Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Imagini site-uri GSM

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
9588 replies to this topic

#3727
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010
Acel releu vechi de cosmote probabil l-au facut sa mareasca un pic puterea si sa faca fata la carrefour mai ales ca era unul in Bularga.Vodafone aveau si ei releu in curtea la citadin,dar probabil au renuntat la contract.Pe partea cealalta au cei de la digi releiele,si este cam vechisoara locatia.Linkul la cosmote mere spre Tudor nu?

Edited by gabrielsavin, 11 March 2013 - 21:35.


#3728
HFL

HFL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.12.2005
La Carrefour Felicia CST au chiar si un micro in interior, cred ca pe la Germanos, VDF are in continuare si releul de care zici tu, nu l-au oprit inca ( poate urmeaza cine stie) iar Digi intradevar are un site peste drum pe o cladire albastra. Linkul ala chiar nu am fost atent unde bate, poate spre Tudor, pe cladirea turn de la chimie este un site CST sau poate spre Primaverii ori Spitalul de copii chiar.

#3729
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Stie cineva pentru ce este site-ul asta si ce se emite de pe antenele din varf ? ... eu banuiesc ca este ceva pentru clientii privati de date.

Attached File  DSCF0810.JPG   564.14K   60 downloadsAttached File  DSCF0811.JPG   633.65K   70 downloadsAttached File  DSCF0814.JPG   413.2K   64 downloads

#3730
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Pare a fi un WiMax, nu de alta dar vad RRU-urile sub antene.

#3731
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da sunt un fel de RRU-uri facute de Alvarion si astia de la Alvarion sunt cam specilizati pe treburile astea cu clientii privati de date. Totusi nu stiu daca e vorba sau nu de WiMax ...

#3732
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Sunt Alvarion, asa cum a zis si @adrian001, numai ca acele "RRU-uri" nu sunt RRU-uri, sunt defapt ODU-rile acelor "palete dreptunghiulare",care au rol de reflectate, la fel cum sunt si in cazul MW (microwave)-unde antena e compusa din ODU si Reflectata( sau "oala").Acele antene Alvarion sunt pt trafic de date si permit conectarea a mai multi clienti pe o singura antena, in limita benzii pe care o suporta.

Attached Files


Edited by dany07rap, 16 March 2013 - 18:17.


#3733
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
E posibil sa functioneza intr-unul din standardele din familia 802.11 (WiFi) intr-o banda licentiata. Intradevar acelea sunt ODU-uri iar antenele au o configuratie sectoriala, adica sunt aranjate sa deserveasca practic toata zona limitrofa (ca un access point). Se instaleaza asa in situatia in care operatorul se asteapta sa aiba clienti raspanditi prin tot orasul. Altfel poate folosi configuratia clasica, punct la punct (asa cum vad ca sunt cele doua antene mai de jos. Acei clienti probabil se afla mai departe, la limita de acoperire sau au nevoi speciale de banda.
Tot fluxul de date generat e transportat mai departe prin acele doua antene clasice MW. Instalarea e facuta la standarde cam de garaj...Acele antene de microunde, judecand dupa diametrul lor, sunt foarte directive si suportul lor e firav; la un vant mai puternic oscileaza si se pot dezalinia, legatura functionand cu intermitente.

Edited by hupogramos, 16 March 2013 - 19:19.


#3734
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dragilor, cine stie cum se face ''alarmarea'' in cazul arderii unei lampi de balizaj? Acustic, vizual sau combinat? S-a ars una din lampile de balizaj de pe pilonul Vodafone de la mine si ma intrebam daca ii anunt eu sau ii las sa-si faca singurei treaba. :D

#3735
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
Ar trebui sa se transmita in centrala automat. Sunt niste senzori raspanditi in diverse puncte importante (la usa - pentru a detecta deschiderea, senzor de temperatura, senzor de fum, senzor de acumulatori descarati, pentru lipsa tensiunii, pentru becul de balizaj, etc) si tot ce transmit astia (semnale on/off) se centralizeaza intr-un terminal care trimite mai departe alarma in centrala. Acolo cineva ar trebui sa sesizeze.
Daca vrei sa se miste mai repede, poti sa ii anunti. Nu stiu daca sunt alarme definite pentru fiecare bec de balizaj asa ca s-ar putea sa ii ajute. Risca amenda daca nu le inlocuiesc.

#3736
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi pentru info. :)

O sa-i anunt si eu, in caz ca poate n-au bagat de seama. Am  mai facut asta si in cazul Cosmote-ului, dar am primit un telefon de la o persoana care mi-a spus ca vor inlocui becurile, insa nu au facut-o nici pana in ziua de azi, asta fiind in urma cu 1 an si ceva, poate chiar 2. Eh, nu m-am mai obosit sa-i anunt, ca e in interesul lor.

#3737
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
dacă s-a ars una din cele 2 nu e problemă, sînt 2 tocmai pt redundanţă

#3738
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
La mine in comuna pe situl cosmote becul e ars ,de cred 2 ani si nu l-au mai schimbat .

#3739
rosior

rosior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 22.01.2007

View Postadrian001, on 16 martie 2013 - 17:27, said:

Stie cineva pentru ce este site-ul asta si ce se emite de pe antenele din varf ? ... eu banuiesc ca este ceva pentru clientii privati de date.

Attachment DSCF0810.JPGAttachment DSCF0811.JPGAttachment DSCF0814.JPG

WiMax fix (802.16d) de la Alvarion, dupa cum s-a mai spus mai sus. Antenele sunt pentru banda de 3,5 sau 3,7 GHz. Caracteristica de directivitate este aproximativ similara cu cea a unei antene standard de GSM sau UMTS: deschidere de aproximativ 90 de grade in plan orizontal si 7-8 grade in plan vertical.

#3740
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostXON-XOFF, on 20 martie 2013 - 00:10, said:

dacă s-a ars una din cele 2 nu e problemă, sînt 2 tocmai pt redundanţă

Stiu la ce te referi, insa aici nu au folosit ''corpuri'' cu doua becuri de fiecare, ci sunt doua becuri in total, aka fiecare corp are doar o singura lampa.

#3741
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Oare când o sã aparã și pe la noi așa ceva?
De aici: http://www.wired.com...nvasive-species

Attached Files


Edited by Syneweap, 30 March 2013 - 14:23.


#3742
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Sa sti ca sunt cateva si la noi in tara, numai ca nu sunt asa multe. Vezi aici un site de acest tip.

Edited by dany07rap, 30 March 2013 - 15:49.


#3743
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 13.07.2010
Vin și eu cu ceva foto din Pitești, cartier Trivale:

Attached Files

  • Attached File  034.JPG   675.94K   44 downloads
  • Attached File  035.JPG   444.25K   41 downloads


#3744
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Te-ai apucat sa fotografiezi concurenta Posted Image ? Ce ne arati in poze este un site 3G Only 2100 Mhz al Vodafone-ului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate