Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

De ce sa-mi cumpar Citroen C4?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Salutare, :) risc sa-mi fac multi "prieteni" sau.. poate ma insel eu.
Domnilor, situatia sta cam in felul urmator, in urmatoarea saptmana trebuie sa iau o decizie capitala.
Citroen C4 coupe sau Opel Astra G(sau H).
Va rog frumos daca va puteti face cateva minute pentru mine, sa-mi explicati de ce C4 este mai bun , de ce ar trebuii sa cumpar C4 si nu o nemteasca. Vreau sa primesc sfaturi de la propietari, nu de la fel si fel de prieteni care habar nu au despre Citroen.
Eu inclin spre Citroen , pentru ca imi place foarte mult masina, e...dragoste la prima vedere. Doar ca puneti-va in locul meu, inconjurati de 10+ persoane pe care le tot intrebi.. bai C4 sau Opel si toti zic: Opel!
Si acum sa va zic si explicatia lor: Revizia este scumpa + ca isi pierde din valoare masina.
De pierdut din valoare nu dau 2 bani.. pentru ca nu o iau sa o vand, cum sta treaba cu fiabilitatea si cu reviziile spre comparatie de opel, nu de masinile nemtesti in general, pentru ca eu vreau sa compar fix modelel astea 2 de masini.
Am la alegere dintre un opel astra g 84.000 km (1.4) sau c4(1.3) - benzina.

Va multumesc anticipat.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007
11+
OPEL

#3
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
Eu am fost in situatia ta. imi placea si imi place Peugeot 307 iar diverse persoane(amici/ rude/ cunostinte) ma sfatuiau sa nu iau Peugeot, ca este frantuzeasca, proasta, etc. , sa caut o nemtoaica, ceva Golf, Focus sau macar un Opel (chiar daca numai Golf-ul este cu adevarat nemtesc). Ei bine eu am luat 307 si nu imi pare rau, este masina care imi placea si imi place MIE , restul pot sa-si cumpere ce masina vor ei. Iar mitul cu masinile frantuzesti proaste este un mit, al meu 307 merge de rupe si ca fapt divers la mine in bloc predomina masinile frantuzesti.
Cat despre Ciroen C4 cupe, este o masina superba, nu as putea sa cumpar un Opel in detrimentul lui C4 cupe  
Sfatul meu este sa cumperi masina care iti place tie.

#4
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum:)

La fel nu ma pricep.. 1.4 cu vreo 90 cai de la Opel sau 1.3 cu 110 cai de la Citroen? si aici vorbesc strict de motorizare, care-i mai ok?
amandoua sunt benzina. tnx!

#5
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Iti iei tu masina sau iti iau aia 10+ masina? Pe banii cui. Daca se strica Opelu' ce vor zice cei 10+? Sau se vor face nevazuti?

Un sfat: ia-ti masina pe care ti-o doresti. Nu exista masini bune si masini proaste. Exista masini intretinute si masini neintretinute (nu ma refer la estetica ci mai degraba la mecanica).

Cat despre aia 10+ care 'e fanii lu masinile nemtesti ca e bune, ce zice ei de Volkswagen? Treaba nemteasca?'. Get real, gandeste cu mintea ta, ca pentru alegerile tale doar tu vei raspunde, nu aia 10¸+ datatori cu parerea, nimeni in drum.

PS. Verifica daca nu cumva Citroenu nu are motor de 1.6 de fapt.

Edited by inevitabil, 26 November 2015 - 09:48.


#6
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Uite inca un + pt frantuzoiaca. Eu sunt posesor de C4 model nou. Si una dintre putinele cu cutie pilotata/robotizata.
Le spun ceva celor care sustin ca sunt scumpe la intretinere. HABAR nu aveti ce vorbiti. Iei si pui piese ieftine, e ieftina revizia. Iti respecti masina si pui piese de calitate OEM sau AM, pretul creste. Daca e HDI nu vor visa vreodata posesorii de nemtesti sa merga cu consumul frantuzoaicelor.
Iar Citreonul coupe...sa vad vreun Opel care arata la fel!

#7
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005

View Postregali, on 26 noiembrie 2015 - 09:41, said:

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum:)

1.4 cu vreo 90 cai de la Opel sau 1.3 cu 110 cai de la Citroen?
in cazul de fata se calculeaza puterea litrica CP/l. Citroen are 85 fata de 64 ai Opelului. Cu cit e mai mare e mai bine.

Fa teste cu ambele si vezi nivelul de insonorizare, caracteristici, ergonomie, dotari.

Edited by salex, 26 November 2015 - 09:52.


#8
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

View Postregali, on 26 noiembrie 2015 - 09:41, said:

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum:)

La fel nu ma pricep.. 1.4 cu vreo 90 cai de la Opel sau 1.3 cu 110 cai de la Citroen? si aici vorbesc strict de motorizare, care-i mai ok?
amandoua sunt benzina. tnx!

Motorizarile sunt invers. 1.3 cdti e la opel si 1.4 e pe ctroen benzinar. E de preferat un 1.6 pt ca 1.4 e putin subdimensionat ca motor pe coupe,

#9
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Ceva ma face sa cred ca Citroenul are motor 1.6. 16v, 110cp, cod NFU, dar il las pe initiator sa se lamureasca.

Edited by inevitabil, 26 November 2015 - 09:56.


#10
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
fugi de Opel.. al meu ma rupt de bani( ambreajul 1100 euro)

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsalex, on 26 noiembrie 2015 - 09:52, said:

in cazul de fata se calculeaza puterea litrica CP/l. Citroen are 85 fata de 64 ai Opelului. Cu cit e mai mare e mai bine.
daca si asta e un criteriu...Posted Image
si matizul scoate 55 de cai din 0.7litri...

#12
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
... si eu care credeam ca la masinile germanesti nu se strica niciodata ambreiajul...

#13
regali

regali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 04.06.2005
Asta am de la propietara Citroenului. :) Deci ce motor e?

Attached Files



#14
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
1.6 16v 110cp cod NFU. I knew that.
Un motor extraordinar de fiabil.

Edited by inevitabil, 26 November 2015 - 10:03.


#15
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
+citroen, ca fost proprietar de astra h si acum de Citroen c5
Reviziile au aceleasi costuri.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu aș lua C4 coupe, pentru că e o mașină foarte dubioasă, Astra e o mașină prea fiabilă și corectă, plictisitoare.

Din 3 C4 ale unor cunoscuți, 2 - amândouă coupe-urile - au fost scoase de pe drum (single-car incident) în maxim un an de la achiziție, una pe-o parte într-un șanț, a doua dată peste cap. Cică li se părea că merg mai încet decât mergeau de fapt, understeer, etc.
Plus că n-are bord, are un ceas digital în mijloc pe care-l văd și cei din fața ta unde îți afișează viteza, și la volan se învârte doar colacul, nu și centrul.
Și dacă o iei cu pachetul de suspensii sport o să-ți piși rinichii la fiecare groapă, chestie valabilă la toate C4.
Ca motor, 1,6 consumă ca porcul, am avut ocazia să conduc așa ceva la drum și peste 120 km/h se activează clauza de supt benzină, sare consumul spre 8 la 130, 10 la 140. Probabil 1,4 - că 1,3 nu există pe C4 - o fi și mai porcos la viteze mari.
Dacă ai jante de aluminiu, o să ai niște cauciucuri mai rare și mai scumpe puțin ca restul plebeilor.
A, și trebuie să faci reviziile preventiv mai repede, să nu pățești ca prietenul cu sedan căruia i s-a rupt distribuția în mers deși era în termenii de viață ai curelei.

Serios, singurul motiv pentru care mi-aș lua așa ceva ar fi dacă mi-ar place foarte foarte mult cum arată sau dacă ar fi foarte ieftină. Preferabil cu motorul de 1,6 diesel de 90 de cai, ăla de pe comerciale, care consumă foarte puțin. Poziția înăuntru nu-i ceva deosebit, nu-i mașină sport să te simți ca într-o <censored> perfect de comodă.

Edited by AlexIP, 26 November 2015 - 10:05.


#17
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
Este 1.6 benzina 110cp, un motor bun pentru caroseria lui C4. Motorul este destul de fiabil, este comun Citroen/Peugeot.

#18
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005

View Postslai, on 26 noiembrie 2015 - 09:58, said:

daca si asta e un criteriu...Posted Image
si matizul scoate 55 de cai din 0.7litri...
Crezi, nu crezi, chiar e un criteriu. Si e si obiectiv ...

View Postregali, on 26 noiembrie 2015 - 10:00, said:

Asta am de la propietara Citroenului. :) Deci ce motor e?
Daca vrei lista dotarilor scrie ultimele 8 cifre din VIN.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate