Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4228 replies to this topic

#2377
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 17.04.2006

View PostStiucka, on 18 ianuarie 2013 - 16:48, said:

Multumesc pt sfaturi Jerome4. Imi propun sa vad cateva obiective din Londra fara sa uit totusi ca voi fi in concediu. Sunt constient ca nu pot vedea in 2 zile cat altii in 4. Corect, in 2 zile full ( atat iese din calcul ) ai timp pentru:

Am pe lista:
- Westminster Abbey - ok
- St Paul - ok
- Buckingham ( schimbarea garzii ) - ok
- Tower of London - ok
- Big Ben - ok
- Trafalguar Square - ok
- Piccadilly - ok
- Madame Tussauds - skip, poate fi vazut si in alte orase, oricum este o balarie...
- Hampton Court - skip
- Windsor Castle - skip
- plimbare pe Tamisa - ok
- Soho - ok
- dc este timp Greenwich - posibil, corelata cu plimbarea pe Tamisa...

Dc reusesc sa ajung la toate voi fi multumit. Acum incerc sa vad cum le pot cupla. Incearca sa stai in zona 1 de metrou...o sa vezi de ce.

Edited by metalactual, 18 January 2013 - 19:49.


#2378
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Lista checkuita   de metalactual e chiar ok si ia in calcul si timpul disponibil.
In ceea ce priveste Madame Tussauds, absolut de acord ca trebuie sarita
Winsdor e super insa daca mergi acolo, s-a dus aproape 1 zi, deci.....
Hampton Court nu e ceva sa dai pe spate.

#2379
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,839
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAprilia, on 18 ianuarie 2013 - 18:58, said:

Hampton Court
Windsor Castle

La fiecare castel pierzi cel puțin o zi și din ce am înțeles omul are doar 2 zile la dispoziție.

#2380
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi privind transportul public in Londra.

Am citit cateva pagini despre Travel Card, Oyster samd si deja sunt buimac, asa ca un sumar simplu, adaptat nevoilor mele, mi-ar fi de mare folos Posted Image

Voi ajunge pe Heathrow in jurul pranzului si de acolo trebuie sa ajung la Hotel, undeva pe Greenwich High Road.
A doua si a III-a zi voi merge in zona ExCel, de dimineata ora 10, pana seara la 18.00.
In a IV-a zi am timp sa vizitez putin Londra, de dmineata pana plec iar de pe Heathrow, la ora 17.00.

Am indicat orele ptr. ca am inteles ca Travel Card difera ptr. Peak time si off-peak.

Intrebarile mele sunt:
Pot cumpara cate un travel card ptr. fiecare zi de sedere (si miscare) la Londra? In total sunt 4 zile.
Daca le iau pe toate la sosirea pe aeroport le pot folosi in zilele consecutive?  Cum se activeaza? Sau se emit direct ptr. fiecare zi?
Voi putea circula cu aceste travel Card fara probleme pe rutele de mai sus?

Multumesc!

PS. Am incercat sa cumpar un Travel card online, dar Romania nu e pe lista... in schimb este Albania, Coreea de Nord, Andora etc.

Edited by dan_slack, 19 January 2013 - 21:29.


#2381
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Salutare,

O sa avem si noi o zi de colindat Londra,fara a vizita obiective importante ,doar asa sa ne facem initierea.Ma gandeam in ziua aceea sa luam niste sandvich-uri de undeva,gata facute sau orice alta mancare care se poate manca pe iarba,in parc,dar nu stiu care ar fi cele mai bune variante.Am inteles ca la Tesco gasesti,dar uitandu-ma pe site-ul lor vad ca toate ready meals sau ready to go meals trebuie facute intai la microunde ..EXista si alte variante de luat si mancat imediat de la ei sau din alta parte ,ma gandeam..de la chinezi..?Daca s-a lovit cineva de aceeasi problema,si banuiesc ca da-va rog sa impartasiti variante.

Multumesc!

#2382
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postpiticutz82, on 25 ianuarie 2013 - 14:09, said:

Salutare,

O sa avem si noi o zi de colindat Londra,fara a vizita obiective importante ,doar asa sa ne facem initierea.Ma gandeam in ziua aceea sa luam niste sandvich-uri de undeva,gata facute sau orice alta mancare care se poate manca pe iarba,in parc,dar nu stiu care ar fi cele mai bune variante.Am inteles ca la Tesco gasesti,dar uitandu-ma pe site-ul lor vad ca toate ready meals sau ready to go meals trebuie facute intai la microunde ..EXista si alte variante de luat si mancat imediat de la ei sau din alta parte ,ma gandeam..de la chinezi..?Daca s-a lovit cineva de aceeasi problema,si banuiesc ca da-va rog sa impartasiti variante.

Multumesc!

Tesco e in regula, gasesti si sendvisuri si salate, nu-ti face griji.

#2383
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 25 ianuarie 2013 - 14:09, said:

Salutare,

O sa avem si noi o zi de colindat Londra,fara a vizita obiective importante ,doar asa sa ne facem initierea.Ma gandeam in ziua aceea sa luam niste sandvich-uri de undeva,gata facute sau orice alta mancare care se poate manca pe iarba,in parc,dar nu stiu care ar fi cele mai bune variante.Am inteles ca la Tesco gasesti,dar uitandu-ma pe site-ul lor vad ca toate ready meals sau ready to go meals trebuie facute intai la microunde ..EXista si alte variante de luat si mancat imediat de la ei sau din alta parte ,ma gandeam..de la chinezi..?Daca s-a lovit cineva de aceeasi problema,si banuiesc ca da-va rog sa impartasiti variante.

Multumesc!

Daca ti-ai facut programul la genul ca stati o mare parte din zi pe la obiective (de obicei central), e chiar recomandat sa va luati nu numai sandvichuri, dar si 1-2 sticle cu apa/suc.
Asta iti reduce si cheltuielile(totdeauna preturile in zonele turistice sunt mult mai mari), dar castigi si timp.Posted Image
Din experienta mea (adica un excursionist versat Posted Image ), dimineata dupa micul dejun iti iei rucsacelul in spate, te opresti in drum spre metro/bus, la un magazin, iti iei de mancare si obligatori ceva de baut si apoi iti faci traseul linistit si dupa amiaza te opresti frumos la un restaurant mai convenabil si mancati linistiti.

#2384
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Postblue_c, on 25 ianuarie 2013 - 14:29, said:

Tesco e in regula, gasesti si sendvisuri si salate, nu-ti face griji.

Ok,atunci m-am linistit.Stii cumva si care e diferenta intre Tesco Express si cele Metro?Am inteles ca Metro sunt mai mici ,nu au asa mare diversitate de marfa..


View PostJerome4, on 25 ianuarie 2013 - 16:39, said:


Daca ti-ai facut programul la genul ca stati o mare parte din zi pe la obiective (de obicei central), e chiar recomandat sa va luati nu numai sandvichuri, dar si 1-2 sticle cu apa/suc.
Asta iti reduce si cheltuielile(totdeauna preturile in zonele turistice sunt mult mai mari), dar castigi si timp.Posted Image
Din experienta mea (adica un excursionist versat Posted Image ), dimineata dupa micul dejun iti iei rucsacelul in spate, te opresti in drum spre metro/bus, la un magazin, iti iei de mancare si obligatori ceva de baut si apoi iti faci traseul linistit si dupa amiaza te opresti frumos la un restaurant mai convenabil si mancati linistiti.

Pai in mod normal noi ne pregatim de acasa sandvichurile,berea,apa ...tocmai pt a economisi timp de alergat dupa ele si pt a avea libertate de a manca unde ne face cu ochiul si nu la orice colt  doar pt ca suntem hamesiti si la sfarsit sa mai platim si dublu cat face.In acea zi insa o sa sosim la pranz din Buc si seara vom pleca catre Edinburgh,deci nu avem cum pregati nimic dinainte.Ne gandeam sa incercam  mancarea din China Town,dar am citit atata pro si contra ca am ramas cu ideea in suspans...

#2385
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Tesco-urile si altele de genul din vecinatatea parcurilor se golesc de sandwich-uri si alte mancaruri rapide, in cateva minute la apropierea mesei de pranz. E bine de luat din timp, pe alese. Cand e ora mesei, nu numai ca e omor dar nici nu mai ai din ce sa alegi. E un intreg ritual mancatul asta pe iarba in pozitie "lotus" :)

#2386
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 25 ianuarie 2013 - 21:56, said:

.Ne gandeam sa incercam  mancarea din China Town,dar am citit atata pro si contra ca am ramas cu ideea in suspans...
China Town ?!?  
Attached File  4640898781_c2fe0feb99_o.jpg   274.07K   70 downloads
Posted Image
Lasa-ma ca mor !
Imi amintesc cand am intrat in Soho si peste tot erau agatate rate prajite.
E adevarat ca mie nu-mi place carnea de rata, dar oricum, privelistea aia numai pofta de mancare nu-mi inspira.

Edited by Jerome4, 25 January 2013 - 23:34.


#2387
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,839
  • Înscris: 13.01.2005

View Postpiticutz82, on 25 ianuarie 2013 - 21:56, said:

Ok,atunci m-am linistit.Stii cumva si care e diferenta intre Tesco Express si cele Metro?Am inteles ca Metro sunt mai mici ,nu au asa mare diversitate de marfa..
E fix invers. :) Expressurile sunt și mai scumpe.

#2388
silvica123

silvica123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.01.2013
Salutare. Recomandari, distractii ceva pe termen lung pentru la vara intr-un buget amarat de student?
Am posibilitatea sa stau vreo doua luni la o matusa :)
Cunosc orasul cat de cat, cartierele, centrele comerciale, punctele turistice si liniile importante de autobuz. Am vizitat principalele atractii din centru mai de mult, pana si Windsorul l-am vazut.
Ma gandesc ca ma plictisesc la vara si iar ma prind astia ca ma furisez prin cinemauri dintr-o sala in alta :)

#2389
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
@Silvica123

Sa stii ca Anglia rurala este minunata, satele englezesti, cu casele lor vechi si gradinile inverzite aproape tot timpul anului, cu pub-urile si bacanile lor, cu drumurile pe care te poti plimba cu bicicleta au un farmec aparte.

PS Cind cineva face misto de tine pe forum poti sa te superi, insa insultele nu sint cele mai potrivite raspunsuri. Sint turisti care lucreaza o luna la o ferma ca sa faca bani pentru a vizita ulterior locurile, nu e nici o rusine sa muncesti.

#2390
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Mie Anglia rurala mi-a placut mai mult decit cea urbana , desi Londra , spre exemplu , e plina de atractii turistice . Acuma , eu sunt mai curios din fire si imi place sa vad lucruri noi . Care isi petrece toata existenta exclusiv prin moluri probabil va aprecia doar Harvey Nichols , Harrods sau Selfridges

#2391
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Postvladut_v, on 25 ianuarie 2013 - 22:39, said:

Tesco-urile si altele de genul din vecinatatea parcurilor se golesc de sandwich-uri si alte mancaruri rapide, in cateva minute la apropierea mesei de pranz. E bine de luat din timp, pe alese. Cand e ora mesei, nu numai ca e omor dar nici nu mai ai din ce sa alegi. E un intreg ritual mancatul asta pe iarba in pozitie "lotus" Posted Image

Am inteles ,din pacate noi cam pe la ora 1 dupa masa ajungem in oras efectiv,daca nu gasim ceva pe undeva..ne-am arsPosted Image Poate ca o sa ramanem la prima varianta,gen Pizza Hut, am vazut ca sunt prin centru si aia e..desi alocasem un buget mai mic pt aceasta prima zi..


View PostJerome4, on 25 ianuarie 2013 - 23:23, said:

China Town ?!?  
Attachment 4640898781_c2fe0feb99_o.jpg
Posted Image
Lasa-ma ca mor !
Imi amintesc cand am intrat in Soho si peste tot erau agatate rate prajite.
E adevarat ca mie nu-mi place carnea de rata, dar oricum, privelistea aia numai pofta de mancare nu-mi inspira.


Eu tocmai de-aia vroiam sa merg acolo,pt ratele fripte,dar ce-i drept, in poza ta nu prea ma inspiraPosted Image ...
Ideea e ca toata lumea care mananca mancarea chinezeasca in tara spune ca nu are nici o legatura cu cea mancata in alte parti,pe la restaurante de chinezi autentici.Asa ca tinem  mortis sa trecem pe acolo intr-unul din orasele pe care le vom vizita..

View Postmufa, on 26 ianuarie 2013 - 01:49, said:

E fix invers. Posted Image Expressurile sunt și mai scumpe.
Aha!Multumesc ! Notat ,acum sa verific variantele Metro,ca eu ma uitasem dupa Express.

Edited by piticutz82, 28 January 2013 - 09:28.


#2392
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Pizza Hut, McDonald's, etc, ai destule variante.
Vezi doar ca in centru sau in apropierea obiectivelor turistice, o bere intr-un pub e cca 4,5 lire.
La un restaurant decent dar mai prin cartiere, gasesti la 6-7 lire meniul zilei care consta intr-un fel 2 (de obicei o friptura chiar mare cu garnitura si o bere)
Parerea mea e ca dupa ce va cazati, intrebati la receptie unde gasiti in zona un restaurant bun si cu preturi modice.
Noi asa am procedat si chiar daca restaurantul recomandat avea un nume ciudat  :) , a fost chiar OK.

#2393
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpiticutz82, on 28 ianuarie 2013 - 09:27, said:

Am inteles ,din pacate noi cam pe la ora 1 dupa masa ajungem in oras efectiv,daca nu gasim ceva pe undeva..ne-am arsPosted Image Poate ca o sa ramanem la prima varianta,gen Pizza Hut, am vazut ca sunt prin centru si aia e..desi alocasem un buget mai mic pt aceasta prima zi..

Vezi ca la ei ai si varianta Marks & Spencer - unde gasesti si papa ( este gen Mega Image ), daca vezi sigla poti intra, nu vand doar toale ca in alte parti.
Nu ocoli, daca intra in raza vizuala, "restaurantele" arabesti, cu 7-8 lire nu pleci nesatul. Daca intalnesti wok-uri asiatice intra si vezi, se papa bine si mai ieftin. La prans tavernele ( pub-urile ) lor au meniuri fixe ( alegi dintre 2-3 feluri de mancare ) pe la 12-15 lire/pp.

Eu tocmai de-aia vroiam sa merg acolo,pt ratele fripte,dar ce-i drept, in poza ta nu prea ma inspiraPosted Image ...
Ideea e ca toata lumea care mananca mancarea chinezeasca in tara spune ca nu are nici o legatura cu cea mancata in alte parti,pe la restaurante de chinezi autentici.Asa ca tinem  mortis sa trecem pe acolo intr-unul din orasele pe care le vom vizita..

Este pacat sa nu mananci in China Town, ai mai multe variante, noi am fost la o carciumioara aflata sus pe TA si am fost singurii in sala, erau chinezoii ca titirezii pe langa noi, adevarat mai scump dar bun calitativ aka fresh. Poti opta in varianta buget la "all you can eat", pe la 10-12 lire...evident ca nu iesi nesatul, atmosfera nu este insa "romantica". Ratele asa arata peste tot, inclusiv in Asia, sunt acoperite cu o glazura ( de aceea arata mai "ciudat" )....eu zic sa incerci.

Si evident trebuie sa bei bere intr-un pub ( de neratat ) si sa mananci fish & chips ( nu ca vei avea o revelatie insa este traditional ).

Edited by metalactual, 28 January 2013 - 14:22.


#2394
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostJerome4, on 28 ianuarie 2013 - 10:08, said:

Pizza Hut, McDonald's, etc, ai destule variante.
Vezi doar ca in centru sau in apropierea obiectivelor turistice, o bere intr-un pub e cca 4,5 lire.
La un restaurant decent dar mai prin cartiere, gasesti la 6-7 lire meniul zilei care consta intr-un fel 2 (de obicei o friptura chiar mare cu garnitura si o bere)
Parerea mea e ca dupa ce va cazati, intrebati la receptie unde gasiti in zona un restaurant bun si cu preturi modice.
Noi asa am procedat si chiar daca restaurantul recomandat avea un nume ciudat  Posted Image , a fost chiar OK.

Ideea este ca noi vom ajunge la pranz in Londra, lasam bagajele la Victoria si apoi o sa cutreieram pana seara, cand avem bus catre Scotia.Si normal ca zona noastra de vizitat va fi prin centru -British M si poate London Eye sunt in schema- ,n- o sa mergem pana in nu stiu ce cartier sa mancam, trebuie sa rezolvam problema prin centru.
Iar Mc si altele asemenea nu sunt variante pt noi, nu mancam junk, de-asta ma gandeam la o Pizza Hut, ma lipsesc de o salata sau o pizza..
Dar om gasi noi ceva,ca nemancati nu vom ramane...Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate