Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Vreau sa cumpar o chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
vreau sa`mi cumpar o chitara..(normal nu d`aia electrica sau alte genuri) chitara cu corzi.. nu prea ma pricep si de aceea vreau sa cer parerea cuiva care se pricepe. am gasit in magazin cu 2.400.000 .. cam care sunt preturile in general..  :huh:

#2
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 12.11.2003
Am eu una...dar are o problema..Ii lipseste o coarda. Nici eu nu ma pricep dar stiu ca un set de corzi nu depaseste 50-100 mii..sau..nu ar trebui. Daca te intereseaza prv me!

#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Uite gasiti aici forum de specialitate.

#4
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
thx ninja... eu vreau o kitara acustica.. pe una d`aia am pus okii

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Pai racoleaza pe cineva de pe forum sa mearga cu tine daca nu te pricepi, sa streseze un pic  chitara, daca falseaza?

Edited by Ninja, 13 January 2005 - 23:41.


#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
chitara sa falseze e mai greu ... trebuie sa fie acordata corect.
bineinteles ca exista si cazuri cand spatiile pe grif nu sunt corect masurate (dar asta detectezi numai cand urci pe grif f. sus si simti diferenta de cca un semiton in gama) .. in cazul unei chitare acustice e putin probabil sa intalnesti situatia asta (mai ales daca esti la inceput).

ce e bine de urmarit cand cumperi: sa aiba o cutie de rezonanta buna, fara zgomote suspecte si vibratii aiurea, sa aiba un grif comod, cu o distanta a corzilor fata de grif cat mai mica (altminteri o sa plangi la inceput dupa cateva minute de exersat acorduri) ....cauta si ia si un set de corzi mai acatarii

pregateste-te sa-ti batucesti bine degetele ;) si spor la invatat

Edited by PreTXT, 14 January 2005 - 00:25.


#7
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004

PreTXT, on Jan 14 2005, 00:23, said:

chitara sa falseze e mai greu ... trebuie sa fie acordata corect.
bineinteles ca exista si cazuri cand spatiile pe grif nu sunt corect masurate (dar asta detectezi numai cand urci pe grif f. sus si simti diferenta de cca un semiton in gama) .. in cazul unei chitare acustice e putin probabil sa intalnesti situatia asta (mai ales daca esti la inceput).

ce e bine de urmarit cand cumperi: sa aiba o cutie de rezonanta buna, fara zgomote suspecte si vibratii aiurea, sa aiba un grif comod, cu o distanta a corzilor fata de grif cat mai mica (altminteri o sa plangi la inceput dupa cateva minute de exersat acorduri) ....cauta si ia si un set de corzi mai acatarii

pregateste-te sa-ti batucesti bine degetele ;) si spor la invatat

<{POST_SNAPBACK}>



PreTXT ai vorbit in termeni care ma depashesc..  nu stiu nimik despre chitari, abslout nimik decu termeni precum  GRIF , corzi acatarii ..  :huh: sincer ma depashesc.. deci eu nu stiu chair absolut nimik.. si nu as putea sa racolez pe cineva.. cred.. pentru ca sunt din Constanta... dar mi s`a pus mie pata si vreau as invatz sa cant..

#8
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
hehehe, vine vara de-aia ,vrei sa produci ;)

#9
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
lol da. asta era. asteptam pareri subiective .. :huh:

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
pai daca nu stii nimic despre chitari ia pe cineva care stie...  oricum, pe la muzica sunt petarzi...  cica ar fi pe la romana unu cu un magazin de mai aduce chitari de afara (mai noi , mai SH.. da de calitate) preturi mici si calitate buna...  Si-a luat un prieten un IBANEZ si e tare multumit!

#11
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
hello.. nu intelegi k nu am pe cine sa iau.. daca as fi stat in bucuresti da.. dar asa.. sutn din constanta

#12
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
si inca ceva chitara care vreau sa o cumpar este o chitara acustica facuta in romania marca HORA . ce parere avetzi? merita 3 mil ? (nu mai e 2.400.00) este 2.899.000)

#13
bigsmasher

bigsmasher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.12.2004
deci merita banii astia o kitara romaneasca?

#14
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
Si eu mi-am cumparat de curand o chitara. O Hora Reghin Spaniol. De mult am vrut sa-mi iau una...si intr-o seara m-am dus sa o cumpar. Singurul regret este ca mi-am luat una cu griful foarte lat (grif=gatul ala lung). Eu am dat 2.5mil.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Du-te cu cineva care se pricepe la chitari. De musai! Cauta in Constanta, daca o iei de acolo! Neaparat! Sa nu te duci singur la cumparat chitari, astea romanesti sunt in marea lor majoritate mai slab finisate (cele bune merg toate la export) si cunosc vreo 2 persoane care au luat teapa si dupa ce au mai invatat si-au dat seama ce au luat si dupa aia... cautau alti incepatori :lol: ) si se mai mirau ca nu le suna ceva bine...

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ma refer in special la inaltimea corzilor. Ba era prea mare ba daca era mica bazaiau corzile ca nu era unghiul bun la grif (gat).

Ia un cunoscator cu tine cand iti cumperi chitara.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

bigsmasher, on Jan 14 2005, 00:32, said:

PreTXT ai vorbit in termeni care ma depashesc..  nu stiu nimik despre chitari, abslout nimik decu termeni precum  GRIF , corzi acatarii ..  :huh: sincer ma depashesc.. deci eu nu stiu chair absolut nimik.. si nu as putea sa racolez pe cineva.. cred.. pentru ca sunt din Constanta... dar mi s`a pus mie pata si vreau as invatz sa cant..

<{POST_SNAPBACK}>


grifu-i coada, ma, mineru ala, gitu, chestia aia de care o tii cind i-o faci unuia guler. acuma referitor la pret cel mai bine ar fi sa iei cu tine pe cineva care se pricepe si care poate sa isi dea seama cit de bine suna. iar despre invatat iar ar fi bine sa-ti iei un profesor altfel ramii in stadiul de zdranga-zdranga, in afara cazului in care esti un geniu muzical, ceea ce e greu de crezut

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

Mosotti, on Feb 13 2005, 04:46, said:

grifu-i coada, ma, mineru ala, gitu, chestia aia de care o tii cind i-o faci unuia guler. acuma referitor la pret cel mai bine ar fi sa iei cu tine pe cineva care se pricepe si care poate sa isi dea seama cit de bine suna. iar despre invatat iar ar fi bine sa-ti iei un profesor altfel ramii in stadiul de zdranga-zdranga, in afara cazului in care esti un geniu muzical, ceea ce e greu de crezut

<{POST_SNAPBACK}>


Mosotti tu stii sa explici mai pe limba omului :lol:

si da, subscriu, urma sa zic dupa ce aveai chitara in mana, asa poate iti taie tot cheful ;) iti trebe profesor ca sa inveti sa canti sau o metoda buna de chitara, ceva teorie muzicala si multe, multe repetitii :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate