Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Divorț

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Bunurile proprii nu devin comune prin efectul casatoriei.
Bunurile dobandite in timpul casatoriei devin comune.

Ce nu pricep : proprietatea in discutie este in SUA sau in Romania ?
In SUA exista cu totul alte legi .
Iar daca nu sunt copii totul merge mult mai rapid daca partile se inteleg si rezolva problemele materiale singuri , intrind in joc un evaluator deja se schimba situatia pecuniara a partilor .

Edited by xilo, 06 July 2015 - 11:42.


#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View PostAlexEn, on 06 iulie 2015 - 11:22, said:


Tot procesul de divort si partaj e, in cele mai multe cazuri, o operatiune foarte anevoioasa si generatoare de depresii.
@bobalex18: poti sa pui aici articolul, din codul civil aplicabil pentru acest divort, care prevede asta?

Am avut această discuție cu un bun prieten avocat (un avocat important) și mi-a zis că un apartament luat înainte de căsătorie, după 5 ani de căsătorie devine bun comun.

#21
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"un apartament luat înainte de căsătorie, după 5 ani de căsătorie devine bun comun."
Asa vor avocatii , dar nu uita ca judecatorul are ultimul cuvint si respecta legea , iar legea spune cu totul altceva .
Subliniez cuvintu "inaintea" - sa nu se nasca discutii in contradictoriu .

Edited by xilo, 06 July 2015 - 11:46.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbobalex18, on 06 iulie 2015 - 11:42, said:

Am avut această discuție cu un bun prieten avocat (un avocat important) și mi-a zis că un apartament luat înainte de căsătorie, după 5 ani de căsătorie devine bun comun.
Exclus ca un avocat să fi spus asta. Doar la Radio șanț puteai să auzi așa ceva.

Edited by althea, 06 July 2015 - 11:53.


#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca ala e avocat, toti care au raspuns pe topicul asta sunt printi, sultani, Barack Obama si Chuck Norris.

#24
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Am si eu o intrebare, fara dorinta de a deturna threadul asta.
Conform codurilor actuale, daca A si B sunt impreuna (ne-casatoriti) de X ani si apoi se despart, A poate ridica pretentii la bunurile dobandite de B in acest timp.
Dar daca B moare, A are dreptul sa participe la mostenirea bunurilor dobandite cat era impreuna cu B (sau pe care B le-a dobandit inainte) ?

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu poate dobandi drept de proprietate prin mostenire. Cel mult are un drept de creanta, similar cu ce am descris pe pagina trecuta (de exemplu daca a contribuit la imbunatatiri si poate dovedi asta).

Edited by AlexEn, 06 July 2015 - 12:36.


#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postdygey, on 06 iulie 2015 - 12:14, said:

daca ala e avocat, toti care au raspuns pe topicul asta sunt printi, sultani, Barack Obama si Chuck Norris.

Deci eu sunt Chuck Norris .....ca sa fie clar ....

#27
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Unii s-au aprins foarte rau. L-am sunat si l-am întrebat si a zis ca in instanta prin diferite superfugii avocățești se obtine. Ceva legat de banii cheltuiti, rate, intretinere, gajuri etc.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbobalex18, on 06 iulie 2015 - 11:42, said:

Am avut această discuție cu un bun prieten avocat (un avocat important) și mi-a zis că un apartament luat înainte de căsătorie, după 5 ani de căsătorie devine bun comun.
Trebuia sa il intrebi despre ce ai scris prima data. Intre ce e in citat si ce ai scris acum e o diferenta foarte mare. Cineva a explicat deja pe prima pagina cum e cu dreptul de creanta pentru banii investiti in proprietatea sotului:

Quote

... cealalta persoana are un drept de creanta daca poate demonstra ca a participat de-a lungul timpului la imbunatatiri de exemplu (are nevoie de acte sau/si martori).
Superfugii avocatesti... Posted Image Fara suparare, te-a ametit rau avocatul ala.  Unii dintre ei au acest talent, de a impresiona maxim fara sa spuna mai nimic.

http://dexonline.ro/...tie/subterfugiu

Edited by althea, 06 July 2015 - 19:22.


#29
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
am făcut-o de oaie...m-am băgat unde nu trebuia și am dat din lac în puț

#30
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010

View PostGarfield12, on 06 iulie 2015 - 10:26, said:

Precizez ca nu sunt minori (baiatul este in America).

Nu are nicio legatura procesul si America.

#31
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbobalex18, on 06 iulie 2015 - 11:42, said:

Am avut această discuție cu un bun prieten avocat (un avocat important) și mi-a zis că un apartament luat înainte de căsătorie, după 5 ani de căsătorie devine bun comun.
Spune-i prietenului tau avocat,ala.."important",care vad ca e varza, sa mearga sa serveasca la terasa pe litoral,la fel si ceilalti care behaie in necunostinta de cauza sau din ce au vazut ei prin filmele de pe net.Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii si nu vor face obiectul vreunui eventual partaj nici dupa 5 nici dupa 500 ani de casatorie.
In cadrul regimului separatiei de bunuri fiecare sot este proprietarul bunurilor sale  dobandite inaintea casatoriei si al bunurilor dobandite in nume propriu in timpul casatoriei
In acest regim, niciunul din soti nu poate fi tinut de obligatiile asumate de celalalt sot, cu exceptia celor pentru acoperirea cheltuielilor obisnuite ale casatoriei si a celor legate de cresterea si educarea copiilor
Tradu-i importantului avocat,ca daca si-a luat  Nokia 3310 si mai are factura pe numele lui,poate sa rasufle usurat

Edited by daniMMM, 07 July 2015 - 15:48.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostdaniMMM, on 07 iulie 2015 - 15:29, said:

In cadrul regimului separatiei de bunuri fiecare sot este proprietarul bunurilor sale  dobandite inaintea casatoriei si al bunurilor dobandite in nume propriu in timpul casatoriei
Fara suparare, da' de unde ai tras tu concluzia ca asta se aplica la cuplul din discutie? Sunt casatoriti de 30 de ani, doar din 2011 (de cand a intrat in vigoare noul cod civil) exista posibilitatea ca sotii sa aleaga altceva decat regula comunitatii de bunuri pentru ce se realizeaza in timpul casniciei.

Casa despre care a intrebat Garfield a fost ridicata de amandoi, doar fundatia a fost facuta de sot - deci casa e bun comun. Poate in proportie mai mica pentru femeie daca el are de gand sa o taraie prin instanta ca sa-i scada valoarea cu ce a cheltuit pentru fundatie.
Doar terenul pe care a fost construita pare sa fie exclusiv al sotului.

Asa este cum ai scris

Quote

Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii si nu vor face obiectul vreunui eventual partaj nici dupa 5 nici dupa 500 ani de casatorie.
insa asta nu are legatura cu intrebarea initiala. Pur si simplu a deviat discutia. Iar remarcile despre avocat nu stiu daca isi au locul, eu cred ca bobalex a incurcat sursele. Esti acid degeaba Posted Image

Edited by althea, 07 July 2015 - 16:21.


#33
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postalthea, on 07 iulie 2015 - 16:09, said:

Fara suparare, da' de unde ai tras tu concluzia ca asta se aplica la cuplul din discutie? Sunt casatoriti de 30 de ani, doar din 2011 (de cand a intrat in vigoare noul cod civil) exista posibilitatea ca sotii sa aleaga altceva decat regula comunitatii de bunuri pentru ce se realizeaza in timpul casniciei.

Casa despre care a intrebat Garfield a fost ridicata de amandoi, doar fundatia a fost facuta de sot - deci casa e bun comun. Poate in proportie mai mica pentru femeie daca el are de gand sa o taraie prin instanta ca sa-i scada valoarea cu ce a cheltuit pentru fundatie.
Doar terenul pe care a fost construita pare sa fie exclusiv al sotului.

Asa este cum ai scris

insa asta nu are legatura cu intrebarea initiala. Pur si simplu a deviat discutia. Iar remarcile despre avocat nu stiu daca isi au locul, eu cred ca bobalex a incurcat sursele. Esti acid degeaba Posted Image
Nu vorbeam de intrebarea originala.Le-am raspuns celor care isi dau cu parerea despre legea aia.Iar aia cu "avocatul important"....hai sa fim seriosi,chiar n-am fost acid.Inteleg ca romanul se pricepe la tot,dar la lege nu-i tocmeala

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostdaniMMM, on 07 iulie 2015 - 16:32, said:

Nu vorbeam de intrebarea originala. Le-am raspuns celor care isi dau cu parerea despre legea aia.
Nu stiu cui ii raspundeai ca nimeni n-a adus vorba de asa ceva (regimul separatiei de bunuri).  Ai simtit nevoia sa dai in avocat si-ai mai pus si ceva ca sa nu fie postarea doar cu pietris :)

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalthea, on 07 iulie 2015 - 16:09, said:

Casa despre care a intrebat Garfield a fost ridicata de amandoi, doar fundatia a fost facuta de sot - deci casa e bun comun.

Nu neaparat. Depinde daca procesul de receptie si intabularea sunt facute pe numele ambilor soti au ba. Daca sunt facute doar pe numele lui atunci ramane valabila treaba cu dreptul de creanta.

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
In lipsa amanuntelor doar ne dam cu parerea. Recunosc ca eu mi-am facut o imagine despre speta si de-aia scriu ca e bun comun.
Acum de exemplu as spune ca nu conteaza ce scrie pe PV si/sau receptie,  ci data de pe ele. O casa nu se ridica de pe o zi pe alta, a fost finalizata in timpul casatoriei la cine stie cat timp deci nu poate sa ramana cu tot doar pentru ca e posibil sa fie pe alea numai numele lui.  Si nu ma refer la drept de creanta ci la dreptul de proprietate al femeii.

Poate isi intreaba Garfield prietenul ce act sau acte are pe casa si ce scrie pe ele (data intocmirii si proprietar sau proprietari).

Edited by althea, 07 July 2015 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate