Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 

Stie cineva reteta cartofilor de la McDonald's?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
stie cineva reteta cartofilor de la mc donalds's?de unde sunt adusi cartofii,in ce fel de ulei sunt prajiti,temperatura la care se prajesc,etc..toate detaliile

#2
DoggyStyleXxX

DoggyStyleXxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2006
hmm .. pai nu cred ca este o reteta prea speciala :P. Dupa ce sunt taiati, unde sunt ei taiati am inteles ca se tin intr`o cuva cu ulei, pe fundul cuvei, dupa care sunt congelati. Ajung la Mc congelati unde se prajesc la o temperatura de 168 Grade iar timpul de prajire este de 2'55'' - 3'05'', termen de valabilitate 7 min. Cam asta ar fi tot. Sper ca iti este de folos ...

#3
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
cred ca totul depinde de cartofi..am auzit ca sunt importati si la noi nu se gasesc

Edited by mufă, 07 February 2007 - 13:40.
Nu mai scrie cu k


#4
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
aia sunt facuti dintr-o pasta de cartofi. altfel cum se explica faptul ca toti sunt egali. cum se spunea mai sus, sunt prajiti toti acolo in niste cuve destul de mari, si se mai adauga praful acela de gust, si bon apetit! :lol:

am un prieten care lucreaza la mcdonalds si sincer cand ma intalnesc cu el o sa il intreb. aaa, si inca un lucru, el nu prea mananca in restaurantele mcdonalds ;). cand o sa mai am ceva informatii postez

toate cele bune

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Pe mine ma intereseaza Shake-ul Royal cum e facut ....Stie cineva?

#6
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Stiu si eu pe cineva care lucreaza la Mc'donalds si pe langa faptul ca ne sfatuieste sa nu mancam acolo, ne-a mai spus si ca acei cartofi sunt importati congelati, iar uleiul in care se prajesc se schimba dumnezeu cu mila...sunt cancerigeni, la fel ca toata mancarea de acolo, congelata, semipreparata, si, bineinteles, plina de toate E-urile posibile, ca sa reziste si sa isi pastreze aspectul si gustul cat mai mult timp!!
Ati observat ce gust infect au toate cand s-au racit??Lasati-le cateva ore bune si incercati sa mancati dupa aia... :puke:

View Postraducu84, on Feb 8 2007, 07:50, said:

aia sunt facuti dintr-o pasta de cartofi. altfel cum se explica faptul ca toti sunt egali. cum se spunea mai sus, sunt prajiti toti acolo in niste cuve destul de mari, si se mai adauga praful acela de gust, si bon apetit! :lol:

am un prieten care lucreaza la mcdonalds si sincer cand ma intalnesc cu el o sa il intreb. aaa, si inca un lucru, el nu prea mananca in restaurantele mcdonalds ;). cand o sa mai am ceva informatii postez

toate cele bune


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcccrys, on Feb 7 2007, 13:38, said:

cred ca totul depinde de cartofi..am auzit ca sunt importati si la noi nu se gasesc
Nici uleiul cred ca nu se gaseste.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Din cate stiu e ulei normal de palmier pe care toti semidoctii de la noi il arata cu degetul pentru ca e schimbat rar... ei bine, spre deosebire de cel de floarea soarelui asa de comun la noi, ala chiar nu trebuie schimbat prea des, doar filtrat. :)

P.S. Eu folosesc ulei de palmier pentru cartofi prajiti si popcorn (mai iau cate o lingura din cel pentru cartofi prajiti pt popcorn :blush:) si de 3 luni si ~20 folosiri nu si'a pierdut proprietatile si nu si'a schimbat gustul. Secretul sta in filtrare si in faptul ca temperatura lui de fierbere e mai ridicata decat a celui normal.

Edited by AlexIP, 09 February 2007 - 02:04.


#9
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
buna idee..de ce sa mai mori ducandu-te la McD...poti sa-ti faci manacaruri aproape la fel de nesanatoase acasa  :lol:

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
e ulei de palmier. are pe la mega image daca aveti in zona

#11
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004

View PostMembruAnonim, on Feb 10 2007, 13:36, said:

e ulei de palmier. are pe la mega image daca aveti in zona


ulei de palmier se gaseste la Metro, e la 3 kg si costa 100000

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ieftin :) incercati sa ii faceti cum vreti voi, ii puneti in ulei incis (mult) presarati delikat deasupra, puneti niste oua prajite , niste slanina prajita si faceti un fel de usturoi frecat cu ulei, sare si pasta de tomate ==> deliciu gastronomic simplu de facut

Edited by romaximusro, 10 February 2007 - 20:13.


#13
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
romax esti cam off topic

#14
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
o fi ulei de palmier nu zic ca nu, insa ce e mai important sunt cartofii care sincer nu stiu de unde vin, cum vin, cum sunt crescuti. de asemenea nu cred ca vreau sa aflu ce o fi in extra-mega-super hamburgerii aia.la cartofi probabil ca pun si ceva condimente(sa nu jignesc condimentele mai bine zic arome), asa ca pana nu cunosti pe cineva care sa lucreze la mac nu prea cred ca ai cum sa aflii reteta.  

toate cele bune

#15
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postraducu84, on Feb 12 2007, 08:25, said:

o fi ulei de palmier nu zic ca nu, insa ce e mai important sunt cartofii care sincer nu stiu de unde vin, cum vin, cum sunt crescuti. de asemenea nu cred ca vreau sa aflu ce o fi in extra-mega-super hamburgerii aia.la cartofi probabil ca pun si ceva condimente(sa nu jignesc condimentele mai bine zic arome), asa ca pana nu cunosti pe cineva care sa lucreze la mac nu prea cred ca ai cum sa aflii reteta.  

toate cele bune
Pana una alta cred ca am mancat de cel putin 200 de ori la Mac in viata mea si inca n-am patit nimic. Si nu am auzit sa fi murit cineva de la mancarea de la Mac. Sau sa fi facut cancer. Ca nu o fi cea mai sanatoasa mancare posibila asta e cu siguranta adevarat, dar de aici si pana la cancer e o cale lunga :)

#16
Kareem

Kareem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.11.2006
Cartofii sunt pasta. A spus cineva mai sus.
Exact ca si la KFC.

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,097
  • Înscris: 07.07.2006
Cartofii de la "Mec" nu sunt egali. Alt argument in favoarea ideii ca sunt din praf aveti?

#18
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Cartofii de la Mec contin proteine din lapte. Poate asa s-ar explica gustul. Si, da, se prepara dintr-o pasta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate