Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
566 replies to this topic

#559
marloweg

marloweg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2021
Multumesc pentru raspuns, @ro_explorer.

Nu i-a fost recomandat tratament adjuvant de catre oncologul initial.

De cateva zile am schimbat oncologul si tata a inceput deja citostaticele astazi ( Oxaliplatin intravenos + Capecitabine oral).

Multa sanatate!

#560
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Tratamentul ala l-am urmat si eu prin 2008 timp de 6 luni. N-a fost foarte rau, iti da o sensibilitate mai ciudata la rece, amorteala la degete si picioare, uneori diaree si uneori contractii ca si cum ti-ar veni sa vomezi, dar nu iese nimic. N-am vomat niciodata, nu mi-a cazut parul in perioada respectiva, de-aia zic ca tratamentul n-a fost foarte dur. Perfuzia cu oxaliplatin era mai rea, ma durea mana cateva zile si ma simteam obosit. Tratamentul oral poate contribuia la efectele generale, dar eu ma simteam cel mai rau dupa perfuzie.

Multa sanatate!

#561
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vesti bune pentru cei suferinzi de mizeria asta de boala. Daca sunteti inca in tratament, intrebati oncologul daca puteti intra in program, daca e posibil:

https://www.biziday....?source=biziday

#562
NIK62

NIK62

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2020

 Roxa88, on 19 noiembrie 2019 - 22:18, said:

Multumesc pentru încurajare și pentru ghiduri. O intrebare am si eu pentru voi: exista cineva aici care a avut diagnostic de stadiul 2 si a facut chimio si radio simultan?


#563
NIK62

NIK62

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2020
Buna ziua ! Da eu am avut stadiul 3 tumoare colon și nu am făcut chimioterapie , din 2014 sunt perfect sănătos fără recidive .

#564
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
As avea si eu cateva intrebari.

De vreo 6 luni simt o oboseala continua, cum n-am mai avut pana acum, plus constipatie care nu trece nici cu supliment de fibre, nici cu laxative. Iar cand ies afara, scaunul e subtiat vizibil.
Am 38 de ani si n-am mai avut simptomele astea pana acum. Sange in scaun rar, dar doar de la hemoroizi.  In familie nici urma de cancer de colon,   doar betivi si nebuni.
Si inca ceva, simt cum 'creste' ceva inauntru, in partea stanga a stomacului, desi nu ma doare nimic.

Intrebarile mele:  exista vreun risc la colonoscopie? As prefera fara anestezie, pt ca cea cu   e dubla la pret. Unii zic ca e prea devreme, ca exista risc de perforare de colon etc
Si inainte de colonoscopie, exista vreun alt set de analize?  "Depistare hemoragii oculte in fecale" e relevant?
Iar daca nu e cancer, ce alteva ar putea sa fie: paraziti intestinali, cauze neurologice etc?

#565
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 01.12.2017

View Postusturoi-copalau, on 13 martie 2024 - 11:39, said:

Sange in scaun rar, dar doar de la hemoroizi.  
Asa crezi tu!
Du-te la colonoscopie, ca nu e prea devreme si nici nu iti perforeaza colonul!

#566
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajusturoi-copalau, pe 13 martie 2024 - 11:39, a scris:

. Unii zic ca e prea devreme, ca exista risc de perforare de colon etc
Acei "unii" sunt doctori? Termina domnule cu prostiile și mergi la analize.

Dacă ți-e frica de colonoscopie fa un ct scan cu substanță de contrast. Se vede și asa dacă ai probleme.

Sănătate!

#567
zpango2000

zpango2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.06.2007
Bună seara. În urma operației de eliminare a unui polip la colon, efectuată în urma cu o luna de zile mama mea are dureri la si în urma defecarii. Dl doctor a recomandat proctium și ieșirea zilnica. Durerile persista, am mai încercat cu proktis m, unguent hemoplop. Am inteles ca aceasta durere postoperatorie este frecvent intalnita în primele săptămâni după operație de aceea va întreb dacă v-ati confruntat cu aceasta situație și ce vi s-a recomandat sa administrati și a avut un efect pozitiv? Va mulțumesc anticipat,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate