Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#1
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
Buna ziua

as avea o intrebare. care sunt metodele de diagnostic ale cancerului colorectal, in afara de colonoscopie? Se poate depista prin analize de sange? daca da, exista o analiza anume care trebuie facuta? o ecografie abdominala ar releva ceva? multumesc mult

#2
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 manbay21, on Jun 4 2007, 08:26, said:

Buna ziua

as avea o intrebare. care sunt metodele de diagnostic ale cancerului colorectal, in afara de colonoscopie? Se poate depista prin analize de sange? daca da, exista o analiza anume care trebuie facuta? o ecografie abdominala ar releva ceva? multumesc mult

Recto-colonoscopie, cu prelevare de probe pentru biopsie.
Biopsia da rezultatul decisiv.

#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se poate face un test - Hemoccult - care evidentiaza prezenta sangelui in cantitate mica (neobservabila cu ochiul liber) in scaun. Mai exista si colonoscopia virtuala (tomografie computerizata). Dar bineinteles, diagnosticul de certitudine se pune pe biopsie.

#4
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
va multumesc. cam de aceste metode stiam si eu. totusi, in cazul cancerului localizat in aceasta zona, sau orice alt tip de cancer, apare cumva vreo anomalie si in analizele de sange? nu ma refer la o analiza care sa spuna clar ca e cancer, stiu ca nu exista asa ceva, dar apare ceva care ar denota vreo infectie ceva?

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 manbay21, on Jun 4 2007, 16:06, said:

va multumesc. cam de aceste metode stiam si eu. totusi, in cazul cancerului localizat in aceasta zona, sau orice alt tip de cancer, apare cumva vreo anomalie si in analizele de sange? nu ma refer la o analiza care sa spuna clar ca e cancer, stiu ca nu exista asa ceva, dar apare ceva care ar denota vreo infectie ceva?

nu reusesc sa inteleg ce vrei de fapt. la analizele de sange se poate face vsh-ul, dar asta creste atat in infectii cat si in cancer. se mai poate face antigenul CA 19-9, relativ specific pentru cancerul de colon, dar care nu e suficient de fiabil, poate da si rezultate fals negative.

nu vrei tu sa explici mai clar ce simptome exista si de ce pui aceste intrebari, ca sa te putem indruma mai bine?

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 mianna, on Jun 4 2007, 20:34, said:

nu reusesc sa inteleg ce vrei de fapt. la analizele de sange se poate face vsh-ul, dar asta creste atat in infectii cat si in cancer. se mai poate face antigenul CA 19-9, relativ specific pentru cancerul de colon, dar care nu e suficient de fiabil, poate da si rezultate fals negative.

nu vrei tu sa explici mai clar ce simptome exista si de ce pui aceste intrebari, ca sa te putem indruma mai bine?


care sunt limitele normale pentru VSH ?

#7
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 manbay21, on Jun 4 2007, 16:06, said:

va multumesc. cam de aceste metode stiam si eu. totusi, in cazul cancerului localizat in aceasta zona, sau orice alt tip de cancer, apare cumva vreo anomalie si in analizele de sange? nu ma refer la o analiza care sa spuna clar ca e cancer, stiu ca nu exista asa ceva, dar apare ceva care ar denota vreo infectie ceva?

Dupa insistenta ta deduc faptul ca ori tu ori altcineva in cauza ezita/evita cu obstinatie rectoscopia. Nu e o experienta placuta, fireste, dar nici pe departe atat de neplacuta pe cat pare. Curaj.

Edited by Woland, 04 June 2007 - 20:57.


#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 chaosss, on Jun 4 2007, 21:55, said:

care sunt limitele normale pentru VSH ?

La barbati 1-10 mm, la femei 2-12 mm (la 1 ora). VSH-ul poate creste din aproximativ 425643 de cauze.

#9
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 antigen, on Jun 4 2007, 22:14, said:

La barbati 1-10 mm, la femei 2-12 mm (la 1 ora). VSH-ul poate creste din aproximativ 425643 de cauze.


mi-am facu saptamana trecuta analize si mi-a iesit 2 si 8 ..inteleg ca e bine  :coolspeak:

#10
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 Woland, on Jun 4 2007, 20:56, said:

Dupa insistenta ta deduc faptul ca ori tu ori altcineva in cauza ezita/evita cu obstinatie rectoscopia. Nu e o experienta placuta, fireste, dar nici pe departe atat de neplacuta pe cat pare. Curaj.


da eu sunt persoana in cauza si nu ezit chiar imi doresc sa fac o colonoscopie dar momentan nu sunt in tara si vreau sa astept sa ma intorc si sa o fac acasa. iti multumesc oricum pentru intelegere. simptomele mele includ constipatie (pe care insa o am de cand eram mica) dar pe care am reusit sa o tin sub control in ultimul timp cu hidratare adecvata si un mod de alimentatie corespunzator, astfel incat am reusit sa am scaun aproape in fiecare zi. am cateodata scaun cu sange si cu mucus, sangele este prezent in cantitate de o picatura-doua. am o usoara jena la defecare si acest lucru plus sangele pot avea drept cauza hemoroizii. in rest scaunul are aspect normal. nu stiu inca ce am dar voiam sa imi scot cel putin momentan din cap ideea ca as putea avea cancer pentru ca de curand mi-am facut un set de analize la care nu am inca rezultatele si voiam sa stiu daca se poate afla ceva din acele analize de sange. va multumesc oricum

#11
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 manbay21, on Jun 5 2007, 12:41, said:

da eu sunt persoana in cauza si nu ezit chiar imi doresc sa fac o colonoscopie dar momentan nu sunt in tara si vreau sa astept sa ma intorc si sa o fac acasa. iti multumesc oricum pentru intelegere. simptomele mele includ constipatie (pe care insa o am de cand eram mica) dar pe care am reusit sa o tin sub control in ultimul timp cu hidratare adecvata si un mod de alimentatie corespunzator, astfel incat am reusit sa am scaun aproape in fiecare zi. am cateodata scaun cu sange si cu mucus, sangele este prezent in cantitate de o picatura-doua. am o usoara jena la defecare si acest lucru plus sangele pot avea drept cauza hemoroizii. in rest scaunul are aspect normal. nu stiu inca ce am dar voiam sa imi scot cel putin momentan din cap ideea ca as putea avea cancer pentru ca de curand mi-am facut un set de analize la care nu am inca rezultatele si voiam sa stiu daca se poate afla ceva din acele analize de sange. va multumesc oricum

Constipatie cronica, hemoroizi, probabil si un colon spastic.
In atari conditii, scaunele insotite ocazional de mici sangerari sunt practic regula, cu siguranta ca nu e vorba de nici un cancer. Pentru confortul psihic, fa totusi si colonoscopia.

#12
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 Woland, on Jun 5 2007, 13:51, said:

Constipatie cronica, hemoroizi, probabil si un colon spastic.
In atari conditii, scaunele insotite ocazional de mici sangerari sunt practic regula, cu siguranta ca nu e vorba de nici un cancer. Pentru confortul psihic, fa totusi si colonoscopia.


exact asta am sa si fac si o sa recurg si la tratament pentru hemoroizi daca este cazul. iti multumesc inca o data, inseamna enorm o asigurare ca asta, chiar venita de pe un forum.

#13
haryhary

haryhary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.02.2007
Of...eu sunt speriat de moarte. am facut o colonoscopie pana la 70 cm unde nu se vede nimic, radiografie cu bariu si tomograf si 5 ecografe. am slabit 11 kg in 5 luni si am diagnosticul de steatoza hepatica nonalcoolica.  simt o jena in partea stanga in dreptul curelei de la pantaloni si o senzatie de nod in gat. analizele sunt normale mai putin transaminazele usor crescute și VSH 17 limita fiind de 15. ma jeneaza in continu, am stare de slabiciune... si nu am pofta de mancare. am fost la toti medicii considerati somitati in gastroenterologie si nimeni nu-mi da de cap. La 32 de ani m-am saturat de viata!

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 haryhary, on Jun 25 2007, 14:27, said:

Of...eu sunt speriat de moarte. am facut o colonoscopie pana la 70 cm unde nu se vede nimic, radiografie cu bariu si tomograf si 5 ecografe. am slabit 11 kg in 5 luni si am diagnosticul de steatoza hepatica nonalcoolica.  simt o jena in partea stanga in dreptul curelei de la pantaloni si o senzatie de nod in gat. analizele sunt normale mai putin transaminazele usor crescute și VSH 17 limita fiind de 15. ma jeneaza in continu, am stare de slabiciune... si nu am pofta de mancare. am fost la toti medicii considerati somitati in gastroenterologie si nimeni nu-mi da de cap. La 32 de ani m-am saturat de viata!


      In primul rand ca nu inteleg de ce esti asa de panicat si asa de "saturat de viata" . Din ceea ce spui momentan nu ti-ai descoperit o afectiune atat de grava incat sa fii atat de daramat .
    Ficatul poate sa te tina bine merci pana la sfarsitul vietii cu putina atentie din partea ta .
    Colonul e ok , ca doar tu spui ca nu ti-au gasit mare branza .
    VSH-ul nici nu poate fi considerat mare , mai ales ca exista persoane care il au mare fara nici un motiv .
    Daca simti totusi ca ai probleme , trebuie sa continui sa faci si alte investigatii , dar trebuie sa te gandesti daca nu cumva ai capatat o anume fobie pentru boala , adica iti induci singur anumite simptome .

#15
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
am revenit, sunt cea care a deschis topicul. nu am ajuns inca sa fac colonoscopia insa mi s-a intamplat ceva care m-a speriat. ultima data am avut scaun sambata, chiar de doua ori, iar astazi (luni) in a doua jumatate a zilei am avut o senzatie pregnanta de balonare si o jena in partea dreapta a abdomenului, undeva in dreptul ficatului, dar eu sunt convinsa ca este colonul. jena asta ia uneori forma unei dureri ascutite dar nu intense, iar alteori simt ca si cum as avea acolo un muschi care este prea tensionat. imi cer scuze pentru explicatiile atat de nonstiintifice. ceea ce m-a speriat foarte tare a fost ca seara am simtit la nivelul rectului un soi de spasm, nu stiu cum sa il descriu, ca o zvacnire dureroasa. mi s-a mai intamplat sa simt asa ca un fel de zbatere in acea zona si in trecut dar acum parca s-a simtit mai in profunzime si, ca si cel care a postat mai sus, m-am speriat de moarte. imi puteti spune ce ar putea fi? multumesc

#16
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 manbay21, on Jun 26 2007, 02:32, said:

am revenit, sunt cea care a deschis topicul. nu am ajuns inca sa fac colonoscopia insa mi s-a intamplat ceva care m-a speriat. ultima data am avut scaun sambata, chiar de doua ori, iar astazi (luni) in a doua jumatate a zilei am avut o senzatie pregnanta de balonare si o jena in partea dreapta a abdomenului, undeva in dreptul ficatului, dar eu sunt convinsa ca este colonul. jena asta ia uneori forma unei dureri ascutite dar nu intense, iar alteori simt ca si cum as avea acolo un muschi care este prea tensionat. imi cer scuze pentru explicatiile atat de nonstiintifice. ceea ce m-a speriat foarte tare a fost ca seara am simtit la nivelul rectului un soi de spasm, nu stiu cum sa il descriu, ca o zvacnire dureroasa. mi s-a mai intamplat sa simt asa ca un fel de zbatere in acea zona si in trecut dar acum parca s-a simtit mai in profunzime si, ca si cel care a postat mai sus, m-am speriat de moarte. imi puteti spune ce ar putea fi? multumesc

Cel mai probabil ceea ce descrii sunt contractii prelungite (spasme) ale colonului, care se resimt uneori destul de dureros, de cele mai multe ori neplacut. De aceea se si numeste afectiunea colon spastic. Ele se insotesc si de senzatia de balonare.
Incearca comprese calde pe abdomen plus un antispastic (Scobutil, No-Spa, Colospasmin, etc.), eventual asociat cu cate un Distonocalm.

Edited by Woland, 26 June 2007 - 09:48.


#17
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

 Woland, on Jun 26 2007, 09:47, said:

Cel mai probabil ceea ce descrii sunt contractii prelungite (spasme) ale colonului, care se resimt uneori destul de dureros, de cele mai multe ori neplacut. De aceea se si numeste afectiunea colon spastic. Ele se insotesc si de senzatia de balonare.
Incearca comprese calde pe abdomen plus un antispastic (Scobutil, No-Spa, Colospasmin, etc.), eventual asociat cu cate un Distonocalm.


multumesc mult woland. numar zilele pana cand o sa reusesc sa imi fac colonoscopia aia sa ma lamuresc odata. asteptarea asta ma scoate din minti si cand mai apare si cate un simptom nou ma apuca disperarea. nu am crezut ca o sa astept o colonoscopie cu atata nerabdare...

#18
haryhary

haryhary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.02.2007
Pai sunt panicat pentru ca am deseori o jena in partea stanga...si de faptul ca am facut colonoscopie doar pana la 70 cm (eu nu sunt medic dar cred ca ar fi trebuit sa se vada foarte bine colonul sigmoid si descendent)! Mai sunt speriat pentru ca am slabit 10 kg in 4,5 luni fara sa vreau si asta nu e un semn bun! Dupa 5 analize de sange mi se pastreaza transaminazele marite! Mai vrei argumente...maine plec la Timisoara sa-mi fac colonoscopie virtuala..pentru linistea mea!!! Vad ca daca nu ma agit eu pe medici foarte putin ii intereseaza si toti dau vina pe steatoza hepatica! Sa o ia dracu de medicina ce se face in Romania!!! Ar trebui ca medicul sa raspunda cu capul de tine, mai ales daca pacientul are 30 de ani, deci o persoana activa si cand se pune un diagnosic sa beleasca ochii de 100 ori!!! Cu un neoplasm de colon nu te joci!!! Asta n-are treaba cu steatoza!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate