Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3907
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Este mai bine de folosit mufa cu FI si dop , nu capac .

#3908
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Buna ziua, trebuie sa refac un traseu de apa calda/rece pentru chiuveta din bucatarie.
Acum instalatia este "pe pexal" dar a am avut multe probleme cu ea.

Si pe apa calda si pe cea rece, am tot carpit la ea dar gata, ajunge.
Oricum a fost ceva provizoriu dar cum se intampla la noi (mine Posted Image ) a ramas provizorie 10 ani.

Acum vreau sa o schimb pe PPR, toata casa este pe PPR.
Am aparat de lipit, ma descurc cu "mestereala", dar nu stiu ce tip/marca de teava sa aleg pentru apa calda.

Din ce vad sunt cu: insertie aluminiu (asta ma folosit la restul instalatiei), cu fibra, si insertie bazaltica.
Nu e distanta mare, aproximativ 10m/traseu asa ca poate sa fie mai scumpa.

Multumesc

#3909
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Azi am plecat sa cumpar doua tevi cu insertie aluminiu pentru apa calda.

Vai de capul meu ce rahaturi de teava am vazut. Juri ca e PEX AL.

Daca nici la Romstal nu gasesc teava serioasa trec pe cupru.





#3910
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
La teava PPR de 20 cat este echivalentul in toli? 1/2 sau 3/4 ? Adica mai pe romaneste pentru a nu strangula curgerea (poz deschis) dar si pentru a nu supradimensiona inutil ce marime aleg la robinet daca am teava de ppr de 20?  1/2 sau 3/4?

#3911
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
1/2 la teava de 20 , dar asta conteaza mai putin . La ppr conteaza lipitura . Nici n-ai idee cite instalatii ajung strangulate , cite functioneaza asa , cu mare chin , si cite sint taiate ...

#3912
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 maximg, on 19 iulie 2016 - 18:11, said:

La ppr conteaza lipitura . Nici n-ai idee cite instalatii ajung strangulate , cite functioneaza asa , cu mare chin , si cite sint taiate ...
si tot merge !?Posted Image

#3913
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Am vazut prin topicul asta ca se discuta la un moment dat de teava Halcor thermogreen de cupru.
A fost cineva intre timp din 2013 incoace teava din asta ? Intreb pentru ca asta se cam vine prin toate magazinele mari de constructii.

E ciudat ca nu are nimic marcaj pe ea decat dimensiunile. In rest nu tu standarde, data fabricatiei nimic.

In Ded. era un afis pe care scria ca cica respecta 1057 dar ca din cauza la nu stiu ce grosime ( ceva ce tinea de asta oricum ) nu pot sa imprime pe teava sau ceva de genu.

#3914
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu „am fost țeavă din asta” Posted Image , dar am folosit-o chiar în acest an (a fost în regulă, la lipire nu mi-a creat probleme). Pentru că nu am găsit nicăieri date tehnice despre ea (nici măcar pe site-ul Halcor Posted Image ), am utilizat-o doar la partea de încălzire a unei instalații, iar pentru partea de apă menajeră am folosit o țeavă de la un producător care nu are probleme cu marcarea datelor pe țeavă.


P.S. „Esplicația” celor de la Deadman este una de „Dorel”. Posted Image Să lase „gargara” și să-ți arate „docomentul”. Dacă ți-l și dau, te rog să-l postezi pe forum. Mulțumesc anticipat. Posted Image

#3915
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Pai da cred si eu. Nici eu nu am gasit nimic despre ea. Probabil ca e facuta pentru romanica.
Ei se refera probabil la faptul ca e construita dupa standardele de 1057 dar cum 18 x 0.7 nu exista acolo ci 18 x 0.8 de asta banuiesc ca au scris asa.

Tot pe instalatie de incalzire vreau sa o folosesc si eu.
Imi poti recomanda in Iasi un loc cu preturi bune pentru teava si mufe ?

#3916
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
18x0,8 este recomandare, nu obligativitate... deci nu acesta este motivul. Posted Image
Da, pot să-ți recomand locuri cu prețuri bune... doar că nu fac reclamă pe forum (verifică-ți MP peste ceva timp Posted Image ). Posted Image

#3917
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
bunaseara,pt racordare la distribuitor a tevii pex 16x2.2 este folosit acelasi racord ca pt teava 16x2 ?sau difera ?.as putea sa folosesc si conectorii pt pexal,cei cu o-ring-uri,sau trebuie musai cei pt pex fara o-ring?multumesc

despre distribuitoarele Ivar cu robineti pt instal apa rece-calda ce parere aveti?multumesc

#3918
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
La imbinarea dintre semiolandezii cupru si niplu este necesar sa se foloseasca si calt sau este de ajuns o garnitura de clingherit ?

#3919
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
La piulite se folosesc numai garnituri .

#3920
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
exista conectori speciali pt pex 16x2.2 sau se folosesc aceiasi ca pt teava v16x2? multumesc

#3921
chloroform

chloroform

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.08.2007
Va salut! Nu prea ma pricep in domeniu si as avea nevoie de sfaturile voastre. In imaginea de mai jos este un distribuitor care in mod normal e folosit la instalatia termica, dar in cazul de fata a fost folosit pt instalatia sanitara si nu sunt prea sigur daca e ok. Am marcat cu:
- 1 -> teava PEX de 20 (in poza este de 16 dar a fost inlocuita cu 20) care alimenteaza distribuitorul cu apa rece
- 2 -> teava PEX de 16 care pleaca din distribuitor si alimenteaza centrala cu apa rece
- 3 -> teava PEX de 16 care ar trebui sa alimenteze distribuitorul de sus cu apa calda si totodata si celelalte 3 tevi cu rosu care sunt pt chiuvete + cada.

Intrebarile mele sunt:
- E ok sa alimentezi distribuitorul de sus cu apa calda printr-o iesire asa mica care e si conica la varf? Nu o sa fie probleme de presiune/debit la sanitarele conectate? (am atasat si o poza cu una din iesirile distribuitorului)
- Este suficienta dimensiunea de 16 pentru racordurile de apa calda si rece la centrala (2 si 3)? Am cautat in manualul centralei si scria ca trebuie 15 (cupru banuiesc, care e mai subtire).


[ https://s31.postimg.org/fz9dnycln/20160724_174417.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s31.postimg.org/6s0xzr8cb/20160724_174529.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc!

Edited by chloroform, 24 July 2016 - 20:59.


#3922
moi23

moi23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2006
Buna ziua!
Puteti, va rog frumos, sa-mi spuneti unde pot gasi racorduri de compresie 16x2.2 cu 1/2"  pt teava Pe-xa sau Pe-xc (in Bucuresti sau oriunde in tara asta) macar de la firma APE sau TIEMME ? Sau puteti sa-mi spuneti sigur daca cele de pex 16x2.00 se potrivesc pt teava de16x2.2? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu gasesc decat pt sertizare insa nu am scule pt asa ceva.
Si daca se poate o recomandare pt robineti termostatati pt calorifer? Eu sunt fan Danfoss dar ce se gaseste pe la noi au capetele lungi si butucanoase. Hertz sunt ok? Sau poate Heimeier? Caleffi?
Va multumesc, anticipat! O zi buna?

#3923
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Racordurile pt 16x2 merg DOAR la teava de 16x2.
Pt 16x2,2 incearca la Herz. Cei care au vandut teava nu au?
Toate marcile enumerate sunt bune.

Edited by camsonat, 27 July 2016 - 21:00.


#3924
sapia

sapia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2016
Salut,
Am o instalatie de incalzire in pardoseala care functioneaza de 6 luni. Inainte de a turna sapa peste am facut un test de presiune si totul era in regula. Dar de ceva vreme am vazut ca este tot mai umed intr-un colt si a inceput sa apara si mucegai. Presiune pe instalatie imi apare ca am, deci nu e decat un por. Intrebarea este cum il pot identifica? Este vreo metoda?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate