Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#2305
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Pai cat sa zic,undeva la vreo 80 de eur. Bugetul maxim alocat cazarii este de 100 de eur per noapte,mai mult nu.

Mai bine imi iau o masina de acolo cu 200 de lire si dorm in ea. :))

Edited by Florin1108, 25 October 2012 - 12:41.


#2306
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Windsor Castle ( e inclus cu transportul asigurat in London Pass cu Travel)

Din ce vad pe http://www.nationalrail.co.uk/ ,trenul pana la Windsor costa cam 40 de lire.Vrei sa spui ca e gratis cu London Pass& Travel?Asta chiar n-am gasit..sau n-am cautat unde trebuie.Practic acest & Travel adaugat la LOndon Pass este echivalentul unui Travelcard ,adica ai aceleasi gratuitati pe mijloacele de transport in comun ,nu?
Nu m-am lamurit cum e asta,care trenuri intra si care nu in discutie..


View PostFlorin1108, on 25 octombrie 2012 - 12:40, said:

Pai cat sa zic,undeva la vreo 80 de eur. Bugetul maxim alocat cazarii este de 100 de eur per noapte,mai mult nu.

Mai bine imi iau o masina de acolo cu 200 de lire si dorm in ea. Posted Image)

Pai e destul alocat pt cazare, noi dam70 de lire pt 4 nopti,daca stateam 5 nopti ieseam cam la 65 de lire.Am inchiriat un apartament in zona 2, f aproape de statia de metrou.
Cauta pe site-urile de inchiriere si da mesaje, multe,ca sa ai de unde alege..trebuie sa gasesti ceva.

Edited by piticutz82, 26 October 2012 - 12:57.


#2307
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 26 octombrie 2012 - 12:57, said:

Windsor Castle ( e inclus cu transportul asigurat in London Pass cu Travel)
Vrei sa spui ca e gratis cu London Pass& Travel?Asta chiar n-am gasit..sau n-am cautat unde trebuie.

E inclus.
Adica pe langa intrarea la castel, asa cum apare si pe situl londonpass.com, ai si transportul cu trenul.
Mai exact (din experienta proprie ).
Am luat trenul din gara Paddington, acolo la intrarea pe peronul trenului am aratat cardul de Travel si asta e.
Drumul dureaza cca 40 de minute daca imi amintesc bine.

PS. In ceea ce priveste faptul ca nu ai gasit informatiile exacte  pe situl lor, stai linistit Posted Image , eu am patit la fel si ca sa fiu sigur am corespondat cu ei pe mail, mi-au confirmat, etc.
Apropo, intre London Tower si Winsdor Castle e aceasi diferenta ca intre Palatul Mogosoaia si Schönbrunn ( exagerez putin dar sa stii ca e cu totul altceva)

In ceea ce priveste Travel-ul de la London Pass, asigura transport nelimitat metro-bus in Londra si tren doar pe linia catre Winsdor  ( o mai fi altceva dar nu m-a interesat si de aceea nu am verificat)

Edited by Jerome4, 26 October 2012 - 13:28.


#2308
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007

View Postpiticutz82, on 26 octombrie 2012 - 12:57, said:

Pai e destul alocat pt cazare, noi dam70 de lire pt 4 nopti,daca stateam 5 nopti ieseam cam la 65 de lire.Am inchiriat un apartament in zona 2, f aproape de statia de metrou.
Cauta pe site-urile de inchiriere si da mesaje, multe,ca sa ai de unde alege..trebuie sa gasesti ceva.


Am zis si eu asa in mare,iti dai seama ca, cu cat gasesc mai ieftin cu atat mai bine. :)

#2309
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostJerome4, on 26 octombrie 2012 - 13:25, said:

E inclus.
Adica pe langa intrarea la castel, asa cum apare si pe situl londonpass.com, ai si transportul cu trenul.
Mai exact (din experienta proprie ).
Am luat trenul din gara Paddington, acolo la intrarea pe peronul trenului am aratat cardul de Travel si asta e.
Drumul dureaza cca 40 de minute daca imi amintesc bine.

PS. In ceea ce priveste faptul ca nu ai gasit informatiile exacte  pe situl lor, stai linistit Posted Image , eu am patit la fel si ca sa fiu sigur am corespondat cu ei pe mail, mi-au confirmat, etc.

In ceea ce priveste Travel-ul de la London Pass, asigura transport nelimitat metro-bus in Londra si tren doar pe linia catre Winsdor  ( o mai fi altceva dar nu m-a interesat si de aceea nu am verificat)


Multumesc pt pont,atunci am sa mai verific si eu pista asta.Am vazut poze cu Windsor si am ramas f placut impresionata..

Apropo, intre London Tower si Winsdor Castle e aceasi diferenta ca intre Palatul Mogosoaia si Schönbrunn ( exagerez putin dar sa stii ca e cu totul altceva)

La London Tower vreau sa ajung neaparat atat din cauza istoriei lor strans legate de acest turn in unele momente si dintr-o curiozitate pur feminina poate(si nu numai) - sa vad domle bijuteriile...apoi mi-se pare un simbol al Londrei. Nu vreau sa-l bifez, ci chiar ma intereseaza...Dar sper sa am timp de amandoua...totusi,am doar 3 zile la dispozitiePosted Image

#2310
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 26 octombrie 2012 - 14:43, said:

La London Tower vreau sa ajung neaparat atat din cauza istoriei lor strans legate de acest turn in unele momente si dintr-o curiozitate pur feminina poate(si nu numai) - sa vad domle bijuteriile...apoi mi-se pare un simbol al Londrei. Nu vreau sa-l bifez, ci chiar ma intereseaza...Dar sper sa am timp de amandoua...totusi,am doar 3 zile la dispozitiePosted Image

London Tower inseamna in primul rand istorie.
Trebuie vazut !
Nu te astapta la ceva f spectaculos dar prin prisma a ceea ce stii din istoria lui, sigur te va impresiona.
Apropo de London Tower
Acolo o sa vezi si tezaurul, adica mai ales coroanele regatului.
Mai exact te urci pe un trotuar rulant care te plimba prin fata exponatelor si incepi sa vezi, coroana lui..de la 1100, coroana lui..de la 1300, etc, etc.
Asa am facut si noi, le vedeam frumos una dupa alta, dar ultima lipsea si in locul ei era un biletel -  In use
Seara la televizor am vazut-o si pe ultima, in ziua respectiva tocmai era deschiderea Parlamentului si regina luase coroana la ceremonie Posted Image

Edited by Jerome4, 26 October 2012 - 14:53.


#2311
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postpiticutz82, on 26 octombrie 2012 - 12:57, said:

Windsor Castle ( e inclus cu transportul asigurat in London Pass cu Travel)

Din ce vad pe http://www.nationalrail.co.uk/ ,trenul pana la Windsor costa cam 40 de lire.Vrei sa spui ca e gratis cu London Pass& Travel?Asta chiar n-am gasit..sau n-am cautat unde trebuie.Practic acest & Travel adaugat la LOndon Pass este echivalentul unui Travelcard ,adica ai aceleasi gratuitati pe mijloacele de transport in comun ,nu?
Nu m-am lamurit cum e asta,care trenuri intra si care nu in discutie..

Pai e destul alocat pt cazare, noi dam70 de lire pt 4 nopti,daca stateam 5 nopti ieseam cam la 65 de lire.Am inchiriat un apartament in zona 2, f aproape de statia de metrou.
Cauta pe site-urile de inchiriere si da mesaje, multe,ca sa ai de unde alege..trebuie sa gasesti ceva.

Recomand London Pass fara transport inclus. Din Gara Paddington am luat trenul spre Windsor. Se schimba trenul la ultima statie inainte de Windsor , Slough ! Fara cheltuieli suplimentare, se arata London Pass. Good luck !

#2312
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Multumesc pt info.
Trebuie sa mai fac calcule si sa ma documentez daca travelcardul acopera de asemenea transportul catre Windsor,mai degraba as merge pe varianta aceasta pt 7 zile.
Totusi London Pass pe 1 zi/2 pers este peste 100 de lire ..

Cred ca abia la anul vom stii ce obiective intra sigur in oferta 2in 1 ,pana atunci e mai greu de calculat f bine..Posted Image

#2313
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 31 octombrie 2012 - 10:30, said:

Multumesc pt info.
Trebuie sa mai fac calcule si sa ma documentez daca travelcardul acopera de asemenea transportul catre Windsor,mai degraba as merge pe varianta aceasta pt 7 zile.
Totusi London Pass pe 1 zi/2 pers este peste 100 de lire ..

Cred ca abia la anul vom stii ce obiective intra sigur in oferta 2in 1 ,pana atunci e mai greu de calculat f bine..Posted Image

"How will the London Pass help at Windsor Castle London?
- Free Windsor Castle Tickets - worth £17
- London Pass Travel option covers the train connection to and from Windsor worth over £10
"

London Pass

#2314
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Plec vineri spre Londra şi eu câteva chestiuni nelămurite

1. Dacă unul are abonament pe 7 zile pe liniile 1-4, iar celalalt are tot pe 7 zile, însă doar pe o linie, mai este valabilă oferta 2 for 1?
2. Care sunt statiile de unde se pot achizitiona travel card (inscriptia National rail ??)?
3. Poate cineva să îmi explice cum se ajunge de la aeroportul Luton la Grange hill  (http://en.wikipedia....ll_tube_station)?

#2315
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postsoftpedistul, on 31 octombrie 2012 - 19:43, said:

3. Poate cineva să îmi explice cum se ajunge de la aeroportul Luton la Grange hill  (http://en.wikipedia....ll_tube_station)?
De la Luton cu easybus pana la Marble Arch de exemplu
sau alta statie de metru ( Grange Hill e pe Central line)

Cel mai bine foloseste Journey Planner

View Postsoftpedistul, on 31 octombrie 2012 - 19:43, said:

Plec vineri spre Londra şi eu câteva chestiuni nelămurite
2. Care sunt statiile de unde se pot achizitiona travel card (inscriptia National rail ??)?

Purchasing Travelcard Tickets

You can purchase a Travelcard from any Underground Station ticket office very quickly using a credit/debit card as well as cash. There are countless other outlets selling Travelcards and Oysters, commonly newsagents.

Edited by Jerome4, 31 October 2012 - 20:48.


#2316
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostJerome4, on 31 octombrie 2012 - 10:33, said:

"How will the London Pass help at Windsor Castle London?
- Free Windsor Castle Tickets - worth £17
- London Pass Travel option covers the train connection to and from Windsor worth over £10
"

London Pass

Nu ma refeream la London Pass& Travel , ci numai la Travelcardul normal,de 7 zile cu care sa ma folosesc si de oferta 2 in 1...Am facut o simulare pe Journey Planner,dar tot nu m-am lamurit.

Aha,am gasit pana la urma pe http://www.londontoo...central-london/

Windsor is outside the London public transport area so you cannot use Oyster or Travelcards to get to Windsor. Nearest point valid for Oyster/Travelcard is Heathrow Airport.
Deci..ne intoarcem la London Pass..:)

Edited by piticutz82, 01 November 2012 - 09:11.


#2317
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Dacă iau paper TravelCard pentru liniile 1-4, este valabil şi pentru liniile de tren?
Mă interesează trenul de la Luton la cea mai apropiată gură de metrou.

#2318
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Postsoftpedistul, on 03 noiembrie 2012 - 10:09, said:

Dacă iau paper TravelCard pentru liniile 1-4, este valabil şi pentru liniile de tren?
Mă interesează trenul de la Luton la cea mai apropiată gură de metrou.

Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru,dar in sens invers,adica pt momentul plecarii in care voi avea un paper Travelcard valabil.Nu stiu daca am vreo varianta sa acopar drumul de la ultima gura de metrou pana la Luton,Din ce am gasit  pe  http://www.londontoolkit.com se pare ca nu:
:
You cannot use Travelcard (or Oyster) on the Heathrow Express and Heathrow Connect trains out to Heathrow Airport
Luton , Stansted and Gatwick Airports are well outside the area covered by Travelcard/Oyster.

Edited by piticutz82, 05 November 2012 - 11:07.


#2319
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Pana la aeroprotul Luton cel mai ieftin iesi cu Easy Bus

http://www.easybus.co.uk/

De ce sa te complici?

#2320
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Am deja o saptamana de cand m-am intors din prima mea excursie la Londra ; am stat in zona Hammersmith &Fulham, o zona exclusivista si foarte scumpa, chiriile nu scad sub 1000 lire pe luna !!! (noroc cu o ruda stabilita de mai multi ani acolo...).Incep cu Dezamagirile, cu D mare, nu multe dar semnificative ; ma refer la oferta "2 for 1", am vizitat "Royal Albert Hall" si sunt interzise -cu desavarsire - fotografiile (aceeasi dezamagire am trait-o la "Wellington Arch") : un ghid plictisit si autosuficient ,in afara istoriei locatiei ne-a prezentat...camerele de asteptare ale familiei regale in timpul spectacolelor...In fine... Data viitoare voi evita ,cu desavarsire, stabilimentul plin de Aroganta (sunt convins, nu cumva sa pozeze niscaiva musterii loja....Pippei Midlethon si alte "patzachine", cu aere de vedeta din Londra). Cea mai mare Stupefactie am trait-o la...Wimbledon !!! O.k. ,muzeul e nemaipomenit, dar sa ajungi sa fii tratat -ca turist - ca un strain pe "rezervatia" lor, asta n-am crezut niciodata ca o sa traiesc : nu am avut acces pe nici unul din terenuri, nici macar terenurile secundare, nr.17 sau 19, sa zicem, nemaivorbind de terenul 1, 2 sau Centre Court ; pur si simplu m-am simtit umilit, practic platesti si esti introdus intr-o cabina cu vedere 360 grade asupra arenei, nu cumva turistii sa intre cu cine stie ce virus sau microb...O multime de tineri si copiii erau la arene si s-ar fi bucurat sa faca o singura fotografie ,pe scaunele din tribune, nu aveam pretentia sa calc pe iarba... O SCARBA INFINITA SI UN DISPRET m-a cuprins(mi-am adus aminte de celebra expresie "Perfidul Albion) si poate fi un argument puternic in decizia de a nu ma mai intoarce vreodata la Londra  ; de asemenea, miercuri, la ora 10.am. conform orarului stabilt in link-ul ce ti-l indica aici : http://www.daysoutgu...-tour-of-london , m-am prezentat ,impreuna cu prietenul meu(si el iubitor al rock-ului anilor '70 si '80) la intalnirea cu ghidul si...dezolare totala, microbuzul turului era inchiriat privat, fara un anunt in prealabil undeva... Am scris toate acestea nu ca sa-i descurajez pe cei ce vor vizita Londra, ci sa fie atenti la absolut toate amanuntele...O.k. , metroul e perfect, dar mi-au trebuit cel putin 2 zile sa ma obisnuiesc cu autobuzele , acelasi nr. din imensa statie Hammersmith avea 4 sau 5 rute diferite... Intr-o alta postare ,cand mai am timp, voi scrie si despre aspectele pozitive, cum sunt muzeele gratuite, iar aici RAF Museum ocupa -alaturi de Science Museum- locul I in ierarhia mea afectiva, unde am reusit sa fac poze nestingherit, ba chiar incurajat sa fac instantanee, nu ca Jigodiile de la Royal Albert Hall(apropo, cine stie si a mai calatorit, la "Scala" din Milano ori la "Musikverein din Viena" , turistilor tot asa, li se interzice fotografiatul, in timpul vizitelor an afara concertelor ?....) Inchei confirmand si eu preturile imense de la Londra, aprovizionarea noastra, pe durata sejurului, a fost exclusiva din Tesco si Sainsbury ! Ultima veste proasta e ca nimeni sa nu-si faca iluzii, nu se va mai putea urca la nivelul ultim ,de sus al catedralei St.Paul, unde la fel...ca in bisericile noastre "ortodoxe"?!, umbla tzarcovnicii cu cosuletze , dupa donatii... Nici acolo n-am putut fotografia nimic si nu era ora de slujba sau vreo ceremonie... Inchei poztiv totusi, din februarie am inteles ca se deschide publicului, vizitarea "The Shard", dar o sa aiba grija Perfizii englezoi sa puna niste preturi piperate la...lifturile ce te vor ridica la Panorama cea mai buna...

#2321
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

O sa am aproximativ o zi sa apuc sa vad ceva in Londra. Mai exact duminica voi ateriza pe Heatrow la 10.30 si seara trebuie sa ma cazez in Reading.
Ma puteti ajuta va rog cu sugestii si eventual un traseu? Stiu ca exista un tren/metrou de la Heatrow la Londra - stie cineva ce fel de bilet exista? eventual un abonament pe o zi asa?

N-am mai fost niciodata la Londra, decat acum 4 ani tot vreo jumatate de zi in care am vazut pe fuga Big Ben, Westminster Abbey, Trafalgar Square si Buckingham Palace - exterior ceva gen stat 5 minute in fata obiectivului si la drum.

Mi-as dori sa ajung de data asta la Tower bridge, Turnul Londrei, St Pauls's dar daca cumva Big Ben sau alte obiective din lista enumerata anterior sunt pe drum, ma opresc cu placere. Este coada la intrarea in Turnul Londrei sau St Pauls?

#2322
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcastoras, on 06 noiembrie 2012 - 10:14, said:

Buna,

O sa am aproximativ o zi sa apuc sa vad ceva in Londra. Mai exact duminica voi ateriza pe Heatrow la 10.30 si seara trebuie sa ma cazez in Reading.
1. Ma puteti ajuta va rog cu sugestii si eventual un traseu? Stiu ca exista un tren/metrou de la Heatrow la Londra - stie cineva ce fel de bilet exista? eventual un abonament pe o zi asa?

N-am mai fost niciodata la Londra, decat acum 4 ani tot vreo jumatate de zi in care am vazut pe fuga Big Ben, Westminster Abbey, Trafalgar Square si Buckingham Palace - exterior ceva gen stat 5 minute in fata obiectivului si la drum.

2. Mi-as dori sa ajung de data asta la Tower bridge, Turnul Londrei, St Pauls's dar daca cumva Big Ben sau alte obiective din lista enumerata anterior sunt pe drum, ma opresc cu placere. Este coada la intrarea in Turnul Londrei sau St Pauls?


1. Ai metrou de la aeroport pana in centru
2. De obicei este coada la intrarea la obiective. Avand in vedere ca stai atat de putin, parerea mea este sa iei metroul pana Charing Cross (Trafalgar Square) si de acolo sa o iei spre Parlament-Big Ben-Westminster Abbey.(sunt aproape lipite).
Nu prea ai timp de vizitat, dar poate Westminster Abbey - St Paul's - Tower Of London -Tower Bridge- e la iesirea din Turnul Londrei( o sa fie pe fuga, dar asta e)

Traseu 1 zi.

Metrou pana la St Paul's - Vizitare
Apoi Tower of London
La iesire ai London Bridge
De la baza podului iei vaporasul pana la Parlament.
Acolo ai si Big Ben si Westminster Abbey ( de vizitat)
De acolo o iei per pedes (cca 10 min) pana in Trafalgar Square

Edited by Jerome4, 06 November 2012 - 10:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate