Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4228 replies to this topic

#2359
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011
La ei cumva de sarbatorile astea mari de inchid muzeele? Nu ma refer la Craciun, Paste, ci la Sf Gheorghe, de exemplu.

#2360
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005
Nu știam că Sf. Gheorghe e așa mare sărbătoare pe la englezi.

#2361
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmufa, on 06 ianuarie 2013 - 14:27, said:

Nu știam că Sf. Gheorghe e așa mare sărbătoare pe la englezi.
Vezi, daca nu citesti si tu mai des postarile despre Londra? Cum o sa te descurci cind o sa mergi in excursie pe malul Tamisei? Posted Image

on-topic
Pe site-ul fiecarui muzeu scrie cind e inchis, din cite am vazut de Craciun sint toate inchise, unele doua zile chiar si multe pe 1 ianuarie, in rest se pare ca sint deschise tot anul, cu exceptia unor evenimente speciale, care oricum se anunta din timp, ca asa-s astia in perfidul Albion, prevazatori.

#2362
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAprilia, on 06 ianuarie 2013 - 15:40, said:

Vezi, daca nu citesti si tu mai des postarile despre Londra? Cum o sa te descurci cind o sa mergi in excursie pe malul Tamisei? Posted Image
Habar n-am. O să-mi cumpăr un LP? :D

Și oricum în afară de Tower of London și Westminster Abbey, nu prea știu muzee pe malul Tamisei. Ar mai fi Tate-urile, dar nu știu de ce nu mă tentează.

#2363
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
Sa punem pe lista si HMS Belfast (Imperial War Museum), ca  se vede bine de pe mal?!

#2364
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011

View Postmufa, on 06 ianuarie 2013 - 14:27, said:

Nu știam că Sf. Gheorghe e așa mare sărbătoare pe la englezi.

Am inteles ca se sarbatoreste, chiar cu mare fast. http://www.demotix.c...n#media-1168453

#2365
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
La multi ani forumisti!

Am rezolvat cazare,drum,inchiriere auto si acum as vrea niste sfaturi de la cei care au vizitat Cambridge.Cea mai mare nelamurire este cam de cate ore am nevoie pt a face asa un tur prin oras ,nu ne hotaram daca sa alocam o zi intreaga sau doar o jumatate de zi pt aceasta vizita.

Multam!


Si pt cei care au vizitat si Oxford si Cambridge:care ati spune ca v-a impresionat mai mult?

Edited by piticutz82, 07 January 2013 - 13:30.


#2366
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
La multi ani pe 2013 !  Unde ai gasit cazare ?

#2367
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Am un Oyster care mi a ramas de cand am fost in Londra..Daca e cineva care crede ca are nevoie de el ( imprumut),ca sa nu mai dea 5 lire sau cat costa , i l imprumut cu cea mai mare placere.Cred ca mai are si aproximativ o lira pe el:)

#2368
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005

View PostFireSky, on 07 ianuarie 2013 - 17:01, said:

Am un Oyster care mi a ramas de cand am fost in Londra..Daca e cineva care crede ca are nevoie de el ( imprumut),ca sa nu mai dea 5 lire sau cat costa , i l imprumut cu cea mai mare placere.Cred ca mai are si aproximativ o lira pe el:)

Daca te mai duci la Londra sau daca pleaca cineva, isi poate lua inapoi cele 5 lire daca il preda, fiindca suma reprezinta doar o garantie.

#2369
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostFlorin1108, on 07 ianuarie 2013 - 15:42, said:

La multi ani pe 2013 !  Unde ai gasit cazare ?


Daca pe mine ma intrebai de cazare,noi vom sta intr-un apartament ,gasit pe homelidays.uk.
Spune-mi daca ai nevoie de mai multe detalii..

#2370
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Da,pe tine te intrebam Posted Image

#2371
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View Postpiticutz82, on 08 ianuarie 2013 - 10:13, said:



Daca pe mine ma intrebai de cazare,noi vom sta intr-un apartament ,gasit pe homelidays.uk.
Spune-mi daca ai nevoie de mai multe detalii..

Salutare!
Ma bag si eu in discutie... as vrea sa ajung la primavara in Londra, suntem o familie de 4 persoane (2 adulti si 2 copii) si am inceput sa citesc acest topic cu sfarsitul lui. Imi poti da niste detalii despre acel apartament, te rog, poate m-ar ajuta optiunea ta. Multumesc.

#2372
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Postoliv15, on 09 ianuarie 2013 - 22:16, said:


Salutare!
Ma bag si eu in discutie... as vrea sa ajung la primavara in Londra, suntem o familie de 4 persoane (2 adulti si 2 copii) si am inceput sa citesc acest topic cu sfarsitul lui. Imi poti da niste detalii despre acel apartament, te rog, poate m-ar ajuta optiunea ta.
Multumesc!

Buna,

Din principiu nu recomand locuri unde eu nu am stat inca,iar apartam in care vom sta pare potrivit pt 2 persoane dupa recenziile pe care le-am gasit.Intra pe homelidays si acolo da-i multi criteria search..si te lasa sa introduci mai multe date pt a-ti cauta ceea ce se potriveste pt voi ,gen persoane, nr de camere..si ce crezi tu ca mai ai nevoie.
In general cauta apartamente cu poze si recenzii.Gaseste cat mai multe si da cat mai multe mesaje,ca sa ai de unde alege si acolo unde crezi ca iti convine,intreaba clar adresa, ca sa te poti orienta fata de obiective si abia apoi ia o decizie.
Daca e ceva,mai intreaba.


Multa bafta!

PS: si ownersdirect.uk e la fel de bun..

Multa bafta!

#2373
Stiucka

Stiucka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.03.2008
Salutare,

In luna Iunie merg in concediu in Islanda si ajung fugitiv in Londra, cateva zile, intre avioane. Sunt in perioada in care culeg informatii si vreau ca timpul petrecut in Londra sa il eficientizez la maxim din punct de vedere al obiectivelor vizitate si al costurilor. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi pentru a-mi organiza sederea in Londra?

Datele sunt urmatoarele:

- ajung pe 13.06. pe Luton ora 09.50 ( Blue Air )
- decolez pe 14.06. de pe Luton ora 16.30

La intoarcere:

- ajung pe 20.06. pe Luton ora 13.20
- decolez pe 22.06 de pe Luton la 10.35


Referitor la cazare stiu ca trebuie sa stau la un Hotel, iar locatia acestuia sa-mi asigure conexiuni rapide si facile la obiective.
Marea mea dilema este faptul ca stau 1 zi plina in Londra si nu stiu cum sa imbin avantajele Londonpass-ului si al Travelcardului ca sa imi eficientizez costurile.


Multumesc anticipatPosted Image .

#2374
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostStiucka, on 18 ianuarie 2013 - 11:30, said:


Datele sunt urmatoarele:

- ajung pe 13.06. pe Luton ora 09.50 ( Blue Air )
- decolez pe 14.06. de pe Luton ora 16.30

La intoarcere:

- ajung pe 20.06. pe Luton ora 13.20
- decolez pe 22.06 de pe Luton la 10.35


Referitor la cazare stiu ca trebuie sa stau la un Hotel, iar locatia acestuia sa-mi asigure conexiuni rapide si facile la obiective.
Marea mea dilema este faptul ca stau 1 zi plina in Londra si nu stiu cum sa imbin avantajele Londonpass-ului si al Travelcardului ca sa imi eficientizez costurile.



Incearca varianta urmatoare :

La venire -  Plimbare Londra, Tamisa, schimbarea garzii, British Museum, Soho, parcuri - adica obiectivele gratis
La plecare - obiective platite, adica Westminster Abbey, Tower of London, St Paul (si aici iti iei London Pass de o zi sau de doua)

Desigur ca poti inversa.
Nu uita ca de la Luton in centru faci cca 1,5 ore.
Hotelul obligatoriu langa o statie de metrou.
Londra are enorm de multe obiective superbe, dar sa fugi de la unul la altul 2 zile, e pacat de ele si pana la urma Londra inseamna si o plimbare pe Tamisa si (mai ales )schimbarea garzii si o plimbare prin parcuri, etc.

Fiecare vede Londra in alt fel, eu as zice ca Londra inseamna in primul rand monarhie, adica Westminster Abbey, St Paul, Tower of London si schimbarea garzii ( e in fiecare zi la 11.30)

#2375
Stiucka

Stiucka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.03.2008

View PostJerome4, on 18 ianuarie 2013 - 14:50, said:


Incearca varianta urmatoare :

La venire -  Plimbare Londra, Tamisa, schimbarea garzii, British Museum, Soho, parcuri - adica obiectivele gratis
La plecare - obiective platite, adica Westminster Abbey, Tower of London, St Paul (si aici iti iei London Pass de o zi sau de doua)

Desigur ca poti inversa.
Nu uita ca de la Luton in centru faci cca 1,5 ore.
Hotelul obligatoriu langa o statie de metrou.
Londra are enorm de multe obiective superbe, dar sa fugi de la unul la altul 2 zile, e pacat de ele si pana la urma Londra inseamna si o plimbare pe Tamisa si (mai ales )schimbarea garzii si o plimbare prin parcuri, etc.

Fiecare vede Londra in alt fel, eu as zice ca Londra inseamna in primul rand monarhie, adica Westminster Abbey, St Paul, Tower of London si schimbarea garzii ( e in fiecare zi la 11.30)

Multumesc pt sfaturi Jerome4. Imi propun sa vad cateva obiective din Londra fara sa uit totusi ca voi fi in concediu. Sunt constient ca nu pot vedea in 2 zile cat altii in 4.
Am pe lista:
- Westminster Abbey
- St Paul
- Buckingham ( schimbarea garzii )
- Tower of London
- Big Ben
- Trafalguar Square
- Piccadilly
- Madame Tussauds
- Hampton Court
- Windsor Castle
- plimbare pe Tamisa
- Soho
- dc este timp Greenwich

Dc reusesc sa ajung la toate voi fi multumit. Acum incerc sa vad cum le pot cupla.

#2376
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,851
  • Înscris: 03.11.2005
Hampton Court
Windsor Castle

Astea nu sint in Londra, sint oarecum in apropiere!

Londra inseamna - pentru mine - si o bere bauta intr-un pub, cascind gura la ce se intimpla in jur si schimbind citeva vorbe cu barmanul, o plimbare in parc, nu doar o alergatura intre obiective turistice.

Edited by Aprilia, 18 January 2013 - 19:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate