Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3781
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce fel de centrala va fi ? (pe lemne sau pe gaz)
Radiatoarele sunt cumparate ? Ce dimensiuni au ?

Dormitorul 2 este cu probleme. La ce usa crezi ca este mai usor sa faci un canal prin podea ? La usa de la living, sau la una din usile dormitorului 3.

#3782
bulgaru87

bulgaru87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2015
Nu am cumparat nimic pana acum ...vreau sa aflu mai multe detalii intai. CT va fi pe lemne cu gazeificare de 25-30 Kw + puffer 1000l . Pot face canal la ambele usi de pe peretele exterior al casei. Eu ma gandeam la doua trasee 1: baie, living, dormitor1, hol. si 2: bucatarie dormitor3 si dormitor2. Cum credeti ca ar fi ideal?

#3783
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 bulgaru87, on 13 noiembrie 2015 - 16:18, said:

Nu am cumparat nimic pana acum ...vreau sa aflu mai multe detalii intai. CT va fi pe lemne cu gazeificare de 25-30 Kw + puffer 1000l . Pot face canal la ambele usi de pe peretele exterior al casei. Eu ma gandeam la doua trasee 1: baie, living, dormitor1, hol. si 2: bucatarie dormitor3 si dormitor2. Cum credeti ca ar fi ideal?
Poti urmari si  acest topic ...

http://forum.softped...4#entry18129704

Edited by ciobimar, 13 November 2015 - 17:07.


#3784
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
Salut. Am si eu o intrebare. In acest moment intr-o incapere am o instalatie termica din pexal pe care vreau sa o inlocuiesc cu ppr. Dupa cum observati in poza...exista doua marimi de teava la "T"...dupa inlocuire voi face la fel cu doua marimi? Daca da...ce marimi de ppr trebuie sa cumpar? Sau fac "T" cu o singura marime? Ce marime? Ms

Attached Files



#3785
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Daca acum esti multumit de presiune si debit, lasa tot asa. Pina in T o teava mai groasa pesemne de 25, si dupa T, tevile sa fie de 20. Vezi ce zice si meseriasul care-ti face lucrarea.

#3786
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce inlocuiesti pexalul ??nu esti multumit de el?

#3787
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
Sunt multumit de el...dar da semne de uzura...are 14 ani...

#3788
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Exista "T" redus din ppr.
Deci poti face cum ti-a zis colegul @obionekenobi.

ps. urata lucrare ai acolo.

#3789
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Adevarul este ca cu un Pexal lucrat de te miri cine (ex. pe la apometre, la bloc) ti-e frica. Aveam eu unul pe care scria HIG QualjtV. Cu prima ocazie l-am schimbat.

#3790
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ppr si muncitori nepriceputi sa faca lipituri = solutia perfecta sa faci praf instalatia termica

#3791
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 yo_suporter, on 27 noiembrie 2015 - 05:58, said:

Sunt multumit de el...dar da semne de uzura...are 14 ani...
Pune tot un Pex-al de calitate ca este pe piata si fiting de la  thiemme sau orice firma serioasa de fitinguri (iatlienii sunt f buni in treaba asta) si ai scapat de durere de cap sau de frica inca cel putin  20 de ani.
Sau poti pune pex in sistem PIP si e si mai bine.
PPR-ul e ultima optiune pe care as folosi-o.

#3792
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Care e smecheria?  Ce e asa greu la ppr de trebuiesc mesteri priceputi?  Intreb asta deoarece si eu am instalatia din ppr si mi s-a parut ca mesterii au realizat-o destul de repede (chiar in graba as putea spune).
Daca au trecut citeva luni de la realizare, a venit si frigul, am dat drumul la centrala   si nu picura pe nicaieri asta inseamna ca pot sta linistit?  Sau exista riscuri de defectare si peste ceva timp????

 gelunechifor, on 27 noiembrie 2015 - 09:57, said:

Pune tot un Pex-al de calitate ca este pe piata si fiting de la  thiemme sau orice firma serioasa de fitinguri (iatlienii sunt f buni in treaba asta) si ai scapat de durere de cap sau de frica inca cel putin  20 de ani.
Sau poti pune pex in sistem PIP si e si mai bine.
PPR-ul e ultima optiune pe care as folosi-o.


Ce are PPR-ul de nu il folosesti?

#3793
bulgaru87

bulgaru87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.11.2015
Pentru montarea unei centrale pe lemne  de 25 kw, puffer si boiler termoelectric mi sa cerut un necesar (pe langa altele) de 23 m de teava cupru de 28 mm. Intrebarea mea este nu e cam multa teava de 28 avand in vedere k se foloseste doar in camera centralei?

#3794
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008

 scurt_pe_2, on 05 decembrie 2013 - 10:11, said:

Nu este recomandat, insa o poti face cu un conector dublu 16*2.0.

Exista piesa de prelungire de 16 dar cu inel alunecator? Tot un fel conector dublu dar fara piulita de strangere.

#3795
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 yo_suporter, on 27 noiembrie 2015 - 02:51, said:

Salut. Am si eu o intrebare. In acest moment intr-o incapere am o instalatie termica din pexal pe care vreau sa o inlocuiesc cu ppr. Dupa cum observati in poza...exista doua marimi de teava la "T"...dupa inlocuire voi face la fel cu doua marimi? Daca da...ce marimi de ppr trebuie sa cumpar? Sau fac "T" cu o singura marime? Ce marime? Ms

Sfatul meu este sa cauti o firma care are presa pentru piese de pexal. Schimbi toate teurile si coturile cu piese prin sertizare si ai scapat de probleme.
Daca teava ta pexal a rezistat 14 ani, inseamna ca ai un pexal de calitate. Ar fi pacat sa renunti la teava actuala in favoarea altui "plastic" de o calitate incerta.

Edited by florin71_skoda, 01 December 2015 - 21:57.


#3796
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
buna ziua. va supun atentiei cateva aspecte referitoare la o instalatie termica (centrala pe gaz)
1. ce parere aveti despre acest circuit al instalatiei de incalzire? va circula eficient agentul termic la cele doua calorifere mari?
2. centrala achizitionata are dimensiunea racordurilor tur/retur 3/4 si apa rece/calda de 1/2. poate constitui o problema faptul ca instalatia are aceleasi dimensiuni pe ambele circuite?
3. cosul de evacuare gaze poate fi amplasat intr-un balcon, fie el si deschis? exista vreo reglementare in acest sens?

Attached Files


Edited by z_e_n_i_t_h, 05 December 2015 - 11:06.


#3797
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am ajuns in sfarsit acasa si ma apuc de finalizat instalatia termica. intre CT si puffer o sa pun tevi de CU , trebuie sa repect vreo regula la alegerea materialelor pentru a evita coroziunea galvanica ? ma gandesc ca pun conectorii din bronz si vor asigura o "trecere" de la un material la altul.
vreau sa schimb si robinetii cu bile de la colectori, ii am de la DD si curg cand rotesc de ei. de unde pot cumpara robineti de calitate ?

#3798
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu stiu la ce te-ar ajuta trecerea de bronz, eu zic ca trecerea trebuie sa fie izolator electric, deci PPR sau PEX...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate