Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Nikon D3000 vs. Canon 1000D

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008

View Postrepp4radu, on 6th October 2010, 21:49, said:

Ai gasit cel mai mare pret de pe piata . La f64 e mult mai ieftin .

La f 64 e 19 mil,iar aici e 20 mil,dar ai Nikon D3000 Kit 18-55VR - NOU! Garantie 3 ANI!!! + Geanta DSLR + Card 4GB + Acumulator suplimentar + Filtru Kenko UV MC Digital 52mm + Kit de Curatare Giottos.Cred ca merita 100 ron in pus fata de f64.
La Nissin Di466 ma gindeam si eu.

Edited by hufhuf, 06 October 2010 - 21:58.


#38
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 24.03.2006

View Postjinxy_c, on 6th October 2010, 22:12, said:

Cat despre blitz extern pana in 100-150 de euro...de la Nikon doar SB-400,dar...pe scurt, nu-mi place blitz-ul acela, el poate exact cat are pretul. Mult mai bun ar fi SB-600, dar e dublu ca pret, iar SH se vinde cam cu 700 RON cu acumulatori cu tot. Alta optiune este Nissin Di466, un fel de omolog al lui SB-600, insa la jumatate de pret. Totusi calitatea,fiabilitatea si capabilitatile nu se ridica la nivelul lui SB-600.
Nu mai bine-i Nissin Di622 ?

E simtitor mai inalt, ajuta mult la evitarea umbrelor unui obiectiv wide de dimensiuni mari, cu parasolar sau fara (18-200mm e un bun exemplu), cat si in a preveni ochii rosii, in conditiile folosiri direct (lucru pe care nu il recomand).

E mult mai puternic decat fratele mai mic. Deosebit de util cand e folosit bounced intr-o incapere cu tavant foarte inalt sau cu un diffuser.

Dispune si de o lampa autofocus perfromanta care face posibila focalizarea chiar si pe intuneric complet. (mai putin in modul macro, distante foarte scurte).

Iar un ultim avantaj la fel de insemnat, Di622 are cap rotitor atat pe orizontala cat si pe verticala. Cu Di466 (doar pe verticala sus-jos) ce faci daca doresti sa faci un portret indoor ? (Lumina laterala e indicata/potrivita doar in anumite imprejurari)

As mai mentiona un lucru dar cred ca la nivelul la care se doreste utilizarea acestor blitzuri nu este un amanunt crucial, dar poate intereseaza pe cineva care foloseste fill in flash intensiv. Aceste doua blitzuri nu se sincronizeaza folosing functia High Speed Sync de pe camerele Nikon avansate. Cum Nikon a limitat sincronizarea blitzului la 1/250s (fata de 1/500s seriile vechi), daca se seteaza aceasta functie si un timp de expunere mai scurt imaginea nu va mai fi expusa complet. La 1/320s doar o treime din cadru va fi expusa, restul ramanand neagra. Acestea fotografiind la interior fara flashuri aditionale, la exterior merge si la 1/800s-1/1000s profitand de lumina naturala, pe vreme buna cu lumina puternica. (Spre comparatie Nikon SB-900 se poate sincroniza folosind aceasta functie chiar si la 1/8000s indoor)

#39
GhitzaBoy

GhitzaBoy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.06.2008
Nikon D3000 este un aparat semiprofesional care este muuult peste majoritatea aparatelor foto DSLR semiprofesionale si unele profesionale daca ai un obiectiv bun si un fotograf bun (mana contezaa , cel care face pozele) sa stie meserie

#40
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 24.03.2006
Q: Ce spui acolo Ghita? Stii ce deosebeste o camera Nikon profesionala fata de una pentru amatori?  :)
A: Accesibilitatea unor functii cruciale prin butoane directe, precum cele ISO, WB, QUALITY, si a setarilor de metering si autofocus.

#41
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

View PostGUP, on 7th October 2010, 15:09, said:

Nu mai bine-i Nissin Di622 ?

Mda, nu mai eram la curent si cu pretul astuia, aveam impresia ca nu se incadreaza :)

GhitzaBoy daca vrei tu, mai amuza-ne, mie unuia imi place.

Edited by jinxy_c, 07 October 2010 - 17:18.


#42
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Cind o sa vedem si la noi asa oferta? 635 $ = aprox 1950 lei
http://www.amazon.com/Canon-Rebel-1000D-Di...3382&sr=1-3

Attached Files



#43
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@hufhuf:
Sper ca niciodata. Ofertele de genul ala sunt tepe ;).

#44
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Pina la sfirsitul saptaminii vreau sa-mi iau camera.
Care dintre cele 2 camere ma sfatuiti sa o iau?Ati vazut in alta parte la pret mai convenabil?
Nikon D3000-2499 lei(cu geanta si card)
http://www.cameredig...n-af-s-70-300mm

Canon 1000D-2299 lei(fara geanta si card)
http://www.cameredig...n-af-s-70-300mm

La oricare din aparate o sa-mi mai iau in momentul achizitiei un filtru UV si acumulator de rezerva,screen protector,iar in viitorul nu foarte indepartat un blitz Nissin Digital Speedlite Di622.

#45
dyndiki

dyndiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 31.08.2008
Eu As lua NIKON-ul, mi se pare aparatul mai bine inchegat decat caconutul (dar asta e o parere personala) si 18-55 VR este net superior celui de la canon.

#46
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
fals. eu am nikon si as lua canon-ul. in primul rand din cauza senzorului si al doilea rand din cauza constructiei. nu imi imaginez ca 1000D-ul poate fi mai prost construit decat D3000, sincer. am tras cu 450D si cu 18-55 IS de canon, si mi-a placut foarte mult obiectivul, si aparatul e ok.

#47
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@nicolae:
Intamplator le-am folosit pe amandoua destul de mult. Este destul de greu de ales intre cele doua. Canon-ul are functii mai multe si calitate mai buna a imaginii de la ISO800 in sus, Nikon-ul este mai bine construit (diferenta sensibila) si are AF net superior Canonului.

Depinde de ce ai nevoie in practica!

Edited by Rapier, 13 October 2010 - 14:53.


#48
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Nikon-ul e mai bine construit?In ce sens?
Ma intereseaza un aparat mai mult de familie si hobby ,dar care sa fie capabil de focalizare in lumina mai slaba gen biserici(ocazional mai fac poze pe la prieteni pe la nunti si botezuri fara bani :) ),sa focalizeze cit mai rapid,start rapid si zgomot de imagine cit mai mic.Am ales variantele cu 2 obiective ca sa am ceva acoperire si la distante mai mari.
Daca exista cineva care a lucrat cu ambele modele mai mult si poate sa-mi spuna care a fost mai ok

Edited by hufhuf, 13 October 2010 - 15:40.


#49
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Posthufhuf, on 13th October 2010, 16:35, said:

Nikon-ul e mai bine construit?In ce sens?
Ma intereseaza un aparat care sa fie capabil de focalizare in lumina mai slaba gen biserici(ocazional mai fac poze pe la prieteni pe la nunti si botezuri fara bani :) ),sa focalizeze cit mai rapid,start rapid si zgomot de imagine cit mai mic.Am ales variantele cu 2 obiective ca sa am ceva acoperire si la distante mai mari.


atunci ia-ti D700. aparatele astea sunt amatoriale. am incercat la un botez sa fac o poza cu D3000-ul unui invitat si m-a iritat la maxim. AF-ul o fi mai bun, insa la constructie tare m-as mira sa fie mai rau 1000D-ul.

#50
hufhuf

hufhuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2008
Pasarea malai viseaza.....si eu in rind cu ea la aparate de genul D700.Am spus clar ca poze la nunti si botezuri fac ocazional la prieteni si nu pe bani o data sau de doua ori pe an.Pina acum,ce am facut cu Sony F 828 au fost destul de OK in completarea celor facute de fotograful angajat si chiar in anumite situatii am prins cadre mai faine si mai bune(noroc chior).Ma inetereseaza care din camerele de care vorbeam eu e mai buna,pentru ca e vorba de aproximativ 2500 lei si vreau sa ma pot folosii vreo 3-4 ani de camera,cu rezultate mai bune decit cu F 828 de la Sony.

#51
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Posthufhuf, on 13th October 2010, 17:34, said:

Pasarea malai viseaza.....si eu in rind cu ea la aparate de genul D700.Am spus clar ca poze la nunti si botezuri fac ocazional la prieteni si nu pe bani o data sau de doua ori pe an.Pina acum,ce am facut cu Sony F 828 au fost destul de OK in completarea celor facute de fotograful angajat si chiar in anumite situatii am prins cadre mai faine si mai bune(noroc chior).Ma inetereseaza care din camerele de care vorbeam eu e mai buna,pentru ca e vorba de aproximativ 2500 lei si vreau sa ma pot folosii vreo 3-4 ani de camera,cu rezultate mai bune decit cu F 828 de la Sony.


pai atunci niciuna, camerele astea sunt deja depasite acum. as zice sa mergi macar pe un D3100 daca vrei nikon, vine cu ceva imbunatatiri seminificative fata de D3000.

#52
planetfun85

planetfun85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2009
sa inteleg ca unii posesori de full frame-uri nu mai "servesc" si pe aparate mai slabe ? e nevoie numai de aparate de suta de mil + ca sa  faci poze cat de cat ok ? imi pare rau ,dar credeam ca un fotograf bun se descurca si cu un echipament mai slab

#53
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

am incercat la un botez sa fac o poza cu D3000-ul unui invitat si m-a iritat la maxim. AF-ul o fi mai bun, insa la constructie tare m-as mira sa fie mai rau 1000D-ul.

Grip de Rebel si lipsa de textura pe plasticul/cauciucul ce il imbraca iti spune ceva la 1000D?

@hufhuf:
Ia un Pentax K-X.

#54
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postplanetfun85, on 13th October 2010, 19:53, said:

sa inteleg ca unii posesori de full frame-uri nu mai "servesc" si pe aparate mai slabe ? e nevoie numai de aparate de suta de mil + ca sa  faci poze cat de cat ok ? imi pare rau ,dar credeam ca un fotograf bun se descurca si cu un echipament mai slab


i-am recomandat D700 in gluma, doar stiam ce buget are omul. un fotograf cu pretentii de la aparatura, ce scoate rezultate bune, nu isi poate permite sa coboare standardul. implicit, aparatura iti conditioneaza rezultatele. una e sa tragi cu 5D2 si 85 1.2 la f/2 si ISO3200 si alta e sa tragi cu 550D si cu 18-55 la 55 de mm cu f/5.6, ISO3200 si blitz. vorbesc doar de ce ma intereseaza pe mine, de low-light.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate