Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

2800-3300 kcal pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Cum ajungem să mâncăm aşa de mult? Pentru că eu unul, de 70 de kg nu mai pot trece, ştiţi ceva alimente mai puţin cunoscute şi bogate în carbohidraţi? Dacă să zicem că mâncăm mâncare săntoasă de 2300kcal şi restul de 1000 de kcal le luăm din dulciuri, biscuiţi şi alte prostii, trişăm sau o să dăm radament şi cu o dietă de genul?
Pe lângă proteine ce să mai luăm? Şi nu vorbesc de creatină sau aminoacizi, să mă pun să iau şi ceva vitamine? Aveţi idee?
Alcoolul cât de mult poate influenţa îngrăşarea?

Edited by Velaxa, 08 December 2016 - 15:02.


#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Nu prea stiu de ce ai vrea sa treci de 70 de kg dar , ma rog fiecare cu telul lui.

Sursa principala de carbohidrati care sa nu te duca la diabet sunt cerealele. Corn flakes la greu si faci norma de carbohidrati dintr-o punga.
Dar nu se recomanda excesul de carbo nicaieri.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 08 December 2016 - 15:15.


#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am 1,83 înălţime, la 65-70 de kg arăt slab.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Trebuie sa fii cum te simti mai bine, nu poti forta un grasan sa devina slabanog dar nici invers, cum s-a format organismul (sau si in functie de mostenirea din familie) asa ramane.

Vezi ca daca esti slab ai succes la femeile cu sani mari. Posted Image Posted Image

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ei bine,cel mai mare aport caloric per gram nu este dat de carbohidrati,ci de lipide ,asa ca...ai taiat porcul?

#6
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
=> fulgi de ovaz , orez expandat , fructe , unt de arahide , nuci , migdale.

Eu imi incep dimineata cu fulgi de ovaz , doua cupe de whey , cateva nuci / unt de arahide , toate amestecate cu putina apa si bagate 10-15 secunde la microunde si apoi o banana taiata peste compozitie. Din start > 800kcal Posted Image

1000kcal din dulciuri sunt prea multe calorii neasanatoase !

Edited by razvansd, 08 December 2016 - 15:32.


#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Velaxa, on 08 decembrie 2016 - 15:18, said:

Am 1,83 înălţime, la 65-70 de kg arăt slab.
Poti sa bagi cat vrei in tine si sa nu te ingrasi. Depinde de metabolism.
Eu am bagat vreo 7-8 luni numai fast-food in fiecare zi si nu am pus mai mult de 2 kg.

#8
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 baliosss, on 08 decembrie 2016 - 15:31, said:

Poti sa bagi cat vrei in tine si sa nu te ingrasi. Depinde de metabolism.
Eu am bagat vreo 7-8 luni numai fast-food in fiecare zi si nu am pus mai mult de 2 kg.

Nu e chiar aşa.

#9
bogdy340

bogdy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.02.2010

 Velaxa, on 08 decembrie 2016 - 15:01, said:

Cum ajungem să mâncăm aşa de mult? Pentru că eu unul, de 70 de kg nu mai pot trece, ştiţi ceva alimente mai puţin cunoscute şi bogate în carbohidraţi? Dacă să zicem că mâncăm mâncare săntoasă de 2300kcal şi restul de 1000 de kcal le luăm din dulciuri, biscuiţi şi alte prostii, trişăm sau o să dăm radament şi cu o dietă de genul?
Pe lângă proteine ce să mai luăm? Şi nu vorbesc de creatină sau aminoacizi, să mă pun să iau şi ceva vitamine? Aveţi idee?
Alcoolul cât de mult poate influenţa îngrăşarea?
dulciurile, biscuiti si alte porcarii se transforma in grasime deci nu prea e ok sa trisam....
paste integrale, orez, fulgi de ovaz, cartofi  normali si dulci , dextroza cei mai indicati carbohidrati
3 mese la alegere carbohidrati de sus undeva la 1000 kcal,200g piept pui la fiecare masa inca vreo 700kcal, shake proteina 30g + 80g dextroza vreo 500kcal in total 2200 +niste snackuri  vreo 100g alune,nuci etc care au vreo 600kcal, 1-2 fructe si ai facut 3000kcal foarte simplu :)

#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 bogdy340, on 08 decembrie 2016 - 16:33, said:

dulciurile, biscuiti si alte porcarii se transforma in grasime deci nu prea e ok sa trisam....
paste integrale, orez, fulgi de ovaz, cartofi  normali si dulci , dextroza cei mai indicati carbohidrati
3 mese la alegere carbohidrati de sus undeva la 1000 kcal,200g piept pui la fiecare masa inca vreo 700kcal, shake proteina 30g + 80g dextroza vreo 500kcal in total 2200 +niste snackuri  vreo 100g alune,nuci etc care au vreo 600kcal, 1-2 fructe si ai facut 3000kcal foarte simplu Posted Image

Stai, nu înţeleg, 200 de grame de pui la fiecare masă? Posted Image
Mă gândesc aşa, dimineaţa eu trebuie să o iau mai uşor, nu pot să mânc mult şi rapid, prima oră eu mânc puţin şi încet, gen o banană şi un iaurt, după bag vreo 3 ouă şi ceva pe lângă, gen azi am luat nişte cozonac
Merg la sală sau pe unde am treabă, mânc masa mare înainte de sală sau după sală în funcţie de timp, masă mare însemnând ca să depăşesc 150 g în cele mai negre zile de piept de pui/somon sau ceva carne de porc,  şi pe lângă cam tot aşa, +150 de grame de orez/cartofi sau fasole, sună okay? +50 grame de proteine cu 300 ml de lapte după sală, 2-3 fructe pe zi  şi seara înainte să mă culc, mai bag nişte paste făinoase, de preferat macaroane, sau orez cu lapte, eventual ca să nu o iau razna, un platou rece, sau lapte cu musli şi mă ajut ca să fie musli de un gramaj care să îmi dea kcal cât mai multe, mă descurc.


Gustările nu le iau în discuţie dar în general să fie ciocolată şi alune,seminţe,plăcintă sau ce se mai găseşte prin casă.

Alte gustări sau alternative la ce mânc : pâine cu unt de arahide, seara o pizza,  lapte cu ovăz, omletă din ouă,şuncă,brânză...
Cu pusul de grăsime nu am vreo treabă, serios, mă striez şi dacă mânc doar de la mc. donalds toată ziua, e am muşchi dar nu am masă.

Edited by Velaxa, 08 December 2016 - 19:08.


#11
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Haha

De 5-6 ani ma chinui sa vad cifra 7 pe cantar. Pur si simplu n-am reusit niciodata sa depasesc 69 de kilograme si ceva. Si asta la 186 cm, deci si mai slab raportat la inaltime. Pana in acest an in care se pare ca am reusit. Cum?

Am avut noroc de un prieten din copilarie care toata viata lui a facut sport si a fost pasionat de sport, alimentatie nutritie. Long story short, incepand cu 10-15 martie 2016 am inceput sa merg la sala - fitness, adica aparate de masa musculara, merg de 2-4 ori pe saptamana, in functie de cand am timp. Obligatoriu merg insotit de acest prieten sau de un al doilea prieten, prieten comun.

Este foarte important sa mergi cu cineva, sau chiar cu doi oameni, sa mergeti toti trei. Este foarte greu sa ajungi sa te tii de sala, sau de orice alt sport, cum a fost cazul meu: am fost inscris de cand eram mic la peste 10 sporturi si la sala de 7-8 ori ori si nu m-am tinut niciodata pana acum. Daca vei incerca sa mergi singur te vei lasa repede pentru ca inceputul e foarte greu, nu vezi niciun randament nu ai niciun chef, anulezi antrenamentele unul dupa altul. Daca mergeti doi sau trei, intotodeauna va veti indemna si obliga unul pe altul. Si veti face competitie la greutati.

Bun, in afara de acest mers la sala care a devenit parte integranta si indispensabila din programul meu, s-au mai intamplat urmatoarele:

1. Mi-a crescut pofta de mancare si la sugestiile repetate ale prietenului meu intotodeauna i-am dar organismului cat a avut nevoie: mi-am luat la birou alune de padure, caju, miez de nuca, migdale, ulei de in, toate acestea obligatoriu crude si in niciun caz prajite si/sau sarate, exclus. In plus de asta mere, banane, iarurturi chefir, orice numai sa nu iti fie foame niciodata.
2. Tot la recomandarea prietenului / sfatuitorului / antrenorului meu mi-am luat
a. pentru inceput aminoacizi sub forma de pastile. Imi luasem anterior sub forma unul lichid vascos dar nu imi placea si am inteles ca nu era nici asa effective. Asa ca mi-am luat aminoacizi de la Weider Amino Essential (204 caps) la 165 lei: ar trebui luate 2 pastile dimineata, doua inainte de masa de pranz, 2 dupa antrenament si 2 inainte de culcare. Insa, intrucat simteam oarece efecte adverse am redus un pic doza asa cum am simtit eu ca e mai bine: in zilele de antrenament dimineata, inainte de masa de pranz, dupa antrenament si la culcare, iar a doua zi dupa antrenament doar dimineata si cel mult la pranz. De notat este ca cea mai importanta perioada sunt primele 36 de ore dupa antrenament, atunci este cel mai important sa ii dai organismului tot ce are nevoie ca sa creasca in greutate.
b. dupa ce am terminat cele 204 de pastile de aminoacizi dintr-un recipient, am inceput sa iau, si iau in prezent doua suplimente: Creatina tot de la Weider, Krea-Genic + PTK (208 caps), 3 pastile inainte de a intra in antrenament si Super Mega Mass 2000 (3 kg).

In toate aceste luni am crescut usor usor, am ajuns in momentul de fata la 75,8 kg, cea mai mare parte este masa si ca avantaj a celor foarte slabi ca noi, se vede imediat. Mi-au crapat pana acum o camasa, un sacou si doua geci in diverse pozitii, mai ales dupa ce urc la volan si intind mana dreapta dupa centura. DAR nu-mi mai permit in principiu niciodata sa imi fie foame, orice stare de foame inseamna antrenamente pierdute pentru ca organismul se hraneste din ceea ce ai acumulat  prin munca de la sala.

De unde nu suportam niciun fel de sport si ii compatimeam pe cei care consideram ca isi pierd timpul vinerea sau sambataa seara la sala in loc sa iasa la socializare sau la un pub, acum mi se pare o activitate fireasca pentru ca am inceput sa vad rezultate. De asemenea de unde puteam sta si 24-36 de ore fara sa mananc (senzatia de foame este foarte lejera la mine si ma privam deseori de mese sa vad cat rezist) acum nu-mi mai permit ci imediat mananc ceva, orice, atunci cand organismul o cere. Si o cere mult mai des si in cantitate substantial mai mare (corelata cu efortul fizic pe care il faci la sala).

Am gasit absolut intamplator postarea si m-am gandit sa impart si cu tine experienta mea pentru ca sunt incantat ca dupa numeroase incercari am reusit sa depasesc 69,9 kg pe cantar.

Edit: Nu este niciun fel de reclama, suplimentele fabricate de marca pe care ti-am recomandat-o sunt cele mai scumpe de pe piata dar sunt cele mai sanatoase de pe piata. Ofera cea mai mica cantitate de proteine de exemplu raportat la cantitatea totala de subsstanta administrata dar la fel, afecteaza cel mai putin dintre toate.

Ca sa dai rezultate si sa pui masa, trebuie sa iesi epuizat din sala si sa te simti lucrat a doua zi. Nu deteriorat, nu cu febra insuportabila (decat primele saptamani pana te obisnuiesti) dar lucrat bine.

Edited by StGermain, 08 December 2016 - 19:05.


#12
bogdy340

bogdy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.02.2010

 Velaxa, on 08 decembrie 2016 - 18:54, said:


Stai, nu înţeleg, 200 de grame de pui la fiecare masă? Posted Image
DA:
pui, vita, cotlet porc 200g si 100-200g orez,paste sau 200-300g cartofi undeva 400-500g de mancare cat are o shaorma...nu mi se pare mult te gandesti ca manci 3 shaorma pe zi :))......nu stiu ce faci tu la sala dar eu as manca 4-5 mese dinastea si tot mi-ar fi foame :))

#13
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 bogdy340, on 08 decembrie 2016 - 19:05, said:

DA:
pui, vita, cotlet porc 200g si 100-200g orez,paste sau 200-300g cartofi undeva 400-500g de mancare cat are o shaorma...nu mi se pare mult te gandesti ca manci 3 shaorma pe zi Posted Image)......nu stiu ce faci tu la sala dar eu as manca 4-5 mese dinastea si tot mi-ar fi foame Posted Image)

Nu e vorba doar de ce fac eu la sală, dar pe bune, ţi se acreşte să mânci aşa ceva non stop.
Eu bag sală destul de serios.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Velaxa, on 08 decembrie 2016 - 15:01, said:

Cum ajungem să mâncăm aşa de mult? Pentru că eu unul, de 70 de kg nu mai pot trece, ştiţi ceva alimente mai puţin cunoscute şi bogate în carbohidraţi? Dacă să zicem că mâncăm mâncare săntoasă de 2300kcal şi restul de 1000 de kcal le luăm din dulciuri, biscuiţi şi alte prostii, trişăm sau o să dăm radament şi cu o dietă de genul?
Pe lângă proteine ce să mai luăm? Şi nu vorbesc de creatină sau aminoacizi, să mă pun să iau şi ceva vitamine? Aveţi idee?
Alcoolul cât de mult poate influenţa îngrăşarea?

bagă jum'a de votcă dimineața, vezi ce apetit îți face. Băgă încă un kil până seara și-n două luni n-o să mai poți să te ridici de jos de greu ce ești.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
banuiesc ca doresti aceasta crestere in greutate pe o baza sanatoasa si nu sa dai in diabet si alte prostii. Iti recomand sa consumi dimineata cereale si la pranz si seara carbohidrati pe baza de orez, spaghete si cartofi. Nu uita si proteina din carne spre exemplu si legumele si fructele pentru vitamine.

Pe langa asta poti sa iti comanzi si un shake monohidrat combinat cu carbohidrati si proteine.

#16
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 Jammalan-the-Prophet, on 08 decembrie 2016 - 15:15, said:

Nu prea stiu de ce ai vrea sa treci de 70 de kg dar , ma rog fiecare cu telul lui.
Nu toata lumea vrea sa arate ca un anorexic.

 Velaxa, on 08 decembrie 2016 - 15:01, said:

Dacă să zicem că mâncăm mâncare săntoasă de 2300kcal şi restul de 1000 de kcal le luăm din dulciuri, biscuiţi şi alte prostii, trişăm sau o să dăm radament şi cu o dietă de genul?
Strict dpdv a luarii in greutate e same shit daca iei restul de macronutrienti/calorii din clean sau junk food. Diferenta e ca daca alegi a 2-a varianta vei duce lipsa de micronutrienti (vitamine, minerale samd), glucoza iti va creste brusc si va scadea la fel de brusc => nivel scazut de energie => antrenamente (sub) mediocre plus overall te vei simti mai naspa.

 baliosss, on 08 decembrie 2016 - 15:31, said:

Poti sa bagi cat vrei in tine si sa nu te ingrasi. Depinde de metabolism.
Eu am bagat vreo 7-8 luni numai fast-food in fiecare zi si nu am pus mai mult de 2 kg.
Calories in - calories out. Daca arzi 3000 calorii si mananci 2900 calorii exclusiv de shaorma slabesti, daca mananci 3100 calorii de varza te ingrasi.

Asta cu nu ma pot ingrasa/slabi din cauza metabolismului e doar o scuza pentru astia care nu-s in stare sa se tina de o chestie (slabit/ingrasat).

#17
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016

 StGermain, on 08 decembrie 2016 - 19:00, said:

Haha

De 5-6 ani ma chinui sa vad cifra 7 pe cantar. Pur si simplu n-am reusit niciodata sa depasesc 69 de kilograme si ceva. Si asta la 186 cm, deci si mai slab raportat la inaltime. Pana in acest an in care se pare ca am reusit. Cum?

Am avut noroc de un prieten din copilarie care toata viata lui a facut sport si a fost pasionat de sport, alimentatie nutritie. Long story short, incepand cu 10-15 martie 2016 am inceput sa merg la sala - fitness, adica aparate de masa musculara, merg de 2-4 ori pe saptamana, in functie de cand am timp. Obligatoriu merg insotit de acest prieten sau de un al doilea prieten, prieten comun.

Este foarte important sa mergi cu cineva, sau chiar cu doi oameni, sa mergeti toti trei. Este foarte greu sa ajungi sa te tii de sala, sau de orice alt sport, cum a fost cazul meu: am fost inscris de cand eram mic la peste 10 sporturi si la sala de 7-8 ori ori si nu m-am tinut niciodata pana acum. Daca vei incerca sa mergi singur te vei lasa repede pentru ca inceputul e foarte greu, nu vezi niciun randament nu ai niciun chef, anulezi antrenamentele unul dupa altul. Daca mergeti doi sau trei, intotodeauna va veti indemna si obliga unul pe altul. Si veti face competitie la greutati.

Bun, in afara de acest mers la sala care a devenit parte integranta si indispensabila din programul meu, s-au mai intamplat urmatoarele:

1. Mi-a crescut pofta de mancare si la sugestiile repetate ale prietenului meu intotodeauna i-am dar organismului cat a avut nevoie: mi-am luat la birou alune de padure, caju, miez de nuca, migdale, ulei de in, toate acestea obligatoriu crude si in niciun caz prajite si/sau sarate, exclus. In plus de asta mere, banane, iarurturi chefir, orice numai sa nu iti fie foame niciodata.
2. Tot la recomandarea prietenului / sfatuitorului / antrenorului meu mi-am luat
a. pentru inceput aminoacizi sub forma de pastile. Imi luasem anterior sub forma unul lichid vascos dar nu imi placea si am inteles ca nu era nici asa effective. Asa ca mi-am luat aminoacizi de la Weider Amino Essential (204 caps) la 165 lei: ar trebui luate 2 pastile dimineata, doua inainte de masa de pranz, 2 dupa antrenament si 2 inainte de culcare. Insa, intrucat simteam oarece efecte adverse am redus un pic doza asa cum am simtit eu ca e mai bine: in zilele de antrenament dimineata, inainte de masa de pranz, dupa antrenament si la culcare, iar a doua zi dupa antrenament doar dimineata si cel mult la pranz. De notat este ca cea mai importanta perioada sunt primele 36 de ore dupa antrenament, atunci este cel mai important sa ii dai organismului tot ce are nevoie ca sa creasca in greutate.
b. dupa ce am terminat cele 204 de pastile de aminoacizi dintr-un recipient, am inceput sa iau, si iau in prezent doua suplimente: Creatina tot de la Weider, Krea-Genic + PTK (208 caps), 3 pastile inainte de a intra in antrenament si Super Mega Mass 2000 (3 kg).

In toate aceste luni am crescut usor usor, am ajuns in momentul de fata la 75,8 kg, cea mai mare parte este masa si ca avantaj a celor foarte slabi ca noi, se vede imediat. Mi-au crapat pana acum o camasa, un sacou si doua geci in diverse pozitii, mai ales dupa ce urc la volan si intind mana dreapta dupa centura. DAR nu-mi mai permit in principiu niciodata sa imi fie foame, orice stare de foame inseamna antrenamente pierdute pentru ca organismul se hraneste din ceea ce ai acumulat  prin munca de la sala.

De unde nu suportam niciun fel de sport si ii compatimeam pe cei care consideram ca isi pierd timpul vinerea sau sambataa seara la sala in loc sa iasa la socializare sau la un pub, acum mi se pare o activitate fireasca pentru ca am inceput sa vad rezultate. De asemenea de unde puteam sta si 24-36 de ore fara sa mananc (senzatia de foame este foarte lejera la mine si ma privam deseori de mese sa vad cat rezist) acum nu-mi mai permit ci imediat mananc ceva, orice, atunci cand organismul o cere. Si o cere mult mai des si in cantitate substantial mai mare (corelata cu efortul fizic pe care il faci la sala).

Am gasit absolut intamplator postarea si m-am gandit sa impart si cu tine experienta mea pentru ca sunt incantat ca dupa numeroase incercari am reusit sa depasesc 69,9 kg pe cantar.

Edit: Nu este niciun fel de reclama, suplimentele fabricate de marca pe care ti-am recomandat-o sunt cele mai scumpe de pe piata dar sunt cele mai sanatoase de pe piata. Ofera cea mai mica cantitate de proteine de exemplu raportat la cantitatea totala de subsstanta administrata dar la fel, afecteaza cel mai putin dintre toate.

Ca sa dai rezultate si sa pui masa, trebuie sa iesi epuizat din sala si sa te simti lucrat a doua zi. Nu deteriorat, nu cu febra insuportabila (decat primele saptamani pana te obisnuiesti) dar lucrat bine.
Sfaturile tale sunt de bun simt, insa nu vad de ce a trebuit sa exagerezi si sa transformi toata evolutia ta in ceva mistic. De exemplu treaba cu hainele rupte, acum serios, daca erai profesionist si aveai 120kg, ce faceai? ziua si haina sau cum :) stai calm ai 75kg, mai sunt si altii ca tine nu esti singurul.
Nu am inteles nici ce efecte adverse sa fi avut de la 8caps de aminoacizi, sunt doar niste proteine descompuse si atat. Altii iau si 20 pe zi si nu au nimic. Cat priveste efectul lor... e cat o picatura de apa intr- un pahar, adica fix nesesizabil, sunt doar 10-15g de proteina la un necesar zilnic de 150g. Cine intelege acest aspect isi da seama ca nu e nimic mistic sau fabulos in a consuma niste banale caspsule. Daca sunt sau nu cele mai "sanatoase" de pe piata nu avem de unde sti insa un lucru e clar: scumpe sunt,
la fel ca si creatina aia care nu face nimic in plus fata de alta creatina de 5 ori mai ieftina.

#18
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016
Si acum daca-i zic ca orice studiu arata ca si-a dat banii degeaba pe aminoacizii aia (in ideea in care nu urmeaza o dieta vegetariana / nu e pe deficit caloric) se supara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate