Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1945
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, sunt lanosi. Stii ce as face eu? Le-as scoate, le-as baga sub dus si le-as curata manual de cacatii aia. Le-as pune in scoarta curata si le-as trage o stropeala. Acuma, sincera sa fiu, nu stiu cu ce sa iti zic sa incerci, ca nu am mai avut de secole daunatori. Cred ca Mospilan ar merge, dar poate ne ajuta cineva mai cu experienta la paduchelnita. Dusul ala si racaitul cu mana, in schimb, fac diferenta ;)

#1946
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Am avut si eu lanosi la o orhidee nou cumparata. I-am indepartat cu o discheta demachianta inmuiata in alcool diluat 2:1 cu care am si sters toate frunzele si tijele. Nu au mai reaparut! Succes!

#1947
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Pai erau vesele pana am primit o orhidee cadou in octombrie. Parea sanatoasa si am pus-o cu celelalte. Rezultatul e cel de mai sus.

#1948
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Difera modul de ingrijire la cambria? Este mult mai pretentioasa fara de phaelonopsis?

Attached Files



#1949
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Bine v-am gasit! Si eu sunt o crescatoare de orhidee si clar, sunt florile mele preferate (in ghiveci). Am o colectie inca mica si nu foarte variata dar le merge bine si se inmultesc. Cea mai batrana are aproape 10 ani si de la ea am obtinut inca vreo 6-7 ghivece care si ele infloresc si se inmultesc la fel. Este cam din primul model care a aparut, potrivit de mare, violet in degrade, banala dar prolifica. Apoi am incercat soiuri extreme, ori mari ori pitice. Am avut si o Cambria care n-a rezistat, aia a fost singura orhidee pe care am pierdut-o. Pun cateva poze si astept si eu sfaturi despre cum se ingrijeste Cambria.

In prima poza e batranica, e inca un buchet de pui, in ultima un pui de-al ei care se inmulteste ciudat.

Attached Files


Edited by dana&ovi, 31 January 2015 - 11:53.


#1950
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Ce frumuseti ai, dana&ovi ! Sa iti traiasca, mai ales "batranica" !

Am si eu o curiozitate: frunzele de la baza se rup sau se lasa? Pe mine m-a mancat undeva sa le rup, la ambele orhidee si ambele m-au binecuvantat dand cate o frunza. Si m-au lasat cu ochii in soare la capitolul flori :(

#1951
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Oau batranica arata ca o tufa. Ce de frunze are! Poti sa mai pui poze cu ea? Chiar sunt curioasa cate radacini are. Sa-ti traiasca!
S-a vb de cambrie cateva mesaje in urma. :)
Bafta!
http://forum.softped.../page__st__1818

#1952
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Cine a plantat pana acum keiki? Vreau sa plantez si nu stiu cum sa fac, radacinile sunt de peste 10 cm iar daca vreau sa le indoi sa le pot pune in ghiveci se rup. Se pot taia din ele sa incapa elegant in ghiveci altfel cotorul ar sta in aer cu 4-5 radacini in toate directiile.

#1953
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Pune radacinile in apa 10 minute si le vei putea indoi mai usor.

#1954
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...in ultima un pui de-al ei care se inmulteste ciudat ".
Întradevăr, trei keiki pe aceiaşi tijă.
Mă păcăleşte poza sau chiar vorbim de trei pui care cresc simultan ?

" ...frunzele de la baza se rup sau se lasa? "
Nu se rup, se taie din scurt cu o foarfecă.
Eu aşa am procedat cu o frunză care avea peste doi ani şi care se îngălbenise.

Edited by Mos_Ilie, 01 February 2015 - 09:20.


#1955
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu am plantat keiki, dar nu am asteptat sa creasca radacinile atat de mult. Pe la 5 cm l-am taiat de pe planta mama, ca intrau radacinile in substrat. Keiki crestea dintre frunze, la mine.
L-am pus intr-un ghiveci obisnuit, ca marime. Intr-un an, avea 3 frunze si multe radacini.
Creste cam incet. L-am dat unei colege, luna trecuta sa mai stea si ea dupa el.

#1956
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
dana&ovi tu le tii in pamant?? phalele sunt epifide si tb sa le tii in scoarta de conifere, au nevoie de aer la radacini. Chiar ma intrebam de unde ai facut rost de scoarta acum 10 ani, ca a inceput sa se gaseasca  la pungi mai recent.

#1957
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View PostRata11, on 31 ianuarie 2015 - 12:01, said:

Oau batranica arata ca o tufa. Ce de frunze are! Poti sa mai pui poze cu ea? Chiar sunt curioasa cate radacini are. Sa-ti traiasca!
S-a vb de cambrie cateva mesaje in urma. Posted Image
Bafta!
http://forum.softped.../page__st__1818

Da, e compusa din buchetele de pui, nici nu stiu cum s-o desfac ca nu toate au radacini. Acum unele dintre ele au tije cu flori. O sa-i mai fac niste poze mai amanuntite, poate ma ajutati cu dezmembratul.

" ...in ultima un pui de-al ei care se inmulteste ciudat ".
Întradevăr, trei keiki pe aceiaşi tijă.
Mă păcăleşte poza sau chiar vorbim de trei pui care cresc simultan ?


Da, pe tija care a avut flori au aparut 3 pui cu radacini viguroase. Sa ii rup? Vad ca anul asta nu da semne de inflorire.

Despre tijele cu flori: initial am crezut ca trebuie taiate si le taiam dupa ce se terminau florile. Apoi am auzit ca nu trebuie taiate daca nu se usuca ele, asa ca am inceput sa le las. Nu stiu cum e mai bine, si cand le taiam, anul urmator sau la urmatorul sezon de inflorire ieseau tje noi care infloreau. Acum daca nu le tai, pe tijele alea dau crengute noi cu flori....

View PostRata11, on 01 februarie 2015 - 21:23, said:

dana&ovi tu le tii in pamant?? phalele sunt epifide si tb sa le tii in scoarta de conifere, au nevoie de aer la radacini. Chiar ma intrebam de unde ai facut rost de scoarta acum 10 ani, ca a inceput sa se gaseasca  la pungi mai recent.


Da, le-am pus si pamant de flori obisnuit si le-a mers la fel de bine. Acum cumpar pungi speciale pentru orhidee. Voi folositi ingrasaminte? Eu nu am folosit niciodata si totusi imi infloresc abundent cam in perioada asta, iarna,, incep sa apara primele tije prin decembrie si ma tin florile pana la inceputul verii.

Edited by dana&ovi, 03 February 2015 - 08:47.


#1958
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
sa nu incerci experimentul cu pamantul la cambrii, abia rezista uneori in scoarta... sunt mai sensibile Posted Image

#1959
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Un keiki cu tija si flori , defapt avea 2 si fiecare cu tija lui. I-am taiat azi insa nu stiu daca vor rezista pentru ca au doar 2 radacini si alea parca sunt aeriene.

Attached Files



#1960
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Da, pe tija care a avut flori au aparut 3 pui cu radacini viguroase. Sa ii rup? Vad ca anul asta nu da semne de inflorire. "
Dacă au 2-3 frunze şi 4-5 rădăcini ar trebui să îţi faci curaj, să le tai cu 2-3 cm din tija pe care au apărut şi să le muţi în ghivece noi.
Nu neapărat toate odată.

" initial am crezut ca trebuie taiate si le taiam dupa ce se terminau florile. "
" Nu stiu cum e mai bine, si cand le taiam, anul urmator sau la urmatorul sezon de inflorire ieseau tje noi care infloreau. "
Eu le tai doar dacă se usucă sau doar parţial, dacă nu se usucă în totalitate.
Cred că aşa cresc şansele să apară keiki.
Ce tai, nu arunc ci la tai în segmente mai mici şi le adaug la substrat.

" Voi folositi ingrasaminte? "
Poate odată pe an, în diluţie la jumătate din cea indicată pe ambalajul îngrăşământului.
În natură acolo unde trăiesc orhideele, apa de ploaie e aproape pură, poate cu ceva urme de nitraţi, aşa că nu au nevoie de multe îngrăşăminte.

" I-am taiat azi insa nu stiu daca vor rezista pentru ca au doar 2 radacini si alea parca sunt aeriene. "
Cred că te-ai cam grăbit, cu doar două rădăcini.
Şi rădăcinile, nu diferă prin altceva. Chiar şi cele aeriene adună umiditatea din aer.

Cele care stau in aer pot fi dirijate ( cu răbdare şi atenţie, fiind casante ) spre substrat, dacă se consideră că ar fi util plantei.
Pentru asta, rădăcinile aeriene pot fi "ambalate" ( pentru câteva zile ) în şerveţele absorbante udate de cam două ori pe zi, pentru a face rădăcinile mai maleabile.

Edited by Mos_Ilie, 04 February 2015 - 09:42.


#1961
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View PostRata11, on 03 februarie 2015 - 21:51, said:

sa nu incerci experimentul cu pamantul la cambrii, abia rezista uneori in scoarta... sunt mai sensibile Posted Image


Dupa ce am citit aici, cred ca nu ma bag la cambrii. Am cumparat una cadou la o prietena, acum vreo 3 luni si imi arata acum cateva zile ca a inceput sa se usuce. Dar am mai vazut un soi ciudat zilele trecute in carefour si ma cam tenteaza soiurile mai deosebite. Din pacate nu-mi amintesc numele...data viitoare imi notez. Am spus ca ma potolesc din cumparat ca deja am prea multe dar nu ma pot abtine la modelele/culorile mai deosebite.

#1962
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
incearca sa nu iei Burrageara Nelly Isler ( este cea mai frecvent intalnita cambrie in magazine) este  mai sensibila decat celelalte cambrii si nici miltonia care de fapt este Miltoniopsis, este trecut gresit numele pe etichete... dar mai poti incerca cu dendrobium nobile sau tip phale, cred ca sunt mai rezistente.Posted Image cel putin din ce vad in magazine, dendrobium nobile rezista destul de bine..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate