Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

mazda 3 vs kia cee'd

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#55
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007
Dar pana la urma poate sa cineva sa spuna cu certitudine cum stau lucrurile cu coloana aia de directie la cee'd? Ar fi foarte folositor mai ales daca parerea ar fi argumentata temeinic, ceea ce nu am vazut pe niciun forum.

#56
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View Postionutgrig, on Nov 15 2007, 16:16, said:

Am urcat in ambele si la finisaje si aspect interior Mazda sta mai bine. Ambele masini sunt bune, aici nu e lupta dintre Bine si Rau....alegerea e subiectiva. Pot doar sa spun ca sub avalansa de informatii care mai de care mai laudative la adresa Cee'd-ului am plecat val vartej la showroom si am intrat in ea. Nu pot spune ca nu mi-a placut sau ca nu e o masina pe care nu as cumpara-o sub nici o forma, insa a lipsit "that something"....cu alte cuvinte a masina ieftina sau mai bine zis o masina cu un pret corect. Ei bine Mazda e mult mai generoasa. Parerea mea!

Eu cret ca tu te-ai urcat intr-un Cee'd cu dotari de baza. Te rog urca-te intr-un Cee'd cu dotari si motorizare similare mazdei (ex. TX Comfort) si vei constata ca Cee'd este peste, si la un pret mai bun (cu toate ca Mazda e la reducere acum). n.b. Am urcat in Mazda 3 si interiorul mi se pare ok, dar nu grozav.

Edited by scosmin, 16 November 2007 - 12:25.


#57
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006

View Postscosmin, on Nov 16 2007, 12:24, said:

Eu cret ca tu te-ai urcat intr-un Cee'd cu dotari de baza. Te rog urca-te intr-un Cee'd cu dotari si motorizare similare mazdei (ex. TX Comfort) si vei constata ca Cee'd este peste, si la un pret mai bun (cu toate ca Mazda e la reducere acum). n.b. Am urcat in Mazda 3 si interiorul mi se pare ok, dar nu grozav.

Da, in modelul cu dotarile de baza (nu cred ca aveau alta in show room). Nu vreau sa ma intelegi gresit, masina mi-a placut dar, da...eu as plati 2000 euro in plus pentru brand, renume, imagine in piata, estetica deosebita, recomandari pe forum etc.....la aceleasi dotari. Eu oricum am trecut prin showroom doar sa vad masina si nu am facut un drive test ca sa-mi fac o imagine de ansamblu. Toata lumea vb. de bine de acesta masina de la Kia si nu e o alegere gresita pentru cei ce o prefera Mazdei!

Late edit:
Ce mi s-a parut ciudat e ca agentii de la Kia din Iasi, desi mi-am manifestat interesul fata de cee'd, au inceput cu textul "dar de ce cand puteti lua un cerato full full full la super oferta...sau mai bine un rio...la super oferta ful...sau mai bine un picanto....". Au insistat cam aiurea desi eu le-am spus...."nene vorbeste-mi te rog despre cee'd"!

Edited by ionutgrig, 16 November 2007 - 12:47.


#58
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View Postionutgrig, on Nov 16 2007, 12:42, said:

Da, in modelul cu dotarile de baza (nu cred ca aveau alta in show room). Nu vreau sa ma intelegi gresit, masina mi-a placut dar, da...eu as plati 2000 euro in plus pentru brand, renume, imagine in piata, estetica deosebita, recomandari pe forum etc.....la aceleasi dotari. Eu oricum am trecut prin showroom doar sa vad masina si nu am facut un drive test ca sa-mi fac o imagine de ansamblu. Toata lumea vb. de bine de acesta masina de la Kia si nu e o alegere gresita pentru cei ce o prefera Mazdei!

Late edit:
Ce mi s-a parut ciudat e ca agentii de la Kia din Iasi, desi mi-am manifestat interesul fata de cee'd, au inceput cu textul "dar de ce cand puteti lua un cerato full full full la super oferta...sau mai bine un rio...la super oferta ful...sau mai bine un picanto....". Au insistat cam aiurea desi eu le-am spus...."nene vorbeste-mi te rog despre cee'd"!

Ei incearca sa-si goleasca stocul. Cerato chiar e asiatica si arata dull. Desi masina e mare, e al naibii de ingramadita inauntru, tipic asiatic. Asta intr-adevar nu-i estetica, are plastice oribile.

Eu ti-am spus despre interiorul Cee'd tocmai pentru ca stiu ca este foarte apreciat si bine finisat. Estetica sigur nu este o problema la Cee'd, de aspectul asta s-a ocupat Peter Schreyer. Au unii probleme cu nuanta orange a display-ului bordului, dar asta se gaseste si pe Audi. Pe mine unul chiar nu ma deranjeaza, cu toate ca mi-ar fi placut mai mult un colorit similar cu al i30-ului.

Apropo de recomandari pe forum, daca ar fi sa ma iau dupa ele, la un simplu search google am gasit niste opinii conform carora Mazda 3 ar avea probleme serioase cu rugina si ca Motoarele diesel de pe Mazda ar fi similare cu cele de la Ford (nu ca ar fi ceva rau, dar dispare originalitatea ca tot e vorba de Mazda).

Si cee'd-ul crede-ma ca nu duce lipsa de recomandari (pozitive) pe forumuri. Iar la faza cu 2000 euro pentru sigla m-ai pierdut. Eu nu as plati in plus pentru brand. Au spus-o si cei de la Top Gear: 'Cee'd nu e o masina pentru snobi'. (Nu spun ca esti snob. Probabil ca la tine e vorba mai degraba de neincredere in brandul KIA, lucru de care sunt si ei constienti, dar cunoscand calitatea produsului s-au gandit sa pluseze cu aceasta garantie imensa).

Eh.. ar trebui sa ma plateasca astia de la Kia, cred ca ma voi opri chiar aici cu argumentarile. Pana la urma masina pe care ai cumparat-o este cea mai buna, asta-i clar ;).

Edited by scosmin, 16 November 2007 - 13:34.


#59
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006

View Postscosmin, on Nov 16 2007, 13:24, said:

Iar la faza cu 2000 euro pentru sigla m-ai pierdut. Eu nu as plati in plus pentru brand.
Eee...parca "brand" e un termen care presupune ceva mai mult decat "sigla". Si de ce nu, reclama e sufletul comertului....chiar Kia ti-a vandut masina cu cei 7 ani de garantie. Nici eu nu cred ca cee'd e o masina de snobi si nu se pune problema ca nu am incredere in KIA ci ca 2000 euro nu e mult ca sa-ti justifice alegerea.
Ca sa ma intorc la "cei 7 ani de garantie" ma indoiesc ca este asa cum crezi tu, respectiv "dar cunoscand calitatea produsului s-au gandit sa pluseze cu aceasta garantie imensa". Suna usor naiv:), no offence, e marketing pur. Probabil garantie asta mirifica a fost punctul 1 in planul de lansare a unei compacte ce se vrea a da peste cap segmentul in europa, inainte chiar ca prima masina sa iasa pe portile fabricii!

Edited by ionutgrig, 16 November 2007 - 16:48.


#60
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postborn2lose, on Nov 15 2007, 13:28, said:

bravo are motoare mai bune. ce motor de la ceed se compara cu 1.4 de 150 de cai de la bravo? sau chiar cu 1.4 de 120 de cai?
cat despre interior, totul este subiectiv. mie mi-a placut mult interiorul de bravo, spre deosebire de cel de la ceed, care imi arata a kitsch colorat. de fapt, interiorul a contat destul de mult si cand am ales mazda3, in final.
IMHO - e o chestie de gust la interior. Dar, la partea de motoare, nu cred ca poti compara un Bravo T-Jet cu nimic de la Cee'd, pentru simplul fapt ca Kia nu are motoare pe benzina turbo in oferta.
Motorizarile sunt inca aspirate si au o putere litrica destul de mare si sunt destul de turate. Mie asta mi-a placut la Kia. Care e mult mai ieftina decat orice Bravo T-Jet.

Anyway, m-a ingrijorat nitel chestia cu directia, dar daca e sa se intample si nu se rezolva in termenul dat de service-ul lor, le parchez masina direct in reprezentata. Prin Vitrina.

#61
piton

piton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.09.2007

View PostdanX, on Nov 16 2007, 16:50, said:

IMHO - e o chestie de gust la interior. Dar, la partea de motoare, nu cred ca poti compara un Bravo T-Jet cu nimic de la Cee'd, pentru simplul fapt ca Kia nu are motoare pe benzina turbo in oferta.
Motorizarile sunt inca aspirate si au o putere litrica destul de mare si sunt destul de turate. Mie asta mi-a placut la Kia. Care e mult mai ieftina decat orice Bravo T-Jet.

Anyway, m-a ingrijorat nitel chestia cu directia, dar daca e sa se intample si nu se rezolva in termenul dat de service-ul lor, le parchez masina direct in reprezentata. Prin Vitrina.

Deci chestia cu directia ............... cum ramane cu directia?  Daca sunt probleme ca la accent e de rau! Eu unu nu as lua accent  despre care se stie din start ca va avea probleme cu directia chiar daca ar face discount de 3000 euro. Cum sa iei o masina despre care stii ca 99% o sa aiba problema respectiva si una foarte grava? Daca e si cee'd-ul la fel s-a cam dus toata povestea..........

#62
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGenesis, on Nov 13 2007, 02:32, said:

de aia se vinde la nemti, de buna ce e:) Kia e printre marcile cel mai slab reprezentate. Iar Ceed nici macar in top30 la modele vandute nu e. Are si imaginea de marca rolul ei dar tot vidne prea putin. Insa in partea de Est Ceed o sa fie best-seller posibil. Oricum nu prea isi are rostul, asa putem continua polemica la nesfarsit, pt ca in Quattroroute Ceed iese pe locul 5 din 6, depaseste doar Auris, care in alte publicatii iese pe locul 1 samd.

http://thecarblogger...land-czech.html.
Lumea abea incepe sa faca ochi pentru Cee'd.

BAU!

#63
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
anyway, ca sa inchidem o polemica complet offtopic. va promit ca va anunt daca face probleme atunci cand vine.
Pana atunci, dezbatere placuta in continuare.

#64
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
chestia cu 7 ani garantie e pur marketing logic. Nu ati vazut cand l-au intrebat pe cel de la Toyota ce parere are de garantia ceed? A zis ca: domne, clientii nostri stiu calitatea produsului, putem sa nu le dam nici o garantie, masina se va vinde la fel. Pt ca e masina foarte fiabila.

Iar Mazda a luat 3 ani consecutiv titlul de cea mai fiabila masina. Arata foarte bine la exterior, si are materiale bune la interior. Are suspensii sport in standard (avantaj pt unii, dezavantaj pt altii) si motoarele sunt foarte ok, cutia f bine etajata. De cealalta parte avem Ceed, cu 7 ani garantie, cu ceva probleme de directie la unii posesori de pe clubul Kia deja, insa e inca prea devreme pt a a fi incadrat modelul in problemele accentului. Are materiale bune si ceed la interior, o masina pt care nu platesti brandul daca iei varianta LX Best. Orice alta varianta iese in pretul concurentei sau chiar mai mare. Un 1.6 EX iese in pretul concurentei. Cosmin, orice ai spune tu, eu nu cred ca tu la revanzare cu Ceed ai vreun avantaj fata de modelele consacrate. E imaginea marcii care primeaza. Dar masina e ok in rest, eu mi-as lua ceed inainte de Auris, Bravo sau chiar Astra, sau 308, ultimul fiind foarte scump. Versus mazda nu as lua, asta pt simplul fapt ca la aceeasi bani relativ, imi place mai mult mazda 3 dpdv al designului si are un caracter mai sportiv, iar motorul e mai vioi. Sa fim seriosi ca masina in primul rand trebuie sa iti placa, impresia estetica face mai mult de jumatate din decizia de cumparare.
Apropo, sa nu uit, da ai avut dreptate in legatura cu rugina la Mazda 3, au fost probleme cu un lot sau doua de mazda 3 venite in europa, modelul de inceput, cel din 2003-2004. Apoi au disparut problemele, nu ma intreba ce era prost construit ca nu stiu, dar nu au mai fost probleme.

Ceed e un mare pas inainte pt KIA, insa pacat ca in Romania masina e vanduta in mare masura de oameni lipsiti de profesionalism. Sa speram ca service-ul e ok. Asteptam jurnale de bord:)

#65
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View PostGenesis, on Nov 18 2007, 00:28, said:

chestia cu 7 ani garantie e pur marketing logic. Nu ati vazut cand l-au intrebat pe cel de la Toyota ce parere are de garantia ceed? A zis ca: domne, clientii nostri stiu calitatea produsului, putem sa nu le dam nici o garantie, masina se va vinde la fel. Pt ca e masina foarte fiabila.
...

Asta cu domne, clientii nostri stiu calitatea produsului bla bla ca  este ca si cum ai intreba o femeie daca marimea conteaza si ea bineinteles ca-ti va spune ca sentimentele si sensibilitatea sunt mai importante si ca marimea chiar nu conteaza, dar de fapt realitatea o stim cu totii  :D


Toata lumea cand isi ia masina se uita la garantie si o considera un atu. De cand Kia ofera 7 ani, brusc garantia devine marketing si chiar e neinteresanta, marca garanteaza calitatea... fara garantie :).

Hai sa fim seriosi... Am vazut pana si Mercedes-uri care au luat foc de la sine putere si multe alte probleme aparute la marci consacrate. Durata garantiei este stabilita pe criterii economice. Nu vezi ? unii constructori abia asteapta sa scape de tine, iti cauta nod in papura sa-ti anuleze garantia si asta tocmai pentru ca garantia e o cheltuiala nedorita. Oferi garantie daca stii ca produsul e bun si ca nu te baga in gaura. daca oferi garantie 7 ani la o troaca de masina este clar ca ai dat faliment. Nu stiu cum gandesc altii, da eu asa vad lucrurile.

Edited by scosmin, 20 November 2007 - 11:24.


#66
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si crezi ca la Kia esti tratat altcumva? nu uita ca pana la urma traiesti in romania, unde nesimtirea in service-uri e mare. Si nu, faptul ca o masina are garantie mare nu inseamna ca e o masina buna. Uita-te la Hyundai accent , are 6 ani garantie si poti zice ca e o masina buna dpdv al fiabilitatii? Si culmea, face parte din acelasi concern.. Zice bine genesis, garantia aia e o modalitate prin care incearca sa se impuna pe o piata ultraconcurentiala. Cine dracu lua kia cee'd daca nu avea aia 7 ani garantie? Iti zic eu ca f putini. E un risc pe care si-l asuma , chiar daca ii va costa foarte mult sa asigure service-ul timp de 7 ani. SI oricum isi vor scoate banii cu varf si indesat, e ceva sa obligi proprietarul ca timp de 7 ani sa isi faca servisarea doar in service-urile autorizate..

#67
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003
Eu ma opresc aici. Masina asta e atractiva nu doar prin garantie cat si prin preturi. Eu luam Kia chiar daca nu avea 7 ani garantie pentru ca am cautat un motor diesel bunicel pe care la alte marci il gaseam la preturi astronomice. asa cu 14500 am luat un diesel 115cp cu geometrie variabila distributie pe 2 lanturi (adica nu curea daca inseamna ceva pentru cineva), suspensie spate multilink, A/C sistem audio de exceptie care are port USB si stie sa cante mp3-uri de pe un stick, 5* Euro NCAP, revizia se face la 20.000Km... DOar sa fi batut in cap sa dai cu piciorul la asa ceva. Iar o benzina de 109 cai ajunte 11800 cu aceleasi avantaje enumerate mai sus.

V-ati agatat de garantia de 7 ani care cica e marketing, dar restul nu se mai vede. Care-i problema aici? discutam de versus intre garantii? Marketing sau NonMarketing oricum Kia castiga la capitolul garantie asta e clar, deci subiect inchis.

PS: http://www.autobild..../StooorTest.pdf

#68
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
15.000 de euro e un Megane 2 sedan expression 1.5 dci 105 cp. cu dotari la fel de multe. Care mi se pare mai misto ca cee'd-ul ala. si cu 92 de euro ii pui si cd cu mp3 :P

#69
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View Postromaximusro, on Nov 20 2007, 12:30, said:

15.000 de euro e un Megane 2 sedan expression 1.5 dci 105 cp. cu dotari la fel de multe. Care mi se pare mai misto ca cee'd-ul ala. si cu 92 de euro ii pui si cd cu mp3 :P

Deci hai sa te lamuresc... injectoarele la dci-urile Renault se duc relativ repede, garantia e numai buna ca astea sa crape fix cand se termina. Cu dotari la fel de multe e relativ iar faza cu 92 euro pui cd cu mp3 ... nu stiu da' usb nu-i mai pui si boxele care-s vreo 6 si amplasate de constructor conform indicatiilor unor sunetisti si care se incadreaza in designul interior nu obtii. Reviziile la megane nu sunt la 20.000Km sigur iar distributia e pe curea 100%... deci la acelasi pret nu obtin acelasi lucru.

#70
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postscosmin, on Nov 20 2007, 11:17, said:

Toata lumea cand isi ia masina se uita la garantie si o considera un atu. De cand Kia ofera 7 ani, brusc garantia devine marketing si chiar e neinteresanta, marca garanteaza calitatea... fara garantie :) .

Daca iei un curs de marketing o sa afli ca garantia este cum ti-am explicat mai sus(dinainte sa apara kia)...dar se pare ca ai ochii inchisi.
garantie
u engl. - guarantee u fr. - garantie u it. - garanzia
p garantiile produsului (engl. - product warranties): instrument promo­tional constand într-un angaja­ment al fabricantului fata de cumpa­rator, o perioada determinata, privind conformitatea produ­sului cumparat cu anumite standarde de calitate. V. termen de garantie.

gratuit inclus (abs, %)
u engl. - included free quantity u fr. - gratuit inclus u it. - con omaggio incluso
p în promovarea vanzarilor, tehnica de reducere a pretului exprimata sub forma unei cantitati gratuite de produs acordata cumparatorului (cifra absoluta sau procent -produse de larg consum preambalate). Cantitatea gratuita trebuie sa corespunda unei reduceri de pret de marime cel putin egala. Nu se confunda cu oferta "girafa" (cantitate în plus de produs, care se vinde la un pret nemodificat). Obiectiv: pastrarea clientelei, atragerea cumparatorilor oportunisti, zapping.
Exemplu: lot de doua sticle de vin, 15% produs gratuit (pretul de vanzare tine seama de gratuitate); suc natural de fructe, în mai multe variante de arome - cutie tetrapack de 1,5 litri, din care 0,5 litri gratuit.
p V. vanzari grupate, oferta-pachet, plus-pack.


Deoarece actionez in domeniul comercial en-detail (concurent) si am urmat fac. management-marketing iti spun ca garantia si gratuitatile(promotii) sunt arme de marire a CONSIDERABILA a profitului .Daca mai adaugi si pret mic(rulaj mare) + alte servicii ai succes garantat. Vrei sa-ti mai spun ca la pachetele de pampers adaugam un puzzle (asa zis gratis) de 0.5 lei maream pretul cu 1 leu pe pachet de pampers in conditiile in care un puzzle costa 3 lei si asa atrageam clientii fortandu-i sa nu mai cumpere de la concurenta cu totusi ca nu era nimic gratuit.(doar reclama si o arma a marketingului care actiona asupra psihicului clientilor imediat) :P

P.S. o prietena mi-a zis acum 2 zile ca vrea sa-si ia C`eed si am intrebat-o de ce? Pai cica `are garantia mare `. Femeia nu stia nimic despre masina da stia despre garantie :lol: (ce inseamna asta dupa tine ?). Oricum s-a sucit cand a vazut pretul pt configuratia care vroia ea.

Edited by cosmin_miu, 20 November 2007 - 13:10.


#71
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcosmin_miu, on Nov 20 2007, 13:06, said:

P.S. o prietena mi-a zis acum 2 zile ca vrea sa-si ia C`eed si am intrebat-o de ce? Pai cica `are garantia mare `. Femeia nu stia nimic despre masina da stia despre garantie :lol: (ce inseamna asta dupa tine ?). Oricum s-a sucit cand a vazut pretul pt configuratia care vroia ea.

Deci si-a luat Mazda 3.  :lol:

Chiar nu ma intereseaza treaba cu marketingu' pe mine ma intereseaza garantia pentru linistea personala si ceea ce-mi ofera masina. Daca-mi placea marketingul acum eram absolvent de ASE, dar mi-au placut altele si-s Inginer.

#72
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postscosmin, on Nov 20 2007, 13:19, said:

Deci si-a luat Mazda 3. :lol:

Chiar nu ma intereseaza treaba cu marketingu' pe mine ma intereseaza garantia pentru linistea personala si ceea ce-mi ofera masina. Daca-mi placea marketingul acum eram absolvent de ASE, dar mi-au placut altele si-s Inginer.

nu i-am recomandat nici o Mazda si nu i-am infirmat nici o Kia

Cand apropiatii sunt in cautare de masini nu le dau un sfat imediat ci ii las pe sa se informeze pana ajung sa traga liniutza si sa zica gata !vreau sa aleg dintre astea 2 sau astea 3. Atunci devin un factor decizional punand in balanta toate partile care tin de o masina bineinteles parti structurate pe necesitatile respectivei persoane.

`Tinand cont si luand in considerate` acest topic mi-am permis sa pun o singura intrebare `de ce` despre Kia , iar raspunsul a fost cel la care ma asteptam. :D

Edited by cosmin_miu, 20 November 2007 - 13:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate