Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Recomandare aer conditionat portabil (mobil)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009
Buna ziua,
Va rog sa imi recomandati si mie,  un aparat de aer conditionat portabil, pentru ca, cu aceste calduri simt ca ma topesc.
Datorita faptului ca locuiesc cu chirie, iar proprietarul nu accepta sub nici o forma sa ii gauresc peretii, nu pot lua in calcul un aparat AC classic.
Ma intereseaza un aparat cu randament cat mai bun (apartament cu 3 camere, fiecare camera 12-15 mp), dar nu foarte scump. Nu am un buget stabilit, dar cu siguranta nu e mai mare de 1000 de lei sub nicio forma.
Multumesc anticipat!

#2
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu merge un aparat portabil la atatea camere.
Trebuie sa te hotarasti la O CAMERA, tii usa inchisa, iar aerul portabil sa fie pus pe geam afara.

Aerul conditionat este de fapt un schimbator de caldura
Diferenta de temperatura a aerului in camera fata de aerul care e suflat de aerul confditionat e de regula egala cu diferenta de temperatura dintre aerul din camera  vs aerul care e suflat in afara camerei.

Mai bine propune-i proprietarului sa ii instalezi tu pe cheltuiala ta un A/C fix care sa-i ramana lui dupa ce pleci, altfel e complicat
Aparatul trebuie sa fie langa geam sa poti instala furtunul de retur care raceste comnpresorul, legat la priza, unde mai pui ca din cand in cand trebuie sa golesti si apa care provine de la condens si de-umidificare.

Cum am spus, instalezi tu pe costul tau un A/C si-i ramane lui la final, si ai scapat de grijanii

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
O sa fie dificil sa instalezi furtunul si kit-ul de evacuare pentru aerul cald facut de compresor. Ferestrele din Romania nu sunt compatibile cu acest sistem. Se poate face o improvizatie dar randamentul o sa fie diminuat.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Vezi daca te coafeaza acesta: http://www.electroca...c-s1000/808.htm

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 xmanyacs77, on 07 iulie 2015 - 17:00, said:

Vezi daca te coafeaza acesta: http://www.electroca...c-s1000/808.htm

e dublu fata de cat are el pentru asa ceva.
repet, nu recomand portabilul decat la birou, cel mult
am avut asa ceva si e enervant
iti ocupa loc in casa, iti ocupa loc in priza, trebuie sa arunci apa periodic, nu e eficient, montarea in geam e enervanta si aia...

#6
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Cauta sa instalezi 2 fixe pentru cele trei camere, cu ala portabil trebuie gaurit geamul sa scoti tulumba afara.
Indiferent cum o dai tre sa faci gauri, in geam 110 mm, sau perete 50mm.
Alea portabile sunt mult mai scumpe fata de ala fix.

Edited by leomagic44, 07 July 2015 - 17:08.


#7
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Unele stiu ca au plastic ajustabil pe inaltime de pus in geam

#8
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009

 tsunnami, on 07 iulie 2015 - 16:51, said:

Nu merge un aparat portabil la atatea camere.
Trebuie sa te hotarasti la O CAMERA, tii usa inchisa, iar aerul portabil sa fie pus pe geam afara.
Am spus ca am 3 camere si am specificat dimensiunile acestora, prentru a va face o idee cum ca as vrea unul care sa il "plimb" prin casa. :)

 xmanyacs77, on 07 iulie 2015 - 17:00, said:

Vezi daca te coafeaza acesta: http://www.electroca...c-s1000/808.htm
E mult prea mult.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
Am gasit un pliant in cutia postala.

Attached Files



#10
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009

 leomagic44, on 07 iulie 2015 - 17:05, said:

Cauta sa instalezi 2 fixe pentru cele trei camere, cu ala portabil trebuie gaurit geamul sa scoti tulumba afara.
As vrea unul care sa il pot "plimba".

In alta ordine de idei, exista vreun aparat (racitor, convector, etc) mobil, care sa ma ajute sa reduc temperature intr-o camera (12-15mp) de la 27-28 grade la 21-22 de grade?

Edited by b0gdan13, 07 July 2015 - 17:23.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Decat aer conditionat mobil mai bine un ventilator. Sau te duci si-l cumperi pe cel mai ieftin pe care il gasesti, obligatoriu sa aiba garantie, sa-l folosesti si la anul. Apoi cand se strica il arunci. Avand un randament slab recomand unul cat mai mare, cred ca 12000 BTU. Vezi ca pe la Carrefour poti sa gasesti pe la 800 lei...vreo oferta ceva, ajungi la 600 lei. Zic sa te mai gandesti, daca pentru 2 luni de zapuseala/ an iti trebuie aerul ala. Ca principiu, un aer conditionat mobil nu poate face racoare avand foarte multe pierderi.

Edited by MembruAnonim, 07 July 2015 - 17:26.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cand "il plimbi", trebuie sa-l plimbi cu furtunul de racordare cu tot, cabluld e priza, si trebuie ca furtunul de racordare prins in geamul camerei.
intre timp aerul racit in camera din care ai plecat revine in foarte scurt timp (max 15 minute) la "insuportabil"

tu racesti doar aerul, peretii raman incinsi

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu pot sa-ti recomand din toata inima si mai ales cu toata "caldura" sa-ti iei gandul de la orice aparat AC portabil... nu exista asa ceva! n-ai ce sa plimbi!!! de buget nu mai vorbesc
o singura chestie poti folosi... o unitate din aia veche de fereastra, model american

racitor da, exista... cu gheata si cu evaporare
sau cum a zis  mesterX un ventilator cu "stropi" cu pulverizare... Posted Image

Edited by Nero-d, 07 July 2015 - 17:31.


#14
b0gdan13

b0gdan13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.03.2009

 Nero-d, on 07 iulie 2015 - 17:23, said:

racitor da, exista... cu gheata si cu evaporare
Si astea pe ce principiu functioneaza? Racesc temperatura, isi fac treaba? Imi poti recomanda un model anume, pentru ca eu chiar nu ma pricep.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 b0gdan13, on 07 iulie 2015 - 16:33, said:

Va rog sa imi recomandati si mie,  un aparat de aer conditionat portabil, pentru ca, cu aceste calduri simt ca ma topesc.
Datorita faptului ca locuiesc cu chirie, iar proprietarul nu accepta sub nici o forma sa ii gauresc peretii, nu pot lua in calcul un aparat AC classic.
Nu merita, trebuie sa evacuezi aerul cald printr-un furtun de 140mm care cum il scoti prin geam normal fara modificari, nu stiu...
Singura smecherie daca vrei intr-adevar aer conditionat e sa cauti o unitate de geam care sa corespunda dimensiunii si sa faci o improvizatie la geam sa-l inchizi numai cat e aia, asa nu lasi urme si ai aer conditionat. Americanii folosesc la greu la cladirile traditionale ca nu au voie sa le strice zidaria cu tevi si console le pun la geam.

[ http://img.znanie.me/2015/06/11/install-window-ac-unit-l-6d2bfa30e6d85ea5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.energyvanguard.com/Portals/88935/images/air-conditioner-extra-cooling-capacity-window-unit-hvac.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://cdn.instructables.com/F2Y/7441/FWI9VG3D/F2Y7441FWI9VG3D.LARGE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La ei majoritatea geamurilor fac slide vertical (mai eficient si ergonomic fata de UE) dar pot fi montate la geamuri normale UE folosind burduful/plasticul ala pliat al lor pentru acoperirea spatiului liber pus pe vertical. Sunt scheme de montaj pe net daca cauti pentru termopane si alte smecherii... totul e sa ai dimensiunea minima. Aparatul nu poate sta vertical, compresorul trebuie sa fie orizontal.

Edited by andreic, 07 July 2015 - 17:52.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://casa.acasa.ro...cula-14077.html

http://forum.softped...prin-evaporare/

nu pot sa-ti recomand...
totusi, cred ca ala cu gheata e mai eficient...
ala prin vaporizare creste si umiditatea aerului...

tot ce pot sa-ti recomand cu caldura am scris in postul anterior (sa-ti iei gandul de la AC portabil... nu exista asa ceva)

Quote

sa cauti o unitate de geam
asta am zis si eu!... e singura solutie de AC

urmatoarea metoda e ACul portabil cu unitate interioara si unitate exterioara!!!... ala e singura solutie de compromis... avand in vedere ca geamul ramane foarte putin deschis, cat trec furtunele iar golul poate fi acoperit usor...

Edited by Nero-d, 07 July 2015 - 17:49.


#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 crisstonne, on 07 iulie 2015 - 17:19, said:

Am gasit un pliant in cutia postala.
E o idee.

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca este sa-ti iei portabil, neaparat sa iei cu doua conducte,  una de absorbtie si una de evacuare a aerului cald. functioneaza cu randament mult mai bun. eu am adaptat la al meu o conducta care face absorbtia tot de afara si diferenta de randament este foarte mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate