Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Microlab Solo 7c New sau 9C?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Salut,

Oare merita 9c diferenta de 364lei?

Boxe Microlab SOLO 7C NEW - 787,70 RON
Detalii Generale
Tip 2.0
Putere totala 110 W
Raport semnal/zgomot > 85 dB
Distorsiuni < 0.3%
Impedanta 4 Ohm
Telecomanda Fara fir
Material Lemn
Greutate totala 22.40 Kg
Detalii Sateliti
Dimensiuni 220 x 325 x 558 mm
Putere satelit fata 2x 55 W
Frecventa de raspuns 55 - 20000 Hz
Dimensiune difuzor Woofer 6.5 inch
Tweeter 1 inch inch
Interfata
RCA 2

Boxe Microlab Solo 9C - 1.151,98 RON

Detalii Generale
Tip 2.0
Putere totala 140 W
Raport semnal/zgomot 80 dB
Distorsiuni 0.3%
Frecventa de raspuns 50 - 20.000 Hz
Material MDF
Greutate totala 21.9 Kg
Altele Diametru difuzor inalte: 1.5 inch
Diametru difuzor bass: 6.5 inch
Detalii Sateliti
Dimensiuni 214 x 575 x 323 mm
Interfata
Coaxial Da
RCA 2
Altele HDMI
Toslink

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011
De ce nu mergi intr-un magazin cu electrocasnice unde gasesti microlaburi, plus cateva boxe de podea sau de raft si macar un receiver/amplif sa-l rogi frumos pe vanzator sa-ti faca la fiecare cate o proba de 5 minute ? fie ele chiar si boxe sony, pioneer, receiver sony, ce-o fi.

#3
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View PostMotanu13, on 05 martie 2015 - 11:59, said:

De ce nu mergi intr-un magazin cu electrocasnice unde gasesti microlaburi, plus cateva boxe de podea sau de raft si macar un receiver/amplif sa-l rogi frumos pe vanzator sa-ti faca la fiecare cate o proba de 5 minute ? fie ele chiar si boxe sony, pioneer, receiver sony, ce-o fi.
Voi face asta in weekend. Microlaburi nu prea se gasesc in showroomuri. Abia mai gasesc pe net.

#4
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Din specificatii, solo7 are raportul semnal /zgomot ceva mai bun, raportat la o putere de iesire mai mica- comparativ cu solo9. Principala diferenta este ca solo9 are interfata digitala, iar solo7 nu.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu deţin o pereche de boxe Microlab Solo 7C (fără particula New). Le-am cumpărat de la un magazin online no-name cu câţiva ani în urmă (prin 2011, parcă), însă doar le-am comandat online; le-am ridicat eu de la magazin după o probă de un minut cu un MP3 cu Guţă sau Vijelie. Staţi, nu săriţi în capul meu, asta era preferinţa muzicală a vânzătorului, eu nu pot să sufăr asemenea zgomote.
Din 2011 au trecut anii şi nu ştiu cât se mai pot găsi aceste boxe, care în ciuda faptului că sunt 100% chinezeşti, sunt nişte boxe foarte bune pentru audiţie muzicală.
Dacă însă aveţi nevoie de incinte acustice pentru înregistrare şi/sau mixing şi mastering, vă recomand să căutaţi soluţii (semi)profesionale. Aceste boxe sunt strict pentru ascultat muzică. Frecvenţele redate acoperă aproape întreg spectrul audio, dar îl acoperă complet pe cel perceput de urechea umană. Totuşi, sunetul reprodus nu mi se pare a fi unul "flat" (neutru), în sensul că frecvenţele medii sunt amplificate şi uneori se suprapun peste cele înalte. Dar asta e valabil (fiind un dezavantaj) numai pentru producţie muzicală; repet, pentru audiţie (şi chefuri) sunt boxe foarte bune. Muzica este redată frumos chiar şi la volum mic, lucru de care se ţine seama cam puţin atunci când se aleg boxe, indiferent de brand.
În concluzie, eu recomand modelul 7C. 9C mi se par prea scumpe (la PC Garage, cel puţin) pentru ce oferă; să nu uităm că sunt, totuşi, boxe pentru computer.

#6
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai diferenta de pret o platesti pentru puterea ceva mai mare si pentru interfata digitala. Scuze. Raspunsul era pentru for! :)

Edited by constant7, 05 March 2015 - 12:20.


#7
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Ma tot gadeam ca nu merita banii astia in plus. Desi, la conectica e net superior 9C. E posibil sa fie mai bine optimizate fiind mai noi?
Detine cineva 9C?

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Mergi pe 7c
9c au bas mai puternic dar la restul capitolelor stau mult sub 7c
Pentru a ajunge la calitatea 7c doar cu un amplif Fiio E10K am reusit , dar mai costa si asta vreo 400 lei in plus .
Edifier R2800 sunau foarte bine dar nu cred ca se mai gasesc pe la noi , Eta2U aduc la noi asa ceva . Aveau tri amp , amplificator pe fiecare registru dar putin aiurea la date , traful din ele nu scoate mai mult de 120W desi in specificatii spun 140W rms - putin marketing si aici.
Nu le-am avut personal, le-am montat intr-un bar .

Edited by xilo, 05 March 2015 - 12:33.


#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
De ce ai da 1100 de lei pe niste boxe care au raport semnal/zgomot de 80 dB?

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
:) Nu stiu cat sesiseaza urechea umana diferenta aia de 5 db. Sau, ma rog, nu stiu cati percep (fizic, real) o diferenta de 10 db intre un snr de 80 si 90, de exemplu. Daca ar fi s-o iau pe aratura Posted Image , as spune ca o caracteristica foarte, foarte importanta este slew rate- viteza de raspuns a amplificatorului la impulsuri. Cu cat viteza este mai mare, cu atat amplificatorul se aude mai clar, mai bine. Dar specificatia asta nu se poate regasi la multe amplificatoare pentru ca, de cele mai multe ori, producatorii folosesc solutii ieftine. De aceea spuneam ca e de preferat sa auzi cu urechile tale ce si cum suna (in general vorbind), ca pe hartie toti stau bine. Si, bineinteles, totul se invarte in jurul  bugetului. Raspunzandu-ti direct la intrebare: poate unuia ii place cum suna si are nevoie si de interfata digitala, poate are nevoie de putere intr-o forma compacta. Nu suntem toti la fel. Solutii sunt pentru toate gusturile si toate buzunarele.

#11
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

View PostSerafim606, on 05 martie 2015 - 13:09, said:

De ce ai da 1100 de lei pe niste boxe care au raport semnal/zgomot de 80 dB?
De aia ar fi mai bine sa le asculte. Uneori specificatiile conteaza mai putin, importat  e ceea ce iti spune urechea.

#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai asta spuneam si eu. Daca nu-i plac, are posibilitatea de a le returna, daca le cumpara online.

#13
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Nu cred ca am unde sa le aud mai inainte. Nu le gasesti in showroom. Abia se mai gasesc online....
Asta e de fapt intrebarea: e sesizabila diferenta dintre ele? Adica urechea fie ea si fina. sesizeaza vreo diferenta de claritate, bass volum?!

Cred ca sunt foarte apropiate ca performante....

Dezavantajul de intrare digitala nu se poate remedia cu o plata audio externa?

#14
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Te complici. :) Daca le-as fi auzit, mi-as fi spus parerea. Dar ai un mesaj mai sus de la cineva care le-a ascultat. Se pare ca solo7 suna ceva mai bine (din cele descrise). Observ ca difuzoarele de joase-medii sunt de 6,5, difera doar tweeter-ul care este de 1,5 (probabil putere mai mare). In mod sigur difera electronica. Dar ca sa-ti spun in detaliu, ar trebui sa le desfac si sa vad ce solutie a adoptat producatorul. :)

#15
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 05 martie 2015 - 14:14, said:

Te complici. Posted Image Daca le-as fi auzit, mi-as fi spus parerea. Dar ai un mesaj mai sus de la cineva care le-a ascultat. Se pare ca solo7 suna ceva mai bine (din cele descrise). Observ ca difuzoarele de joase-medii sunt de 6,5, difera doar tweeter-ul care este de 1,5 (probabil putere mai mare). In mod sigur difera electronica. Dar ca sa-ti spun in detaliu, ar trebui sa le desfac si sa vad ce solutie a adoptat producatorul. Posted Image
Daca au tweeter-ele mai mari, inseamna ca au inaltele mai clare? Ma inca o data nu cred ca e sesizabila treaba asta....
Hmmmm, ce sa fac? :) 7C sau 9C? Cred ca voi merge pe 7C new, totusi.

Edited by 4foto, 05 March 2015 - 14:25.


#16
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View PostSerafim606, on 05 martie 2015 - 13:09, said:

De ce ai da 1100 de lei pe niste boxe care au raport semnal/zgomot de 80 dB?

Atentie! - aia e caracteristica a amplificatorului , nu inseamna ca difuzoarele din ele sunt de 80db (e vorba de raport semnal/zgomot nu de presiune acustica la 1w/1m). Nu au legatura acei 80db cu "cat de tare se aud ele". Documentati-va despre acest raport si ce inseamna el la amplificare.

View Post4foto, on 05 martie 2015 - 14:19, said:

Daca au tweeter-ele mai mari, inseamna ca au inaltele mai clare?

Nu.

EDIT: referitor la recomandare , daca iei 7C si le bagi intr-o placa de baza sau placa audio mediocra , sau laptop amarat mai bine nu te mai complici si ramai la 9C care au DAC intern si automat se vor auzi mult mai bine.

Deci atentie (din nou) - daca nu aveti placa audio "calumea" sau DAC extern , luati 9C .

Edited by Proiectil, 05 March 2015 - 14:27.


#17
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
O ultima intrebare:

HDMI si/ sau Toslink sunt mai ok decat RCA dpdv al calitatii sunetului?

#18
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Posted Image Asta depinde cat de calitativ este difuzorul. Nu neaparat o putere mai mare implica si o calitate mai buna. Dar poate fi si de putere mai mare, si de calitate. Cei care le-au ascultat, pot sa confirme sau sa infirme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate