Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3943
DaleaRobert

DaleaRobert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2016
Salut pe toata lumea, sunt nou pe acest forum, numele este exact ca si numele de utilizator, si problema mea este ca am un robinet pentru apa rece retezat exact de la filetul insurubat in mufa de PPR, motivul este corodarea datorata solutiei de curatat foarte puternica, Sano Antikalkar, care se scurge prin spatele bateriei de la lavoar pana dedesubt, prelingandu-se si pe racordurile flexibile cu camasa metalica impletita, exact pe robinet. Intrebarea, de fapt, intrebarile mele sunt 3, 1. Cu ce pot scoate mai usor(dupa ce am folosit degripant WD40, bucata de filet retezata si ramasa mufa de PPR; 2. Ce variante de robinet rezistent la solutiile de curatat corozive se pot gasi; 3. Ce variante de racorduri sau alte cuplaje asemanatoare, de asemenea, rezistente la solutiile de curatat corozive se pot gasi;
Multumesc.

#3944
bogdanfnf

bogdanfnf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2014
O varianta foarte simpla este sa tai mufa de PPR si sa o inlocuiesti  ! Daca nu :

1 - cu o panza de bonfaier , mica ( ingusta ) , tai restul de stut ramas in interior . Dupa , cu o surubelnita dreapta sau o daltita mica bati in filetul ramas in interior . Se indoaie si se poate scoate .

2 - Robinetii de alama sunt cei mai buni .
3 - Racord flexibil de inox .

Problema , la tine , nu este din cauza solutilor anticalcar , problema sunt robinetii !

Edited by bogdanfnf, 11 October 2016 - 07:26.


#3945
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Exact asa am patit si eu. Am rezolvat asa cum a zis colegul @bogdan mai sus, numai ca eu am folosit un pendular cu turatie variabila (setat pe min) si o panza pt metal. Am sectionat ciotul ramas in filet in 2 locuri (sus si jos), apoi cu o surubelnita si un patent ascutit am extras jumatatile.

PS: pendularul si flexul cu turatie variabila mi se par de nepretuit, chiar si varianta low cost.

#3946
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu am intalnit un robinet de izolare care s-a corodat si efectiv s-a sfaramat.
Era folosit pe apa calda, iar apa era setata foarte fierbinte de la centrala.
Perechea lui, un robinet identic dar pe apa rece, nu parea a fi afectat de coroziune, dar l-am inlocuit preventiv.

#3947
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Si nici unul dintre ei de alama. Asa-i?
Sunt facuti din ceea ce se numeste "zamac".

#3948
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
De-aia-mi povestea mie omul cu incalzirea in pardoseala de alama rezistenta la "dezincare"? Asta s-a intamplat?

#3949
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
La mine a cedat filetul dupa 1 an de zile. Era un robinet de WC f subtire in carne care incepuse sa picure. Am zis ca e o problema cu caltii si cand sa il desfac... am ramas cu el in mana.

Nici vorba de agenti corozivi ci marfa proasta.

#3950
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Vin cu o rugaminte adresata celor priceputi in instalatii sanitare.
In foto atasata arat ce s-a intamplat:
- fisuri (se vad, se simt la mana) in teava si apa se prelinge;
- cu rosu zona fisurilor;
- cu albastru apa prelinsa
- cu verde - de unde vreau sa desfac, sa scot teava;
- am robinet de siguranta care tine perfect

Vreau sa stiu daca pot refolosi capetele de conectare din ambele capete ale tevii de pexal care alimenteaza bazinul pentru wc si ce dimensiune trebuie sa aiba cheia cu care desfac piulitele de prindere. Teava de pexal este de 16mm si conectarile sunt pe 1/2 tol.
Cum scot usor capetele din teava de pexal?
Multumesc.

Attached Files


Edited by radudd, 11 October 2016 - 16:52.


#3951
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu-ți bate capul cu refolosirea conectorilor. Posted Image Înlocuiește conducta de Pex-AL cu un racord din PEX sau din inox gofrat. Posted Image

#3952
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc raduk pentru sfat.
Te rog daca poti sa-mi lasi un link catre ambele solutii de material pentru inlocuire.

L.E. - am gasit asta. Este ok?
Vreau sa stiu daca la conectarea spre ambele capete trebuie sa folosesc calti pentru etansare, sau ce altceva este potrivit?
De cat trebuie sa fie cheile fise pentru demontare si montare?
Multumesc.

Edited by radudd, 11 October 2016 - 17:17.


#3953
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Si mai bine, de la robinetul cu fluture rosu pune un singur segment. Acesta poate fi din inox sau un racord flexibil 1/2" cu 3/8". Se gasesc de calitate la lungimi maricele. NU IN PIATA SAU LA COLT. Sa ne spui te rog ce scrie pe teava sparta.
Merci.

#3954
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Da, am inteles si aceasta varianta. Rugamintea pentru toti cei care imi arata diverse solutii este sa posteze si un link catre produsul respectiv pentru ca nicidecum nu am pretentia sa le stiu pe toate si as vrea sa studiez putin inainte de a cumpara, desigur, de la un magazin specializat.

Pe teava nu am cum sa vad ce scrie pentru ca probabil a fost montata cu inscriptionarea spre perete. Cu toate asta imi aduc clar aminte ca eu am cumparat pex-al-ul si era Valsir sau Valrom, insa nu imi aduc aminte care dintre ele. Sunt probabil peste 15 ani de cand este facuta aceasta instalatie si poate ca asta este motivul pentru care s-a ajuns aici, ori, atunci cand a fost facut acel cot spre furtunul bazinului curbura s-a facut prea strans si chiar de atunci s-a creat o mica taiere a plasticului.

#3955
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 radudd, on 11 octombrie 2016 - 16:50, said:

Vin cu o rugaminte adresata celor priceputi in instalatii sanitare.
..........
Daca spun sa muti alimentarea rezervorului pe partea dreapta , si sa scoti teava aceea , sa nu fie prea mult ...

#3956
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Da, buna ideea, insa este destul de aproape de policioara de la oglnda... Merita facuta o simulare sa vad cum "cade" si daca are loc pentru cot sa vina in jos.

#3957
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pai daca Valsir a cedat dupa 15 ani, atunci e nasol. Chiar indoit excesiv la montare nu trebuia sa ajunga sa se sparga.
Un exemplu de racord poti gasi cautand dupa "Cod: 50005612".

#3958
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Am caloriferele legate cu cupru la coloanele din bloc. Anul asta, am ramas vreo 3 nedebransati. Am senzatia ca a crescut semnificativ zgomotul apei prin tevi si calorifere. Ma gandesc ca avem aceeasi presiune de la retea, iar apa acum circula cu viteza mult mai mare avand circuite mult mai putine. As putea sa mai scad debitul inchizand din retur?

#3959
bogdanfnf

bogdanfnf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2014
Desigur ! Dar exista " nesansa" sa vibreze mai rau conductele plus ca iti va scadea debitul de apa calda care circula prin calorifer .

#3960
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
La subsol ar trebui realizat reglajul asta. Asta daca tipul vanelor permite. Pt asta ar trebui sa nu fie fluture sau cu bila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate