Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8674 replies to this topic

#1891
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 sov, on 31 octombrie 2014 - 08:04, said:

Unul din pomisorii plantati in primavara (par williams) are frunzele patate ca in poza de mai jos. Ce boala o fi? (si eventual cum as putea-o trata?)
Si inca o problema: intr-o zona de munte mai friguroasa, unde acum deja sint -2 grd C si se mai vad pe case sau pe pamant urmele zapezii de saptamana trecuta, deci intr-o asemenea zona se pot planta acum pomi fructiferi, sau e mai bine de asteptat pina in primavara? Multumesc !
rapanel, sigur si pare si minierul, aici la minier nu sunt sigur, de fapt sunt in cumpana intre minier si cloroza, chestia aia alba nu stiu exact.

#1892
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc de raspuns, am pus o poza mai clara, cat de clara poate fi cu telefonul Posted Image. Se poate da cu ceva acum, sau la primavara?

Attached Files


Edited by sov, 31 October 2014 - 13:32.


#1893
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 sov, on 31 octombrie 2014 - 13:31, said:

Multumesc de raspuns, am pus o poza mai clara, cat de clara poate fi cu telefonul Posted Image. Se poate da cu ceva acum, sau la primavara?
tratamentele de baza, in perioada de repaus, sol cupru metalic 50%(alcupral, triumf, cosai, champ, champion, etc) si insecticid oleioaginos (confidoroil, emmerite oil, etc)

#1894
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Rapan zic si eu.
Eu zic ca poti planta linistit cat nu este pamantul inghetat. Recomandarea in general este sa se planteze toamna.
Dduras, iti multumesc!

Am citit ca daca se poate, sa se indeparteze ramurile afectate de rapan si evident trebuie facut tratamentul.

#1895
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Exista un soi de mar, acrisor, care în limbaj popular se numește răpănos. Știe cineva care e denumirea știintifica?

#1896
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am găsit pînă la urmă - Renet.  Un soi f. bun.

#1897
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
LE:Știe vreun coleg o pepiniera din Republica Moldova? Am înțeles ca moldovenii sînt ași în ale pomiculturii.

#1898
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Nu este din Basarabia, dar poate e de ajutor :)

#1899
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Da, știam de aceasta livada, dar din păcate nu livrează puieti.

#1900
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Renet este denumirea soiului. Denumirea stiintifica este Malus domestica pentru soiurile de mar despre care vorbim aici (mai sunt si alte specii in Genul Malus)... Nu fa confuzie intre ele...

#1901
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Posibil, nu te contrazic. Eu am intrebat persoana de la care am mancat acele mere (in limbaj popular "rapanoase" - culoare verde spre galben, si gust parfumat si acrisor) , si mi-a spus ca soiul respectiv se numeste Renet (sau Ranet, nu stia cum se scrie)

#1902
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004

 sov, on 03 noiembrie 2014 - 12:53, said:

Exista un soi de mar, acrisor, care în limbaj popular se numeşte răpănos. Ştie cineva care e denumirea ştiintifica?
...

sov said:

Am găsit pînă la urmă - Renet.  Un soi f. bun.
...

 cotzi, on 04 noiembrie 2014 - 18:01, said:

Renet este denumirea soiului. Denumirea stiintifica este Malus domestica pentru soiurile de mar despre care vorbim aici (mai sunt si alte specii in Genul Malus)... Nu fa confuzie intre ele...
...
Ok!

#1903
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Uite aici o lista cu mai multe variatii de ranet/renet   http://www.nationalf....org.uk/a-z.php si parca mai sunt si cateva mai vechi

#1904
ramyru

ramyru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.01.2014
Salut.Imi poate spune cineva daca in anul doi de la plantare a merilor se mai face musuroi pentru acoperirea punctului de altoire ?multumesc anticipat de raspuns.

#1905
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Nu

#1906
ramyru

ramyru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.01.2014
multumesc

#1907
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ce soi de par e asta ca nu prea are seminte, se poate manca para cu totul fara probleme?!

Attached Files



#1908
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Abatele Fetel...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate