Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contestare retinere permis conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Buna seara
Sotia a avut astazi o problema, fiindu-i retinut permisul de conducere pentru neacordare de prioritate pietonilor aflati pe trecere. Zona: capatul Pantelimonului, liceul Blaga, unde acum e un ditamai santierul, si nu sunt convins ca mai exista semnul de trecere de pietoni. Trecand si peste faptul ca, desi echipajul oprea "n" autoturisme si unii erau "iertati" dupa negocieri, si altora li se facea proces verbal, vrem sa intrebam unde se poate contesta un proces verbal.Am inteles ca atunci cand procesul verbal nu specifica situatia expresa ca pietonii se opresc sau se intorc din drum (de fapt sotia nu a vazut niciun pieton, pe ploaia de azi, dar presupune ca ar fi putut fi in asteptare, printre masinile parcate, pe dreapta), exista sanse in aceasta contestatie.

Multumesc mult pentru sfaturi

Edited by virgil67, 12 October 2015 - 17:30.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La judecatoria de care apartine sectia de politie.
Scrie si pe PV unde.

Edited by dorin_2k, 12 October 2015 - 17:40.


#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postvirgil67, on 12 octombrie 2015 - 17:29, said:

Am inteles ca atunci cand procesul verbal nu specifica situatia expresa ca pietonii se opresc sau se intorc din drum, exista sanse in aceasta contestatie.

Nu, nu exista sa scrie nicaieri ca in PV sa se mentioneze viteza minima cu care pietonul trebuie sa treaca strada.
Dar, e dreptul tau sa faci contestatie.
Eu insa nu cred c-o sa castigi, apoi TU trebuie sa urmaresti rezolutia contestatiei si apoi singurel (singurica), trebuie sa se deplaseze sa predea permisul de conducere la politie.
Poti angaja un avocat.

Parerea mea este ca nu merita.
Sa fie mai atenta data viitoare si sa accepte ca a facut o greseala in fata agentului, pentru a putea beneficia (poate, e la latitudinea agentului), de o avertizare doar.

Edited by tsunnami, 12 October 2015 - 17:46.


#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si pe mine ma oftica masinile parcate pe trecerile de pietoni. As vrea sa am puterea de decizie de ai amenda intai pe aia care parcheaza acolo si dupa aia sa mi-o iau si eu daca am gresit.
Dar tocmai ca taranii din politia rutiera exact asta urmaresc, sa fie vreo trecere cat mai blocata de masini parcate sa suspende si ei niste permise in loc sa ii amendeze pe ceilalti tarani.
Si eu mai "sar" cate un pieton la vreo trecere din asta si mereu stau cu frica sa nu ma prinda...

PS: contesta chiar daca nu prea ai sanse. Eu contest absolut totul. Cand voi vedea ca lucrurile merg ca in Ungaria sau Germania nu o sa mai contest nimic. Il voi crede pe politistul care ma opreste ca am gresit cu ceva.

Edited by Seteh, 12 October 2015 - 17:51.


#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostSeteh, on 12 octombrie 2015 - 17:47, said:

Si pe mine ma oftica masinile parcate pe trecerile de pietoni. As vrea sa am puterea de decizie de ai amenda intai pe aia care parcheaza acolo si dupa aia sa mi-o iau si eu daca am gresit.
Dat tocmai ca taranii din politia rutiera exact asta urmaresc, sa fie vreo trecere cat mai blocata de masini parcate sa suspende si ei niste permise in loc sa ii amendeze pe ceilalti tarani.
Si eu mai "sar" cate un pieton la vreo trecere din asta si mereu sau cu frica sa nu ma prinda...

Se dau amenzi si la aia, dar amenzile sunt mici, ca asa vrea romanul si tot romanul vrea sa nu fie obligat sa plateasca amenda.
Si tot romanul nu e de acord sa se ridice masinile parcate ilegal. Si spune asta cu mandrie proletara, ca "mama ce le-a facut ei celor care ridica masinile"
Asta este rezultatul.
Politia da amenzi celor care nu sunt atenti ca pe acolo e posibil sa treaca vreun pieton.

Edited by tsunnami, 12 October 2015 - 17:50.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In momentul in care nu ai vizibilitate la o trecere de pietoni e mai bine sa opresti. Daca se oprea sigur nu ii lua permisul. Daca o persoana avea piciorul pe trecere iar sotia a trecut in acest moment nu are rost sa mai incerci. Am mai vazut la un coleg de servici o contestatie cu un fapt asemanator si a pierdut.  Din simplul motiv ca persoana a pus piciorul pe trecere in momentul in care el a intrat cu masina pe trecere. Pentru viitor mai bine te opresti...chiar daca persoana e pe trotuar.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da, e jale pe pantelimon... contesta-l linistit, ca n-au aia dovezi suficiente!!!
e absolut imposibil sa sesizezi trecerile de pietoni...

e prevazut expres in lege ce inseamna exact neacordare de prioritate la pietoni!!!

Quote


In momentul in care nu ai vizibilitate la o trecere de pietoni e mai bine sa opresti.

dar cand n-ai posibilitatea sa vezi ca e trecere de pietoni... ce faci?!? Posted Image

poate vine cineva cu o poza Posted Image
de la portiunea circulabila de carosabil care e cam o banda pana la trotuar unde e plantat indicatorul sunt vreo 7-8 metri plini de masini parcate...pe 5 randuri...
tu ce faci? te uiti pe unde mergi? la craterele de pe banda tau sau te uiti dupa cai verzi la mama dracu' prin copaci?!?

Edited by Nero-d, 12 October 2015 - 18:04.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
vigile, poti apela la o firma de avocati ....si nu tu...EA!
Daca ai 00 :)

Eu, zic ca nu merita deranjul.

#9
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Eu chiar rag din masina la pietonii indecisi, dupa ce opresc. Treceti futu-va muma-n cur, sau luati dracu piciorul de pe zebra.

#10
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 12 octombrie 2015 - 17:54, said:

da, e jale pe pantelimin... contesta-l linistit, ca n-au aia dovezi suficiente!!!
e absolut imposibil sa sesizezi trecerile de pietoni...

e prevazut expres in lege ce inseamna exact neacordare de prioritate la pietoni!!!

Daca mergi la judecata si spui ca "n-ai cum sa vezi", ai pierdut din start

View PostAlinAraboaie, on 12 octombrie 2015 - 17:56, said:

Eu chiar rag din masina la pietonii indecisi, dupa ce opresc. Treceti futu-va muma-n cur, sau luati dracu piciorul de pe zebra.

La cei mici, pana in 10 ani, poate, altfel cine stie cum arata mama lor

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eventual te opresti si daca persoana e acasa si isi bea cafeaua :P

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 17:52, said:

Pentru viitor mai bine te opresti...chiar daca persoana e pe trotuar.


#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Daca mergi la judecata si spui ca "n-ai cum sa vezi", ai pierdut din start
nuuu... la judecata mergi: dovediti mă voi ca n-am acordat prioritate la pietonul aflat in traversare pe trecere pe sensul meu de mers!!!
veniti cu probe! (ceea ce e aproape imposibil!)
abia pe urma vii cu indicatorul care e imposibil de observat din cauza masinilor parcare care deseori sunt dube

bineinteles ca merita daca ai nevoie sa circuli cu masina...

Edited by Nero-d, 12 October 2015 - 18:03.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O trecere nu e doar un semn in copac..mai sunt zabrele, mai ai si pe partea stanga semne, etc... Eu unul ma opresc aproape la fiecare trecere de pietoni mai ales daca vad miscare in zona. Si nu am avut niciodata probleme cu politia. De fapt in 27+ ani de condus am doar 2-3 amenzi de viteza si aia cu 10-15km in plus. Pentru amatorii de mistouri nu au decat, circula pe barba si banii lor. Sau pe libertatea lor..
Ca idee am vazut un accident pe o trecere de pietoni chiar in fata mea, o femeie de statura mai mica a trecut printre separatoarele de beton (care mai aveau si ghivece de flori pe ele), pe trecerea de pietoni.....a fost lovita in plin.

Edited by bumpocbum, 12 October 2015 - 18:08.


#14
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postbumpocbum, on 12 octombrie 2015 - 17:52, said:

In momentul in care nu ai vizibilitate la o trecere de pietoni e mai bine sa opresti. Daca se oprea sigur nu ii lua permisul. Daca o persoana avea piciorul pe trecere iar sotia a trecut in acest moment nu are rost sa mai incerci. Am mai vazut la un coleg de servici o contestatie cu un fapt asemanator si a pierdut.  Din simplul motiv ca persoana a pus piciorul pe trecere in momentul in care el a intrat cu masina pe trecere. Pentru viitor mai bine te opresti...chiar daca persoana e pe trotuar.
Asa se intampla multe din accidentele la trecere de pietoni, mai ales daca ai de-a face cu un copil,sau unii acorda prioritate, altii nu,rezultatul e tragic din pacate.
Viata unui om e mai importanta decat timpul pierdut in trafic...

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

O trecere nu e doar un semn in copac..mai sunt zabrele,
nu cunosti situatia din teren asa ca vorbesti pe langa subiect Posted Image
la modul general...
mai circula si tu prin bucuresti si pe urma exprima-te Posted Image

zăbrelele sunt şterse, sunt galbene, drumul e plin de gropi mari si foarte mari si era ploaie!!!...

Edited by Nero-d, 12 October 2015 - 18:17.


#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Zabrele???

#17
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
multumesc pentru sfaturi
in Pantelimon pentru cine nu stie e un santier perpetuu... Vom face maine niste poze exact cu locul trecerii. Cand iesi spre Cora, e cam ultima trecere, aferenta fostei statii de tramvai. Iar echipajul statea in bucla spre vergului.E clar ca statea la "ce-o iesi",dar asta nu mai conteaza. Intre cele doua sensuri de mers nu mai exista practic trecere, e o movila de pamant, presupun noroi acum....Pe carosabil, insa, "zebra" se mai vede, destul de stearsa. Sfatul pe care l-am primit de la cineva "din sistem" a fost sa platim amenda in 48 ore dar sa contestam, cu poze, pv-ul. Vom vedea

#18
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Si eu am citit zabrele...imaginandu-mi ce vezi daca omori vre-un pieton :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate