Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Fost client Airbites NU VREAU RDS !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
moment

moment

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.12.2009
Am avut Airbites: abonament de 20 RON cu TVA inclus, viteza de vreo 26Mbps in internet, fara prea multe intreruperi. Apoi am fost anuntati ca RDS a preluat Airbites.
NASOL !

Mai intai nu se poate pastra pretul 20 RON, trebuie neaparat 39 RON pentru aceeasi calitate. Nu IP Static! Apoi netul s-a oprit de tot.
Si mai nasol a fost cand a venit un nesimtit de la RDS sa ceara permisiune sa gaureasca blocul (ca parca nu era gaurit destul de UPC si Airbites!)

Sa vezi tupeu la individu': ca pe el nu-l intereseaza, ca RDS nu plateste nimic pentru echipamente, ca nu plateste nimic pentru curent, ca ei fac ce vor, ca nici nu este necesar acordul asociatiei.

Am auzit de la mai multi prieteni ca au fost scosi cu politia din blocuri. S-au cam nesimtit!

UPC sau Romtelecom au devenit o alternativa civilizata la mitocania/smecheria de tip romanelisto-RDS.

Edited by moment, 25 March 2010 - 00:18.


#2
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Chiar așa ! De ce să dai 28 RON la RDS pentru 50 Mbit international ?
Bagă-te la UPC, acum !

#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
nu esti obligat sa resemnezei cu rds.
nu e musai sa semnezi pe 39lei (100Mbps+stick3g) pentru o calitate mai buna.
rds nu plateste chirie pentru niste echipamente care stau intr-o scara de bloc unde locatarii respectivului bloc beneficiaza de serviciile rds.
acolo unde sunt swichuri alimentate de clienti care aveau protocoale pe airbites raman in continuare protocoalele.

topic closed.

#4
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postmoment, on 25th March 2010, 00:07, said:

Am avut Airbites: abonament de 20 RON cu TVA inclus, viteza de vreo 26Mbps in internet, fara prea multe intreruperi.
Mai intai nu se poate pastra pretul 20 RON, trebuie neaparat 39 RON pentru aceeasi calitate. Nu IP Static! Apoi netul s-a oprit de tot.

UPC sau Romtelecom au devenit o alternativa civilizata la mitocania/smecheria de tip romanelisto-RDS.
Reziliaza contractul cu AirBites/RDS si fa-ti abonament la UPC sau Romtelecom.
Eu am avut, in acelasi timp, si abonament RDS si AirBites. La cel din urma pretul era cam dublu pt aceeasi viteza, iar downtime parca am avut ceva mai mult pe AirBites, insa neglijabil.

PS: Pt 29 Lei la RDS ai maxim 50 mbps (mie-mi merge cu vreo 40 mbps)

Edited by mxmx, 25 March 2010 - 07:52.


#5
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Pai, nu semna cu RDS daca nu vrei. semneaza cu UPC sau Romtelecom sa ai viteze de toata jena. Bafta!

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Din pacate nu prea ai ce face. Oricum e alegerea ta ei iti dau posibilitatea sa nu mai mergi cu ei. Cat despre curent - in princicipiu intra la asociatie ca si cu interfonul. Stiu blocuri in care RDS plateste o cota parte pentru a putea baga acolo. Este o asociatie de PROPRIETARI e blocul lor fac ce vor ei pana la urma. Evident ca toti vor servicii bune iar RDS are servicii foarte bune. Mai putin relatia cu clientul si remedierea problemelor unde nu mai lucreaza switchul si fibra ci ionela si marian.

#7
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 11.08.2009
Echipamentele RDS se alimenteaza de la tabloul general si se plateste un consum estimat la Electrica .

#8
moment

moment

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.12.2009

View PostInTech, on 25th March 2010, 00:37, said:

Chiar așa ! De ce să dai 28 RON la RDS pentru 50 Mbit international ?
Bagă-te la UPC, acum !

Ce vrajeala: "50 Mbit international" Maestre InTech, lucrezi cumva la RDS?

Uite aici ce spun chiar ei: http://www.rdslink.r...t_intrebari.htm

"Latimea de banda de 50Mb/s este disponibila in aria de acoperire a retelei FDDI, asa cum este definita in contractul de servicii. Prin reteaua FDDI se intelege reteaua locala dintr-un oras, in care se asigura furnizarea serviciului de transmisii de date prin utilizarea unei instalatii de fibra optica si a echipamentelor asociate catre abonatii RCS & RDS."

Asa ca lasati-o mai moale cu vitezele astea mirobolante care de fapt ... nu exista.

Edited by moment, 25 March 2010 - 11:12.


#9
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Sa stii ca rds are un pret decent pentru ce ofera.
Cu 39 lei ai viteza buna (din 100 mbps eu "prind" cam 55) +un stick 3g pentru internet mobil.

#10
moment

moment

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.12.2009

View Postmaistoru, on 25th March 2010, 00:46, said:

nu esti obligat sa resemnezei cu rds.
nu e musai sa semnezi pe 39lei (100Mbps+stick3g) pentru o calitate mai buna.
rds nu plateste chirie pentru niste echipamente care stau intr-o scara de bloc unde locatarii respectivului bloc beneficiaza de serviciile rds.
acolo unde sunt swichuri alimentate de clienti care aveau protocoale pe airbites raman in continuare protocoalele.

topic closed.

Frate roman verde, vezi ca mai corect ar fi fost asa:
"rds nu plateste chirie pentru niste echipamente care stau intr-o scara de bloc unde locatarii respectivului bloc PLATESC serviciile rds."

Ti-ar placea sa platesti tu pentru alimentarea cu curent pentru echipamentele instalate pe blocul tau de catre Vodafone? Sau sa gazduiesti in scara gratis niste pompe care iti furnizeaza apa potabila. Ce zici, te bagi?

Edited by ciuly, 25 March 2010 - 13:47.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Echipamentele RDS se alimenteaza de la tabloul general si se plateste un consum estimat la Electrica .
iar consumul este neglijabil, nu sunt aspiratoare, resouri sau calorifere ci doar niste switchuri
probabil sub 5 lei/an de apartament

iar calitatea chiar este ok
am avut si upc si romtelecom, dar cand am putut (a se citi era acoperit blocul respectiv) am trecut pe rds
fara regrete
pana acum am avut noroc de prea putine defectiuni si intreruperi, dar cand am patit-o (odata) a durat 3-4 zile rezolvarea..

#12
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
Bai frate , mai omorat atata cu plangerile tale.
Nu vrei Rds , foarte bine , te obliga careva????
Sint atatea alternative, ai de unde alege , si gata.

#13
firstchoice066

firstchoice066

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
haideti sa vad daca am inteles eu corect: incercati sa convingeti pe cineva ca e mai bine sa plateasca mai mult, pentru niste viteze locale si ca ... poate sta 3-4 zile fara serviciu, daca sunt probleme
eu unul cred pot fi convins asa usor :))

#14
moment

moment

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.12.2009

View Postsoaie, on 25th March 2010, 11:26, said:

Bai frate , mai omorat atata cu plangerile tale.
Nu vrei Rds , foarte bine , te obliga careva????
Sint atatea alternative, ai de unde alege , si gata.

Iarta-ma soaie!
Am rezolvat cu UPC, nu te voi mai deranja. Nu o sa ma mai plang pe forumul tau.

Edited by moment, 25 March 2010 - 11:31.


#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
vezi sa nu-ti plangi de mila pe aici cand o sa vezi cat de slab este netul de la upc  :console:

#16
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
In ce sens slab?

#17
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007

View Postjay333, on 25th March 2010, 11:40, said:

In ce sens slab?
are viteza mica... nu pentru mult timp fiindca vine netul de 120 de mb/s . si pana in decembrie o sa vedem si 200 mb/s :) . dar vorbim in iunie.. sa vedem ce zic rds-istii atunci

Edited by Florin64x, 25 March 2010 - 11:45.


#18
firstchoice066

firstchoice066

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
pe international nici RDS nu o sa atinga acele viteze mari si atat de mult trambitate. pana si ei recunosc, dar tin raspunsul destul de bine ascuns :)
iar serviciul de relatii clienti ... 3-4 zile pentru o problema

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate