Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Crossover cu motorizare sub 1600 cmc

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#127
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
poate te ajuta cu numarul cuiva care a cumparat... (desi nu cred ca au voie sa il divulge, si nu cred ca si-a luat cineva benzina 4x2 in patria lui Rudolf Diesel...)

#128
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
A dat bunul Dumnezeu si mi-am gasit si eu viitoarea masina: http://automobiles.h...m/hr-v/#styling
E drept ca tre's-o mai astept o vreme, dar macar stiu pt ce muncesc.
Vineri am fost la 5 minute de a plati avansul pt S-Cross, dar ceva m-a tinut pe loc. Nu mi-ar fi parut rau, insa Hondita asta pare a corespunde si mai bine tuturor nevoilor mele. Asta daca se hotarasc s-o aduca si in Europa...

#129
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

View Postadris1919, on 22 martie 2015 - 22:38, said:

dar ceva m-a tinut pe loc
ce anume ?

#130
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Probabil emotia de a scoate din buzunar o suma consistenta. Nimic legat de masina. Iar daca Honda nu aduce la vanzare HR-V-ul in Europa in urmatoarele 12-18 luni, cel mai probabil, tot la S-Cross ma-ntorc!

#131
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postadris1919, on 22 martie 2015 - 22:38, said:

Hondita asta pare a corespunde si mai bine tuturor nevoilor mele
Daaaa , arata intr-un mare fel , si mie mi-ar place una si e exact cum imi trebuie insa banuiesc ca sare de 20000 ......

#132
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postadris1919, on 23 martie 2015 - 08:56, said:

Probabil emotia de a scoate din buzunar o suma consistenta. Nimic legat de masina. Iar daca Honda nu aduce la vanzare HR-V-ul in Europa in urmatoarele 12-18 luni, cel mai probabil, tot la S-Cross ma-ntorc!
De ce nu Vitara?

#133
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu vad cum sa fie sub 20000,dar cine stie...
Nu m-am uitat pe noua HRV;  mie imi place tare CRV-ul.

#134
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

View Postunderb, on 23 martie 2015 - 09:48, said:

De ce nu Vitara?
Pt ca-i scurta, iar eu am nevoie exact de cei 13-15 cm pe care-i are'n plus S-Cross-ul. Si pentru ca n-am mai avut rabdare sa o studiez in detaliu, eventual s-o testez. Poate-mi fac timp, ca n-o sa doara prea tare un drive test in plus.

Si mie-mi place CR-V-ul, dar e mult prea mare pentru mine.

#135
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
hmm. imi place Honda ca marca, intotdeauna mi-am dorit o honda dar nu a fost sa fie.
referitor la acest HR-V, model nou, cred ca in vara va aparea si in europa, ca doar pt piata din Europa au fabricat-o, in SUA nu ai ce sa cauti cu cross-overe / mini-suv-uri.
doua aspecte ma fac sa fiu retinut:
- politica de preturi a honda, care e o marca scumpa. Cu riscul sa supar pe careva, hondele au preturile maricele, iar la discounturi sunt cam rigizi. Iar daca te gandesti ca civicul cel mai chel e 18500 cu tot cu TVA, cred ca HR-V va incepe tot pe acolo, posibil cu ceva discounturi de lansare. Momentan sunt niste oferte bune (daca mai sunt stocuri) la CR-V modelul "vechi", ca tocmai a aparut cel nou...
- dimensiunile. Ok, stiu ca o sa fie cu magic seats, stiu ca va fi facuta pe platforma lui Jazz (sau cel putin asa am citit) care e un mini mare, chiar mai mare in interior decat multe compacte, dar nu stiu de ce am impresia ca in interior va fi mai inghesuit ca S-Cross, probabil cam cu aia 10-15 cm cu care e si Vitara mai mica desi in poze nu pare.
Evident ca tu stii cel mai bine, si daca nu arde asa de tare (si fusionul inca iti satisface poftele) merita sa astepti sa o vezi si testezi.

#136
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Andrei, parca ai fi "my brother from another mother" Posted Image
Exact ca tine percep si eu marca asta. De altfel, am deja o "piesa" in batatura, da-i pe doua roti. Politica reprezentantelor Honda din Romania la capitolul reduceri si promotii ma cam lasa rece, atata timp cat in Germania se poate trata ca intre barbati care vor sa faca un gheșeft.
La km si starea in care este Fusionul meu, unii o considera masina noua, chiar la prima tinerete, asa ca nici prin gand nu-mi trece sa ma pripesc si sa dau cioara din mana pentru pitigoiul de pe gard.
Autocar.co.uk afirma ca HR-V imparte platforma cu Civic hatchback si Jazz supermini.
Cu siguranta am sa astept sa apara si la noi, ca sa-L testez, sa vedem ce mai scoate intre timp concurenta si-abia apoi sa umblu la chimir.

#137
ovidiun

ovidiun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.10.2006
In curand (sper 2 saptamani) voi deveni fericitul posesor al unei Honda CR-V 1.6 4WD Lifestyle M/T. Batranul meu Santa Fe de aproape 9 ani e gelos de moare...:-) A fost (si este inca ...) o masina de nadejde care nu m-a lasat la greu, dar e timpul de schimbare...  Am testat Mazda cx5, Hyundai ix 35, Opel Antara, Kia Sportage, Subaru Forester... Honda a fost singura care m-a convins din postura de familist oleaca aventuros, dar care tine maxim la confort si siguranta... Cand pun mana pe ea, revin cu impresii mai detaliate.
P.S: mi-as fi dorit tot un Santa Fe, dar pretul a devenit nesimtit de mare... Nu se mai importa decat modelul de top si cu toate discounturile nu am obtinut sub 41.500 euro... E totusi Hyundai...

#138
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Poti sa dai mai multe amanunte despre celelalte masini, pe care spui ca le-ai testat?Ce te-a nemultumit la ele, de te-ai oprit la urma la Honda?

#139
ovidiun

ovidiun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.10.2006
Salut!
Din nefericire nu pot sa vin cu nimic bun despre alegerea facuta...
Este cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o in viata mea!
Am achizitionat pe firma 3 Honda CR-V 1.6 Diesel 4x4 160 CP, MT 6 viteze,  echiparea Lifestyle, de la Asko International, dealer official Honda.
In acest moment am demarat discutiile de returnare a lor. Motivul: problemele majore la filtrul de particule!
Masinile au cam o luna de la achizitie si intre 1000 si 2500 de km rulati.
In aceasta perioada de cosmar, una dintre ele a fost deja in service de 3 ori, ultima data fiimd dusa acum 10 zile si de atunci este la ei. Masina data ca replacement, a cedat si ea azi dimineata, afisand exact aceeasi problema cu filtrul de particule.
O a doua masina din cele 3 achizitionate a avut si ea o vizita la service cu probleme la acelasi celebru deja, filtrul de particule!
Nimeni  de la Honda nu stie ce sa faca cu oul asta fierbinte... In prezent nu au nici o solutie clara si serioasa la problema asta, noi perecandu-ne timpul mai mult ducand si luand masinile din service (doar cu eroarea resetata, dar fara a fi solutionat fondul problemei), decat folosindu-le...
Este foarte clar ca problema este una constructiva ce afecteaza cel putin intregul lot daca nu chiar modelul in sine...
In consecinta, pentru moment nu sfatuiesc pe nimeni sa aleaga aceasta masina, decat daca e masochist !!! Regret sa constat dar Honda CR-V nu mai este ce a fost candva...
Am deschis deja discutia cu dealerul pentru a vedea care este procedura de returnare/inlocuire a masinilor.
Sper ca postul meu sa ajute in luarea unor decizii corecte a tuturor celor in cautarea unei masini din aceasta categorie si vza promit sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor, indiferent de directia in care acestea o vor lua...
Si ca tortul sa aibe motul pus, nici pana acum nu mi-au fost inmanate Cartile Tehnice ale masinilor si Manualele de exploatare, importatorul Honda Trading neavand nici pana acum aceste documente si carti tiparite in limba romana, desi legile in vigoare le interzic cu desavarsire comercializarea vehiculelor neinsotite de cele specificate mai sus!!!

Bafta tuturor!

#140
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nasol momentul!Te compatimesc!

Dar ce motorina folosesti la ele?

Traiasca totusi benzina!

#141
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postovidiun, on 31 iulie 2015 - 10:21, said:

Este cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o in viata mea!
Am achizitionat pe firma 3 Honda CR-V 1.6 Diesel 4x4 160 CP, MT 6 viteze,  echiparea Lifestyle, de la Asko International, dealer official Honda.
In acest moment am demarat discutiile de returnare a lor. Motivul: problemele majore la filtrul de particule!
Masinile au cam o luna de la achizitie si intre 1000 si 2500 de km rulati.
In aceasta perioada de cosmar, una dintre ele a fost deja in service de 3 ori, ultima data fiimd dusa acum 10 zile si de atunci este la ei. Masina data ca replacement, a cedat si ea azi dimineata, afisand exact aceeasi problema cu filtrul de particule.
Celebra fiabilitate Japoneza isi spune cuvantul.

#142
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007

View Posttakemeintoyourskin, on 31 iulie 2015 - 14:59, said:

Celebra fiabilitate Japoneza isi spune cuvantul.
1. Adevarul este ca nici o masina germana nu a avut si nu va avea niciodata probleme cu filtrul de particule... hai sa nu exageram. Unde dracu' vrei sa isi faca regenerarea o masina in traficul din bucuresti?
Masinile fiind noi (1500-2000), fiind 3, cel mai probabil vor fi schimbate cu o clauza de confidentialitate de semnat pentru client. Cam ca in cazul tepelor date de fostul dealer Honda din moldova care a a luat banii dar nu a livrat masinile.
2. Honda se ia pe benzina. Trebuia sa stii asta...

#143
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postaandrei_24, on 31 iulie 2015 - 17:21, said:

1. Adevarul este ca nici o masina germana nu a avut si nu va avea niciodata probleme cu filtrul de particule... hai sa nu exageram. Unde dracu' vrei sa isi faca regenerarea o masina in traficul din bucuresti?
Era sarcasm, poate si fanul de automobile japoneze intelege ca si aia mici cu ochii oblici vor sa faca bani, cat mai multi bani, iar globalizarea face ca toate marcile sa scada calitatea produsului finit, indiferent de nationalitate, asta e din pacate adevarul.

#144
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007
Și răspunsul tot sarcasm s-a dorit a fi. Toată lumea vrea sa faca bani, mașini adevărate s-au făcut pana prin anul 2000. După sunt doar niște computere cu roti programate sa fie înlocuite cu altul după 3-4-5 ani. E ca la laptopuri îl iei pe cel mai performant și după un an și browserul de abia se mai.taraie pe el.
Este trist când oricine pățește asa ceva. Mare tâmpenie DPF, sunt probleme și în tarile cu infrastructura rutiera care permite rulaj la turație constanta pt regenerare...
Ce e ciudat e ca la civic nu am auzit de probleme cu aceeași motorizare.
Sunt curios cum se va rezolva problema.
În alta ordine de idei și eu ma gândesc la un CR-V, dar second și cu motorul 2 ivtec benzina. Am luat o casa și cu Mondeo ajung cam greu acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate