Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Logan 2006 vs. Audi A4 2002....pls. help

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#1
tampao

tampao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.03.2006
Dati-mi un sfat va rog frumos. M-am hotarat sa-mi schimb masina si m-am dus la Dacia ca sa iau un Logan nou. Intre timp apare o oferta (de la o cunostinta...tin sa precizez) cu un Audi A4 din 2002 - 11.000 de euro (pret special pentru mine :) ), dar care are 200.000 km reali din care vreo suta aproximativ parcursi in tara. Cunosc masina, merge impecabil, intretinuta, exploatata cu grija, schimburile facute la timp, etc...
    Dati-mi un sfat va rog.....sunt intr-o mare dilema. merci

#2
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Uite in acelasi oala eram si eu acum 2 luni numai ca la mine era intre Logan si VW second.Si uite am ales VW din 2001,160.000 km reali,si "inca" nu-mi pare rau.Merge brici,am facut si o plimbarica deja pana la Baile Felix.Nu vreau sa te influentez dar parerea mea personala este ca deocamdata un SH nemtesc este un pic mai la inaltime decat un Logan fie el nou.
Mersi

#3
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View Posttampao, on May 30 2006, 13:00, said:

Dati-mi un sfat va rog frumos. M-am hotarat sa-mi schimb masina si m-am dus la Dacia ca sa iau un Logan nou. Intre timp apare o oferta (de la o cunostinta...tin sa precizez) cu un Audi A4 din 2002 - 11.000 de euro (pret special pentru mine :) ), dar care are 200.000 km reali din care vreo suta aproximativ parcursi in tara. Cunosc masina, merge impecabil, intretinuta, exploatata cu grija, schimburile facute la timp, etc...
    Dati-mi un sfat va rog.....sunt intr-o mare dilema. merci


              Intr-adevar o alegere grea!Totusi Audi-ul are un rulaj cam mare  pentru o masina din 2002,cu siguranta vei incepe sa ai probleme cu piesele de schimb care se uzeaza fizic chiar si la un A4!Fii sigur ca intretinerea unui Audi costa ceva.
              Eu te sfatuiesc totusi sa alegi o masina noua in cazul tau Logan .Vei fi multumit de aceasta alegere doar daca reusesti sa nu faci comparatie intre cele doua marci.

#4
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Comparatia calitativa dintre ele chiar ca nu trebuie facuta, e diferenta ca de la cer la pamant. Poti beneficia de un confort mai bun, performante pe masura audi, imagine si alte cele.
DAR, daca aia 11.000 sunt ultimii tai bani mai gandeste-te, este putin probabil dar nu imposibil sa mai ai de schimbat vreo piesa (pe la suspensia multilink de ex) . Eu am un Passat vechi de 6 ani, luat de un an si nu am bagat nici un ban in el.
Daca esti din Buc ma poti contacta, ii facem un test cu vag-comul si vedem cum sta cu turbina, MAF-ul , injectoarele..chestii care iti pot pune probleme.

#5
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View Posttampao, on May 30 2006, 12:00, said:

Dati-mi un sfat va rog frumos. M-am hotarat sa-mi schimb masina si m-am dus la Dacia ca sa iau un Logan nou. Intre timp apare o oferta (de la o cunostinta...tin sa precizez) cu un Audi A4 din 2002 - 11.000 de euro (pret special pentru mine :) ), dar care are 200.000 km reali din care vreo suta aproximativ parcursi in tara. Cunosc masina, merge impecabil, intretinuta, exploatata cu grija, schimburile facute la timp, etc...
    Dati-mi un sfat va rog.....sunt intr-o mare dilema. merci

Audi nu se compara cu Logan . Dar avand in vedere ca Audi are >200.000 km oricand se poate strica ceva si o sa te cam coste.

Nu stiu ce sa zic, daca ai bani pusi pentru eventuale reparatii poti sa mergi pe Audi daca nu , opteaza pentru o masina noua , parerea mea

Edited by reico, 30 May 2006 - 15:47.


#6
Furia-Rosie-Turbo

Furia-Rosie-Turbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.05.2006

View Posttampao, on May 30 2006, 13:00, said:

Dati-mi un sfat va rog frumos. M-am hotarat sa-mi schimb masina si m-am dus la Dacia ca sa iau un Logan nou. Intre timp apare o oferta (de la o cunostinta...tin sa precizez) cu un Audi A4 din 2002 - 11.000 de euro (pret special pentru mine :) ), dar care are 200.000 km reali din care vreo suta aproximativ parcursi in tara. Cunosc masina, merge impecabil, intretinuta, exploatata cu grija, schimburile facute la timp, etc...
    Dati-mi un sfat va rog.....sunt intr-o mare dilema. merci


Daca vrei sau poti sa bagi cam vreun Logan pe an in Audi,a dica costuri foarte mari! Recomand Audi. Daca ai un venit mediu mergi pe Logan dCI sau mai bine asteapta pana la toamna noul dCI de 85 CP care chiar merita banii!

#7
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Daca esti masochist  :P ia-ti Audi > 200k de km.  Spun asta , deoarece intuiesc ca daca te-ai orientat spre Logan la inceput , nu te dadeau zeci de mii de iepuroi(Euro) afara din casa. Deci faci deja un efort de a sari de la 8000 la 11.000E. Si daca mai vine o reparatie de vreo 2.000E , om te-a facut.
  Loganul este inferior la ergonomie si aspect, dar la functionalitate nu sunt probleme.Si ai si garantie.

Ce-a mai buna masina , e aia pe care ti-o permiti ( atat sa o cumperi cat si sa o intretii).

#8
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Eu unul as alege Audi fara sa respir... Acum singura problema pe care trebuie sa ti-o pui este daca vei avea bani sa o intretii...
Sa pui un versus in A4 si Logan e sacrilegiu, pe bune... Nici in 100 de ani nu o sa ajunga loganu la nivelul Audi.
Daca tot ai 11k euro, o varianta ar fi Accentul care e peste logan si el (romaximus, stiu ca asta nu e parerea ta).

#9
releu

releu

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2006
dar unde e romaximus? topic despre Logan si el nu a bagat mesaj...e grav!

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asa cum au zis cei de dinaintea mea.. daca ai bani (multi) pe care sa ii ai pusi deoparte pentru piesele care trebuiesc schimbate (de curiozitate afla la ce kilometraje trebuiesc facute reviziile si ce se schimba la aceste revizii) da-i inainte cu audi-ul. Daca nu.. si ai bani limitati loganul e al tau, e mare, merge bine, de stricat nu se strica asa cum cred unii, ai revizii ieftine si cel mai important .. poti sa-ti calculezi cu o precizie destul de mare bugetul pe care-l vei rezerva masinii.

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ia Logan

#12
tampao

tampao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.03.2006
va multumesc frumos tuturor pentru bunele intentii si fiti siguri ca o sa tin cont de sfaturile voastre. O sa revin cu detalii...despre decizia finala

#13
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
de ce tocmai Audi ???
un golf ceva mai nou nu ar mege ?

#14
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View Postaxel_1, on May 31 2006, 20:33, said:

de ce tocmai Audi ???
un golf ceva mai nou nu ar mege ?

tu intre golf si audi ce ai alege ? :naughty:

#15
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postreico, on Jun 1 2006, 15:55, said:

tu intre golf si Audi ce ai alege ? :naughty:
Logan :P:P:P

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
chelului numai tichie de margaritar nu ii trebuie. E mai bine ca omul sa gandeasca cu capul si sa nu decida cu inima.. zic eu :D

#17
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

View Postreico, on Jun 1 2006, 15:55, said:

tu intre golf si Audi ce ai alege ? :naughty:

pai aici e vb de un buget limitat si de masini sh
eu personal as alege glful :P

#18
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
audi fara nici o discutie.

cunosc pe cineva in aceeasi situatie ca tine, care a ales mondeo in defavoarea loganului. 160.000km din 2003 motor de 2 motorina din olanda la 10500E. am mers si eu cu ea si... ma gandeam sa vand loganul

inca odata: A U D I  A 4

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate