Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Internship neplatit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

Bag salut in engleza pentru si conceptul e oarecum britanic: INTERNSHIP.
In UK e un mic "standard" de tipul: e neplatit dar se ofera abonamentul de transport si masa de pranz.
Daca ati fi student sau somer, v-ati baga la un internship neplatit, in conditiile de mai sus?
Si daca da, in ce domeniu?

- trebuie sa luati in calcul ca e neplatit pentru ca rezultatul muncii voastre nu va fi folosit nicaieri - ba mai mult, e posibil ca firma sa cheltuie cu voi consumabile & stuff (in cazul in care nu e iternship in care lucrezi la facut poezii :) )

Edited by ciureanuc, 24 July 2009 - 09:57.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,937
  • Înscris: 25.06.2007

 ciureanuc, on 24th July 2009, 10:56, said:

Hello,

Bag salut in engleza pentru si conceptul e oarecum britanic: INTERNSHIP.
In UK e un mic "standard" de tipul: e neplatit dar se ofera abonamentul de transport si masa de pranz.
Daca ati fi student sau somer, v-ati baga la un internship neplatit, in conditiile de mai sus?
Si daca da, in ce domeniu?

- trebuie sa luati in calcul ca e neplatit pentru ca rezultatul muncii voastre nu va fi folosit nicaieri - ba mai mult, e posibil ca firma sa cheltuie cu voi consumabile & stuff (in cazul in care nu e iternship in care lucrezi la facut poezii :) )

Raspunsul e categoric da.
Acum vreun an ne-am mai conversat pe tema asta.
Uite ce scriam:

 Bogdan R, on 21st August 2008, 17:28, said:

Ceea ce am zis eu, un internship, chiar de-asta era foarte indicat: nu iti ieseai din mana!
Parerea mea e ca aceasta metoda e foarte buna din mai multe motive: esti in contact cu meseria, cunosti piata si cerintele din tara respectiva, te cunosc si pe tine diversi sefi ( sefi care isi stiu interesul si te ''miros'' daca esti bun si reprezinti un must-to-have pentru ei), iti adaugi pe CV experienta in domeniu in tara respectiva (foarte foarte important)
Intr-adevar, trebuie sa iti gasesti de lucru si ceva care sa aduca bani, chiar munca bruta, macar jumatate de norma, dar asta ar fi doar pana cineva de la firmele pe unde ai facut internship ti-ar spune Baiatule, tu ramai la noi!.
Deci asa patrunzi si pe piata munci si iti mentii si contactul cu profesia.

Daca am spus ceva inaplicabil in cazul tau, te rog sa mentionezi ce anume si din ce motiv.

Edit: am impresia ca internship, deci munca neplatita, reprezinta o necunoscuta pentru romani, chiar si pentru multi dintre cei plecati.
Ei bine, chestia asta e foarte raspandita atat in Europa de Vest cat si in SUA.
In general se merge pe ideea sa iasa banul cat mai repede dar se omite importanta cunoasterii unui mediu nou de munca si a trainingului in vederea competitiei ce il asteapta pe orice emigrant care isi doreste un job bine platit.[/i]

Cred ca daca imi urmai sfaturile, astazi erai tot acolo, cu un job adevarat, nu back to Bucuresti :frust:

Edited by Bogdan R, 24 July 2009 - 10:11.


#3
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ciureanuc, on 24th July 2009, 10:56, said:

Hello,

Bag salut in engleza pentru si conceptul e oarecum britanic: INTERNSHIP.
In UK e un mic "standard" de tipul: e neplatit dar se ofera abonamentul de transport si masa de pranz.
Daca ati fi student sau somer, v-ati baga la un internship neplatit, in conditiile de mai sus?
Si daca da, in ce domeniu?

- trebuie sa luati in calcul ca e neplatit pentru ca rezultatul muncii voastre nu va fi folosit nicaieri - ba mai mult, e posibil ca firma sa cheltuie cu voi consumabile & stuff (in cazul in care nu e iternship in care lucrezi la facut poezii :) )


crezi prost.Il confunzi cu voluntariatul.

Rezultatul muncii tale este folosit si daca esti bun, esti pastrat in firma.
Intern-shipul iti da ocazia sa lucrezi langa "big boys", sa prinzi experienta si din cei care merita, unii vor ramane pentru a fi angajati definitiv.

Vezi internshipul de la Oracle.

Edited by brigazile_martirilor, 24 July 2009 - 10:16.


#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu, ma cac pe experienta lor. numai brasoave pentru a te face lucrezi pe nimic. exista entry-level pentru cei care n-au experienta

#5
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Bogdan R, on 24th July 2009, 10:10, said:

Cred ca daca imi urmai sfaturile, astazi erai tot acolo, cu un job adevarat, nu back to Bucuresti :frust:
Nu fi atat de sigur. :)
FOARTE multi din cei pe care-i cunosc si erau la Londra, s-au cam intors sau sunt someri.
E trist ca pana si oameni cu state vechi in UK (din 2003) au ajuns sa se descurce pe cont propriu ca si persoane fizice autorizate.
Nu stiu daca am spus, faptul ca m-am intors a fost 1.) pentru locul unde lucrez acum; 2.) prietena mea era chelner si vroia ceva mai mult decat asta (a reusit in Romania sa aiba un job mai potrivit cu pregatirea ei decat cel de chelner :) ).

Despre acest internship - ma gandeam sa le propun sefilor mei sa luam un om. Avem un birou + computer care someaza pe aici si... de ce sa nu fie cineva care sa lucreze la el si sa mai invete cate ceva. Sa stea cu noi, daca e interesat de ceva sa ne intrebe una/alta... internship de o luna (maxim 3) si apoi sa schimbam omul.... etc.

Trebuie sa luptam cumva cu Goagăl, nu?  :lol:

 brigazile_martirilor, on 24th July 2009, 10:15, said:

crezi prost.Il confunzi cu voluntariatul.
Rezultatul muncii tale este folosit si daca esti bun, esti pastrat in firma.
Intern-shipul iti da ocazia sa lucrezi langa "big boys", sa prinzi experienta si din cei care merita, unii vor ramane pentru a fi angajati definitiv.
Vezi internshipul de la Oracle.
Nu cred eu prost, tu ai inteles prost, sau nu am reusit eu sa exprim la fix termenul.
Prin voluntariat inteleg ca te duci si faci ceva CE STII DEJA. Dai cu sapa sau fotografiezi, voluntar - STII sa dai cu sapa, stii sa faci poze.
Internship e atunci cand te duci cam tufa de Venetia si dupa 2 luni iti faci o idee sau chiar inveti ceva.
Meseria pe care o am acum mi-a fost oarecum "insuflata" de un cumnat de-al meu care lucra la Movas SA Vaslui si, in vacanta de vara, m-a invitat sa ma duc pe la el. "Cand ai chef, in orice zi de lucru." Cam odata la doua zile ma duceam pe la el. Omul avea un Corel (Corel 3, ce vremuri) si mai trageam cu ochiul la ce face... A inceput sa-mi placa si...  asta era ideea.

P.S.: amuzant e, daca ma gandesc, ca omul era exact in situatia in care sunt eu acum: in biroul lui se afla un 286 care soma. Ma duceam pe la el si ma lasa pe acel 286 (eu faceam liceul de info atunci). M-am jucat vreo 4 zile la rand dar dupa aia incepusem sa trag cu ochiul la ce face el... got it? ;)

 Mosotti, on 24th July 2009, 10:19, said:

numai brasoave pentru a te face lucrezi pe nimic.
Ce inseamna "sa lucrezi pe nimic" in momentul in care nu ai deadline-uri?  Ce inseamna "sa lucrezi pe nimic" cand presupusele "rezultate" ale muncii tale nu sunt folosite? Doar nu crezi ca un ziar isi permite sa faca DTP cu "copii" sau o firma de electronice va scoate pe piata TV-uri montate de copchii... Ma rog, sper ca nu in Romania anului 2009!

Edited by ciureanuc, 24 July 2009 - 13:34.


#6
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ciureanuc, on 24th July 2009, 14:20, said:

Prin voluntariat inteleg ca te duci si faci ceva CE STII DEJA. Dai cu sapa sau fotografiezi, voluntar - STII sa dai cu sapa, stii sa faci poze.
Internship e atunci cand te duci cam tufa de Venetia si dupa 2 luni iti faci o idee sau chiar inveti ceva.

Nu prea faci diferenta intre voluntariat si internship.

Voluntariat poate face un medic sau un profesor in tarile lumii a treia: acolo ii este asigurat totul,cazare, haleala pe banii fundatiei respective sau a unui program guvernamental. Nu primeste leafa.

Internshipul e altceva :practic firma la care faci practica nu-ti da decat ocazia de a lucra in mod real si in functie de performantele tale , posibilitatea de a ramane angajat sau nu. Nimic mancare, cazare,etc.
Poate apa si cafeaua de pe hol :D

Vezi ca fost recent pe HBO un film cu Will Smith in rolul principal.
Nigger-ul s-a bagat la un program internship la o firma mare care vindea asigurari de viata , alaturi de alti 20-30 de candidati si in final, datorita faptului
ca a incheiat cele mai multe asigurari si ca a luat nota maxima la test, a fost singurul angajat dintre toti ceilalti candidati.
Deci munca era pe bune,cu rezultate reale si masurabile nu "fara rezultate" /joaca cum aberezi tu.
si nu se preteaza la orice meserie.

 ciureanuc, on 24th July 2009, 14:30, said:

Ce inseamna "sa lucrezi pe nimic" cand presupusele "rezultate" ale muncii tale nu sunt folosite? Doar nu crezi ca un ziar isi permite sa faca DTP cu "copii" sau o firma de electronice va scoate pe piata TV-uri montate de copchii... Ma rog, sper ca nu in Romania anului 2009!


Ciurene, poate la voi la Vaslui si daca iti vine un var la cules barabule, tu ii zici ca-l bagi la Internship pe tarla, sa se simta omul important.

Informeaza-te ce inseamna internshipul si nu mai abera pe aici.

Edited by brigazile_martirilor, 24 July 2009 - 13:42.


#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 brigazile_martirilor, on 24th July 2009, 13:33, said:

Nu prea faci diferenta intre voluntariat si internship.
1. noi nu avem in acest moment nevoie de nimeni. Ne descurcam cu echipa actuala, nimeni nu va "voluntaria" nimic. NU AVEM NEVOIE DE AJUTOR. (a fost clar asta? :) )
2. daca un om vine si ne "spioneaza", e strict pentru el, nu i se va oferi nici un job in aceasta firma - pentru ca, repet, personalul e complet si, in plus, e criza.
3. "Ocazia de a lucra in mod real" e cand firma foloseste ce faci tu. Daca te-ai duce la o firma si ti se va spune: "vii cand vrei, stai cat vrei", crezi ca oamenii aia chiar au nevoie de rezultatele muncii tale?
4. Ati fost vreodata la Casa Pionierului cand erati mici? Eu da, am fost inscris la 5 cluburi. Nu s-a prins kartingul (nici nu-mi plac masinile) dar s-a prins electronica si navomodelismul (ador sa lucrez cu lemn).  
Nu stiu daca mai exista asa ceva in tara, de aceea mi-a venit ideea. Cred ca tot ce stiu acum nu e din cauza lui Goagăl ci din cauza unor oameni care nu mi-au cerut nimic si s-au stresat cu mine sa ma invete anumite lucruri pe care nu le-as fi citit in nici o carte - pur si simplu pentru ca nu stiam ca acele carti exista!
Nu cred ca in clasa a 5-a se invata la scoala despre tranzistorii cu germaniu si cei cu siliciu, si de ce sunt mai mici si mai buni cei su siliciu. Apropos, eu am auzit de pasta termoconductoare inainte de a se vinde la seringa... inainte chiar de Revolutie! Si domnul Petrovici o poate confirma (daca mai traieste :( ).

Anyway, ideea cu internship-ul de felul asta nu am spus-o inca sefilor... si dupa cum observ, nici nu are sens sa le propun asta.

Edited by ciureanuc, 24 July 2009 - 13:47.


#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
internshipul e de fapt practica la o firma... e foarte ok neplatit, iti ofera o experianta reala in cadrul domeniului si da bine la angajare

Edited by gtk, 24 July 2009 - 13:45.


#9
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ciureanuc, on 24th July 2009, 14:44, said:

3. "Ocazia de a lucra in mod real" e cand firma foloseste ce faci tu. Daca te-ai duce la o firma si ti se va spune: "vii cand vrei, stai cat vrei", crezi ca oamenii aia chiar au nevoie de rezultatele muncii tale?4


Man, tu numesti asta Internship? :D

nu vii cand vrei si pleci cand vrei.
ai acelasi program ca si ailalti, cu exceptia faptului ca ei iau bani si tu nu.

Edited by brigazile_martirilor, 24 July 2009 - 13:49.


#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 brigazile_martirilor, on 24th July 2009, 13:46, said:

Man, tu numesti asta Internship? :D
ai scris 3 postari ca sa contrazici un cuvant.
Hai defineste tu ce am in cap (am explicat pe larg) si il rog pe Moso sa schimbe titlul topicului.

 brigazile_martirilor, on 24th July 2009, 13:46, said:

Man, tu numesti asta Internship? :D
Tu cum ii spui astuia?

Production and Online Assistant Internship
Date posted: Friday 24th July | Ad viewed: 167 times
Location: East London
LE BOOK is the international reference for the photography, fashion, beauty, luxury, design & advertising industries. London, Paris and New York editions are published each year. In addition, LE BOOK holds a creative trade show, CONNECTIONS, in London, Paris, New York. We are also in the process of launching LE BOOK Berlin and CONNECTIONS Berlin.

Length of placement: 2-3 days a week - flexible
Location: Shoreditch, East London
Experience gained:
The student could gain experience in working on our website and La Creative, our online magazine which showcases print advertising from around the world and assisting with production duties for the forthcoming edition of Le Book Berlin. You would be an active part of a small team in a publishing company in the creative industry.
Experiences will be gained in:
- web content management and general production matters
- uploading campaigns and link credits
- offering client support with online portfolios and DTP
- online research and database maintenance
- working in hands-on professional environment

The ideal candidate for this work placement would:
- be enthusiastic and pro-active
- show attention to detail and an eye for design
- have good knowledge of Adobe Creative Suite and Microsoft Office
- have great communication and interpersonal skills, as well as polite phone manner
- be able to work independently
- have interest/ familiarity with creative industry, especially photography, fashion and advertising

Any knowledge of the German language will be helpful.
Studies in either media / visual communication/ graphic design could be beneficial, but is not essential.
Expenses: Travel expenses only
Supervision by Production Manager / Web Editor
If this is you, please send us your CV with cover letter.
Closing date: Ongoing
---------

nu mai mai chinui sa caut si alte anunturi...
---------


P.S.:
EU: Frate, vii sa te-nvat sa dai cu mouse-ul pe Photoshop si sa-ti bag in cap cu lopata CMYK, print, placi fotosensibile, proportii, culori, fonturi?
EL: Cat dai?

Edited by ciureanuc, 24 July 2009 - 14:16.


#11
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 ciureanuc, on 24th July 2009, 14:54, said:

ai scris 3 postari ca sa contrazici un cuvant.
Hai defineste tu ce am in cap (am explicat pe larg) si il rog pe Moso sa schimbe titlul topicului.


Tu cum ii spui astuia?

Production and Online Assistant Internship
Date posted: Friday 24th July | Ad viewed: 167 times
Location: East London
LE BOOK is the international reference for the photography, fashion, beauty, luxury, design & advertising industries. London, Paris and New York editions are published each year. In addition, LE BOOK holds a creative trade show, CONNECTIONS, in London, Paris, New York. We are also in the process of launching LE BOOK Berlin and CONNECTIONS Berlin.

Length of placement: 2-3 days a week - flexible
Location: Shoreditch, East London
Experience gained:
The student could gain experience in working on our website and La Creative, our online magazine which showcases print advertising from around the world and assisting with production duties for the forthcoming edition of Le Book Berlin. You would be an active part of a small team in a publishing company in the creative industry.
Experiences will be gained in:
- web content management and general production matters
- uploading campaigns and link credits
- offering client support with online portfolios and DTP
- online research and database maintenance
- working in hands-on professional environment

The ideal candidate for this work placement would:
- be enthusiastic and pro-active
- show attention to detail and an eye for design
- have good knowledge of Adobe Creative Suite and Microsoft Office
- have great communication and interpersonal skills, as well as polite phone manner
- be able to work independently
- have interest/ familiarity with creative industry, especially photography, fashion and advertising

Any knowledge of the German language will be helpful.
Studies in either media / visual communication/ graphic design could be beneficial, but is not essential.
Expenses: Travel expenses only
Supervision by Production Manager / Web Editor
If this is you, please send us your CV with cover letter.
Closing date: Ongoing
---------

nu mai mai chinui sa caut si alte anunturi...
---------


P.S.:
EU: Frate, vii sa te-nvat sa dai cu mouse-ul pe Photoshop si sa-ti bag in cap cu lopata CMYK, print, placi fotosensibile, proportii, culori, fonturi?
EL: Cat dai?

Bai Ciurene, ce vrei sa zici, ca postul de mai sus e unul de birou, program fix 9-17?

E pentru "iepurasi de camp" , si aia angajati cu contract permanent au acelasi profil al jobului.

In alta ordine de idei , trebuia sa mentioneze clar durata internshipului, ca eu nu o vad in anunt.

Oricum un om care e cat de cat calificat pe ceva nu se baga la astfel de joburi.
Unul calificat pune el conditii si vrea contract ferm, nu labareala de mai sus.

Edited by brigazile_martirilor, 24 July 2009 - 14:45.


#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e abureala aia cu invatatu. ce dracu, de parca sta linga tine "expertul" si iti arata cum se face un crop. sau parca poti sa deranjezi un" expert" care se chinuie la treburile lui si sa-l intrebi cu msa faci ceva. doar asa, ca sa devii tu mai destept, iar firma sa nu cistige nimic de pe urma ta :lol:

din ce-am vazut in filmele americane, aia bagau ca chinezii batrini si erau cit se poate de desconsiderati. da ma rog, poate ca se prezinta o realitate distorsionata si de fapt internii aia sint superiubiti si toti "expertii" stau dupa curul lor sa le pompeze experienta up the a$$ :smoke:

#13
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Chestia asta este un fel de perioada de proba.
Arati ca poti face o meserie, sau ca ai capacitatea de a invata meseria respectiva, ca ai abilitati ori talent.
Nicio firma nu este dispusa a te califica la locul de munca, pentru ca nu are nicio datorie fata de nimeni.  Ofera oportunitati de genul ca accepta pe unii tineri sa munceasca neplatiti, ca sa ii vada daca sunt buni de ceva.  Tinerii sunt cei care au nevoie disperata de a demonstra ceva, nu companiile.

Sa luam un caz concret.
Se ofera cateva posturi de tehnicieni la carele de reportaj ( transmisii live ) la o televiziune.
Acestia tebuie sa faca de regula cele mai naspa operatiuni, adica sa manevreze troacele, sa intinda si sa stranga cablurile, sa le stearga de praf, sa se duca dupa saorme si cafele, sa dea scule la mana, etc.
Dupa un timp, atat ei cat si cei din televiziunea respectiva isi dau seama cine ae inclinatii si cine nu.  Cei care au inclinatii vor fi lasati sa puna lavalierele, sa mai fixeze o lumina, etc.   Cei puturosi vor pleca singuri sau vor fi invitati sa isi caute alt domeniu de activitate.

Este o forma fair de a te integra intr-un domeniu de activitate.
Te apuci si prestezi o munca neplatita si vezi daca este ceea ce iti doresti sa faci toata viata, sau macar o perioada de timp.

Degeaba iti doresti sa fii asistent medical daca iti vine sa vomiti cand vezi  o buba cu puroi. Decat sa intri in sistem si sa regreti toata viata, mai bine lipsa.  Acest sistem este o cale de adaptare.

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Nicio firma nu este dispusa a te califica la locul de munca
ba sint o gramada. cum am mai spus, de-aia exista entry level. si pina la urma ce sens are sa duci cafele? unde este experienta? sa angajeze un chelner :lol:

#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
chestia cu internșitu neplătit o înțeleg numa la organizațiile neguvernamentale, care se ocupă de copiii somalezi, de sărăcia din america centrală și sud, șamd. ca să lucrezi(sclavești) la o multinațională, sub orice formă, pe de-a moca, înseamnă că ești disperat nevoie mare și cu self istimu și respectu de sine la cota de avarie :D

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
"vreau sa fiu un avocat de succes ca si dumneavoasta" "hai, dovedeste, du gunoiu ala si adu-mi o cafea, putoare" "desigur, orice pentru a cistiga experienta" "mars" :lol:

#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Chestia cu adusul cafelelor este un prim pas de integrare in organizatia respectiva, nu fiti copii !
Dovedesti ca esti un om dispus sa faca orice pentru a fi primit in sistem.  Este un fel de bibanie ( pentru cine stie ce reprezinta ).

Este o chestie veche de cand lumea. La noi se numea "ucenicie".

Chiar nu inteleg de unde va vine aceasta ostilitate contra muncii neplatite.
Are cineva impresia ca munca este o chestie care trebuie platita, asa, indiferent cum o faci ?
Poate asta o fi valabila in fabricile si intreprinderile comuniste, dar acolo unde sunt zeci de oameni care vor sa intre in sistem, ei trebuie sa concureze intre ei, sa demonstreze ca sunt docili si constienti de privilegiul de a munci acolo.

De regula, asa sunt indepartati cei care nu pricep ca le este facuta o favoare si retinuti doar cei care arata ca sunt dispusi sa munceasca din toate puterile pentru ca intreprinderea respectiva sa aiba profit.  Oricum, nu trebuie sa disperati. Daca nu va simtiti in stare, nicio problema, exista suficiente posturi de chelneri, ospatari, care va accepta asa cum sunteti, cu diploma si master cu tot, in sesnul ca nu le pasa.

Pe afara, acolo unde posturile sunt bine platite, iar oamenii si-ar da un deget ca sa poata intra in sistemul respectiv, a lucra un timp fara bani, apoi a accepta timp de multi ani ( 3-5 ani ) orice salariu si program de lucru iti este oferit este o regula.   Repet, arata DISPONIBILITATEA candidatului.

Spunea cineva ca daca esti bun nu te duci la inteviu, ci esti invitat.
Apoi s-a omis ceva esential.
Esti invitat daca intre timp ai dovedit ca esti bun. Nimanui nu ii pasa de notele cu care termini, pentru ca asta nu arata decat ca esti bun la carte, in timp ce firmele au nevoie de angajati capabili sa munceasca intr-o echipa, sa indure vicisitudinile jobului, sa execute fara comentarii stupide orice sarcina, daca este cazul.  

Studentii buni, cei care sunt invitati de catre angajatori, au ani de muca neplatita in spate.  Imediat cum intra intr-o facultate se duc si lucreaza pe la diferite firme, pornind de la cafele, facut copii xerox, mici servicii sau chestiile de rutina, care nu implica o calificare deosebita.
Practic, acesti tineri sunt crescuti de acele firme, iar cu timpul chiar primesc si mici bonificatii materiale de pe urma activitatii lor.

Avantajul este ca atunci cand termini studiile ai un CV, o experienta in domeniu si referinte.
Nimeni nu te angajeaza din prima pentru ca ai o diploma.  Asta este fix pix. Nu dovedeste decat ca ai terminat niste cursuri, dar daca nu ai si altceva de aratat, devine chiar o problema. Orice angajator se va intreba ce problema a avut solicitantul respectiv, din moment ce nu are nimic de aratat, in afara de acel carton.   In cazul unor companii mari, serioase, cu structura priramidala, esti repins din start, pentru ca ei considera ca esti un puturos, care in timpul studiilor ai frecat menta si ai fost incapbil sa iti iei un job.  Cu alte cuvinte, nu ti-a pasat, iar asta arata ca esti lenes sau ca nu esti dispus sa muncesti cu ardoare.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Chiar nu inteleg de unde va vine aceasta ostilitate contra muncii neplatite.
:lol:

Quote

Are cineva impresia ca munca este o chestie care trebuie platita, asa, indiferent cum o faci ?
da. daca faci ceva trebuie sa fii platit. daca nu faci bine ce faci, inseamna ca nu esti omul potrivit la postul potrivit. ideea este ca indiferent de ce ai face, ceva faci. iar cine face ceva degeaba e o tira tacanit

Quote

Nimeni nu te angajeaza din prima pentru ca ai o diploma
ba te angajeaza o gramada. salariul este MIC, dar nu este ZERO. in plus, poti lucra din timpul facultatii si tot nu lucrezi PE NIMIC

Quote

Pe afara, acolo unde posturile sunt bine platite, iar oamenii si-ar da un deget ca sa poata intra in sistemul respectiv, a lucra un timp fara bani, apoi a accepta timp de multi ani ( 3-5 ani ) orice salariu si program de lucru iti este oferit este o regula. Repet, arata DISPONIBILITATEA candidatului.
nu ma indoiesc ca exista o gramada care accepta sa manince cacat 5 ani pentru ca apoi sa aibe ditamai salariul. dar pina la urma e o chestie de alegere si aici era vorba de o intrebare: ce parere aveti de munca fara plata? raspunsul meu este: e un cacat. tu spui ca e misto si super. apoi daca te intreb: TU ai lucrat fara bani, ce zici? restul care sint de acord ca e misto sa lucrezi fara bani, la fel, au facut-o vreodata? au carat gunoiu pentru unii care cistigau cacalau, in speranta ca POATE cindva o sa faca parte dintre ei?

si apropo de studentii aia ipotetici care lucreaza moca, de unde au ei bani pentru a plati scoala, cheltuielile si deodorantul care sa nu puta sub nasul "expertilor" de la care suge ca o ventuza experienta? :lol:

Edited by Mosotti, 26 July 2009 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate