Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

UMF Carol Davila

- - - - -
  • Please log in to reply
1266 replies to this topic

#577
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
Imi pare rau sa te dezamagesc dar ai aflat parerea unui liceean, nu a unui student. Am uitat sa specific ca anul acesta dau si eu admiterea si poate.. nu prea sunt in masura sa dau sfaturi legate de fac. si sa deschid gura prea mult. Oricum, un singur lucru e clar.. faci ce iti place si daca iti place, il faci cu simt de raspundere si cu interes.  
"ma sperie ca la un mom dat o sa ma plictisesc sa fac acelasi lucru :numai sa invat,fara a mi putea dezvolta propria-mi cariera." Cariera ta o sa inceapa sa ia amploare imediat dupa ce ai terminat fac. poate chiar si in timpul acesteia..ghici cum..? invatand!  oricum tot ce putem spera  e ca lucrurile se vor schimba peste ani de zile.

#578
89eea

89eea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2008
poate sa imi spuna cineva la ce sa ma astept de la primul an de facultate (medicina generala)? ce ne invata,cum e cu disectiile,cu profesorii si dak chiar e atat  de greu precum am auzit?   :)

#579
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Visați, copii cu chirurgia plastică... visați că e frumos! :D Pentru ca acest lucru să se împlinească nu trebuie să fii cel mai bun din facultate, ci din ȚARĂ!
Mult succes vă doresc!

#580
deena01

deena01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.08.2007

View Postripper, on Sep 24 2008, 15:56, said:

Visați, copii cu chirurgia plastică... visați că e frumos! :D Pentru ca acest lucru să se împlinească nu trebuie să fii cel mai bun din facultate, ci din ȚARĂ!
Mult succes vă doresc!


Probabil. Dar nu mai speria copiii de acuma. <_<

#581
cRiss4Steaua

cRiss4Steaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.09.2008
am si eu niste intrebari daca ma poate ajuta cineva va rog..

Sunt clasa a 10a la stiinte sociale, si vreau sa dau la stomatologie in cluj. Am mers la stiinte sociale pentru ca sa am mai mult timp sa invat pentru medicina decat sa invat pt bac laa mate fizica sau nu stiu ce.. oricum media de la BAC nu conteaza, nu ? si sper sa nici nu se modifice ..

Din ce clasa considerati ca este bine pentru a incepe meditatiile ? pentru chimie si anatomie .. daca incep din a11a e bine ?

- Chimia e foarte grea? Daca incep din cls. a 11a meditatiile cu profesor am sanse sa intru avand in vedere ca nu sunt la profil de chimie ?
- Sunt multe capitole?
- Care a fost ultima medie cu care s-a intrat la stomatologie in cluj?
- De unde pot face rost de tematica si subiectele care au fost acum in 2008?
- Sunt sanse sa se schimbe tematica sau sa conteze si media de la BAC sau sa se bage si fizica obligatorie ?
- Sunt sanse ca peste 3 ani sa fie doar biologia obligatorie?

Astept raspuns .. va multumesc! >:D<

#582
georgyana18

georgyana18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2008
salut! eu sunt interesata de medicina militara, imi puteti oferi informatii?

#583
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008

View Postripper, on Sep 24 2008, 06:56, said:

Visați, copii cu chirurgia plastică... visați că e frumos! :D Pentru ca acest lucru să se împlinească nu trebuie să fii cel mai bun din facultate, ci din ȚARĂ!
Mult succes vă doresc!

In mare parte da.. corect  , dar cine a zis ca nu o sa fiu cel mai bun din tara ? :)

#584
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postripper, on Sep 24 2008, 15:56, said:

Visați, copii cu chirurgia plastică... visați că e frumos! :D Pentru ca acest lucru să se împlinească nu trebuie să fii cel mai bun din facultate, ci din ȚARĂ!
Mult succes vă doresc!
ei nu chiar, ca-s cam multe cabinete/clinici " de parter de bloc" si nu cred eu ca toti dr aia au fost "cei mai buni din tara" ( de curiozitate, ia un ziar/ o revista si te uita la anunturi)  :)
Sunt sigura ca toti cei care vor "chirurgie plastica" nu se refera la pus silicoane si funduri  :P ci si la chirurgie reparatorie

#585
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
daca este cineva dintr-un an mai mare. imi poate spune si mie cum este cu prof. Filipoiu la anatomie, va rog?

#586
Alexanndra

Alexanndra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2008

View Postripper, on Sep 24 2008, 14:56, said:

Visați, copii cu chirurgia plastică... visați că e frumos! :D Pentru ca acest lucru să se împlinească nu trebuie să fii cel mai bun din facultate, ci din ȚARĂ!
Mult succes vă doresc!

Eh oricum la medicina totul se limiteaza la a fi cel mai bun asa ca...daca vrem sa urmam o astfel de facultate ne asumam anuimite riscuri.
Si sa gandim pozitiv nimeni nu se naste invatat si toata viatza el continua sa invete asa ca si sa fii cel mai bun dintre cei mai buni se invata .Niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul.(speram ca ceva frumos:))))

Apropo este cineva pe aici in primul an?cum a fost admiterea?

Dar cineva intr un an mai mare ?as fi interesata sa aflu ce parere are dupa 3-4-5 ani de medicina,sa vad cum vede el/ea aceasta meserie.


Si inca odata multumesc pentru raspunsuri .:*

Edited by Alexanndra, 11 October 2008 - 23:42.


#587
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Post_anathema_, on Oct 1 2008, 19:35, said:

daca este cineva dintr-un an mai mare. imi poate spune si mie cum este cu prof. Filipoiu la anatomie, va rog?
din auzite, e de bine, n-am avut onoarea.

#588
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Post_anathema_, on Oct 1 2008, 19:35, said:

daca este cineva dintr-un an mai mare. imi poate spune si mie cum este cu prof. Filipoiu la anatomie, va rog?
e ok in principiu,numai ca la examen il apuca imaginatia si te pune in situatii mai complicate,in afara celor 3 subiecte care trebuie prezentate si restul de practice.
strainii trec prin anatomie ca prin branza la filipoiu,la lupu e ca la plimbare,de unde si concentrarea lor spre aceste serii(in anul meu) .La anatomie trebuie sa inveti si sa faci desene sa ai imaginea clara asupra ceea ce vorbesti,se pot lua si note mari
succes!

View Postgeorgyana18, on Sep 27 2008, 19:53, said:

salut! eu sunt interesata de medicina militara, imi puteti oferi informatii?
hmmm.medicina militara .....multe amintiri
in mare parte trebuie sa mergi la centrul militar judetean/de sector(pt. Bucuresti) de care apartii,pe la inceputul lunii aprilie,acolo te informeaza despre locuri si te inscrii.
de acolo te trimite la o policlinica/spital militar unde faci un examen medical,de unde te intorci cu o fisa completata cu rez final APT cu care te reinscrii la un centru zonal de pregatire in armata.sunt 3 la c-lung moldovenesc,alba iulia,breaza(fiecarui centru ii corespunde o regiune geografica).
acolo dai un examen sportiv (destul de complex),examen psihologic,examene multe dupa care daca le treci,poti sa spui ca dai admitere la medicina militara
institutul de medicina militara este in bucuresti langa gara de nord,iar mai este o sectie la tg mures.se da un examen de lb engleza si mai apoi examen la facultatea de medicina din bucuresti sau tg mures (depinde unde sunt locuri scoase-sunt locuri separate,nu au treaba cu civilii).
e greu pentru ca sunt putine locuri,,maxim 10,in anul cand am dat eu erau 15 locuri la medicina generala militara..de atuncea scad in permanenta.
in facultate ai cam totul gratis insa e problema la rezidentiat
daca vrei mai multe detalii,mai cere.

Edited by huafa, 18 October 2008 - 09:34.


#589
sexy

sexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.01.2008
Bine v-am gasit ! Am si eu o nelamurire Vreau sa intru la medicina in 2009 si ma intereseaza sa stiu daca pot fi admisa in anul 1 de studiu doar pe baza diplomei de licenta in psihologie cu nota 9 , sau daca mai trebuie sa sustin si examenul de admitere, care am inteles ca este grila ..nu stiu exact ...Vreau cateva detalii aici, inainte sa sun pe la  decanat la anu'
Multumesc mult...  :huh:

#590
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postsexy, on Oct 19 2008, 01:58, said:

Bine v-am gasit ! Am si eu o nelamurire Vreau sa intru la medicina in 2009 si ma intereseaza sa stiu daca pot fi admisa in anul 1 de studiu doar pe baza diplomei de licenta in psihologie cu nota 9 , sau daca mai trebuie sa sustin si examenul de admitere, care am inteles ca este grila ..nu stiu exact ...Vreau cateva detalii aici, inainte sa sun pe la  decanat la anu'
Multumesc mult...  :huh:
La Titu Maiorescu sigur nu trebe examen. La Timisoara, daca n-ai terminat medicina( :P )/stomatologie/biologie/chimie/fizica trebe admitere. La Cluj stiu ca doar la stomatologie poti intra pe baza licentei(insa nu stiu daca doar cei ce au terminat real pot asta sau si ceilalti), pt medicina generala fiind aceleasi reguli ca la Tm. La Iasi, Sibiu aceleasi reguli ca la Tm. La Tg Mures la stoma se poate fara admitere, la medicina generala nu stiu. La Bucuresti la Carol Davila nu stiu, dar banuiesc ca si aici e ca la Tm. Oricum, ei schimba chestiile astea de la un an la altul asa ca tot la intrebat la decanat ajungi.

Chestiile de mai sus se refera la admiterea din 2008, pe mine aia m-a interesat.
Precizare: in locurile unde am zis ca se poate intra doar cu licenta, mai mult ca sigur ca licenta trebe sa fie de la o universitate de stat ;)

#591
sexy

sexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.01.2008
Stie cineva cum s-a sustinut examenul de admitere 2008 si mai mai mult de cat atat, cat de mult se poate schimba materia de la an la an ?? Ce se preconizeaza pt. admiterea 2009?  De cand s-a bagat grila la admitere la med...?? Sper ca se va da tot grila  si la anu'. Stie cineva pe unde gasesc si eu exemple de teste grila pentru medicina...Pe net ceva exemple ...?? :huh:  :rolleyes:

Edited by sexy, 20 October 2008 - 14:16.


#592
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postsexy, on Oct 20 2008, 15:10, said:

Stie cineva cum s-a sustinut examenul de admitere 2008 si mai mai mult de cat atat, cat de mult se poate schimba materia de la an la an ?? Ce se preconizeaza pt. admiterea 2009?  De cand s-a bagat grila la admitere la med...?? Sper ca se va da tot grila  si la anu'. Stie cineva pe unde gasesc si eu exemple de teste grila pentru medicina...Pe net ceva exemple ...?? :huh:  :rolleyes:
la bucuresti a fost examen grila 100 intrebari in 3h=60 biologie cls a 11-a+ 40 chimie organica
materia nu se schimba bucurestiu merge dupa cartile lu cezar niculescu(dumnezeu sa-l ierte)
admiterea 2009 va fi ca cea din 2008. noutati poti afla dupa martie 2009
grila s-a introdus cred ca de mult tare,parca ciomu zicea ceva cand a dat el admitere ca era oral si scris dar asta prin anii '50-'60 :D
exemple de grila sunt cartile de admitere care vor aparea tot prin martie 2009
valabil pt umf carol davila bucuresti
ia si invata serios anatomia si fiziologia omului de cls 11 a
chimia organica
iar daca ai mai facut o facultate intri pe locuri cu taxa,caz special

e un examen greu si trebuie pus osu serios la munca
la titu maiorescu e alta poveste ca e particulara
succes!

#593
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
Va multumesc pentru raspunsuri, dar chiar in a 2a zi de facultate m-am mutat in seria 3 la Ispas :)
Banuiesc ca n-o sa am placerea sa-l cunosc pe Filipoiu :)
Nu cred c-am nimerit tocmai bine la biochimie la Atanasiu, totusi...

#594
sexy

sexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.01.2008
Huafa,multumesc mult de lamurire ai fost la obiect iar cu prima mea facultate a fost la particulara , nu stiu ce sa zic ,nu cred ca intru fara examen....  :huh:
Iar legat de med. stiu ca fizica si chimia sunt la alegere una dintre ele, nu ??  Acum nu mai e asa??
Si Titu Maiorescu cum e vazuta ca universitate particulara????

Edited by sexy, 20 October 2008 - 23:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate