). Cred ca au fost rosi de soareci, nu se vad urme in plasa sa fie data la o parte.
Si mai am un cais, tot plantat de 2 ani, care a " dezvoltat " o rana din care se scurge clei.
Ar fi foarte bune ceva poze, dar pe cand ajung sa le fac poze poate am si un remediu pentru ei.
Imi puteti da ceva sfaturi va rog?

Multumesc.

#2049
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Exista un mastic special care este folosit la cicatrizare, se numeste Arbokol (va rog stergeti daca considerati ca e reclama sau incalca regulile).
Sau o imbaiere cu cupru (ex. Champ 0.3%).

#2050
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Mai intai ae da cu pasta de champ, peste se da cu mastic. Inevitabil stie ceva. Masticu il poti face singur- rasina + ceara.

#2051
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Salutari si multumesc pentru raspunsuri.
Nu am ajuns sa cumpar pasta de care ziceti. Am avut la indemana triumf si am sters un pic ranile, sper sa ajung sa cumpar si pasta sa-i bandajez un pic.
Am atasat si poze cu pomii rosi , cu ranile din coaja (sunt curios de la ce sunt provocate, mai sunt ceva pruni care parca isi schimba "pielea" dar nu asa de grav).
Si un cires care a fost aproape rupt anul trecut prin vara, l-am legat sa fiu sigur ca nu moare, nu avea crengutele de sub ruptura asa de dezvoltate si imi era frica sa nu-l pierd. Vad ca a ramas si a mers bine si ce este peste partea rupta, dar acum ma intreb cum e mai bine si va intreb si pe voi cum e mai bine, din experienta voastra.
Va multumesc.

Attached Files



#2052
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Unde este scoarta intrerupta se poate face asa

http://prntscr.com/64rme6

Altoirea în punte
Cu ajutorul altoirii pot nu numai să înmulţesc pomii fructiferi, ci pot salva pomii răniţi. Dacă un pom are o rană severă, curgerea sevei este întreruptă sau distrusă iar pomul începe să se usuce şi moare. Dacă supravieţuieşte, mai devreme sau mai târziu trunchiul va ceda pentru că zona afectată începe să putrezească şi pomul este destabilizat. Totuşi, un pom aflat în această situaţie poate fi salvat relativ uşor. Nu trebuie decât să unesc zona de deasupra cu cea de dedesubt cu ajutorul altoaielor (de preferat din acelaşi pom) aşa încât, cu timpul, acestea să preia funcţiile trunchiului de transport şi susţinere, altfel spus, zona afectată este ocolită. Încep cu curăţarea rănii şi tăierea tuturor porţiunilor cu aşchii. Apoi altoiesc crenguţele sub scoarţă deasupra şi sub rană. Întotdeauna trebuie să folosiţi cel puţin trei crenguţe.
Această metodă poate fi de ajutor pentru salvarea pomilor grav afectaţi. Pomii astfel trataţi vor fi mai bine protejaţi împotriva cauzelor rănirilor (rosături), pentru că nu mai sunt uşor accesibili. Totodată, pomul are resursele de a se vindeca singur dacă este afectat.
Când este vorba de altoire nu există limite impuse fanteziei: este perfect posibil să altoiţi mai multe soiuri pe un singur pom. Acesta este un mare avantaj atunci când dispun de spaţiu doar pentru un singur pom. Aşa cum am menţionat deja, mulţi pomi fructiferi, mai ales merii şi perii, nu se pot autopoleniza, aşa încât au nevoie de soiuri polenizatoare în apropiere. Eu pot rezolva această problemă prin altoirea unei ramuri cu un soi polenizator. Într-o grădină mică, existenţa unui pom altoit cu mai multe soiuri micşorează riscul de pierdere a recoltei. Perioadele diferite de coacere şi soiurile diverse de fructe fac posibilă nu doar obţinerea unei recolte mai variate, ci totodată creează o colecţie unică şi sporeşte mulţumirea obţinută de la un singur pom. Eu cred că în grădină ar trebui să fie permis orice vă face plăcere. Există posibilităţi nemărginite de experimentare. Nu aveţi nevoie decât de puţină imaginaţie

Edited by Alex_0722876565, 14 February 2015 - 12:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate