Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4228 replies to this topic

#2323
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Londra gazduieste, incepand de ieri, unul din cele mai mari evenimente, la nivel mondial, din industria turismului - World Travel Market 2012

Edited by vladut_v, 06 November 2012 - 10:29.


#2324
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Merci de raspuns Jerome.

Un mic amendament: am vizitat f rapid Westminster Abbey pe interior, asa ca voi taia asta de pe lista. E pacat de timp - ce as putea strecura in locul lui? La fel am vazut si Trafalgar Square - nu mai merg acolo.

#2325
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcastoras, on 06 noiembrie 2012 - 11:46, said:

Merci de raspuns Jerome.

Un mic amendament: am vizitat f rapid Westminster Abbey pe interior, asa ca voi taia asta de pe lista. E pacat de timp - ce as putea strecura in locul lui? La fel am vazut si Trafalgar Square - nu mai merg acolo.

Daca ai vazut WA si TS ai varianta Buckingam Palace (Queen's Gallery) - schimbarea garzii ( la 11.30 in fiecare zi) , muzeele Londrei (aici ai de unde alege) sau pur si simplu te plimbi prin Londra.
Uita-te aici si vezi ce te tenteaza.

#2326
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View Posttutuhugoneata, on 05 noiembrie 2012 - 18:16, said:

.. Inchei confirmand si eu preturile imense de la Londra, aprovizionarea noastra, pe durata sejurului, a fost exclusiva din Tesco si Sainsbury !

Imi poti da niste detalii legate de preturile &mancarea din Tesco?Eu m-am uitat pe site-ul lor si pareau rezonablile preturile,dar asa ca sa fac calcule,cam cati bani trebuie sa dai pe mancare ...

View Posttutuhugoneata, on 05 noiembrie 2012 - 18:16, said:


Ultima veste proasta e ca nimeni sa nu-si faca iluzii, nu se va mai putea urca la nivelul ultim ,de sus al catedralei St.Paul, unde la fel...ca in bisericile noastre "ortodoxe"?!, umbla tzarcovnicii cu cosuletze , dupa donatii... Nici acolo n-am putut fotografia nimic si nu era ora de slujba sau vreo ceremonie... Inchei poztiv totusi, din februarie am inteles ca se deschide publicului, vizitarea "The Shard", dar o sa aiba grija Perfizii englezoi sa puna niste preturi piperate la...lifturile ce te vor ridica la Panorama cea mai buna.....


Era un anunt in acest sens ?Si daca nu mai urci la ultimul nivel,unde mai urci?Sau..mai urci undeva?

Poate totusi revii si ne povestesti si partile pozitive,eventual cam ce ati facut,cate zile la dispozitie..

Multumesc!

Edited by piticutz82, 06 November 2012 - 12:29.


#2327
marannello

marannello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.04.2008
Multumesc tuturor celor care au postat pana acum aici si anticipat celor care imi vor da rezolvarea la urmatoarea "problema".Plec in Londra pe 9 ianuarie si aterizez pe Heathrow.As dori sa imi iau un travel card de 7 zile pe hartie pentru a beneficia de ofertele 2in1(eu voi sta in Londra intre 9-14 Ianuarie) si din cate am citit pe forum acesta se poate lua doar din anumite gari de tren.Hotelul in care voi sta se afla langa statia de metrou Tower Hill.Ce varianta de transport sa aleg pana la hotel in asa fel incat sa pot achizitiona si paper travelcard si sa ies si avantajos la transferul aeroport-hotel si returul din ziua plecarii?Din ce m-am interesat pana acum ar exista un tren express la 32 lire(dus-intors) care m-ar lasa undeva in centrul orasului,dar nu stiu cat de aproape de hotel(adica nu stiu daca ar mai trebui ca  din statia respectiva de tren sa mai iau vre-un bus sau metrou pana la hotel) si varianta cu metroul.Daca achizitionez doua bilete dus-intors de tren pot arata voucherele 2in1(pe toata perioada sederii) la intrari alaturi de aceste bilete si sa-mi iau separat travelcard pe fiecare zi sau pot lua paper travel card direct din statia de metrou de la Heathrow(ar fi cel mai simplu si avantajos)?

#2328
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmarannello, on 07 noiembrie 2012 - 19:30, said:

Multumesc tuturor celor care au postat pana acum aici si anticipat celor care imi vor da rezolvarea la urmatoarea "problema".Plec in Londra pe 9 ianuarie si aterizez pe Heathrow.As dori sa imi iau un travel card de 7 zile pe hartie pentru a beneficia de ofertele 2in1(eu voi sta in Londra intre 9-14 Ianuarie) si din cate am citit pe forum acesta se poate lua doar din anumite gari de tren.Hotelul in care voi sta se afla langa statia de metrou Tower Hill.Ce varianta de transport sa aleg pana la hotel in asa fel incat sa pot achizitiona si paper travelcard si sa ies si avantajos la transferul aeroport-hotel si returul din ziua plecarii?Din ce m-am interesat pana acum ar exista un tren express la 32 lire(dus-intors) care m-ar lasa undeva in centrul orasului,dar nu stiu cat de aproape de hotel(adica nu stiu daca ar mai trebui ca  din statia respectiva de tren sa mai iau vre-un bus sau metrou pana la hotel) si varianta cu metroul.Daca achizitionez doua bilete dus-intors de tren pot arata voucherele 2in1(pe toata perioada sederii) la intrari alaturi de aceste bilete si sa-mi iau separat travelcard pe fiecare zi sau pot lua paper travel card direct din statia de metrou de la Heathrow(ar fi cel mai simplu si avantajos)?

Cea mai ieftina varianta e sa iti cumperi un singur bilet de metrou (parca e 4 lire, nu mai stiu exact), iei metroul de la Heathrow (la aeroport  ai statie de metrou)  fie pana la Tower Hill, fie pana la o statie de unde sa-ti iei travel card.

London Tube map

Edited by Jerome4, 07 November 2012 - 20:02.


#2329
marannello

marannello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.04.2008

View PostJerome4, on 07 noiembrie 2012 - 19:51, said:

Cea mai ieftina varianta e sa iti cumperi un singur bilet de metrou (parca e 4 lire, nu mai stiu exact), iei metroul de la Heathrow (la aeroport  ai statie de metrou)  fie pana la Tower Hill, fie pana la o statie de unde sa-ti iei travel card.

London Tube map
De la Heathrow este metrou linia albastra care nu ajunge in Tower Hill .acolo unde ma voi caza eu,plus de asta am inteles ca paper travel card valabil pentru ofertele 2in1 trebuie sa cumperi doar din garile de tren.Deci ar trebui sa platesc 2 bilete de metrou pana intr-o statie comuna metrou-tren(care ar fi aceea?) si de acolo sa cumpar 2 paper travel carduri pentru zonele 1-2 si la intoarcere ar trebui din nou sa merg cu metroul pana la limita zonei 2 si de acolo sa mai cumpar inca doua bilete de metrou pana la Heathrow.Asta e cea mai buna combinatie ?

#2330
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmarannello, on 08 noiembrie 2012 - 15:53, said:

De la Heathrow este metrou linia albastra care nu ajunge in Tower Hill .acolo unde ma voi caza eu,plus de asta am inteles ca paper travel card valabil pentru ofertele 2in1 trebuie sa cumperi doar din garile de tren.Deci ar trebui sa platesc 2 bilete de metrou pana intr-o statie comuna metrou-tren(care ar fi aceea?) si de acolo sa cumpar 2 paper travel carduri pentru zonele 1-2 si la intoarcere ar trebui din nou sa merg cu metroul pana la limita zonei 2 si de acolo sa mai cumpar inca doua bilete de metrou pana la Heathrow.Asta e cea mai buna combinatie ?

Chiar ca nu inteleg ce intelegi tu Posted Image

Heathrow to Center London

PS. Presupun ca in orasul tau nu este metrou asa ca nu ai de unde sa stii ca odata intrat la metrou, poti sa schimbi liniile fara a fi nevoit sa taxezi alt bilet.
De exemplu : In Bucuresti daca vii dinspre Politehnica si cobori la Unirii, poti sa iei metroul spre Pipera (adica alta linie) fara sa mai taxezi inca o data.

Toate bune si calatorie placuta !

Citeste si : Use the London Underground for the first time.

Edited by Jerome4, 08 November 2012 - 17:05.


#2331
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Cine ajunge in Londra in perioada imediat urmatoare poate lua parte la Ideal Home Show at Christmas, la oferta 2in1. De asemenea, tot azi s-au afisat ofertele 2in1 speciale pentru perioada sarbatorilor.

#2332
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Am facut un orar pt o zi care se anunta foooarte aglomerata,eu zic ca reusim sa ne descurcam,dar as mai vrea niste pareri de la cei care au fost pe acolo.Ideea e ca vom avea un LOndon Pass &Travel pt o zi,in care vrem sa acoperim anumite obiective-mai scumpe.Asadar:
- la prima ora,cred ca 9.30 Saint Paul's Cathedral-urcat pana sus, fast entry
-Tower of London-fast entry
-Tower Bridge-asta poate fi scos din schema
-Windsor Castle -inchide la 16.00 daca nu ma insel...

Pareri?
Multumesc!

#2333
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 09 noiembrie 2012 - 22:30, said:

Am facut un orar pt o zi care se anunta foooarte aglomerata,eu zic ca reusim sa ne descurcam,dar as mai vrea niste pareri de la cei care au fost pe acolo.Ideea e ca vom avea un LOndon Pass &Travel pt o zi,in care vrem sa acoperim anumite obiective-mai scumpe.Asadar:
- la prima ora,cred ca 9.30 Saint Paul's Cathedral-urcat pana sus, fast entry
-Tower of London-fast entry
-Tower Bridge-asta poate fi scos din schema
-Windsor Castle -inchide la 16.00 daca nu ma insel...

Pareri?
Multumesc!

Ar fi o proba de vizitat-viteza.
St Paul's deschide la 8.30.
La 10.30 sa fii la Turnul Londrei.
La 13.00 sa fii la gara Paddington
La 14.00 sa fii la intrare la Winsdor.

Teoretic le poti bifa pe toate, insa nu si vizita.

Incearca si varianta asta :
London Pass - Travel pe 2 zile.
Ziua 1. - Winsdor + Hampton Court ( se fac fara probleme, eu am fost la 8.30 la gara, la 9.30 la Winsdor, vizitat lejer, la 14.30 la Hampton)
Ziua 2 - Obiectivele din Londra ( ai destule care sa merite si totodata sa faca Pass-ul rentabil)

Edited by Jerome4, 10 November 2012 - 07:07.


#2334
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View PostJerome4, on 06 noiembrie 2012 - 10:24, said:

1. Ai metrou de la aeroport pana in centru
2. De obicei este coada la intrarea la obiective. Avand in vedere ca stai atat de putin, parerea mea este sa iei metroul pana Charing Cross (Trafalgar Square) si de acolo sa o iei spre Parlament-Big Ben-Westminster Abbey.(sunt aproape lipite).
Nu prea ai timp de vizitat, dar poate Westminster Abbey - St Paul's - Tower Of London -Tower Bridge- e la iesirea din Turnul Londrei( o sa fie pe fuga, dar asta e)

Traseu 1 zi.

Metrou pana la St Paul's - Vizitare
Apoi Tower of London
La iesire ai London Bridge
De la baza podului iei vaporasul pana la Parlament.
Acolo ai si Big Ben si Westminster Abbey ( de vizitat)
De acolo o iei per pedes (cca 10 min) pana in Trafalgar Square

Tocmai mi-am dat seama ca st Pauls este inchis duminica. Cu ce l-as putea inlocui?
Expozitia din Tower bridge merita? A mai fost cineva poate acolo?

#2335
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2012 - 11:37, said:

1.Tocmai mi-am dat seama ca st Pauls este inchis duminica. Cu ce l-as putea inlocui?
2. Expozitia din Tower bridge merita? A mai fost cineva poate acolo?

1. Nu ai cu ce sa inlocuiesti St Paul's, poate doar cu Winsdor ( parca ai zis ca Westminster ai vazut-o) dar daca vrei macar sa vezi Londra de sus, du-te aici
2. Am fost, sincer nu merita (as putea sa urc niste poze de acolo, dar nu merita efortul, niste roti mari, niste poze, etc)

Ai desigur Natural History Musem, mie mi-a placut f mult, mai ales zona cu dinozauri si chiar cladirea in sine e superba sau British Museum - aici poti sa stai 1 saptamana

Edited by Jerome4, 10 November 2012 - 11:52.


#2336
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostJerome4, on 10 noiembrie 2012 - 06:47, said:



Ar fi o proba de vizitat-viteza.
St Paul's deschide la 8.30.
La 10.30 sa fii la Turnul Londrei.
La 13.00 sa fii la gara Paddington
La 14.00 sa fii la intrare la Winsdor.

Teoretic le poti bifa pe toate, insa nu si vizita.

Incearca si varianta asta :
London Pass - Travel pe 2 zile.
Ziua 1. - Winsdor + Hampton Court ( se fac fara probleme, eu am fost la 8.30 la gara, la 9.30 la Winsdor, vizitat lejer, la 14.30 la Hampton)
Ziua 2 - Obiectivele din Londra ( ai destule care sa merite si totodata sa faca Pass-ul rentabil)

View PostJerome4, on 10 noiembrie 2012 - 06:47, said:



Ar fi o proba de vizitat-viteza.
St Paul's deschide la 8.30.
La 10.30 sa fii la Turnul Londrei.
La 13.00 sa fii la gara Paddington
La 14.00 sa fii la intrare la Winsdor.

Teoretic le poti bifa pe toate, insa nu si vizita.

Incearca si varianta asta :
London Pass - Travel pe 2 zile.
Ziua 1. - Winsdor + Hampton Court ( se fac fara probleme, eu am fost la 8.30 la gara, la 9.30 la Winsdor, vizitat lejer, la 14.30 la Hampton)
Ziua 2 - Obiectivele din Londra ( ai destule care sa merite si totodata sa faca Pass-ul rentabil)


#2337
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
[Incearca si varianta asta :
London Pass - Travel pe 2 zile.
Ziua 1. - Winsdor + Hampton Court ( se fac fara probleme, eu am fost la 8.30 la gara, la 9.30 la Winsdor, vizitat lejer, la 14.30 la Hampton)
Ziua 2 - Obiectivele din Londra ( ai destule care sa merite si totodata sa faca Pass-ul rentabil)


Cred ca ai dreptate si pana la urma voi merge pe varianta de 2 zile cu London Pass&Travel, iar in acele zile o sa vizitam obiectivele mai costisitoare si indepartate. Si in rest cred ca vom lua un Oyster....trebuie sa mai calculez un pic..
Asadar programul ar fi cam dupa cum urmeaza.Oricum o sa mai definitivez pe la inceputul anului, e posibil sa existe schimbari atat in ofertele London Pass, cat si in orarele obiectivelor.
- ziua 1 o sa fie de plimbare mai mult,incepand cu ora 13,cand  preconizez ca vom termina cu bagajele,plecare din Vict Station cu intoarcere in acealasi loc in jurul orei 22
Hyde Park Corner
Picadilly
British Museum
Soho- rate fripte: D
Covent Garden
Trafalgar Square
Westminster-House of Parliament-Big Ben-Westminster Cathedral- exterior
London Eye-cu bilete de pe net sa nu mai stam la coada,daca mai avem timp,daca nu,in alta zi

ziua 2
Saint Paul's Cathedral- fast entry
Tower of London- fast entry
T Bridge- nu stiu daca sa mai vizitam expozitia,am inteles ca nu e mare smecherie
Greenwich- Planetariu& Meridian
Parcuri si /sau Puburi seara

ziua 3

Wesminster Abbey
Buckingham Palace-schimbarea garzii-daca va fi in acea zi,daca nu,ne reorganizam
Windsor
Parcuri si/sau puburi seara

ziua 4
Cambridge si in functie de ce nu am reusit sa facem,poate un London Eye seara

ziua 5
Cotswolds-si nu mai incape nimic altceva

Stiu ca sunt multe altele de facut,dar ne-am orientat dupa ce ne intereseaza cu adevarat, in plus vreau sa avem timp pt gradinile,parcurile si macar intr-o seara,puburile londoneze.Sper sa ne iasa!

Edited by piticutz82, 13 November 2012 - 09:48.


#2338
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
intrebare de baraj, ce mai este de vazut in londra in afara de obiectivele principale (ex cele descrise in postul de mai sus)? adica astea au fost vazute si nu vrem sa le invatam pe dinafara. so, what's next?

Edited by Rebox, 13 November 2012 - 10:24.


#2339
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpiticutz82, on 13 noiembrie 2012 - 09:28, said:


Stiu ca sunt multe altele de facut,dar ne-am orientat dupa ce ne intereseaza cu adevarat, in plus vreau sa avem timp pt gradinile,parcurile si macar intr-o seara,puburile londoneze.Sper sa ne iasa!

Hai sa te mai incurc putin :)
Daca vreti sa va plimbati si sa admirati gradinile, parcurile, etc, ceea ce cu adevarat merita, ai si varianta
Jason's Original Boat Trip

E ceva f frumos si totodata ciudat.
Gandeste-te ca esti exact in mijlocul Londrei, teoretic galagie , aglomeratie si faci o plimbare pe canale, pe langa vile superbe cu gradini splendide.
Pe maluri, ati vedea slepuri unde locuiesc familii de englezi.
E realmente alta Londra.
Sunteti pe un mic vaporas, e liniste, pe langa voi trec rate si lebede, treceti pe langa Zoo si se termina in Camden, un cartier "perfect for shopping and world famous open air market"

PS. E inclus in London Pass

View PostRebox, on 13 noiembrie 2012 - 10:24, said:

intrebare de baraj, ce mai este de vazut in londra in afara de obiectivele principale (ex cele descrise in postul de mai sus)? adica astea au fost vazute si nu vrem sa le invatam pe dinafara. so, what's next?

Attached File  Pic560.JPG   74.01K   26 downloadsAttached File  DSCN1597.JPG   101.38K   21 downloadsAttached File  DSCN1529.JPG   98.36K   24 downloadsAttached File  Pic497.JPG   111.12K   23 downloadsAttached File  Pic484.JPG   140.9K   28 downloadsAttached File  Pic437.JPG   161.1K   26 downloadsAttached File  Pic456.JPG   92.39K   26 downloadsAttached File  Pic483.JPG   122.63K   26 downloads

Attached Files



#2340
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009

View PostJerome4, on 13 noiembrie 2012 - 10:48, said:


Hai sa te mai incurc putin Posted Image
Daca vreti sa va plimbati si sa admirati gradinile, parcurile, etc, ceea ce cu adevarat merita, ai si varianta
Jason's Original Boat Trip

E ceva f frumos si totodata ciudat.
Gandeste-te ca esti exact in mijlocul Londrei, teoretic galagie , aglomeratie si faci o plimbare pe canale, pe langa vile superbe cu gradini splendide.
Pe maluri, ati vedea slepuri unde locuiesc familii de englezi.
E realmente alta Londra.
Sunteti pe un mic vaporas, e liniste, pe langa voi trec rate si lebede, treceti pe langa Zoo si se termina in Camden, un cartier "perfect for shopping and world famous open air market"

PS. E inclus in London Pass



Attachment Pic560.JPGAttachment DSCN1597.JPGAttachment DSCN1529.JPGAttachment Pic497.JPGAttachment Pic484.JPGAttachment Pic437.JPGAttachment Pic456.JPGAttachment Pic483.JPG

Suna ff bine..dar desigur ca programul este f scurt.Insa am sa incerc sa strecor pe undeva,chiar m-ai facut curioasa..
Multumesc pt pont!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate