Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

receiver + boxe !

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
salut!
sper ca nu fac vreo prostie deschizand un nou subiect!

am cautat despre receiverul DENON AVR-X1100  [ http://hificenter.ro/denon-avr-x1100w ]  si nu prea am gasit mare lucru.
intentionez sa achizitionez acest receiver + boxele JBL ARENA 180  [ http://hificenter.ro/jbl-arena-180 ], asta in urma unei auditii unde mi au placut cum au sunat.
voi ce parere aveti? este o "imperechere" buna intre ele ? se merita sa dau 2250 pt receiver si 2700 pe boxe ?!


orice sfat/parere/critica/idee e bine venita ! multumesc !

#2
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
De fapt cred ca tu vrei sa te lauzi ca ai 50 milioane...

#3
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
n am venit pe forum sa ma laud. daca aveam 50 de milioane nu ma mai interesa parerea nimanui.
tocmai.. e o suma si nu vreau sa i arunc pe geam si cer ajutorul vostru.
chiar e asa greu sa va axati pe problema si sa ma sfatuiti in legatura cu produsele ???

PS.  augustinionut.. produsele vor fi luate cu card avantaj, linisteste te!

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 a11bgd, on 24 mai 2015 - 14:16, said:

daca aveam 50 de milioane nu ma mai interesa parerea nimanui.
[ http://padrespublic.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/04/Mega+Facepalm+Gif.+For+your+reaction+folder+needs_c266b1_3384407.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
De ce iei receiver si boxe stereo? Varianta mai potrivita ar fi:

Amplificator stereo si boxe stereo.

Sau , receiver si boxe 5.1

#6
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
tot sistemul 5.0 sau 5.1 de la JBL  e destul de scump si nu mi ofera posibilitatea decat de 8 rate. nu mi l permit.
de aceea vreau sa iau intai fronturile si apoi pe viitor sa l completez.

#7
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Daca iti cumperi boxe Jbl de ce nu incerci cu un receiver Harman/Kardon? Fiind din acelasi grup compatibilitatea poate fi mai buna.

#8
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
respectivul din showroom mi a sugerat acest receiver. l am si ascultat impreuna cu boxele si mi a placut. mai avea acolo un yamaha si un nad. sincer nu m am uitat la aceste harman/kardon si chiar nu stiu nimic mai mult despre ele. imi poti sugera o optiune? mai ales daca exista ceva mai ieftin decat denon-ul

#9
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Mai ieftin  decat acel Denon si cu specificatii asemanatoare nu cred ca gasesti vreun receiver H/K in momentul de fata.

#10
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Aici gasesti Jbl Arena 180 un pic mai ieftin http://www.sono.ro/b...reche-7624.html

#11
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014

 MrNiceGuy, on 24 mai 2015 - 20:25, said:

Aici gasesti Jbl Arena 180 un pic mai ieftin http://www.sono.ro/b...reche-7624.html

multumesc pt deranj dar pe sono sunt la acelasi pret ca pe hificenter, numai ca sono ofera maxim 6 rate (frumoase) fata de 8 cat ofera hifi :D

#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
a11bgd, dar de ce ti s-a pus pata pe acele boxe ?
Ai fost intr-un showroom si-ai ascultat o singura configuratie ?
Pai de ce ?!!!
Acolo mergi taman pentru a asculta, comparativ, cat mai multe configuratii, altfel degeaba mergi...

Eu zic sa mai mergi odata si sa diversifici un pic aria de produse. De exemplu, iti propun sa asculti si varianta de raft a JBL Arena 180, adica Arena 130, care au in minus un difuzor si basi ceva mai putin pregnanti, insa costa mai putin de jumatate din cat costa Arena 180. In plus, daca intentionezi ca, pe viitor, sa ajungi la un sistem 5.1, atunci dai banii degeaba pe boxe de podea ca mai apoi sa le tai singurul lor plus fata de boxele de raft, respectiv basii cei mai adanci.
Daca totusi insisti cu boxe de podea, eu iti recomand sa mai asculti si Heco Victa Prime 502 si Klipsch RF 42 II. E foarte posibil sa uiti complet de acele JBL-uri...
Pe de alta parte, daca accepti varianta cu boxe de raft, urmand ca, in viitor, sa ajungi la 5.1, atunci fie te poti uita incepand cu acele Arena 130, continuand cu Dali Zensor 3, iar daca bugetul alocat boxelor, in momentul de fata, se ridica pana la 2700 lei cat am observat ca esti dispus sa dai pe acele JBL-uri, ei bine, ar fi pacat sa nu alegi B&W 685 S2, boxe din cu totul alta clasa fata de JBL-urile acelea.
Nu omite sa asculti atat niste receivere Yamaha , cat si HK, si nu-l omite nici pe "micutul" Marantz NR 1504.

Edited by Protopopeus, 25 May 2015 - 10:04.


#13
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
salut si multumesc pt idei.
am ramas setat pe acele jbl-uri deoarece cel de la hificenter mi le a sugerat in functie de preferintele muzicale (rnb, hiphop, trap si mai rar ceva muzica electronica), acele klipsch au fost o idee, dar am inteles ca sunt bune pt alte stiluri (rock, concerte, muzica live s.a.m.d).
cat despre receivere, am ascultat un yamaha si un nad apoi denonul.. deja nu mai stiu ce vreau :))

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
JBL sunt bune pentru home-cinema, din moment ce vrei si receiver este evident ca este vorba de home-cinema, muzica este doar in plan secundar in cazul asta.
Nu trebuie sa te astepti la vreo grozavie in materie de redat muzica mai ales cand ai 5 canale dar pentru filme sistemul este mai mult decat decent chiar daca este in gama ieftina.Personal as merge pe un receiver HK care este complementar cu incintele JBL.Din ce am ascultat eu ofera un sunet mai smooth, mai fluid si mai amplu fata de Denon care este mai nervos, mai incisiv dar pana la urma este chestie de gust.

#15
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai, lucrurile s-ar putea sa fie mai simple...

Nu vad sa fi pomenit nimic despre filme prin postarile anterioare, asadar trag concluzia ca ai nevoie de acest sistem doar pentru muzica.
In consecinta, eu iti recomand sa te orientezi la un amplificator stereo, care va fi mai ieftin decat acel receiver, eventual chiar la unul SH, la 300 - 500lei, de prin generatiile anterioare celor actuale, cu performante la fel de bune ca si modelele actuale, la care sa asortezi o pereche de boxe de raft fara prea mari pretentii ca oricum genurile muzicale mentionate nu au cine stie ce fineturi sonore, si un subwoofer, tinand cont ca basii sunt chintesenta acestor genuri. Costul total va fi binisor mai scazut, si cu rezultate mai bune decat propunerea ta.

Edited by Protopopeus, 25 May 2015 - 11:30.


#16
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
scuze! asa este, nu am pomenit de filme nimic in postari, dar in discutia cu cel din showroom am pus problema lor si receiverul este batut in cuie.

cu riscul ca ma fac de ras ca pun o intrebare stupida sau nu o formulez cum trebuie, va intreb:
diferenta dintre un HK si un DENON este majora privind puterea sau calitatea redata in boxe ? avand in vedere ca un HK scoate 85 de w pe canal iar DENON 145 de w pe canal... cum e cu treaba asta ? pt ca ma gandesc ca daca raman la boxele JBL care duc pana la 220 de w, as prefera sa scot cat pot din ele si as alege Denon, dar in acelasi timp Denon este 7.2(pe care nu o sa l configurez niciodata in sufrageria mea), are niste functii la conectivitate (gen wi-fi, airplay, spotify) de care m`as lipsi in secunda 2.
vorbesc despre Harman/Kardon AVR 161 [ http://www.emag.ro/r...0/pd/DS3CVBBBM/ ] care e la un pret f. bun pt mine si mi face serios cu ochiul sa l iau si despre Denon AVR-X1100 [ http://www.emag.ro/r...2/pd/DJ0PVMBBM/ ]

Edited by a11bgd, 25 May 2015 - 14:04.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Puterea e cam la fel.
In mod stereo 20hz to 20khz ai cca  85W RMS/canal la HK @0.1THD si 80W RMS/canal la Denon@ 0,08THD
Consum de la retea iarasi destul de aproiat 450 vs 430W
In mod 5.1/7.1 tot atata putere scot doar ca se imparte la numarul de canale.
Exact cum am mai spus daca vrei ceva bun si de putere mergi pe amp stereo si esti de 1000 de ori mai castigat inclusiv la pret. Stai calm ca filmele merg bine si in stereo.
Ai grija ce boxe iei ca vad ca sunt destul de slabe la capitolul sarcina si nu suporta niciunul incinte de 4 ohmi.

Edited by geo123, 25 May 2015 - 14:36.


#18
a11bgd

a11bgd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.04.2014
vai de capul meu ! Posted Image)) incep sa ma uit de amplificatoare acum ???

din ce am vazut, se apropie de pretul unui receiver. deci nu. raman receiver!

Edited by a11bgd, 25 May 2015 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate