Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
atyclb

atyclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 04.08.2006
Salut, eram sigur ca in curand imi voi lua doua boxe noi, mai exact Sony MF 450, dar dupa ce am citit cateva topicuri pe acest forum am inceput sa am indoieli ca ar fi o alegere buna.
Trebuie spus ca le vreau pt. acasa si sunt dispus sa cheltui undeva la 8 milioane pe boxe.Am cautat putin pe net si am gasit asta: http://www.magazinul...THRIDGE-E60.htm ,(JBL E 60) dar e pritul pt. o singura boxa (cred),
Ce stiti de Pioneer S-H240V-QL ( http://www.magazinul...-S-H240V-QL.htm )

Ce ma sfatuiti sa cumpar (mi-ar placea cele jbl, dar nu le-am vazut sub 13 milioane)

#2
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
mergi la un magazin muzica si vezi ceva pe acolo.
sony suna si arata destul de bine, si nu vei asculta la maxim.

#3
SHARP

SHARP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2004
depinde ce vrei sa faci cu ele, cum vrei sa asculti, ce pretentii audio ai, ce gen de muzica iti place si mai ales ce amplificator vei folosi pentru ele.
Daca esti un audiofil impatimit clar iti va trebui ceva mai mult (ori ceva high-end de la sony ori ceva pro gen B&W, H\K etc.). Pentru un utilizator normal insa, aceste boxe sunt de ajuns.

#4
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Daca ai bani de investit e pacat sa optezi pt boxe la care costa mai mult firma decat performantele. Sony nu e in topul fabricantilor de boxe cu pretentii audiofile.
Sa zicem ca JBL, Mission, Tanoy si altele de care nu citesti decat in reviste de specialitate.
Singurele Sony care erau expuse din greseala langa alte produse cu "pompoane" si care erau adevarate au fost niste monitoare pe 2 cai cu furnir de cires care costau de 2x mai mult ca celelate asa zise de top pt utilizatori casnici. Atunci am ras intreband daca sunt din argint :)
Acum sunt convins ca o boxa buna are 2 cai, poate fi bass reflex si componentele din care e alcatuita sunt de prima clasa, nu chinezisme, difuzoare profesionale proiectate pentru incinta respectiva (si invers) testate in camere de un anumit volum pentru redare cat mai corecta. De aceea costa si foarte mult.
Nu stiu cat te ajuta sa arunci o privire aici: http://www.hi-fi.ro/fhifi/index.php
E adevarat conteaza si amplificatorul pe care le pui. Pe un receiver ma  indoiesc de calitate. Nu sunt adeptul amplificatoarelor din '70 si nici a celor pe lampi. Sunt totusi firme cu performante audiofile dar nu despre asta e vorba aici.
Succes!

#5
SADAM_h

SADAM_h

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2007
Cumpar doua difuri Sal  min 200 W  max 200ron/buc mail:    [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate