Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#2845
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
A fost cineva in luna mai in Budva?...m-ar interesa ce temperaturi sunt si daca statiunile sunt deschise,am vrea sa dam o fuga pe la mijlocul lui mai in Budva si Dubrovnik !

#2846
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Posteliza_gio, on 18 martie 2013 - 18:48, said:

tablagiu_xxx poti te rog sa imi spui ce drum ai urmat? Si noi vrem sa facem drumul dintr-o bucata Bucuresti-Budva si imi calculasem undeva la 20 ore

imi aduc aminte aproximativ:
Buc-Pit-Craiova-Drobeta- Portile de Fier-Clisura Dunarii la sarbi -Majdanpek-Pozarevac-autostrada-iesire spre Kragujevac- Kragujevac-Cacak-Uzice-Zlatibor-Bjelopolje-Podgorica-Cetinje-Budva

#2847
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaylla, on 18 martie 2013 - 18:52, said:

A fost cineva in luna mai in Budva?...m-ar interesa ce temperaturi sunt si daca statiunile sunt deschise,am vrea sa dam o fuga pe la mijlocul lui mai in Budva si Dubrovnik !

Am fost la inceputul lui aprilie si erau turisti.
Pozele sunt de pe plaja la inceputul lui aprilie.

Attached Files

  • Attached File  44.jpg   210.7K   155 downloads
  • Attached File  55.jpg   291.37K   150 downloads

Edited by Ntim, 20 March 2013 - 16:41.


#2848
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.12.2006
As vrea sa mergem in Muntenegru la anul viitor. De pe acum incerc sa ma documentez cam pe unde sa caut cazare.

Noi am fost de 4 ori in Croatia si ne plac plajele de acolo: cu pietricele si apa limpede si curata. As vrea sa ne cazam undeva aproape de o astfel de plaja, si sa fie o localitate unde sa existe si cateva terase unde sa putem manca fara sa luam masina. Zona vizata e de la Budva spre nord-vest. (vrem plaja cu pietricele, apa limpede, peisaj frumos, de preferat plaja sa fie mica si sa aiba si umbra naturala - pomi)

Din ce am citit din urma mi-au facut cu ochiul localitatile Dobrota si Orahovac, in golful Kotor. Puteti sa-mi dati detalii despre plaja si despre localitati?

Edited by mdt, 09 May 2013 - 13:51.


#2849
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
in golful kotor nu prea poti face plaja

#2850
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.12.2006
Atuci ai alte recomandari de plaje mici, cu apa limpede si fara valuri, pietricele si peisaj frumos? (pentru peisaj am ales destinatia)

Din ce am vazut in pozele de mai sus se poate face plaja bine merci in golful Kotor la Orahovac si Dobrota. As vrea detalii de la cei care au fost.

#2851
seche

seche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 11.06.2011

View Postmdt, on 12 mai 2013 - 08:13, said:

Atuci ai alte recomandari de plaje mici, cu apa limpede si fara valuri, pietricele si peisaj frumos? (pentru peisaj am ales destinatia)

Din ce am vazut in pozele de mai sus se poate face plaja bine merci in golful Kotor la Orahovac si Dobrota. As vrea detalii de la cei care au fost.
e frumos tot golful kotor ,casele sunt aproape de apa,dar e un dezavantaj,major pt unii minor pt altii: fiind inconjurat de munti, in golf soarele e prezent doar o mica parte din zi, functie de orientarea statiunii.dealtfel, in toate statiunile muntenegrene plajele sunt mici,cu apa limpede ,fara valuri...exceptie ulcinj.

View PostMENTOR_SQUAD, on 14 martie 2013 - 14:22, said:


Ce parere ai daca as merge prin Tr. Severin - Nis cu plecare din Oradea ?
Acum 2 ani am facut traseul Meteore - Oradea in 17 ore, fara pauze mari sau "escala" ... deci cred ca m-as descurca si cu drumul pana in MN...
recomad iesirea din tara pe la naidas-e libera vama-si apoi autostrada e aproape-la smederevo 45 km.

#2852
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009
Am fost in muntenegru in 2012 ,septembrie,doi adulti,doi adolescenti,43,41,17,17ani,Auto, tucson,diesel,destinatie:ulcinj.traseu:tg-mures,hateg,resita,lupac,gradinari,oravita,P.T.F.naidas(f.liber)5,30-12,30;bela crivca,dubovac,kovin,,smederevo,autostrada(autoput),batocina,kragujevac,,kric,cacac(ciaciac),uzice,prijepolije,kolovrat,jabuca,ptf mtngru,pljevjla,durdevita tara,zablijac(jableac).12,45-19,15.cazare:30 euro,apt.4paturi,2camere,bucatarie ,baie-dus,1noapte.a doua zi vizitat lacul crno jezero(2km)apoi plecat traseu:jableac,mojcovac(apropiere),podgorita,cetinje,budva,petrovac,ulcinj.10,00-15,00.cazare la fata locului(astia numai cu asta se ocupa):50 euro/noapte,apt.2cam.,bucat.,baie-vana,balcon servit masa,5nopti.frumos,cald,asfintit in mare, langa biserica ortodoxa, cand trageau copotele,nai multe moschee,furtuna cu valuri mari,vizita golful kotor,slendid fiord,plecat pe traseu de intoarcere:ulcinj,petrovac,podgorica,niksic,scepanpolje,ptfbosnia-hertegovina,brod,foca,gorajde,visegrad ptf serbia,uzice,idem cu cel de dus.08,00vineri-02,30 sambata.toti 4 cu c.i.minorii:unul al nostru,celalalt cu aprobare notariala de la ambii parinti hartiile +copie xerox la ieirea de la noi din tara.concediu excelent,prea putin.cost cu totul,cu tot:700 euro+omasa de specialitati din peste, cu 2 stice de vin, la restaurant antigona din cetatea ulcinj(ult,a>n) ,cu apus in mare si valuri sparte sub noi de zidurile fortaretei=100euro/4persoane.merita! nepretentiosi(ne-am facut de mancare in bucataria apartamentului inclusiv cartoifi pai din productie proprie.preturile sunt ca la noi.alte inf.:0742239896 cu drag si placere.poze voi atasa cand va avea timp un cunoscator sa le puna.

#2853
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009
Imi cer scuze pentru dublu-post, dar nu mi s-a permis sa editez postul anterior. Ma surprinde slaba miscare din perioada asta pe forum, de obicei era mai multa activitate, de aceea am asteptat cateva zile.
In fine, ceea ce vroiam sa adaug la postul anterior este ca nu ar trebui sa va faceti probleme in privinta masinii cu care circulati. Initial am vrut sa incep calatoria cu Dacia pe GPL si nu greseam daca faceam astfel.
In continuare, as dori sa va prezint cateva poze din Muntenegru, de pe traseul mentionat in postul anterior.

[ https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/992849_373856756068298_1956628921_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Canionul Tara (viaduct)

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/945219_373856772734963_1933389741_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Canionul Tara (vedere de pe viaduct inspre amonte)

[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/576675_373856856068288_1867910172_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Lacul Negru (Crno Jezero)

[ https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/945760_373856946068279_879259988_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Loc de belvedere de undeva de pe traseu. In vale curge un rau numit Bistrica (Bistrita).

[ https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/945055_373856979401609_124258771_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Budva, vedere de pe sosea. Fotografia nu a reusit sa surprinda intru totul frumusetea peisajului.

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/943133_373857059401601_290686597_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe plaja mica, in Ulcinj.

[ https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/934870_373857066068267_91923659_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ulcinj, vedere dinspre plaja inspre oras.

[ https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/935667_373857049401602_1463954720_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ulcinj si portul pescaresc, vedere dinspre orasul vechi.

[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/942721_373857162734924_1118897317_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Orasul vechi (formatiunea peninsulara).

[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/972204_373857179401589_1844026602_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Insula Sveti Stefan

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/8910_373857199401587_1563425869_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zidurile cetatii din Kotor.

[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/960200_373857282734912_1665707036_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si valurile despre care va povesteam.

[ https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/68752_254963304624311_1378828841_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Golful Kotor

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/384369_254963277957647_626853726_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apusul de soare in Marea Adriatica.


As avea o intrebare, cu intrarea dinspre Muntenegru sau din oricare alta parte, m-ar interesa cateva impresii recente si despre Albania. Ceva cazari la plesneala?

Va multumesc!

#2854
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Cu intrare din Muntenegru adica de la Ulcinj.

In Shkoder Hotel Kaduku 3* in centru, am stat acolo si e perfect, camera dubla cu Md am dat 40 euro fara nici un fel de rezervare.

Attached Files



#2855
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Budva Muntenegru

Tocmai m-am intors dintr-o scurta excursie de o saptamina in Muntenegru, Budva in perioada 01.06.2013 - 08.06.2013. Voi descrie citeva impresii personale, dar tin sa atrag atentia asupra aspectului "personale". Oamenii gindesc si evalueaza diferit, in functie de gusturi si experiente anterioare.

Vremea in primele doua zile, deci 01.06 si 02.06 a fost execrabila. Ploaie si temperaturi ce nu depaseau 14°C. Bine, asta este o situatie speciala, cu care se confrunta momentan toata Europa. Incepind cu 03.06, a treia zi deci, a inceput sa iasa si soarele, iar in sud asta se simte fantastic. Asa cum spunea cineva mai sus, exista o diferenta intre golfurile ascunse intre munti si zonele cu deschidere larga la mare. In timp ce in Budva norii se spargeau la nivelul muntilor inconjuratori, pe insula Sveti Nikola era soare aproape permanent. In acelasi timp in Kotor ploua de rupea in continuare. Tocmai din cauza asta  chiar as recomanda statiuni cu deschidere larga la mare.
Am locuit la hotelul Aleksandar (3 Stele) la regim "all in". Hotelul a cunoscut probabil si vremuri mai bune, dar cel putin se facea curat si se schimbau prosoapele si asternutul in fiecare zi. In cazul asta "all in" a insemnat mincare de trei ori pe zi si bar deschis cu toate bauturile, inclusiv bere si alcoolice tari, de la ora 10:00 pina la ora 23:00. De proasta calitate, la fel ca si cafeaua, dar la discretie.
Cu toate ca am avut retineri, nu mi-au disparut lucruri de valoare. Am last atit camera video cit si camera foto si numerar in camera fara probleme. Nu stiu daca este o regula generala, dar in cazul meu nu am avut surprize.
Zona este spectaculosa ca relief. Cu toate astea la un moment dat este imposibil sa nu remarci faptul ca muntii sint acoperiti de tufisuri scurte. La un moment dat lipsa padurilor iese in evidenta.
Plaja este acoperita cu pietris, ar fi bine deci sa aveti papuci de baie la voi. Linga orasul vechi, sub deal, exista o plaja deosebita cu o priveliste mult mai faina decit strandurile de-a lungul falezei. Cea mai buna varianta, insa, este plaja pe insula Sveti Nikola. Acolo se poate ajunge cu o cursa de dimineata la ora 10:00 (3Euro/persoana) si intoarcere cel tirziu la ora 17:00.
La capitolul peisaj si apa curata, cristalina nu se poate comenta nimic. Serviciile, in schimb, sint totusi de toata jena. Desi moneda oficiala este Euro, se uita strimb la hirtiile de 50 si 100 si au probleme fantastice la schimbat si dat restul. Bine, nu prea ai ce cumpara, deoarece sint in faza de chinezisme la preturi fantasmagorice, dar cine stie, poate apare vreo ocazie.
Chelnerii, in marea majoritate a cazurilor, nu sint prea prietenosi si ai senzatia ca-ti fac un favor atunci cind te servesc cu ceva. Nu au rabdare sa raspunda la intrebari si se adreseaza cu un ton bolovanos. Este si asa cam greu de comunicat, deoarece nu prea vorbesc nici macar engleza. Daca am fi stiut rusa era o treaba, dar cu engleza, germana, italiana, franceza stau de la prost la foarte prost sau deloc.
O surpriza neplacuta am avut in prima seara cind ne-am asezat pe niste scaune pe faleza pe la ora 22:30. Prompt a aparut o chelnerita, care ne-a atras atentia fara alte introduceri ca, daca nu consumam nimic, trebuie sa disparem rapid. As fi baut o bere, dar n-am apucat sa comand. Eram singurii potentiali clienti la ora aia, pe jumatate de faleza ;)
Cu citiva ani in urma am fost in Croatia, unde am fost surprinsi sa constatam lipsa de profesionalitate a serviciilor. Acolo am renuntat rapid la termenul de bacsis. Pur si simplu nu meritau. Am constatat acelasi lucru si-n Muntenegru, pina la citeva exceptii extrem de putine.

Intr-una din zile am fost in excursie la Dubrovnik/Croatia. Din cauza aglomeratiei, atit in trafic cit si la granita cu Croatia, am avut nevoie de 3,5 ore pentru 120km. Ne-a iesit pe nas si din cauza asta nu ne-am aventurat sa plecam spre Tirana, adica 220km. Atentie la cartea verde!!! Muntenegrenii o cereau, de parca am fi venit din Congo in lumea civilizata. Frecvent deschid portbagajele si-si baga miinile in bagaje. Sint curiosi si vor sa stie de ce ai una sau alta, de unde le-ai luat si cit costa.
Per total circulatia este infernala si este nevoie de nervi sanatosi. Inainte de granita cu Croatia s-au chinuit timp de o saptamina sa repare 200m de sosea. N-au reusit!

Muntenegru are cu siguranta potential turistic enorm, dar noi, cel putin pentru o vreme, nu ne vom mai arata frezele pe acolo. Pe de-o parte datorita infrastructurii si a serviciilor, iar pe de-alta parte datorita valurilor de rusi de factura proasta, care au invadat litoralul.
Parerea mea generala este ca nu merita. Daca vreti experiente de coasta alegeti mai bine Croatia. Nici acolo nu este foarte grozav, dar este totusi ceva mai bine decit in Muntenegru

#2856
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvata_pa_batz, on 10 iunie 2013 - 15:38, said:

Budva Muntenegru

Tocmai m-am intors dintr-o scurta excursie de o saptamina in Muntenegru, Budva in perioada 01.06.2013 - 08.06.2013. Voi descrie citeva impresii personale, dar tin sa atrag atentia asupra aspectului "personale". Oamenii gindesc si evalueaza diferit, in functie de gusturi si experiente anterioare.

Vremea in primele doua zile, deci 01.06 si 02.06 a fost execrabila. Ploaie si temperaturi ce nu depaseau 14°C. Bine, asta este o situatie speciala, cu care se confrunta momentan toata Europa. Incepind cu 03.06, a treia zi deci, a inceput sa iasa si soarele, iar in sud asta se simte fantastic. Asa cum spunea cineva mai sus, exista o diferenta intre golfurile ascunse intre munti si zonele cu deschidere larga la mare. In timp ce in Budva norii se spargeau la nivelul muntilor inconjuratori, pe insula Sveti Nikola era soare aproape permanent. In acelasi timp in Kotor ploua de rupea in continuare. Tocmai din cauza asta  chiar as recomanda statiuni cu deschidere larga la mare.
Am locuit la hotelul Aleksandar (3 Stele) la regim "all in". Hotelul a cunoscut probabil si vremuri mai bune, dar cel putin se facea curat si se schimbau prosoapele si asternutul in fiecare zi. In cazul asta "all in" a insemnat mincare de trei ori pe zi si bar deschis cu toate bauturile, inclusiv bere si alcoolice tari, de la ora 10:00 pina la ora 23:00. De proasta calitate, la fel ca si cafeaua, dar la discretie.
Cu toate ca am avut retineri, nu mi-au disparut lucruri de valoare. Am last atit camera video cit si camera foto si numerar in camera fara probleme. Nu stiu daca este o regula generala, dar in cazul meu nu am avut surprize.
Zona este spectaculosa ca relief. Cu toate astea la un moment dat este imposibil sa nu remarci faptul ca muntii sint acoperiti de tufisuri scurte. La un moment dat lipsa padurilor iese in evidenta.
Plaja este acoperita cu pietris, ar fi bine deci sa aveti papuci de baie la voi. Linga orasul vechi, sub deal, exista o plaja deosebita cu o priveliste mult mai faina decit strandurile de-a lungul falezei. Cea mai buna varianta, insa, este plaja pe insula Sveti Nikola. Acolo se poate ajunge cu o cursa de dimineata la ora 10:00 (3Euro/persoana) si intoarcere cel tirziu la ora 17:00.
La capitolul peisaj si apa curata, cristalina nu se poate comenta nimic. Serviciile, in schimb, sint totusi de toata jena. Desi moneda oficiala este Euro, se uita strimb la hirtiile de 50 si 100 si au probleme fantastice la schimbat si dat restul. Bine, nu prea ai ce cumpara, deoarece sint in faza de chinezisme la preturi fantasmagorice, dar cine stie, poate apare vreo ocazie.
Chelnerii, in marea majoritate a cazurilor, nu sint prea prietenosi si ai senzatia ca-ti fac un favor atunci cind te servesc cu ceva. Nu au rabdare sa raspunda la intrebari si se adreseaza cu un ton bolovanos. Este si asa cam greu de comunicat, deoarece nu prea vorbesc nici macar engleza. Daca am fi stiut rusa era o treaba, dar cu engleza, germana, italiana, franceza stau de la prost la foarte prost sau deloc.
O surpriza neplacuta am avut in prima seara cind ne-am asezat pe niste scaune pe faleza pe la ora 22:30. Prompt a aparut o chelnerita, care ne-a atras atentia fara alte introduceri ca, daca nu consumam nimic, trebuie sa disparem rapid. As fi baut o bere, dar n-am apucat sa comand. Eram singurii potentiali clienti la ora aia, pe jumatate de faleza Posted Image
Cu citiva ani in urma am fost in Croatia, unde am fost surprinsi sa constatam lipsa de profesionalitate a serviciilor. Acolo am renuntat rapid la termenul de bacsis. Pur si simplu nu meritau. Am constatat acelasi lucru si-n Muntenegru, pina la citeva exceptii extrem de putine.

Intr-una din zile am fost in excursie la Dubrovnik/Croatia. Din cauza aglomeratiei, atit in trafic cit si la granita cu Croatia, am avut nevoie de 3,5 ore pentru 120km. Ne-a iesit pe nas si din cauza asta nu ne-am aventurat sa plecam spre Tirana, adica 220km. Atentie la cartea verde!!! Muntenegrenii o cereau, de parca am fi venit din Congo in lumea civilizata. Frecvent deschid portbagajele si-si baga miinile in bagaje. Sint curiosi si vor sa stie de ce ai una sau alta, de unde le-ai luat si cit costa.
Per total circulatia este infernala si este nevoie de nervi sanatosi. Inainte de granita cu Croatia s-au chinuit timp de o saptamina sa repare 200m de sosea. N-au reusit!

Muntenegru are cu siguranta potential turistic enorm, dar noi, cel putin pentru o vreme, nu ne vom mai arata frezele pe acolo. Pe de-o parte datorita infrastructurii si a serviciilor, iar pe de-alta parte datorita valurilor de rusi de factura proasta, care au invadat litoralul.
Parerea mea generala este ca nu merita. Daca vreti experiente de coasta alegeti mai bine Croatia. Nici acolo nu este foarte grozav, dar este totusi ceva mai bine decit in Muntenegru

Perfect adevarat ceea ce spui,cand am zis si eu acelasi lucru mi-au sarit in cap fanii Muntenegrului cu tot felul de aberatii.Efectiv astia nu au nici un merit ca au asa peisaje,serviciile sunt de toata jena.Decat nervi si stres,mai bine concedii in Spania si Portugalia,aia au turismul in sange nu hobby ca muntenegrenii...

#2857
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postady_77, on 10 iunie 2013 - 20:50, said:


Perfect adevarat ceea ce spui,cand am zis si eu acelasi lucru mi-au sarit in cap fanii Muntenegrului cu tot felul de aberatii.Efectiv astia nu au nici un merit ca au asa peisaje,serviciile sunt de toata jena.Decat nervi si stres,mai bine concedii in Spania si Portugalia,aia au turismul in sange nu hobby ca muntenegrenii...
Am citit cite ceva si din ce ai scris tu. Chiar asa de rau nu este, pentru ca probabil intre timp s-au mai schimbat lucrurile. Eu, spre exemplu, nu am platit nicio taxa (ecologica?) la granita.
Plajele, inclusiv pe insula, sint intr-adevar murdare, rusii arunca peturile cu bolta. Se apucasera insa sa le curete. Alt aspect deranjant era ca peste tot se lucra. Escavatoare, zgomot de fierastraie, ciocane, constructii metalice, de parca n-au avut tot timpul sa faca treburile astea in extrasezon. In multe asa zise restaurante de plaja urla manelele, de se deranjeaza reciproc. De necrezut, dar si la ei a inceput sa prinda tenta asta turceasco-tiganeasca de rahat.
S-ar putea totusi trece peste toate problemele astea, daca macar infrastructura ar fi cit de cit ok

Era sa uit, in postul 2853 se vede insula Sveti Stefan. Ala nu este vreun cine stie ce obiectiv, ci hotel. In dreapta plajele se platesc si din cite am inteles costa intre 50 si 75 de euro. Nu stiu detalii, ca-n ziua cind am fost acolo ploua si nu ne-am pus problema de plaja

#2858
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
pe mine m-au incantat peisajele in primul rand, golful kotor, manastirea din stanca odrog (parca asa se cheama), drumul podgorita - cetinje - budva exceptional, plaja de la sud de ulcinj, lacul skadar vazut de pe drumul budva podgorita, canionul moraca, tara, raul cu baracile alea lacustre de pescuit,  si apa adanca si curata din adriatica.
hotelul superb, cu priveliste la mare.

panorama de pe muntele de langa budva m-a facut sa stau o ora acolo doar sa ma uit ...

serviciile sunt la distanta de greci, turci intr-adevar, dar mai bune ca la noi mi s-au parut - am fost in 2009.

#2859
next_door

next_door

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.01.2008
Avand in vedere anuntul deschiderii podului Calafat-Vidin, ce parere aveti despre aceasta ruta spre Budva:Calafat-Vidin-Vama BG-SRB-Zajecar-Paracin-Pojate-Krusevac-Aleksandrovac-Raska-Novi Pazar-Vama SRB-MNE-Berane-Podgorica-Budva.(http://goo.gl/maps/xWMH4)
Pentru mine, venind din Bucuresti, esti cu ~60 km mai scurt decat traseul prin Portile de Fier, insa nu stiu daca nu pierd mai mult timp cu bucata de drum din Bulgaria.

#2860
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.12.2006
Cum e mai frumos drumul prin Muntenegru de facut, inspre litoral sau dinspre?

Analizand eu mai bine cred ca ne vom rezuma la vreo 4 nopti in Muntenegru ca sa vizitam ce e de vizitat si restul, pentru plaja, in Croatia, unde stim ca ne simtim bine. Doar ca nu stiu in ce ordine sa le planific.

Edited by mdt, 13 June 2013 - 15:03.


#2861
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmdt, on 13 iunie 2013 - 14:37, said:

Cum e mai frumos drumul prin Muntenegru de facut, inspre litoral sau dinspre?

Analizand eu mai bine cred ca ne vom rezuma la vreo 4 nopti in Muntenegru ca sa vizitam ce e de vizitat si restul, pentru plaja, in Croatia, unde stim ca ne simtim bine. Doar ca nu stiu in ce ordine sa le planific.

Dinspre Croatia esti mai aproape de marginea "prapastiei". Nu este asa periculos cum se zice, dar vezi mai mult Posted Image
Era sa uit, de la Dubrovnik pina la Budva mergi permanent pe linga mare.

Edited by vata_pa_batz, 13 June 2013 - 15:45.


#2862
serbancds

serbancds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.07.2010

View Posttablagiu_xxx, on 20 martie 2013 - 14:48, said:


imi aduc aminte aproximativ:
Buc-Pit-Craiova-Drobeta- Portile de Fier-Clisura Dunarii la sarbi -Majdanpek-Pozarevac-autostrada-iesire spre Kragujevac- Kragujevac-Cacak-Uzice-Zlatibor-Bjelopolje-Podgorica-Cetinje-Budva

va rog sa ma scuzati, dar mi se pare cam ocolit drumul.

Imi doresc enorm sa merg in Muntenegru, dar parerile sunt asa de impartite ca mi-e tare frica sa mai citesc cateceva.
O iau ca atare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate