Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Divorț

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010
Salutare
Am un prieten care este in divort. Avand in vedere ca au fost casatoriti timp de aproimativ 30 ani, suprafata de proprietate, repsectiv locuinta cum se impart?(avand in vedere legile actuale!!). Precizez ca nu sunt minori (baiatul este in America). Am auzit cum că barbatul este suveran pe proprietate, este adevarat?

Edited by Garfield12, 06 July 2015 - 10:27.


#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostGarfield12, on 06 iulie 2015 - 10:26, said:

Am auzit cum că barbatul este suveran pe proprietate, este adevarat?

Dream on!
Contează mai mult când a fost achiziționat apartamentul și ce scrie pe actul de proprietate decât ce au cei doi între picioare.

Edited by Cazimi, 06 July 2015 - 10:44.


#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Locuinta este bun dobindit in timpul casatoriei ? - in situatia data jumi juma .
Locuinta a fost dobindita inaintea casatoriei ? - 100% a parti care a fost proprietar inaintea casatoriei
La bunuri mobile incepe distractia .

Edited by xilo, 06 July 2015 - 10:43.


#4
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015
Esti persoana interesata ?
La finalizarea divortului te vei casatori cu el ?
In america , casatoriiile gay sunt permise ( avand in vedere legile actuale ) .
Daca barbatul este suveran pe proprietate , cum se aplica acest principiu cand sunt 2 barbati casatoriti ? Sau daca barbatul este linga proprietate ? Ramane suveran in america ?
De sud ?

#5
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
tu esti in toate mintile cand sustii ceea ce ai scris ? poate fi trecut doar el pe contractul de proprietate, nu si sotia...insa asta nu inseamna ca daca se va ajunge la partaj individa nu va beneficia de partea ei...

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View Postxilo, on 06 iulie 2015 - 10:40, said:

Locuinta este bun dobindit in timpul casatoriei ? - in situatia data jumi juma .
Locuinta a fost dobindita inaintea casatoriei ? - 100% a parti care a fost proprietar inaintea casatoriei dar cealalta persoana are un drept de creanta daca poate demonstra ca a participat de-a lungul timpului la imbunatatiri de exemplu (are nevoie de acte sau/si martori).
La bunuri mobile incepe distractia .


#7
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostGarfield12, on 06 iulie 2015 - 10:26, said:

Am auzit cum că barbatul este suveran pe proprietate, este adevarat?
O fi prin Arabia Saudita, nu in Romania.
Daca au luat apartamentul in timp ce erau casatoriti, au dreptul ambii la 50%.
Daca a fost proprietatea unuia dintre ei dinainte de casatorie, atunci apartamentul se intoarce la respectivul/a.

#8
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010
Ei au stat la casa, iar din cate am inteles doar fundatia casei era dinainte de casatorie.
Acum, cum s-ar pune problema?
P.S. Acest post este la rugaminte prietenului.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca regula generala: bunurile imobile (terenuri, case, orice "nu se deplaseaza") se impart in mod egal intre cei doi. Motivul: poate a cumparat el, dar si ea a contribuit prin munca (curatenie, bucatareala). cu bani au contribuit amandoi. Daca nu s-a intamplat asta (propozitia anterioara), e alta discutie.

Noul cod civil reglementeaza asta (de citit articolele de acolo cu proprietatea comuna), bineinteles respectand si codul familiei.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din cate cunosc eu , conteza modul in care a ajuns in posesia casei . Daca este mostenire , mostenirea este indivizibila. Daca este cumparata inainte de casatorie si a fost casatorit o perioada de timp ( si eu tot de 30 de ani stiam )  devine bun comun.
Legat de divort , este de notorietate ca se intampla frecvent sa nu te mai intelegi cu jumatatea. Totusi , in cele mai multe situatii este indicat sa renunti la idee , daca nu este asa nasol de convietuit impreuna . Legile nu sunt chiar corect facute si se poate ca imparteala sa fie facuta nu tocmai in modul in care cetateanul intelege litera legii. am vazut situatii in care si mostenirea s-a divizat ....asa ca este riscant . Pana nu decide " ala cu ciocanu' " , legile sunt chielea sulii .

Edited by JurasikMan, 06 July 2015 - 10:57.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Pololica, se aplica ce zici tu doar daca bunurile sunt comune. Depinde ce apare si prin actele de proprietate.

@initiator: mi se pare destul de incurcata situatia prietenului tau, mai bine sa isi faca timp si sa treaca pe la un avocat.

P.S: bunurile proprii nu devin comune nici dupa 30 de ani

Edited by AlexEn, 06 July 2015 - 11:04.


#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbaghera2, on 06 iulie 2015 - 10:40, said:

tu esti in toate mintile cand sustii ceea ce ai scris ? poate fi trecut doar el pe contractul de proprietate, nu si sotia...insa asta nu inseamna ca daca se va ajunge la partaj individa nu va beneficia de partea ei...

Poate fi trecută și soția, dar dacă proprietatea a fost achiziționată în timpul căsătoriei, soția tot la 50% are dreptul. Dacă  contractul de vânzare-cumpărare a fost încheiat înaintea încheierii căsătoriei și la cumpărător figurează doar numele lui, el are șanse să obțină proprietatea exclusiv. Dar ea tot poate emite pretenții, în baza muncii prestate pe parcursul a 30 de ani.

Un divorț nu include a priori și procesul de partaj. Părțile se pot înțelege amiabil.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu incurcati cu statul intr-o casa parasita. Acolo, daca stateai 30 de ani nederanjat (nu revendicat proprietarul sau cine avea dreptul), casa devenea proprietatea locatarului (nu detaliem, nu e topicul la care trebuie discutat).

In cazul cazniciei, orice bun luat inainte de casatorie, devine bun comun dupa 5 ani. In noul cod civil m-am uitat in diagonala, era ceva legat de un fel de "inventar" sau ceva de genul asta.

#14
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View PostJurasikMan, on 06 iulie 2015 - 10:56, said:


Daca este cumparata inainte de casatorie si a fost casatorit o perioada de timp ( si eu tot de 30 de ani stiam )  devine bun comun.
Dreptul de proprietate nu se prescrie nici  in timp nici datorita semnarii unui cerfificat de casatorie .

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
AlexEn@ corect , dar trebuie demonstrat cu acte si/sau martori cum ai mentionat , o operatiune foarte anevoioasa si generatoare de depresii.

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
după 5 ani de căsătorie, toate bunurile devin comune

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View Postxilo, on 06 iulie 2015 - 11:10, said:

AlexEn@ corect , dar trebuie demonstrat cu acte si/sau martori cum ai mentionat , o operatiune foarte anevoioasa si generatoare de depresii.

Tot procesul de divort si partaj e, in cele mai multe cazuri, o operatiune foarte anevoioasa si generatoare de depresii.
@bobalex18: poti sa pui aici articolul, din codul civil aplicabil pentru acest divort, care prevede asta?

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai scrieti naiba prostia asta cu bunurile care devin comune dupa cativa ani de casatorie, nici dupa 50 de ani nu se intampla asta!

Nu pare sa existe contract de vanzare cumparare, inainte de casatorie exista doar fundatia. Nu stiu ce act de proprietate are, cum se faceau casele pe vremea aia, insa din ce spui

Quote

Ei au stat la casa, iar din cate am inteles doar fundatia casei era dinainte de casatorie.
cel mai probabil este bun comun deci un eventual proces de partaj va fi costisitor si greu, in opinia mea, ca el sa obtina mai mult de jumatate oricat de bun i-ar fi avocatul.
Ideal ar fi sa divorteze la notar si sa faca partajul tot atunci, sunt gata in 30 de zile; sa se inteleaga astfel incat cel care ramane in casa sa-i plateasca celuilalt o despagubire (sulta) satisfacatoare. In instanta e costisitor si ca bani si ca timp. Iar in final tot acolo vor ajunge: unul va trebui sa-i dea celuilalt o suma de bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate