Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#541
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

 dave, on 7th May 2010, 19:21, said:

de ce nu exista sistemul buy-back la masini de sp.vase ? aici se practica buy-back-ul la masini spalat rufe, frigidere, TV,  contra sumei la schimb vechi-nou...Asa ar fi convenabil sa cumparam masina de spalat vase noua la un pret bun....In loc de masina sp. vase veche(daca nu avem asa ceva), mai bine orice vechitura electrocasnica pt o masina sp. vase noua....Acum cu criza asta cu reducerea salariilor  din cauza guvernului, e imposibil !



ce/cine e imposibil???
ce nu poti face decat cu buy back?

ce e scump ca , cu 6-8 mil sa iti iei o masina de asta?
ce faci dupa un an cand nu mai e noua?

daca ti-ar reduce cu buyback un pret de la 16 mil la 15 mil ce ar fi mai bine?
de ce nu putem cumpara si de 8 mil?
ca sa luam una de 20 mil si apoi sa ne ducem sa o dam inapoi peste 2 ani ca a aparut alta cu forme mai rotunde???
OBSERV DESTUL DE MULT SNOBISM LA UNII, DEOARECE AICI SE VORBESTE 80 % DOAR DESPRE BOSCH, PLATINIUM LA 12 SETURI SI 8 MIL CICA E NASPA... DAR DE VAITAT STITI... SARACII BUGETARI SNOBI SI BOGATI...
poate sunt eu mai prost dar nu gasesc raspuns la aceste intrebari... ajutati-ma sa inteleg ceva!

#542
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cica e criza! nu cred ca voi cumpara o masina de spalat vase din cauza crizei care se anunta sumbra dar nu voi renunta la visul meu de a avea masina sp. vase...Voi astepta si sa vad cum evolueaza situatia in prezent...Banii sunt o problema!

#543
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 dave, on 7th May 2010, 18:21, said:

de ce nu exista sistemul buy-back la masini de sp.vase ? aici se practica buy-back-ul la masini spalat rufe, frigidere, TV,  contra sumei la schimb vechi-nou...Asa ar fi convenabil sa cumparam masina de spalat vase noua la un pret bun....In loc de masina sp. vase veche(daca nu avem asa ceva), mai bine orice vechitura electrocasnica pt o masina sp. vase noua....Acum cu criza asta cu reducerea salariilor  din cauza guvernului, e imposibil !

Exista sistemul BB in Romania, dar la anumite marci. Nu la toate. Adica producatorul, impreuna cu reseller-ul, face acest efort, de a prelua electrocasnice vechi contra achizitiei la un pret mai mic a unora noi.
Diferenta e de 100-150 RON... care e destul de ok... N-am vazut insa BB la masini de spalat vase, dar am vazut la frigidere.

P.S. Saptamana asta dau comanda...

Revin cu info

#544
acredus

acredus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.11.2004
da, am eu un copil de 2 ani, f. prost crescut care mananca-n draci si nici nu-si spala farfuria. Nu stiu ce are! Plus ca gatesc ca sa-i dau mancare sanatoasa si deci se murdaresc multe vase. Acuma nu stiu ce mama ar zice ca prefera sa spele vase decat sa petreaca timp cu copilul sau sa iasa in parc. Nu stiu ce mama ar spune ca nu merita masina de spalat vase. Ca mai speli o tigaie, ca mai freci o oala nu moare nimeni! Dar nici nu-mi petrec timpul spaland mormane, la fel cum nici nu calc batiste. De fapt, stai, eu nu calc!  :thumbup:

#545
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 acredus, on 11th May 2010, 14:44, said:

da, am eu un copil de 2 ani, f. prost crescut care mananca-n draci si nici nu-si spala farfuria. Nu stiu ce are! Plus ca gatesc ca sa-i dau mancare sanatoasa si deci se murdaresc multe vase. Acuma nu stiu ce mama ar zice ca prefera sa spele vase decat sa petreaca timp cu copilul sau sa iasa in parc. Nu stiu ce mama ar spune ca nu merita masina de spalat vase. Ca mai speli o tigaie, ca mai freci o oala nu moare nimeni! Dar nici nu-mi petrec timpul spaland mormane, la fel cum nici nu calc batiste. De fapt, stai, eu nu calc!  :thumbup:

sa nu ne spui ca ti-ai luat robot de calcat :-); Ce marca este Tudor sau Maria ?

#546
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Asa cum spuneam cateva posturi anterior, revin cu info despre masina de spalat vase.

Am luat modelul CANDY 4595 E.

De ce am ales acest model?

  • am comparat lucratura fata de alte modele (greu, pentru ca n-am gasit-o in magazine, am gasit un model asemenator, am facut poze si am comparat pe net, la un zoom foarte mare) - lucratura= kedere lungi, care se inchid corect, etansare buna. suruburi la locul lor. Deschidere usoara, inchidere asemenea. Pozitie corecta vase, spatiu suficient si pentru cani, pahare, boluri mici sus, iar jos boluri mari, farfurii mari, tacamuri, etc.
  • Spatiu - 45cm latime, este perfecta la mine, 60 ar fi fost lipite sau n-ar fi intrat
  • un alt argument, legat de alegere 9 seturi vs. 12(15) seturi a fost ca daca sunt putine vase, le lasi acolo, un program mic de 8 minute de prespalare, si apoi a doua zi adaugi restul si dai program normal
  • program FOARTE SIMPLU si intuitiv. spre deosebire de alte marci, (sunt de ceva ani si posesor al unei masini Candy de spalat rufe si am remarcat de pe atunci ca acestia le fac simplu de utlizat, dar cu toate functiile). Am stat in fata cu Bosch, n-am inteles meniul, la fel Whirpool sau Indesit. LA hAIER (CHINA) am remarcat un menu mai complex dar simplu de utilizat.
  • functia 1h, a spalat perfect.

Cam asta e cu opiniile mele...

Edited by MELODY, 16 May 2010 - 22:59.


#547
jonelip

jonelip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2003
sa o stapaniti sanatoasi....
mi-am propus ca din cand in cand sa mai revin cu detalii despre cum mai functioneaza masina mea.beko.
de acum a facut vreo  trei ani sau 4?!
merge ca noua.

acu 2 luni am zis sa mai fac economie, la curent, la apa....si sa spal vasele cu mana.
pur si simplu am uitat unul din motivele ptr care am cumparat-o (ca ea consuma putin curent fatza de apa la boiler, putina apa)
si....cand am citit contoarele dupa o luna....mi s-a facut rau.am consumat ca la balalmuc si apa si curent.
asha ca am revenit la spalatul de vase in masina de vase.....in veci nu voi reusi sa spal in juma' de ora atatea farfurii si pahare si tacamuri si ce o mai fi in ea...si la urma sunt si uscate :thumbup:

buna masina ....am probat in ea chiar si spalatul cu nuci de sapun....spala in orice conditii.

#548
imu

imu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 28.04.2008
sunt un proaspat posesor al unui Beko ...am o intrbare ( poate stupida, dar nu m-am lamurit) - cand deschid usa masinii dupa ce a terminat programul, gasesc usa compartimentului pt detergent deschisa, este normal? (Folosesc pastile 3 in 1 iar usa o inchid "cum trebuie" dupa ce pun detergentul).
Multumesc pt raspunsuri.

Edited by imu, 26 May 2010 - 20:39.


#549
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 imu, on 26th May 2010, 20:38, said:

sunt un proaspat posesor al unui Beko ...am o intrbare ( poate stupida, dar nu m-am lamurit) - cand deschid usa masinii dupa ce a terminat programul, gasesc usa compartimentului pt detergent deschisa, este normal? (Folosesc pastile 3 in 1 iar usa o inchid "cum trebuie" dupa ce pun detergentul).
Multumesc pt raspunsuri.

da, e normal, altfel nu ar avea cum sa "foloseasca" detergentul
usita e deschisa de masina in timpul programului, detergentul este "maturat" de acolo, luat "pe sus" de masina, amestecat in apa si pompat cu presiune pe vase

#550
imu

imu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 28.04.2008

 MELODY, on 26th May 2010, 20:49, said:

da, e normal, altfel nu ar avea cum sa "foloseasca" detergentul
usita e deschisa de masina in timpul programului, detergentul este "maturat" de acolo, luat "pe sus" de masina, amestecat in apa si pompat cu presiune pe vase


merci frumos  :)

#551
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Usita respectiva se deschide automat la pastile iar pastila cade jos, unde se dizolva in apa si este pulverizata pe vase.
Am facut o incercare sa arunc eu direct pastila jos si sa las usita deschisa si tot bine a spalat.
Nu am incercat in schimb niciodata sa spal cu detergent pulbere sau alte soiuri de detergenti
Voi ce solutie de clatit vase folositi si ce pastile?
Eu folosesc de la Somat ambele somat standard tabs si lichid de clatire deala albastru
Comparat cu calgon nu mi se pare mai bun sau mai rau decat acesta.
Mi-am propus sa incerc si cu pastile dealea ieftine din kaufland sa vad cum spala cu ele

#552
jonelip

jonelip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2003
detergent pudra SOMAT
sare SOMAT
agent clatire....otet
:D

#553
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Trebuie sa imi cumpar si eu masina de spalat vase si m-am oprit la Whirlpool ADG 7556
Intrebari generale si pt cei care au masina asta:
1. ce inseamna sistem multitab? Am vazut ca in unele parti scrie multitab (3,4,5 in 1)
2. are cumva incarcare la jumate?
3. daca nu are incarcare la jumate inseamna ca trebuie neaprat sa pun 12 seturi in ea?
4. am microstatie de epurare cu microrganisme d-alea (sau cum se numesc) si deci nu pot folosi chiar orice sau mai bine zis nu pot arunca "la canal" orice. Tabletele astea 3 in 1 sunt ok pt fosele septice / microstatiile de epurare?
5. ce inseamna sistem uscare prin condensare? In mod normal le usuca un ventilator?
6. cine are modelul asta (am vazut ca gcarmaliu ar avea), ce poate sa-mi mai spuna? E ok? Plusuri? Minusuri? Ce alte facilitati mai are gen: care-s alea 5 programe, are dispozitiv antiinundatie, indicator realimentare cu sare, cosul superior este reglabil, intra cratita, oala in ea etc
Orice informatie e binevenita!

Multumesc anticipat!!!

Edited by Intel, 28 May 2010 - 12:52.


#554
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

 Intel, on 28th May 2010, 13:44, said:

Trebuie sa imi cumpar si eu masina de spalat vase si m-am oprit la Whirlpool ADG 7556
Intrebari generale si pt cei care au masina asta:
1. ce inseamna sistem multitab? Am vazut ca in unele parti scrie multitab (3,4,5 in 1)
2. are cumva incarcare la jumate?
3. daca nu are incarcare la jumate inseamna ca trebuie neaprat sa pun 12 seturi in ea?
4. am microstatie de epurare cu microrganisme d-alea (sau cum se numesc) si deci nu pot folosi chiar orice sau mai bine zis nu pot arunca "la canal" orice. Tabletele astea 3 in 1 sunt ok pt fosele septice / microstatiile de epurare?
5. ce inseamna sistem uscare prin condensare? In mod normal le usuca un ventilator?
6. cine are modelul asta (am vazut ca gcarmaliu ar avea), ce poate sa-mi mai spuna? E ok? Plusuri? Minusuri? Ce alte facilitati mai are gen: care-s alea 5 programe, are dispozitiv antiinundatie, indicator realimentare cu sare, cosul superior este reglabil, intra cratita, oala in ea etc
Orice informatie e binevenita!

Multumesc anticipat!!!
1. Multitab reprezinta acele tablete care se folosesc in locul detergentului pudra, pentru masinile de spalat vase . Aceste contin detergent, agent de clatire si alti agenti de spalare.
2.Nu conteaza incarcarcarea, ci programul de spalare. Scurt, mediu, lung........normal, vase murdare, sau vase foarte murdare.
3. Nu conteaza cate vase pui in ea. poti pune o singura farfurie, ea tot atat consuma
4. Nu cred ca afecteaza. Dejectiile menajere sunt aproximativ la fel cu ce evacueaza masina de spalat vase. Detergenti, saruri, grasimi..........
5.Sistemul de uscare prin condensare reprezinta metoda de uscare prin evaporarea instant a apei. Apa este pulverizata pe vase, dupa clatire, la aproximativ 90 grade celsius, dupa care se termina programul de spalare. La deschiderea usii masinii de spalat vase, apa se evapora, lasand vasele uscate. De aceea se numeste condensare......datorita condensului
6. Am tot electrolux, dar daca te intereseaza strict modelul asta, il las pe gcarmaliu sa iti explice ce si cum. ............. totusi tin sa mentionez...........dispozitivul anti-inundare este o protectie cu o valva, ce inchide automat alimentarea cu apa a masinii daca simte ca are scapari de presiune. Indicatorul acela te anunta daca ramai fara sare in masina, sare actionand ca un dedurizant pentru apa. Masina mea este de un set de 9 persoane si spal in ea oale de 12 litrii fara porbleme, insa in compartimentul inferior.
Bafta, sper sa iti fi fost de folos ce am scris eu............daca nu macar sa imi zici, ca sa pot sterge :P

#555
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc, m-ai luminat in cateva privinte
Dar s-o luam metodic:
1. Ok
2. Pai si atunci de ce unele au sistem de incarcare la jumate? La masini de spalat rufe daca nu ai incarcare la jumate, trebuie sa incerci sa bagi rufe la capacitatea ei maxima (5kg, 6kg etc)
3. Nu era vorba de consum ci de defectare. Cum ziceam, la masina de spalat rufe am impresia ca se cam strica daca bagi putine rufe si n-ai incarcare la jumate
4. Tocmai, ca de exemplu, nu orice fel de detergenti poti sa folosesti in mod normal cand speli "la mana"
5. Ok
6. Probabil ca se poate si la asta asa ca orice informatii despre modelul asta sunt in continuae binevenite

Multumesc inca o data!

#556
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
2 si 3. Eu, la masina de spalat rufe nu am sistem de incarcare la jumatate iar din 2003 am spalat in ea si o pereche de adidasi sau alte chestii marunte fara sa o incarc cu 5 kg de rufe si nu am avut probleme. Problema principala este ca irosesti aceasi cantitate de apa cat pentru o spalare normala, pentru mai putine rufe/vase.
4. Neavand personal asemenea fosa, nu m-am obosit sa caut toate caracteristicile ei. Problema principala ma gandesc ca poate aparea de la sare, care prin natura ei este antibacteriana

#557
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
2, 3. M-am mai interesat, nu e vb de defectare ci de faptul ca spalarea nu e la fel de eficienta.

#558
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
vreau sa achizitonez si eu o masina de spalat vase si m'am oprit la Bosch - pentru ca si majoritatea electrocasnicelor din casa sunt Bosch.
M'am oprit la 2 modele:

Bosch SMV40M00EU - 2500 RON
Bosch SGI33E35EU  - 1850 RON

E totusi justificabila diferenta de pret dintre acestea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate