Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Logan 2006 vs. Audi A4 2002....pls. help

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#127
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View Postromaximusro, on Dec 13 2007, 13:08, said:

dom'le paul cred ca te inseli.. ce .. nu stiai ca masinile nemtesti la 150.000 km sunt abia in rodaj? :lol: prima piesa la un sh german pica la cel putin 700.000 de km :)
pai cam asa e maximus.tu dintr-o greseala ai spus un adevar.felicitari.daca continui sa gandesti asa tot respectul :coolspeak:

#128
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postmircea_tdo, on Dec 14 2007, 23:28, said:

pai cam asa e maximus.tu dintr-o greseala ai spus un adevar.felicitari.daca continui sa gandesti asa tot respectul :coolspeak:


nu cred ca ai prin ironiile care erau "ascunse" in acel mesaj. Si partea trista e ca unii chiar cred asemenea tampenii :console:

#129
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postionut_ionut, on Dec 13 2007, 18:35, said:

pai si cat voia sa-l tina sunt masini noi care nu duc 50k km fara sa bagi un leu in ele,+ca la masina noua in 50k km ii mai faci si 3/4 revizii la reprezentanta
Nu tine afirmatia, mai ales ca am vazut Logan la 110 care avea schimbata doar o bieleta la 6000 pe garantie. Am prieten cu A6, unic propietar care ajunge pe la 200k si masin a a vazut doar consumabile. La fel un Polo pe la 80k. Consider masina noua sfanta. Daca pe forum sunt samsari care ajung sa scrie ca iei un sh din Germania, il mai rulezi si tu un an doi si apoi il vinzi la un pret chiar mai mare, in timp ce masina noua nu numai ca ai probleme cu ea, dar ii si scade valoarea de vanzare si nu mai iei nimic pe ea si se gasesc botanisti creduli e problema lor.

La o masina de peste 120-130 sh te poti astepta sa cada cam tot, adica nu are de ce sa te mire ca a cazut piesa respectiva.

#130
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostMaterium, on Dec 15 2007, 11:13, said:

Nu tine afirmatia, mai ales ca am vazut Logan la 110 care avea schimbata doar o bieleta la 6000 pe garantie. Am prieten cu A6, unic propietar care ajunge pe la 200k si masin a a vazut doar consumabile. La fel un Polo pe la 80k. Consider masina noua sfanta. Daca pe forum sunt samsari care ajung sa scrie ca iei un sh din Germania, il mai rulezi si tu un an doi si apoi il vinzi la un pret chiar mai mare, in timp ce masina noua nu numai ca ai probleme cu ea, dar ii si scade valoarea de vanzare si nu mai iei nimic pe ea si se gasesc botanisti creduli e problema lor.

La o masina de peste 120-130 sh te poti astepta sa cada cam tot, adica nu are de ce sa te mire ca a cazut piesa respectiva.

pai sunt cazuri fericite

am avut logan,timp de aproape 2luni,am facut 3600km,ehh am fost cu el de 3 ori in service pt zdranganeli/greierasi/zgomote ciudate,acestea fiin rezolvate pe garantie (masina cumparata cu 11200 sau 11400km)

ai mei au un Megane luat de nou in 19k km au schimbat un rand amortizoare (fata parca),flanse,garnitura recirculare AC,inainte de megane au avut cielo luat de nou ehh cam din 5 in 5k km pica un rand de amortizoare spate,pe la 15-16k km a cedat si antena automata si inch centralizata

+ca exista multe cazuri cu masini luate cu 0km si in primile zile te lasa in intersectie(marci consacrate)

deci eu consider ca e f bine pt o masina sh in 50k km sa nu fi bagat decat gaz si consumabile

#131
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View Postromaximusro, on Dec 15 2007, 07:19, said:

nu cred ca ai prin ironiile care erau "ascunse" in acel mesaj. Si partea trista e ca unii chiar cred asemenea tampenii :console:
stiam ca ai scris la ''misto'',dar ala e chiar adevarul.

#132
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Dec 12 2007, 17:59, said:

da, dar nimeni nu zice de masini in sine (e clar ca audi-ul ala a4 e peste logan). vb de garantie, pe care o masina o are si o masina nu o are. eventual de casco (is convins ca la Audi platesti mult mai mult), de taxe etc
Daca ati ajuns sa considerati ca Loganu este mai bun pt ca are garantie, ca pe Audi poate pica ceva, ce sa mai spun.
Nu va dati seama ca Audi nu este pt cine gindeste asa ?
Audi este o masina pt cine nu pune in calcul o piesa cazuta/defecta, este o masina pt cei care vor masina.

Intreb si eu, poate cineva sa se prezinte la o intilnire de afaceri la nivel inalt conducind un Logan ?
Da, scuzindu-se ca masina lui s-a defectat si a luat masina angajatului.   :lol:
Gaozarii  :lol:  ( cuvint preluat din folclorul presedintelui ) nu au ce cauta intr-un Audi, cine vrea Audi nu se gindeste la ce ar putea sa cada la masina.

#133
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostMAK, on Dec 16 2007, 22:06, said:

Daca ati ajuns sa considerati ca Loganu este mai bun pt ca are garantie, ca pe Audi poate pica ceva, ce sa mai spun.
Nu va dati seama ca Audi nu este pt cine gindeste asa ?
Audi este o masina pt cine nu pune in calcul o piesa cazuta/defecta, este o masina pt cei care vor masina.

Intreb si eu, poate cineva sa se prezinte la o intilnire de afaceri la nivel inalt conducind un Logan ?
Da, scuzindu-se ca masina lui s-a defectat si a luat masina angajatului.   :lol:
Gaozarii  :lol:  ( cuvint preluat din folclorul presedintelui ) nu au ce cauta intr-un Audi, cine vrea Audi nu se gindeste la ce ar putea sa cada la masina.


nene mak, lasa ca stiu cativa care stau intr-o garsoniera sau apartament cu o camera dar au audi(de fapt nu neaparat audi ci masina premium). Ce zici tu e in teorie, in practica is destui care mananca margarina cu paine doar ca sa aiba audi. Si da, garantia conteaza, ca de aia ia cine ia  logan, pt ca masina e noua.

#134
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Comparatia e buna doar la pret si cum s-a spus pana acum una e pt buzunar si alta o alegi cu inima si nu o sa regreti.
Problema eu o pun altfel. De ce, avand 11 mii nu incerci ceva nou de clasa mai mica, un ceed, un polo... sau un leasing cu avans 50+% pentru o masina noua de 15-18 mii care sigur o sa te multumeasca.
P.S. Pentru cine spunea ca o masina e forjata de o societate intreaga cu x soferi ca sa faca 100 de mii pe an inseamna ca nu a umblat in viata lui cu masina sau nu se urca in masina decat 2km pana la munca si 2 inapoi, cu inca 4 plimbare in weekend.

#135
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Dec 16 2007, 23:05, said:

Si da, garantia conteaza, ca de aia ia cine ia  logan, pt ca masina e noua.
Da, conteaza pt unii, dar nu pt toti.
Aia care maninca margarina pe piine, numai sa-l vada taranii( a se citi, rudele ) in Audi, sint niste parveniti, pute totul pe linga ei, chiar si ei.
In asemenea cazuri, mai mult il respect pe cel cu Logan ca a realizat ca atit ii este plapuma, decit pe ala cu Audi, care are rate pe 10 ani, dar cine este el cind intra pe ulita prafuita sau plina de namol ( depinde de vreme ) de la taranoaia ; va dati seama cum se uita cei cu carute ( carute cu cai ) si spun :
Uite domne, s-a dus la oras si s-a ajuns, destept baiat !

#136
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View PostMAK, on Dec 16 2007, 23:57, said:

Da, conteaza pt unii, dar nu pt toti.
Aia care maninca margarina pe piine, numai sa-l vada taranii( a se citi, rudele ) in Audi, sint niste parveniti, pute totul pe linga ei, chiar si ei.
In asemenea cazuri, mai mult il respect pe cel cu Logan ca a realizat ca atit ii este plapuma, decit pe ala cu Audi, care are rate pe 10 ani, dar cine este el cind intra pe ulita prafuita sau plina de namol ( depinde de vreme ) de la taranoaia ; va dati seama cum se uita cei cu carute ( carute cu cai ) si spun :
Uite domne, s-a dus la oras si s-a ajuns, destept baiat !


eh.. un amic de genu asta am avut (de fapt am) si eu. :lol: am mai povestit despre el :lol: s-a dus la reprezentanta sa isi cumpere suporturi de numere cu sigla dealerului local, tocmai ca sa dea impresia ca masina lui luata sh din strainatate e luata de noua in romania :lol:

Edited by romaximusro, 17 December 2007 - 00:05.


#137
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Sa nu ne grabim sa facem afirmatii ca omul totusi oricum avand 11k poate sa isi ia o masina noua dar de clasa mai mica. Si chiar daca face o rata asta nu inseamna ca mananca margarina cu paine.
Daca discutam la aspectul asta mai multi sunt cei care profitand de programul rabla au dat Dacia aia ruginita si acum se chinuie sa plateasca rata la un Logan. Sau cei care au 20 de mii de euro veniti de cine stie unde, cumpara o masina de fix 20000 si pe urma nu au bani de benzina,ca sa nu mai zic revizii.

#138
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
subscriu cele zise de MAK

cines-si doreste masina premium trebuie sa aiba si bani pt intretinere,la un Audi din 2002 numai casco e aprox 100e/luna

#139
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Lasati Loganu lui Maximus, nu despre el este vorba aici.
Iar la intilniri de afaceri intre oameni mai mici ( afaceri pina la 100.000 euro profit/an ) da, se duc marea majoritate cu SH-uri.
Acei oameni au bani sa le intretina dar nu pot sa le cumpere de noi si nici nu vor sa piarda mult la  o masina, au facut banii cu greu si nu vor sa-i arunce pe geam.
Una este sa dai 30.000euro pe masina si alta este s-o cumperi SH la 1-2 ani vechime cu 17-20.000 euro.
Plus ca devalorizarea pe un an/doi nu mai este asa de mare.
Asa dupa 1-2 ani o vinde si isi ia alta, tot timpul se mentine la o masina pina in 3-4 ani. Si masina adevarata.
Una este sa te dai jos dintr-o masina adevarata de 1-2 ani si alta este a te dai jos dintr-un Logan cu garantie.   :lol:
Dintr-un A4 poti sa te dai jos la orice tip de intilnire.
Apropo de asta, am fost la Buc cu cineva cu un Mondeo 2004, trebuia sa ne intilnim cu cineva acolo.
Cind te intilnesti cu oameni potenti financiar, masina conteaza foarte mult.
Te duci cu A4 2005, este echivalentul ca te-ai duce intr-un costum.
Te duci cu un Logan, ca si cum te-ai duce in treining.  :lol:
In parcarea firmei, Mondeo cu care am fost noi, era cea mai slaba masina.
Ne-am simtit penibil, nici nu vreau sa ma gindesc cum se uitau aia la noi daca veneam cu un Logan.

#140
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMAK, on Dec 19 2007, 19:04, said:

Dintr-un A4 poti sa te dai jos la orice tip de intilnire.
nu si daca parteneru de afaceri are logan  :lol:

#141
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da , dar clientii de Audi sh nu cred ca is in majoritate prin oamenii de afaceri. Si argumentul de imagine(de genul spus de tine), la un om obisnuit nu prea conteaza. Din punct de vedere practic. Ca nu cred ca primeste puncte in plus daca atunci cand se duce la cumparaturi la supermarket vine cu un audi in loc de dacie. Oricum, inteleg punctul de vedere al lui mak, e valid pentru oamenii care chiar au nevoie profesional de imagine, insa pt mine nu prea valoreaza ceva. Deocamdata

#142
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Mda...acum cativa ani (doar ce aparuse) bossu a vrut sa ia Logan pt firma si sa mearga cu el prin delegatii. Si eu si fostu coleg (fostu sef, acu io-s sef   :D    ) l-am lamurit rapid ca s-ar putea sa aibe ghinioane in afaceri daca pune picioru' jos dintr-un Logan la vreo intalnire...fara suparare. Toate au o limita, oricum subiectu (desi s-a scris asa de mult...) mi se pare cel putin un pic deplasat.

#143
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Dec 19 2007, 18:07, said:

da , dar clientii de Audi sh nu cred ca is in majoritate prin oamenii de afaceri.
Asa este, unii cumpara doar pt vecini, sa-i vada vecinii cit de tari sint ei, dar aia sfarsesc prin a ramine cu ea in fata blocului.
La nivelul meu, credeti ca ma duc cu gunguloiul la vreo intilnire ?
Nuuu,  ma fac de ris   :lol: nu vine nimeni cu asa ceva.
Si pe mine nu ma intereseaza imaginea, ma cunosc toti, dar tot nu-mi vine sa ma duc cu Punto.
Cei care nu au masini bunicele mai bine vin cu taxi.
Daca ma duc cu Punto, ma duc in treining, le spun, hai repede ca am treaba, m-ati luat de la un gratar.   :lol:

Edited by MAK, 19 December 2007 - 18:18.


#144
mircea_tdo

mircea_tdo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 20.08.2007

View PostMAK, on Dec 19 2007, 18:15, said:

Asa este, unii cumpara doar pt vecini, sa-i vada vecinii cit de tari sint ei, dar aia sfarsesc prin a ramine cu ea in fata blocului.
La nivelul meu, credeti ca ma duc cu gunguloiul la vreo intilnire ?
Nuuu,  ma fac de ris   :lol: nu vine nimeni cu asa ceva.
Si pe mine nu ma intereseaza imaginea, ma cunosc toti, dar tot nu-mi vine sa ma duc cu Punto.
Cei care nu au masini bunicele mai bine vin cu taxi.
Daca ma duc cu Punto, ma duc in treining, le spun, hai repede ca am treaba, m-ati luat de la un gratar.   :lol:
Stai asa Mak ca depinde ce treining.daca te duci cu Logan e un treining din piata un ''juanqxing'' sau ce denumiri mai au chinezii,sau mai bine zis in salopeta :lol:  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate