Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Microlab Solo 7c New sau 9C?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Post4foto, on 05 martie 2015 - 14:26, said:

O ultima intrebare:
HDMI si/ sau Toslink sunt mai ok decat RCA dpdv al calitatii sunetului?





Depinde din ce vine acel RCA.  Cum ziceam mai sus, daca cablul RCA il bagi intr-un laptop oarecare, placa de baza normala sau placa audio de PC mediocra e mai rau decat HDMI/Toslink (pentru ca transformarea digital/analog se face in device-urile amintite cele mediocre , in acest caz e mai bine sa folosesti deci HDMI/Toslink).  

Daca RCA-ul vine dintr-un DAC extern , dintr-un CD player sa zicem - e mai bine sa-l folosesti in defavoarea HDMI-ului / Toslink pentru ca decodarea se face in aceste device-uri externe care nu mai sunt mediocre.

Edited by Proiectil, 05 March 2015 - 14:30.


#20
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
si in cazul in care il conectez la un LCD HD TV prin RCA .....nu ma pricep :)

In esenta o sa il folosesc pt filme si muzica.
Deci vreau sa fac switch repede si simplu de la calculator la TV HD.

#21
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Post4foto, on 05 martie 2015 - 14:19, said:

Daca au tweeter-ele mai mari, inseamna ca au inaltele mai clare? Ma inca o data nu cred ca e sesizabila treaba asta....
Hmmmm, ce sa fac? :) 7C sau 9C? Cred ca voi merge pe 7C new, totusi.

Dimensiunea driverului nu înseamnă nimic în mod special , înseamnă ca trebuie sa le asculti personal . In ceea ce priveste placa de sunet si "SOLO'', cred ca se exagereaza destul de mult ... personal nu as pune pe aceste sisteme ''Solo'' o placa mai scumpa de 150 lei, si asta doar daca placa onboard este chiar ''praf''  ( pur si simplu sunt bani aruncati pe geam ... ) . Posted Image

Edited by alexx20alexx, 05 March 2015 - 14:41.


#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostProiectil, on 05 martie 2015 - 14:24, said:

Atentie! - aia e caracteristica a amplificatorului , nu inseamna ca difuzoarele din ele sunt de 80db (e vorba de raport semnal/zgomot nu de presiune acustica la 1w/1m). Nu au legatura acei 80db cu "cat de tare se aud ele". Documentati-va despre acest raport si ce inseamna el la amplificare.

Si cine-a vorbit de presiune acustica? Evident ca se refera la specificatiile tehnice ale amplificatorului electronic. Daca am deschis subiectul despre slew rate... asta arata ca am cat de cat habar despre notiuni de electronica! Posted Image Puterea de iesire este clar mai mare in cazul solo9. Despre asta vorbeam. Posted Image

#23
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postconstant7, on 05 martie 2015 - 14:40, said:

Si cine-a vorbit de presiune acustica? Evident ca se refera la specificatiile tehnice ale amplificatorului electronic. Daca am deschis subiectul despre slew rate... asta arata ca am cat de cat habar despre notiuni de electronica! Posted Image Puterea de iesire este clar mai mare in cazul solo9. Despre asta vorbeam. Posted Image

Nimic nu este clar cand se vorbeste ( si recomanda ) din specificáţiile unor boxe chinezesti ( si nu numai ), in acest domeniu se vorbeste doar despre ce auzim, sau ce am auzit ... deci, restul este ''bârfeală'' .

Edited by alexx20alexx, 05 March 2015 - 14:50.


#24
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Vezi daca tv-ul tau are iesire audio optica digitala. Daca da, mergi pe solo 9. Pe iesirea audio analogica din tv nu vei avea rezultate prea bune.

Eu nu pot recomanda ceva ce n-am auzit cu propriile urechi. Dar se pot face niste rationamente... nu barfeli! Posted Image

#25
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Am incercat sa pun doua sisteme audio- altec lansing si microlab pe iesirea audio analogica a unui tv samsung lcd led. Nu prea se aude bine.

Nu pot recomanda cu mana pe inima, desigur! Posted Image

#26
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postconstant7, on 05 martie 2015 - 14:55, said:

Vezi daca tv-ul tau are iesire audio optica digitala. Daca da, mergi pe solo 9. Pe iesirea audio analogica din tv nu vei avea rezultate prea bune.

Eu nu pot recomanda ceva ce n-am auzit cu propriile urechi. Dar se pot face niste rationamente... nu barfeli! Posted Image

Dar se poate conecta pe HDMI oricum,

#27
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă nu ai nevoie de hdmi-ul ăla, poţi lua un 7c şi dacă o să ai nevoie de intrări digitale, îl poţi completa cu ăsta : https://www.avstore....o-taishan-d03k/
am înţeles de la alţii că 9c e sub 7c ca sunet... deşi ar fi pe 3 căi, faţă de 7c care e pe 2 căi jumate...

Edited by cutinastefan, 05 March 2015 - 15:21.


#28
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcutinastefan, on 05 martie 2015 - 15:19, said:

Dacă nu ai nevoie de hdmi-ul ăla, poţi lua un 7c şi dacă o să ai nevoie de intrări digitale, îl poţi completa cu ăsta : https://www.avstore....o-taishan-d03k/
am înţeles de la alţii că 9c e sub 7c ca sunet... deşi ar fi pe 3 căi, faţă de 7c care e pe 2 căi jumate...

Nu am nevoie neaparata de HDMI
.... 7C + DAC Fiio Taishan-D03K ma duce la 946 lei , hmmm

#29
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Desigur, poate sa-si ia si un adaptor din ala. Iese mai ieftin! Posted Image (Pe hdmi nu poti conecta daca nu ai intare hdmi in sistemul de sunet.) Pai te-ai incadrat in buget! Posted Image Vei avea nevoie si de un cablu optic, ca sa te conectezi din tv in convertorul asta. Ma rog, in eventualitatea ca...

Edited by constant7, 05 March 2015 - 15:40.


#30
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
si daca va spun ca am gasit 9C-ul la pretul asta:1.063,38 lei
acuma merita 9C-ul, nu? :))))

#31
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Boxe MICROLAB Solo 9C, s-a facut acum comanda la pretul de 1.063,38 lei.


SPER din tot sufletul sa fie de la bine in sus.
Revin saptamana viitoare cu impresii proaspete.
Spor si multumesc pentru ajutor. Sa auzim de bine! :)

#32
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Sa fie! :)

#33
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pfuuu, 33 de posturi si 90% din ele inutile...

Noroc ca s-a sesizat Proiectil pe pagina cealalta si-a scos clar in evidenta diferenta dintre 7C si 9C care-i data de faptul ca al doilea model are inclus DAC (placa de sunet, pentru necunoscatori).

Initiator, dintre 7C si 9C se merita.......niciuna !

Daca esti constrans sa achizitionezi unul dintre acele modele, atunci mergi pe 7C + un DAC extern, cum ti s-a mai sugerat deja, insa un model dintre cele mai entry, dupa cum ti-a sugerat Alex mai sus.
Asta fiindca acea diferenta de peste 300lei e mare tare tinand cont ca 9C are in plus fata de 7C doar amaratul ala de DAC (alte diferente precum amplificarea digitala este irelevanta), cu 300lei te-nscrii la un Xonar U7 care-i mult peste DAC-ul din 9C si mai are si amplificator de casti.

Cea mai buna solutie, daca ai bani de 9C, este: Xonar D1 (SH, la 150 - 200lei)+ amp stereo (SH, la 200 - 300lei, cu proba in prealabil) + MMS 202 (650lei) si gata.

---------------
PS: Sunt de pus in rama intrebarea urmatoare, si mai ales, raspunsul aferent, citez:
Intrebare: HDMI si/ sau Toslink sunt mai ok decat RCA dpdv al calitatii sunetului?
Raspuns: Asta depinde cat de calitativ este difuzorul.

Tare de tot asta !!!

Mai oameni buni, de ce insistati sa va dati cu parerea daca nu stapaniti deloc fenomenul ?!

Edited by Protopopeus, 05 March 2015 - 18:09.


#34
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Prietene, raspundeam la o postare anterioara si n-am mai editat sa corectez mesajul! Intre timp aparuse celalalt mesaj, de care faci caz. Cred ca s-a subinteles din postarile mele anterioare ca nu-s asa de dobitoc! Posted Image Reciteste si ai sa vezi ca e un raspuns logic.

View Post4foto, on 05 martie 2015 - 14:19, said:

Daca au tweeter-ele mai mari, inseamna ca au inaltele mai clare? Ma inca o data nu cred ca e sesizabila treaba asta....
Hmmmm, ce sa fac? Posted Image 7C sau 9C? Cred ca voi merge pe 7C new, totusi.

La mesajul asta era raspunsul. Posted Image

Edited by constant7, 05 March 2015 - 18:23.


#35
4foto

4foto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 16.07.2007
Mdea. Acuma le voi folosi pe uimitoarele 9C, urmand ca urmatorul upgrade sa fie clar amp + boze profi.
pana una alta cred cu tarie ca Solo 9C imi va satisface din plin nevoile curente. :)

Daca simt nevoia de un Xonar U7, il voi lua ulterior. :) TV meu are iesire audio digitala....abia astept sa le imperechez... :)))

#36
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostProtopopeus, on 05 martie 2015 - 18:02, said:

Pfuuu, 33 de posturi si 90% din ele inutile...

Noroc ca s-a sesizat Proiectil pe pagina cealalta si-a scos clar in evidenta diferenta dintre 7C si 9C care-i data de faptul ca al doilea model are inclus DAC (placa de sunet, pentru necunoscatori).

Eu am specificat clar ca principala diferenta consta in interfata digitala (DAC= digital to analog converter, nu placa de sunet. DAC-ul poate converti si alt tip de semnal, nu numaidecat semnal audio). Ar trebui citit mai cu atentie inainte de a se arunca cu pietre. :)

Sunt curios si eu ce va iesi din imperecherea asta! :) Sper ca nu injuraturi! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate