Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zapp Fixtel

- - - - -
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#415
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
am aflat de cineva nascut in 1927 si care si-a luat fixtel pt net ...

Tare mosulica. are respectele mele

#416
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Mi-am bagat si eu Zapp Fixtel si parerea mea este ca pentru cei care poseda un notebook, este cea mai buna solutie daca intr-adevar ai nevoie de mobilitate si ai si un mic business pe care trebuie sa il administrezi.

#417
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Salutare!
Vreau si eu sa-mi achizitionez Zapp Fix Tel + Internet Abo = 4+ 10=14$ la locatia mea de la tzara...unde nu am decat RTLC....
Acu problema as vrea sa o complic nitel...si astept un raspuns de la careva care are in cap "nebunii" d-astea !
Asadar:
-vreau ca la unul din terminalale astea fixe de la ZAPP sa pun un router sau un device care sa-mi "transfere" netul "dat" prin Serial-USB-ul telefonului lor, in LAN-ETH !
-in acel router, local, vreau 1. sa-mi conectez PC-ul si 2. sa conectez un adaptor VoIP-SIP conectat in reteaua SmartCall! (Nr. apelabil la aceleasi tarife din RTLC - 021.569.xx.xx, tarife f.bune in restul retelelor prin carduri prepaid, gratis SmartCall-SmartCall - ceea ce vreau cel mai mult, pt ca si aici in Bucuresti am un asfel de adaptor in Reteaua Asstral)

Intrebare: Ce router imi trebuie pentru asa ceva ? (Model ceva...)
Ei mai au pe site o scula : Access ti ! Ce intrari / iesiri are ?
Pot functiona terminalele lor fixe NON-Stop conectate la net ? Sau apar "deconectari" la intervale maxime de conectare in timp?

Sa auzim de bine!

#418
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
exista un router asus (wl500g si wl500g deluxe) pe xcare zapp le comercializeaza la 99$

au una sau doua intrari USB pt telefoane ( 2 in varianta deluxe) si 4 iesiri lan. Mai au iesire wireless ( wi-fi ) si intrare w-lan

#419
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
QUOTE(AcidMan @ Oct 16 2006, 13:10) <{POST_SNAPBACK}>
exista un router asus (wl500g si wl500g deluxe) pe xcare zapp le comercializeaza la 99$

au una sau doua intrari USB pt telefoane ( 2 in varianta deluxe) si 4 iesiri lan. Mai au iesire wireless ( wi-fi ) si intrare w-lan

Mersi mult pentru info' !
Imi poti spune si ce cablu mi-ar trebui intre AZappTel si Router? Se poate face acasa sau are ceva chipuri prin el ? Unde as gasi un astfel de cablu ?

#420
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
QUOTE(hotm @ Oct 16 2006, 16:55) <{POST_SNAPBACK}>
Mersi mult pentru info' !
Imi poti spune si ce cablu mi-ar trebui intre AZappTel si Router? Se poate face acasa sau are ceva chipuri prin el ? Unde as gasi un astfel de cablu ?

Atenție, routerul respectiv nu merge "default" cu internetul pe USB. Porturile respective sunt pentru USB storage devices (HDD extern) sau imprimantă. Din câte am înțeles, este nevoie de un firmware special ca să vadă internetul.

#421
petrique_2002

petrique_2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.12.2003
QUOTE(zaboss @ Oct 16 2006, 17:21) <{POST_SNAPBACK}>
Atenție, routerul respectiv nu merge "default" cu internetul pe USB. Porturile respective sunt pentru USB storage devices (HDD extern) sau imprimantă. Din câte am înțeles, este nevoie de un firmware special ca să vadă internetul.


firmware care deja e instalat daca iei router-ul de la ei sau il poti descarca tu accesand pagina: http://www.zappmobile.ro/data/

#422
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
QUOTE(hotm @ Oct 16 2006, 16:55) <{POST_SNAPBACK}>
Mersi mult pentru info' !
Imi poti spune si ce cablu mi-ar trebui intre AZappTel si Router? Se poate face acasa sau are ceva chipuri prin el ? Unde as gasi un astfel de cablu ?


de la reprezentatnele zapp.

nu lua de la dealeri. in plaza am avut surpriza ca la dealer sa gasesc cablul cu vreo 200 de mii mai mult decat la reprezentanta

#423
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Posthotm, on Oct 16 2006, 12:01, said:

Salutare!
Vreau si eu sa-mi achizitionez Zapp Fix Tel + Internet Abo = 4+ 10=14$ la locatia mea de la tzara...unde nu am decat RTLC....
Acu problema as vrea sa o complic nitel...si astept un raspuns de la careva care are in cap "nebunii" d-astea !
Asadar:
-vreau ca la unul din terminalale astea fixe de la ZAPP sa pun un router sau un device care sa-mi "transfere" netul "dat" prin Serial-USB-ul telefonului lor, in LAN-ETH !
-in acel router, local, vreau 1. sa-mi conectez PC-ul si 2. sa conectez un adaptor VoIP-SIP conectat in reteaua SmartCall! (Nr. apelabil la aceleasi tarife din RTLC - 021.569.xx.xx, tarife f.bune in restul retelelor prin carduri prepaid, gratis SmartCall-SmartCall - ceea ce vreau cel mai mult, pt ca si aici in Bucuresti am un asfel de adaptor in Reteaua Asstral)

Te complici foarte mult. Ai niste tarife super ieftine de pe Fixtel pe Romtelecom, alte retele si international.
Internet unlimited-ul foloseste-l pt internet, nu abuza de nelimitat. In plus reteaua e setata in asa fel incit telefonul intra in DORMANT mode atunci cind nu se face trafic. Telefonul iese automat din dormant mode cind
se initiaza trafic.

#424
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View PostMasterboy, on Oct 17 2006, 06:26, said:

Te complici foarte mult. Ai niste tarife super ieftine de pe Fixtel pe Romtelecom, alte retele si international.
Internet unlimited-ul foloseste-l pt internet, nu abuza de nelimitat. In plus reteaua e setata in asa fel incit telefonul intra in DORMANT mode atunci cind nu se face trafic. Telefonul iese automat din dormant mode cind
se initiaza trafic.

In plus, am impresia ca nici nu ai voie sa faci terminare de VoIP prin Zapp. E un articol acolo in contract, nu il am in fata in momentul asta dar uita-te in contractul pe care l-ai semnat la conectare.

Razvan

#425
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
În primul rând nu ştiu cât de bine merge voipul.. Cum faci un pic de trafic, creşte pingul şi..

#426
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

View Postrazvandragomire, on Oct 17 2006, 12:40, said:

In plus, am impresia ca nici nu ai voie sa faci terminare de VoIP prin Zapp. E un articol acolo in contract, nu il am in fata in momentul asta dar uita-te in contractul pe care l-ai semnat la conectare.

Razvan

Terminare de VoIP e altceva. Ai un server de VoIP (deci esti operator VoIP), legat la net prin orice solutie (de exemplu prin cablu TV), si un pool de telefoane zapp legate la server printr-o interfata custom facuta de de operatorul VoIP, care permite serverului sa acceseze tastele, difuzorul si microfonul telefonului.

Cand un user de pe net se conecteaza pe serverul asta cu un client VoIP, si incearca sa sune pe cineva din Zapp, serverul tasteaza numarul format de user pe unul din telefoanele Zapp din pool, si pe urma utilizatorul VoIP este conectat la casca si difuzorul acestui telefon. In acest caz telefonul Zapp face trafic de voce.

In schimb daca folosesti telefonul Zapp pe date, si folosesti un client VoIP ca sa accesezi un server VoIP peste conexiunea de date, nu este nicio problema.

#427
Beks

Beks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 14.02.2006
Telefonia FIXA de la ZAPP s-a imbogatit cu un nou terminal Z1010  ce pastreaza aceleasi calitati ca ale celorlalte terminale insa nu are modem , fiind destinat doar abonamentelor de voce.

#428
sorin_1983

sorin_1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.10.2006

View PostBeks, on Oct 19 2006, 13:34, said:

Telefonia FIXA de la ZAPP s-a imbogatit cu un nou terminal Z1010  ce pastreaza aceleasi calitati ca ale celorlalte terminale insa nu are modem , fiind destinat doar abonamentelor de voce.
Nu scrie nimic pe site! :huh:
:P Ba da!Sorry!Dragut telefonul!Pacat ca nu are si modem! -_-

Edited by sorin_1983, 19 October 2006 - 13:04.


#429
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
http://www.zapp.ro/terminals/z1010/

#430
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Nu e ala Sony Ericsson cu UMTS ? Daca da ... atunci e frumos ...

#431
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View PostJake25r, on Oct 19 2006, 14:09, said:

Nu e ala Sony Ericsson cu UMTS ? Daca da ... atunci e frumos ...

Ce bine ar fi sa ofere Zapp un astfel de telefon  :roflmaofast:
Poate viitorul va suna bine......

#432
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostAcidMan, on Oct 19 2006, 14:07, said:


Care e faza cu un nou fixtel in afara de faptul ca e $19, adica cu $10 mai putin ca Z1130?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate