Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dotari Hyundai Elantra vs Highway heat+

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am fost sa fac un drivetest cu Hyundai Elantra insa la dealer nu aveau decat varianta Highway automata si mai aveau un Highway in showroom varianta manuala insa eu doream varianta simpla (pe care am scos-o cu programul rabla la 12000 euro + plus alte maruntisuri) . Mi-a placut cum arata si cum se misca insa am plecat cu o nelamurire caci dealerul nu m-a prea convins. A zis ca diferentele intre highway si elantra sunt doar cele de pe site (adica clima , jante aliaj , geamuri electrice spate si cu tenta inchisa , pedalier cromat , pilot automat , scaune fata incalzite , senzor ploaie si lumina , torpedou refrigerat ...etc ) si vreo 2000 de euro insa nu stiu daca exista si alte diferente care nu sunt trecute pe site si dealerul "a uitat" sa le mentioneze iar cand v-a veni masina sa constat ca e mult mai urata si decat cea pentru care mi-am inchipuit ca platesc. Ma refer la chestii de finete din interior ca suport pahare pe bancheta spate , comenzi pe volan , buzunare in portiere sau alte chestii nementionate pe site. Astept un raspuns de la posesori.

#2
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Cauta dupa numele modelului care l-ai cumparat pe google si vezi si imagini interior exterior si compari. Cei de la Hyundai nu au o lista de dotari pe hartie sa poti compara sa vezi exact diferentele?

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
normal ca au, dar ii e lene sa caute pe site-ul hiunday romania, mai bine scrie pe forum si se gaseste un fraier care sa ii dea mura-n gura.

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
El se referea daca exista diferente intre materialele utilizate la versiunea de baza si cea de vârf. Daca plasticele sunt mai bune sau mai slab calitative. De foarte multe ori masinile din showroom au alte finisaje...

#5
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Daca aveam 12.000 de euro in mana, agentul de vanzari de la Hyundai imi printa / trimitea pe email si ce-a mancat in ultimele 7 zile, cu gramaj cu tot.

#6
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Cata rautate si superficialitate la unii de-ti vine greata.... normal ca am citit pe site si am intrebat si dealerul insa daca citeati mai atent era vorba de detalii nementionate niciunde si pe ce spune un dealer nu prea te poti baza. Si nu , nu am 12000 euro cash , e vorba de credit si cu atat mai mult vreau sa stiu pe ce dau banii.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 johnnydanut, on 03 septembrie 2015 - 11:01, said:

Am fost sa fac un drivetest cu Hyundai Elantra insa la dealer nu aveau decat varianta Highway automata si mai aveau un Highway in showroom varianta manuala insa eu doream varianta simpla (pe care am scos-o cu programul rabla la 12000 euro + plus alte maruntisuri) . Mi-a placut cum arata si cum se misca insa am plecat cu o nelamurire caci dealerul nu m-a prea convins. A zis ca diferentele intre highway si elantra sunt doar cele de pe site (adica clima , jante aliaj , geamuri electrice spate si cu tenta inchisa , pedalier cromat , pilot automat , scaune fata incalzite , senzor ploaie si lumina , torpedou refrigerat ...etc ) si vreo 2000 de euro insa nu stiu daca exista si alte diferente care nu sunt trecute pe site si dealerul "a uitat" sa le mentioneze iar cand v-a veni masina sa constat ca e mult mai urata si decat cea pentru care mi-am inchipuit ca platesc. Ma refer la chestii de finete din interior ca suport pahare pe bancheta spate , comenzi pe volan , buzunare in portiere sau alte chestii nementionate pe site. Astept un raspuns de la posesori.

Ca sa te lamuresti pe deplin cere oferte,pliante,etc.de la mai multi dealer-i din tara.Nu cred ca va trebui sa astepti prea mult.
Si iti recomand sincer sa nu iei in considerare nici comentariile de pe forum,nici chiar cele bine-intentionate.
Masina sa nu o cumperi pana cand nu o vezi pe "viu" sau cel putin din descrierile oficiale..Nu te arunca,pentru ca o sa-ti para rau o viata intreaga.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Ca sa inchei polemica asta stupida vreau doar sa mentionez ca am facut testdrive cu masina de 15000 euro , am studiat-o pe cea de 14000 in showroom insa n-am vazut-o pe cea de 12000 si nu stiu daca intre ea si cea superioara sunt diferente doar in dotarile mentionate pe site (identice cu cele din brosura dealerului!!!) sau mai lipsesc si alte chestii "nespecificate" intentionat. Da daca e asa mare deranj sa pui intrebari de bun simt la ce naiba mai e bun acest forum , doar sa raspundem in prostie la topicuri cu masini de 60000 de euro puse de pustani ce s-au plictisit pe net ? Dezamagitor......

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ingrijorarea e justificata, de obicei variantele mai chele arata departe de variantele superioare.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
eu nu am pomenit dealer care sa nu dea o oferta cu caracteristicile masinii oferite.

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
La Hyundai difera calitatea materialelor dintre versiunile basic si premium.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Oare?Difera dotarile!

Edited by arab, 03 September 2015 - 16:07.


#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Da, difera chair daca nu iti vine tie sa crezi. am Hyundai cumparat de nou si diferenta este mare intre o masina cheala si una full, iar politica celor de la Hyundai mi se pare de kkt, sa nu ai posibilitatea sa iti configurezi masina.

Edited by pufarin, 03 September 2015 - 16:48.


#14
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

 johnnydanut, on 03 septembrie 2015 - 13:34, said:

Cata rautate si superficialitate la unii de-ti vine greata.... normal ca am citit pe site si am intrebat si dealerul insa daca citeati mai atent era vorba de detalii nementionate niciunde si pe ce spune un dealer nu prea te poti baza. Si nu , nu am 12000 euro cash , e vorba de credit si cu atat mai mult vreau sa stiu pe ce dau banii.
pai si daca iei credit el tot primeste toti banii odata... nu in mana ci in cont, dar e acelasi lucru. Personal cred ca il doare in dos de o vanzare. Personal nu as da 12000+rabla pe o Elantra entry - level
si da, ca la majoritatea marcilor, exista diferente de finisare si materiale intre masina cheala si cea top level.

Edited by aandrei_24, 04 September 2015 - 00:41.


#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am vazut masina, este o masina situata intre Logan si Octavia ca si calitate a interiorului, dar cu un pret mai inspre Logan, fapt ce o face foarte atractiva pentru cineva ce cauta masina multa, cu motor aspirat si care a trecut peste stereotipul romanesc ca masinile coreene sunt de ca$%t... in ultimii 5-6 ani au crescut enorm claitatea, fapt ce le permite sa vina cu garantia cea mai mare din industrie, ma uit ca Renault au redus garantia de la 4 la 3 ani pe toate modelele noi... oare de ce?

La 15.000 pret standard iti iei versiunea automata cu toate bazdaganiile pe ea. Atentie ca site-ul Hyundai este varza cu carne, atat ca specificatii si faptului ca ei prezinta masina cu optiune de faruri HID, navigatie si alte tampenii care oficial nu se pot comanda in Romania. Daca vrei ceva mai "misto" iti recomand i30 cu transmisie DCT, sau Kia Cee'd negociata la sange.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E o masina cinstita. Au bagat si pe asta GDI sau au pastrat MPIul(GLS)?
As recomanda MPI daca se tine mai mult masina.

#17
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
cinstita, nu zic nu, masinile coreene, atat Hyundai cat si Kia sunt ok.
dar aici nu vorbim de 15000 cu "versiunea automata cu toate bazdaganiile pe ea", ci vorbim de 12000 + rabla, varianta "cheala"....
Ca sa nu mai aduc in discutie la ce preturi au ajuns santa-fe and shit....

Edited by aandrei_24, 09 September 2015 - 23:04.


#18
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 aandrei_24, on 09 septembrie 2015 - 23:03, said:

cinstita, nu zic nu, masinile coreene, atat Hyundai cat si Kia sunt ok.
dar aici nu vorbim de 15000 cu "versiunea automata cu toate bazdaganiile pe ea", ci vorbim de 12000 + rabla, varianta "cheala"....
Ca sa nu mai aduc in discutie la ce preturi au ajuns santa-fe and shit....
Nu prea poti numi cheala o masina care are aer conditionat , geamuri si oglinzi electrice , computer de bord si radio mp3 . Sa vedeti la Dacia sau la Skoda ce inseamna masina cheala ca ar fi in stare sa nu-ti dea nici rotile in varianta cheala ;) . Ideea era ca varianata full are in plus niste chestii care nu-mi sunt indispensabile insa daca iau varianta de baza (cu 1800 euro mai ieftina !!! ) n-as vrea sa ma trezesc ca n-are aceeasi calitate la materiale sau ii mai lipsesc si alte "maruntisuri" decat se specifica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate