Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Stie cineva reteta cartofilor de la McDonald's?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006

View Postabancor, on Feb 12 2007, 11:48, said:

Cartofii de la "Mec" nu sunt egali. Alt argument in favoarea ideii ca sunt din praf aveti?

Da, avem creier.

#20
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
De pe site-ul McDonalds:
French Fries:
Potatoes, vegetable oil (partially hydrogenated soybean oil, natural beef flavor (wheat and milk derivatives)*, citric acid (preservative), dextrose, sodium acid pyrophosphate (maintain color), dimethylpolysiloxane (antifoaming agent)), salt.
Prepared in vegetable oil ((may contain one of the following: Canola oil, corn oil, soybean oil, hydrogenated soybean oil, partially hydrogenated soybean oil, partially hydrogenated corn oil with TBHQ and citric acid added to preserve freshness), dimethylpolysiloxane added as an antifoaming agent). *CONTAINS: WHEAT AND MILK (Natural beef flavor contains hydrolyzed wheat and hydrolyzed milk as starting ingredients.)


#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Maxy - de unde stii?
Parapluies - ce argument sau dovada e aia? Oricum, creierul imi spune ca din moment ce nici o bucata nu seamana cu alta nu sunt trasi la vreo masina.
Clicu - daca Mec minte pe site? Ce daca ei zic ca sunt cartofi, noi trebuie sa nu ii credem.

#22
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postmaxy, on Feb 12 2007, 16:45, said:

Cartofii de la Mec contin proteine din lapte. Poate asa s-ar explica gustul. Si, da, se prepara dintr-o pasta...


View Postclicu, on Feb 12 2007, 16:57, said:

De pe site-ul McDonalds:
French Fries:
Potatoes, vegetable oil (partially hydrogenated soybean oil, natural beef flavor (wheat and milk derivatives)*, citric acid (preservative), dextrose, sodium acid pyrophosphate (maintain color), dimethylpolysiloxane (antifoaming agent)), salt.
Prepared in vegetable oil ((may contain one of the following: Canola oil, corn oil, soybean oil, hydrogenated soybean oil, partially hydrogenated soybean oil, partially hydrogenated corn oil with TBHQ and citric acid added to preserve freshness), dimethylpolysiloxane added as an antifoaming agent). *CONTAINS: WHEAT AND MILK (Natural beef flavor contains hydrolyzed wheat and hydrolyzed milk as starting ingredients.)
Am citit mai mult niste stiri despre asta. Cele doua ingrediente pot declansa alergii la persoanele cu intoleranta la unele dintre componente.

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Din ce scrie acolo reiese ca alea se pun in ulei, sau se presara pe cartofi, nu ca acei cartofi sunt facuti din prafuri.

#24
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostValentine, on Feb 12 2007, 10:49, said:

Pana una alta cred ca am mancat de cel putin 200 de ori la Mac in viata mea si inca n-am patit nimic. Si nu am auzit sa fi murit cineva de la mancarea de la Mac. Sau sa fi facut cancer. Ca nu o fi cea mai sanatoasa mancare posibila asta e cu siguranta adevarat, dar de aici si pana la cancer e o cale lunga :)
Uita-te la Super Size Me (e un film) si sigur o sa-ti schimbi parerea.  :peacefingers:


Cartofii, ca majoritatea produselor de le mec contin si sare, dar si zahar. De-aia au gustul ala.

#25
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostJaqueline, on Feb 13 2007, 10:54, said:

Uita-te la Super Size Me (e un film) si sigur o sa-ti schimbi parerea.  :peacefingers:
E un documentar stupid si modul de gandire este similar.

Americanii nu sunt grasi pentru ca mananca la MacDonalds, ci pentru ca au ce manca. In general mancarea este mai ieftina ca la noi, si salariile lor sunt de 10 de ori mai mari (in medie). Si oricum afirmatiile mele raman in picioare: nimeni nu a murit mancand cartofi de la MacDonalds. Daca mananci numai cartofi de la Mac, timp de saptamani intregi da, probabil ca o sa te ingrasi. Dar nu are legatura cu MacDonalds: daca mananci acelasi meniu zilnic, cu foarte multa carne, proteine, etc. si nu faci sport deloc o sa te ingrasi. Ce e asa incredibil la faza asta?

#26
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postcccrys, on Feb 7 2007, 03:55, said:

stie cineva reteta cartofilor de la mc donalds's?de unde sunt adusi cartofii,in ce fel de ulei sunt prajiti,temperatura la care se prajesc,etc..toate detaliile

Cartofii folositi in McDonald's sunt genetically engineered special pentru ei (la comanda), si numai ei au dreptul sa ii foloseasca.
Nu sunt facuti din nici un fel de praf!  :roflmaofast:
O particularitate cunoscuta a acelor cartofi modificati genetic e ca au un continut mult mai mare de amidon decat cei obisnuiti si nu se innegresc oricat ar fi prajiti (sau se innegresc EXTREM de greu).
Sunt egali fiindca sunt taiati "industrial".

#27
anton_beton13

anton_beton13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2007

View Postcccrys, on Feb 7 2007, 03:55, said:

stie cineva reteta cartofilor de la mc donalds's?de unde sunt adusi cartofii,in ce fel de ulei sunt prajiti,temperatura la care se prajesc,etc..toate detaliile
cumpara si tu cartofi congelati de la alimentara de dimensiuni asemanatoare celor de la mac ii prajesti dupa care pui sare pana iese gust...am facut odata asa si au iesit la fel
:coolspeak:

#28
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postanton_beton13, on Feb 13 2007, 21:46, said:

cumpara si tu cartofi congelati de la alimentara de dimensiuni asemanatoare celor de la mac ii prajesti dupa care pui sare pana iese gust...am facut odata asa si au iesit la fel
:coolspeak:

Nu cred. <_<  Doar ti s-a parut.

#29
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005

Quote

Sunt egali fiindca sunt taiati "industrial".
si sunt egali pt ca sunt si crescuti industrial :w00t:

nimeni nu zice ca mori, insa daca mananci asa vreo 5-6 ani numa junk food sa vedem cum o sa te simti si mai ales ce se intampla prin organismul tau

#30
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postraducu84, on Feb 13 2007, 22:42, said:

si sunt egali pt ca sunt si crescuti industrial :w00t:

nimeni nu zice ca mori, insa daca mananci asa vreo 5-6 ani numa junk food sa vedem cum o sa te simti si mai ales ce se intampla prin organismul tau

Sunt crescuti in mod normal, singura chestie e ca difera dpdv genetic de orice alt tip de cartof! ;)

Sa fim seriosi, cine mananca 5-6 ani numai junk food? Tre' sa fii debil! :D Si oricum te-ai satura de "junk's" dupa numai un an sau doi... :)

#31
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Majoritatea cartofilor congelati sunt prefierti in margarina si apoi se congeleaza. Se folosesc soiurile rosii pentru prajit si soiurile albe pentru fiert. Dulceata este data cu dextroza, o pudra asemanatoare glucozei, care se foloseste frecvent in industria alimentara. Curatatul si taiatul in felii se efectuaza mecanic si se folosesc cartofi de dimensiuni mici, care nu sunt atractivi pentru vanzare in magazine dar, sunt foarte buni pentru industrializare.
Toate acele E-uri la care se inflameaza o anumita parte din lume, sunt de fapt niste denumiri standardizate la adaosuri, stabilizatori si arome fie ca sunt naturale sau artificiale.
Foarte important pentru pastrarea aromelor si a culorilor alimentelor sunt timpii de preparare.
Retelele de tip fast-food au aparut ca o afacere noua si au creat si educat in acest sens un segment larg de consumatori dispusi sa consume produse standardizate, spre deosebire de restaurante care pot gati la comanda orice configuratie de meniu sau ofera specialitati ale unor scoli de gastronomie (din pacate mai putin in RO).

#32
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007

View PostAlexIP, on Feb 8 2007, 17:02, said:

Din cate stiu e ulei normal de palmier pe care toti semidoctii de la noi il arata cu degetul pentru ca e schimbat rar... ei bine, spre deosebire de cel de floarea soarelui asa de comun la noi, ala chiar nu trebuie schimbat prea des, doar filtrat. :)

Semidoctii de la noi spun si ca uleiul de palmier are grasimi saturate, si e total nesanatos .


View PostValentine, on Feb 12 2007, 01:49, said:

Pana una alta cred ca am mancat de cel putin 200 de ori la Mac in viata mea si inca n-am patit nimic. Si nu am auzit sa fi murit cineva de la mancarea de la Mac. Sau sa fi facut cancer. Ca nu o fi cea mai sanatoasa mancare posibila asta e cu siguranta adevarat, dar de aici si pana la cancer e o cale lunga :)

Cauta bine, ca exista un experimet facut de un tip care a mancat o buna perioada de timp numai la MC'Donalds , s-a imbolnavit, s-a ingrasat, si-a facut analizele si s-au ingrozit doctorii. Din pacate nu mai stiu sa-ti dau date exacte , pentru ca am vazut asta acum ceva ani, si n-am retinut aspectul pt ca eu nu folosesc mancarea de la Mac ....

Edited by mantra mioritica, 10 March 2007 - 04:24.


#33
lovesign

lovesign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.12.2006
ca tot se vorbeste de mac si de cartofi un mic secret care mi l-a spus cineva care lucreaza acolo e sa ceri meniul special fara sare de exemplu,desi dureaza mai mult pana e gata.. doarece tre' sa ti-l faca atunci pe loc dar esti sigur ca e proaspat..deoarece ei mai au obiceiul prost sa reincalzeasca ce nu s-a vandut din prima  -_- ...

#34
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
McDonald's cel mai nociv loc cu putinta.
Poate nu esti gras si nu ai probleme cu ficatul , dar Mc este o porcarie , numai grasimi si E-uri la greu, cartofii aia sunt de fapt o pasta, ei vin congelati si ii dezgheta inainte de ai prepara sunt aproape ca , cartofii congelati de pe piata.
Mananca sanatos .

#35
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postmantra mioritica, on Mar 10 2007, 04:15, said:

Cauta bine, ca exista un experimet facut de un tip care a mancat o buna perioada de timp numai la MC'Donalds , s-a imbolnavit, s-a ingrasat, si-a facut analizele si s-au ingrozit doctorii. Din pacate nu mai stiu sa-ti dau date exacte , pentru ca am vazut asta acum ceva ani, si n-am retinut aspectul pt ca eu nu folosesc mancarea de la Mac ....
Documentarul se numeste "Super size me"  B)

#36
daniel.bontea

daniel.bontea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.01.2007
Documentarul este facut de cei de la KFC si a avut rolul de a lovi in concurenta. Mie imi place mancarea de la McDonalds iar cartofi mai buni nu am gasit, doar ca sunt putin prea sarati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate