Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4221 replies to this topic

#2341
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Va salut pe toti forumistii!
Am o mare rugaminte la voi, fiul meu trebuie sa plece urgent la Londra . Va ajunge seara si va sta o singura noapte.A doua zi , la ora 16 are avion sper Bucuresti.
Nu a mai fost niciodata la Londra, am incercat sa ma descurc pe harta, am citit si ce ati postat voi, Londra mi se pare imensa si dupa atatea informatii , in capul meu este o nebuloasa mai mare ca inainte.
As dori sa-l cazez intr-un hotel care sa fie aproape de centru, ca sa viziteze dimineata , zone mai importante, ca de ex. Buckingham sau London Bridge sau poate imi dati o alta idee.
Poate imi dati o idee si de un hotel care sa fie aproape de centru si aproape de statia Kings Cross pentru ca el va veni seara la aceasta statie din provincie, cu trenul.
Va multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa-mi dea informatii.

#2342
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postsarrahdam, on 03 decembrie 2012 - 17:43, said:

Va salut pe toti forumistii!
Am o mare rugaminte la voi, fiul meu trebuie sa plece urgent la Londra . Va ajunge seara si va sta o singura noapte.A doua zi , la ora 16 are avion sper Bucuresti.
Nu a mai fost niciodata la Londra, am incercat sa ma descurc pe harta, am citit si ce ati postat voi, Londra mi se pare imensa si dupa atatea informatii , in capul meu este o nebuloasa mai mare ca inainte.
As dori sa-l cazez intr-un hotel care sa fie aproape de centru, ca sa viziteze dimineata , zone mai importante, ca de ex. Buckingham sau London Bridge sau poate imi dati o alta idee.
Poate imi dati o idee si de un hotel care sa fie aproape de centru si aproape de statia Kings Cross pentru ca el va veni seara la aceasta statie din provincie, cu trenul.
Va multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa-mi dea informatii.

In primul rand calm :)
Londra este un oras super ok pentru turisti, pe langa faptul ca e f frumos .
In ceea ce priveste hoteluri in zona statiei King Cross - aici

Daca sta atat de putin, e recomandabil sa vada zona London Bridge - St Paul's - Westminster - Big Ben

#2343
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postsarrahdam, on 03 decembrie 2012 - 17:43, said:

Va salut pe toti forumistii!
Am o mare rugaminte la voi, fiul meu trebuie sa plece urgent la Londra . Va ajunge seara si va sta o singura noapte.A doua zi , la ora 16 are avion sper Bucuresti.
Nu a mai fost niciodata la Londra, am incercat sa ma descurc pe harta, am citit si ce ati postat voi, Londra mi se pare imensa si dupa atatea informatii , in capul meu este o nebuloasa mai mare ca inainte.
As dori sa-l cazez intr-un hotel care sa fie aproape de centru, ca sa viziteze dimineata , zone mai importante, ca de ex. Buckingham sau London Bridge sau poate imi dati o alta idee.
Poate imi dati o idee si de un hotel care sa fie aproape de centru si aproape de statia Kings Cross pentru ca el va veni seara la aceasta statie din provincie, cu trenul.
Va multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa-mi dea informatii.

foarte calm... citind postul tau mai ca mi s a urcat sangele in cap. si mi ai dat impresia ca londra e un "maze".
nu e asa. ti a dat colegul hoteluri langa kings cross. probabil fiul tau va merge catre luton si din cauza aia ai ales kings cross. (trenul catre luton pleaca de la kings cross).
daca are ceva timp dimineata , poate sa mearga la tower bridge , st paul s cathedral , westminster. poate sa mearga si pe la big ben si/sau poate sa faca un tur micut pe tamisa. sunt f multe de vazut , timp sa ai.

acum depinde cat timp are de vizitat. ca sa stii , trenul catre luton de la kings cross face cam 1 ora. daca pleaca de pe heathrow , face cam 50 minute cu Piccadily line.

daca e genul , poate sa mearga si prin camden town. (e aproape de kings cross).

repet , CALM.... londra e f usoara si gasesti foarte multe informatii la tot pasul. nu te pierzi.

#2344
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
El ajunge la Heathrow, de la Heathrow m-am gandit sa ia metroul pana la Kings Cross si de acolo trenul. La intoarcere va veni cu trenul pana la Kings Cross si pentru ca va ajunge seara cam pe la 8, m-am gandit sa-i caut un hotel pe langa aceasta statie ca sa nu caute noaptea prea mult sau sa mearga de la Kings Cross cu metroul pana la o alta statie mai prin centru unde sa-i caut un hotel pentru ca a doua zi sa pice cat mai aproape de locurile de vizitat.Avionul spre tara il ia tot de la Heathrow.

#2345
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postsarrahdam, on 03 decembrie 2012 - 20:08, said:

El ajunge la Heathrow, de la Heathrow m-am gandit sa ia metroul pana la Kings Cross si de acolo trenul. La intoarcere va veni cu trenul pana la Kings Cross si pentru ca va ajunge seara cam pe la 8, m-am gandit sa-i caut un hotel pe langa aceasta statie ca sa nu caute noaptea prea mult sau sa mearga de la Kings Cross cu metroul pana la o alta statie mai prin centru unde sa-i caut un hotel pentru ca a doua zi sa pice cat mai aproape de locurile de vizitat.Avionul spre tara il ia tot de la Heathrow.

Foarte bine.
Te-ai gandit absolut corect.
Vezi pe booking (unde ti-am dat linkul) si alege un hotel de acolo.
Zona King Cross  e super ok pentru a pleca intr-un tur al Londrei.

#2346
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Si uite asa am gasit si zona unde sa imi caut cazare. Posted Image

Bine,eu ajung dinspre Luton

#2347
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostFlorin1108, on 03 decembrie 2012 - 21:05, said:

Si uite asa am gasit si zona unde sa imi caut cazare. Posted Image

Bine,eu ajung dinspre Luton
Daca mai asteptai putin, aflai de la sarrahdam (dupa indelungi cercetari) si care e cel mai bun hotel din zona si evident luai tu ultima camera libera :)

#2348
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Inca nu am rezervat nimic,de-abia in iunie voi ajunge. :)

#2349
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostFlorin1108, on 03 decembrie 2012 - 21:10, said:

Inca nu am rezervat nimic,de-abia in iunie voi ajunge. Posted Image

lol.... pana in iunie ai timp destul. nu am stat sa ma uit pe linkurile colegilor , insa poti sa gasesti un holiday inn sau ceva de genul si pe langa kings cross si pe langa waterloo si pe langa victoria. cazare gasesti cu sutele de oferte , mai ales in zonele centrale.
daca vii dinspre luton , poti sa ajungi in londra cu autocarul. te lasa chiar la Victoria. nu stiu sa ti spun mai multe detalii ca nu am mers niciodata dar exista. deci nu esti legat de trenul pana la kings cross (desi ar fi de preferat).
luton e la mama naiba de departe... eu de obicei plec de pe heathrow. f rar de pe luton.
insa cel mai important lucru e sa stii ca orice aeroport ai folosii vei avea tren , autobuz sau in unele cazuri metrou. deci nu vei fi lipsit de moduri de transport. pe langa asta e foarte usor sa te descurci , practic imposibil sa te pierzi. just follow the yellow brick road :)

#2350
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Da,ma gandeam si la Victoria. Oricum,mai e pana atunci,sper sa nu dea Blue Air-ul faliment :))

#2351
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View PostFlorin1108, on 03 decembrie 2012 - 22:30, said:

Da,ma gandeam si la Victoria. Oricum,mai e pana atunci,sper sa nu dea Blue Air-ul faliment Posted Image)

Nu da faliment, la ce preturi au asa mai nou! Eu plec de Craciun cu BA, ca e mai ieftin si ma duce pe Heathrow.

#2352
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Am rezolvat cu cazarea pe Booking, i-am luat la Mayflower Hotel&Apartments in Earls Court , pe Trebovir St.
Am vazut mai tarziu traseul pe harta dat de Jerome4, dar m-am grabit sa rezerv si observ ca e ceva distanta de la Earls Court pana la traseul indicat.
Acum m-am mai linistit ca am terminat si cu cazarea si va multumesc tuturor pentru promptitudinea cu care mi-ati dat informatiile.

#2353
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postsarrahdam, on 04 decembrie 2012 - 10:40, said:

Am rezolvat cu cazarea pe Booking, i-am luat la Mayflower Hotel&Apartments in Earls Court , pe Trebovir St.
Am vazut mai tarziu traseul pe harta dat de Jerome4, dar m-am grabit sa rezerv si observ ca e ceva distanta de la Earls Court pana la traseul indicat.
Acum m-am mai linistit ca am terminat si cu cazarea si va multumesc tuturor pentru promptitudinea cu care mi-ati dat informatiile.

Daca am localizat bine hotelul, e la 2 pasi de statia de metrou Earl's Court de pe Picadilly Line/District Line
In acest caz discutia e incheiata privind transportul catre/de la obiective :)

#2354
marannello

marannello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.04.2008
Va rog daca puteti sa-mi raspundeti si la urmatoarea intrebare:pot lua paper travel card pt 5 zile si din statia fenchurch street(este doar statie de tren)care sa imi asigure posibilitatea folosirii voucherelor 2in1 sau trebuie sa iau doar din statii comune(tren -metrou)?Voi avea cazare aproape de statia asta de tren Fenchurch street si ma gandeam sa ma duc direct la hotel cu metroul de la Heathrow si apoi sa merg pe jos si sa imi iau travel cardul acesta

#2355
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
cat costa transferul de la Luton la Londra?

570ron/pers dus-intors cu W!ZZ e ok ca si pret? zboara pe Luton si imi convin orele de zbor, la dus dimineata, intoarcere seara

Edited by zugry, 04 January 2013 - 11:02.


#2356
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

View Postzugry, on 04 ianuarie 2013 - 10:54, said:

cat costa transferul de la Luton la Londra?

570ron/pers dus-intors cu W!ZZ e ok ca si pret? zboara pe Luton si imi convin orele de zbor, la dus dimineata, intoarcere seara

10 lire cu autocarul, vreo 15 cu trenul.

#2357
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmufa, on 04 ianuarie 2013 - 11:12, said:

10 lire cu autocarul, vreo 15 cu trenul.

Parca citisem ceva de un Easy Bus, la 2 lire. Stii ceva de el? http://www.easybus.co.uk/london-luton
De pe Luton cu trenul esti sigur ca faci o ora pina la King's Cross/ St Pancras (cred ca sint si trenuri care opresc in mai multe statii si faci o ora si ceva), pe cind cu autocarul...
Eu oricum ultima oara am plecat cu BA, ca era biletul mai ieftin ca la Blue Air, si am aterizat pe Heathrow.

Edited by Aprilia, 04 January 2013 - 17:36.


#2358
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011

View PostAprilia, on 04 ianuarie 2013 - 17:35, said:

Parca citisem ceva de un Easy Bus, la 2 lire. Stii ceva de el? http://www.easybus.co.uk/london-luton
De pe Luton cu trenul esti sigur ca faci o ora pina la King's Cross/ St Pancras (cred ca sint si trenuri care opresc in mai multe statii si faci o ora si ceva), pe cind cu autocarul...
Eu oricum ultima oara am plecat cu BA, ca era biletul mai ieftin ca la Blue Air, si am aterizat pe Heathrow.


Din aeroport am inteles ca exista un bus care te duce la Luton Airport Parkway. Acesta ar fi gratis daca faci dovada ca ai un bilet de tren. Din Luton Parkway faci, in cel mai rau caz, o ora cu trenul pana in St Pancras, iar asta depinde, evident, de ora la care aterizezi. Dimineata e aglomerat rau, se sta mai mult in statii, etc. Din Luton pleaca doua trenuri. Unul apartine de FIRST CAPITAL CONNECT si face cam 40-45 de minute, cel de-al doilea, care apartine de EAST MIDLANDS TRAINS, face cam 20 de minute, Nu exista nicio diferenta de pret intre cele doua.


Ok, si acum vin si eu cu ale mele (merg pentru prima data, dar asta cu trenul o stiam bine ca's toata ziua pe site-ul respectiv in cautare de bilete la musical): o sa ajung fix de Ziua Reginei, 21 aprilie, (asta daca mai traieste saraca pana atunci) si am inteleg ca ar fi un soi de mica sarbatoare nationala (zi libera), insa din ce stiu nu se organizeaza mare lucru atunci, parada oficiala fiind in iunie. Totusi, ati fost in acea perioada? O sa prind si Sf Gheorghe, care am inteles ca se sarbatoreste si la ei. Ceva activitati marcante demne de luat in seama in acea perioada? Stiu ca pentru multi dintre voi o sa sune ciudat ce spun, dar nu sunt mare amatoare de muzee, deci in afara de cele super consacrate nu voi vizita altceva, imi place sa iau pulsul strazii, deci incerc sa gasesc activitati in acest sens.

Edited by FunkyL, 05 January 2013 - 21:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

mdt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate