Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2413
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016
am si eu doua orhidee si au inceput florile sa cada. oare e normal sau e semn ca e o problema?

#2414
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostMehria, on 09 iulie 2016 - 12:34, said:

am si eu doua orhidee si au inceput florile sa cada. oare e normal sau e semn ca e o problema?

Le-ai cumparat inflorite? Dupa cat timp dela cumparare au inceput sa cada florile? Ai schimbat substratul? Ai niste poze?

#2415
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostRata11, on 25 iunie 2016 - 10:51, said:

Puteai sa o pui intr-un ghiveci transparent, sa vezi ce se intâmplă în ghiveci. Posted Image

Nu am avut un ghiveci transparent, am folosit ghiveciul original.

Dar operatia a fost un success, ultimul boboc s-a deschis cam acum 2 saptamani, si azi am observant o crestere noua langa cel mai vechi bulb Posted Image

Intre timp am vazut un videoclip pe youtube, si am aflat ca se numeste Bellara

Edited by unknown_35, 17 July 2016 - 10:37.


#2416
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postuledu, on 09 iulie 2016 - 12:24, said:

Pana la urma am taiat toate tijele cu  flori. Erau prea infestate florile, iar florile sprayate se uscau oricum. Am luat fiecare frunza de la fiecare orhidee si efectiv le-am spalat cu spray.

Astept acum...

Sunt pregatit sa le arunc pe toate daca nu eradichez paduchii.

din pacate si frunzele se usca, sprayul le-a afectat. totusi sper sa reziste cateva orhidee, sa nu se moara toate.Posted Image

#2417
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postuledu, on 26 iulie 2016 - 19:59, said:

din pacate si frunzele se usca, sprayul le-a afectat. totusi sper sa reziste cateva orhidee, sa nu se moara toate.Posted Image

Ai putea cerca sa cumperi niste plante carnivore ( insectivore)  Am citit  https://en.wikipedia...wiki/Pinguicula ca Pinguicula e folosita de florarii pt a feri orhideele de "daunatori"  "Two of the most widely grown plants are the hybrid cultivars Pinguicula × 'Sethos' and Pinguicula × 'Weser'. Both are crosses of Pinguicula ehlersiae and Pinguicula moranensis, and are employed by commercial orchid nurseries to combat pests."

Poate la orhideile tale merge in amestec diluat de atonik cu in ingrasamant lichid sa le stimuleze cresterea frunzelor si radacinilor ( sa le uzi cu amestecul).

Edited by unknown_35, 03 August 2016 - 10:37.


#2418
Crristynel

Crristynel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 21.12.2013
Asta e pui de orhidee?

Attached Files



#2419
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Așa pare! Succes!

#2420
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostCrristynel, on 18 august 2016 - 18:32, said:

Asta e pui de orhidee?

Da, este un puisor (keiki). Pulverizeaza-l periodic, ca sa-l ajuti sa faca mustacioare/radacini. Il vei putea transplanta abia dupa ce radcinutele vor avea cca 3-4 cm...

#2421
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bine v-am gasit ! :)
In urma cu o luna am primit o orhidee. Mereu am avut impresia ca sunt pretentioase si greu de ingrijit, dar dupa ce am citit despre ele, imediat am zis ca voi avea mai multe :D
Asa ca am gasit in carrefour la 10 lei una cu 3 tije, cea mov. Erau la reducere, plante aproape moarte, dar a mea zic ca arata bine.
M-am uitat bine la radacini, nu avea multe stricate. Cum am ajuns acasa am curatat radacinile putrede si am pus inapoi in vas
Ar mai fi trebuit sa fa ceva ? Unele radacini le-am taiat cu foarfeca. Are ceva ?

Alta intrebare : cat de repede ar trebui sa se dezvolte bobocii ?
Cea primita are un boboc fff mic care stagneaza
A mea e foarte...setoasa
Desi am citit ca se uda la o saptamana, am fost nevoita sa o ud la 5 zile. Frunzele se lasasera, iar radacinile erau albe sidefii

Attached Files


Edited by G_DD, 02 September 2016 - 15:00.


#2422
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Daca ai taiat din radacinile orhideei, ar fi trebuit sa pudrezi un pic locul taieturilor cu praf de carbune pisat. Altfel risti ca radacinile sa putrezeasca si plantuta sa moara.
Inca un amanunt demn de luat in calcul, dupa ce replantezi orhideea in substrat, cateva zile nu trebuie sa o uzi. Acorda-i necesarul de apa, doar prin pulverizare, pentru a avea timp sa-si cicatrizeze cumva ranile din radacina ...

#2423
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Multumesc Valentina
Offff...nu am stiut si am udat-o :(
Ce fel de carbune ? Mangalul pt gratar e bun ? Mai citeam de scortisoara, dar cred ca aia e pt altceva, nu ?!

#2424
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Eu am folosit carbune medicinal, pe care-l pisam bine si apoi pudram locul taieturii.
Eu buna si scortisoara, daca nu ai praf de carbune.
Nu stiu de ce, dar unii gradinari sunt de parere ca scortisoara, desi izoleaza bine locul respectiv si impiedica dezvoltarea infectiilor, totusi ingreuneaza formarea radacinilor...
Acum nu stiu ce sa-ti zic. Nici nu as vrea sa-i contrazic pe gradinarii cu experienta, dar nici nu pot sa confirm ce sustin ei... Eu am folosit scortisoara la diversi butasi si a fost ok, au facut radacinute.

Edited by Valentina30, 03 September 2016 - 10:52.


#2425
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Cum se pulverizeaza orhideele ? Doar pe compost ? Inteleg ca nu trebuie sa ramana apa la subtioara :P frunzelor
Asa ca nu imi dau seama

P.S. ale mele in continuare sunt setoase. Trebuie sa le ud cam la 5 zile, pt ca lu se lasa tare frunzele si se albesc radacinile. Poate nici substratul nu retine multa apa, dar e si cald

Edited by G_DD, 06 September 2016 - 10:57.


#2426
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Se pulverizeaza pe frunze, nu pe compost (aka pe scoarta din ghiveci). Eu ud orhideele prin scufundarea ghiveciului intr-un recipient cu apa (un lighenus ceva mai adanc) si le las acolo  cam 10-15  min, sa se imbibe un pic scoarta. Apoi scot ghivecele din apa si le las sa se scurga in cada (acolo fac operatiunea de udare) dupa care le asez la loc, pe pervaz, in farfuriutele lor.
Vara si eu le ud mai des, cam la 5-6 zile daca e foarte cald, in rest le pulverizez pe frunze.

#2427
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Pai tocmai de aia intrebam si eu daca le pulverizez pe compost. Ca ma gandeam ca daca dau pe frunze tot ajunge jos. Inseamna ca trebuie sa sterg cu un servetel ce se aduna acolo

Nou membru in familie :D

Edit : de ce se posteaza pozele rasturnate ?

Attached Files


Edited by G_DD, 07 September 2016 - 08:46.


#2428
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
De ce  se ingalbenesc frunzele ? Nu am facut nimic diferit are si o tija cu flori si nu stiu ce sa fac sa nu o pierd

Attached Files



#2429
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Da. Si eu as vrea raspuns la intrebarea asta. Desi la mine s-au ingalbenit primele frunze si am zis ca nu-i problema. La tine vad ca sunt DEASUPRA tijei :( ...

#2430
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postanonima1, on 09 septembrie 2016 - 07:38, said:

De ce  se ingalbenesc frunzele ? Nu am facut nimic diferit are si o tija cu flori si nu stiu ce sa fac sa nu o pierd
Cred ca e pierduta orhideea ta. Ceva s-a intamplat, se zice ca nue ste bine sa ramana apa la baza florilor pentru ca putrezeste orhideea.

Mie mi-au murit 9 orhidei dupa ce le-am dat cu ceva spray pt paduchi lanosi. Practic a putrezit/ingalbenit de sus in jos trunchiul orhideei (ca si la tine).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate