Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Intrare auxiliara pentru CD-RADIO auto CDR500 (OPEL)?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cris07don

cris07don

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.01.2007
Ma poate ajuta cineva cu idei pentru conectarea unei mufe IN-AUX la un CDR500 (Radio-CD auto OPEL ASTRA G). Nu ma multumeste calitatea introducerii de surse audio prin modulatoare FM si as prefera conectarea directa. Multumesc anticipat!

#2
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Daca-i faci rost de schema si eventual o poza sa vad ce stie sa faca, se rezolva.
N-ar fi rau sa-l ai la indemana sa poti sa-i faci poze si prin interior ca sa te putem indruma ce si unde sa faci.

#3
cris07don

cris07don

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.01.2007
Am gasit ceva instructiuni cu foto, exact de la acest tip de CD RADIO, tot pe Internet, dar ieri nu aveam o surubelnita torx T9 pentru a desface 2 suruburi de la mecanismul CD. Am cumparat surubelnita, dar astazi este Duminica si ma odihnesc. Daca nu-mi iese, revin cu fotografii si detalii. Multumesc!

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Trebuie modificate intrarile la TDA7342
http://st.com/stonli...re/ds/12597.pdf
Au mai facut acest lucru altii,
http://www.vectra-cl...pic.php?t=70476
dupa ideea de aici
http://www.cadillacf...gestions-2.html
uite schemele si desenele respective:
Attached File  9720AUX.jpg   36.35K   511 downloads



Quote

As you see in the schematics I inserted two NC switches before pins 7 and 13 sync. with the male connector insertion. This will mute the radio while the AUX signal is going to pins 17-18 (left) and 19-20 (right).
So far I have no HU volume control (other that MUTE when volume at minimum and ON at any other position).
I will have to use shielded cable between the AUX connector and the HU board (especially if I will locate it away and not on the front panel). Also I will try to relocate de AUX signal in such a way to take advantage of the HU volume control
Attached File  cdr500e.JPG   56.24K   437 downloads

Quote

- Pin 5 = CD Changer R input
- Pin 6 = Cassette R input
- Pin 7 = Radio R input
- Pin 8 = Mono input (chime)
- Pin 11 = CD Changer L input
- Pin 12 = Cassette L input
- Pin 13 = Radio L input
The Mixer (controlled by I2C buss) selects the desired pair of pins and the signal is sent to:
- Pin 3 = Mixer R output
- Pin 16 = Mixer L output
The signal is feed back to the chip audio inputs:
- Pin 2 = Audio R in
- Pin 15 = Audio L in
And then the signal is processed based on I2C buss data (volume/mute) and:
- Pin 21 = Bass R in
- Pin 18 = Bass L in
- Pin 1 = Treble R
- Pin 32 = Treble L

The pins of interest are 2 and 15, by disconnecting pins 3 and 16 from there and connecting my inputs (using 100 nF capacitors) I can ?force? in the chip my own signal regardless of what is selected by the mixer.



Rezultatul obtinut pe forumul rusesc:


Quote

. Today will be checked as the line input on the Delco cdr500 (d) was connected to the pin 2-3 and pin 15-16. Sound disabled by giving land to the tel-mute.  Everything works.  Sounds normal, the level slightly lower than the level of the radio.
Intrarile se vor face in punctele notate cu ''3''
Attached File  cdr500c.JPG   83.45K   655 downloads

Attached File  cdr500d.JPG   64.73K   525 downloads

Edited by mister_rf, 01 February 2009 - 14:11.


#5
cris07don

cris07don

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.01.2007
Am rezolvat, multumesc pentru sfaturi si indrumari!!!

#6
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Pentru CD30 (nu stiu daca e Blaupunkt sau Grundig) a incercat cineva ? Unitatea e asta :
http://www.postimage.org/aVsoGJi.jpg

Edited by asorin2004, 04 February 2009 - 17:18.


#7
duyca

duyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 04.01.2009
am si eu o intrebare... punem aceasta mufa...dar cand va pleca muzica data dupa dispozitivul extern? adik facand aceasta modificare nu v-a mai merge radioul sau cd-player-ul?

#8
Radovan_eu

Radovan_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2007

View Postcris07don, on 3rd February 2009, 19:56, said:

Am rezolvat,

salut, dar zgarcit esti in detalii, da mai multe informatii, ai facut singur sau la un electronist, functioneaza pe masura asteptarilor, s-a facut un compromis in a nu mai functiona altceva din acest aparat(cdr500)?  multumesc.

#9
Radovan_eu

Radovan_eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.10.2007

View PostRadovan_eu, on 22nd January 2010, 21:16, said:

functioneaza pe masura asteptarilor,

am adaptat si eu firele si mufa pentru un cdr 500 dar deocamdata nu este ceva multumitor. firele mi le-a lipit un prieten cu aer cald exact ca in schema. deci, indiferent daca este pe radio sau cd, in momentul conectarii la un dispozitiv extern, cdr-ul trece automat pe sursa externa. pana aici e bine dar claritatea lasa mult de dorit. se aude cu un bruiaj ca si cum nu s-ar prinde bine un post de radio. am ales o frecventa pe care cdr-ul nu receptioneaza nimic pentru a nu face interferente cu sursa externa. am folosit un mp3 ca sursa externa. cand am pus un gps, sunetul era clar. nu stiu unde ar fi problema. am mai folosit si un modulator fm cu cablu conectat la cdr dar nimic, doar un zgomot de fond.

Edited by Radovan_eu, 10 February 2010 - 19:26.


#10
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..
Am CDR 500 - opel vectra B ...
Si vreu sa pun un Pioneer..deh P7400MP.
Acum se poate face sa afisez pe displayul de la opel...datele de pe CD-playerul Pioneer?
danny

#11
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
cam inutil , dar aici poti gasi ceva informatii doar despre partea de afisare in Displayul de pe masina, cred ca partea de preloare din Pioneer e mult mai complicata. Erau (pt ca acum nu am mai gasit) cateva site-uri unde erau puse la dispozitie scheme si partea software pt microcontrollere care foloseau displayul pt informatii gen consum l/100km, sau instantaneu.

#12
ccostras

ccostras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.05.2008
Buna. Am citit cu interes ce ati scris despre intrarea auxiliara, modul in care se poate realiza la CDR500 - opel. Am tot un opel, sistemul meu este de pe opel omega - siemens NCDC 2015. Vreau sa fac si eu o intrare auxiliara. Cum nu ma pricep, va cer sfatul despre cum as putea realiza acest lucru. Totodata ma intereseaza si ce cablu ecranat ar trebui folosit pentru a avea un sunet fara distorsiuni, eventual cea mai buna maniera in care sa realizez acest lucru. Va atasez cateva poze cu sistemul din fata si spate. Vad ca am incarcat in graba imagini care se repeta...

Attached Files


Edited by ccostras, 03 December 2011 - 19:35.


#13
rosalageorgica

rosalageorgica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.07.2014
Bunaseara cine imi spune si mie cum scot radio cd din locasu sau la un opel vivaro sau cum e prins?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate