Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Digi Mobil RATB - un nou serviciu prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
LOL, s-au print inginerii :D


Quote

Bucureştenii nu mai pot plăti abonamentele de o zi prin SMS, după ce RATB a luat decizia de a suspenda temporar plata titlurilor de călătorie de tip abonament de 1 zi prin SMS. Măsura a fost pusă în aplicare începând cu data de 1 ianuarie 2015 şi în prezent nu se ştie când va fi repus în funcţiune acest serviciu.
Serviciul de plată a titlurilor de călătorie de tip abonament de 1 zi prin SMS a fost implementat pe 26 aprilie 2012.
Printr-un singur SMS la numărul 7456 călătorii puteau achita contravaloarea unui abonament de o zi, valabil pe toate liniile de transport urban, siguranţa plăţii prin SMS fiind garantată de platforma de operare, care era prevăzută cu un mecanism antifraudă. Călătorii aveau obligaţia să păstreze SMS-ul pe telefonul mobil pe toată durata zilei, până la expirarea valabilităţii abonamentului.
Pentru a beneficia de acest abonament, călătorii trebuiau să trimită un SMS, cu textul A, la numărul 7456, înainte de a urca în vehiculele RATB. După câteva secunde aceştia primeau un mesaj cu codul care confirma efectuarea tranzacţiei. Deşi achiziţionarea abonamentului de 1 zi prin SMS trebuia făcută înainte de momentul urcării în vehiculele RATB, mulţi călători apelau la acest serviciu doar atunci când îi vedeau pe controlorii RATB în mijloacele de transport în comun.


#20
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Mie in Oradea mi s-a intamplat ca am trimis mesaj inainte sa urc in tramvai la 16:22 sa zicem. Ei bine, desi mesajul a fost livrat (am primit raport), nu am primit mesajul cu cod!
Evident... au venit controlorii si nu am avut ce sa le arat decat ca am trimis mesajul "acum 2 minute".
A vrut sa ma dea jos, a zis ca eu am trimis mesaj doar cand am vazut ca face controlul, dar noroc ca a venit mesajul, iar in mesaj era exact ora 16:22, desi l-am primit dupa 5 minute.

@digi.helper, totusi, daca intarzie mesajele din cauza voastra si controlorii nu vor sa inteleaga, cum se procedeaza?
Plateste RCS&RDS amenda?

#21
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Trebuie sa te urci in mijlocul de transport abia dupa ce ai primit condirmarea!

#22
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Este mentioant acest aspect pe site-ul rcs-rds.ro la sectiunea dedicata platii prin sms pentru transportul in comun:

[...]

Asigura-te ca primesti codul de control, pentru a putea dovedi plata calatoriei. Daca nu l-ai primit, comanda nu este considerata valida. Motivele pentru care nu ai primit SMS-ul de confirmare a platii calatoriei ar putea fi:
    ai tastat un cod de comanda gresit
    nu mai ai memorie pentru primirea mesajelor noi
    mesajul nu au ajuns in serverul de comanda (congestionare, caderi, etc.)
    nu ai semnal la telefon

[...]

#23
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View PostdreaQ, on 07 ianuarie 2015 - 12:10, said:

Trebuie sa te urci in mijlocul de transport abia dupa ce ai primit condirmarea!
Asta-i buna :lol:

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013

View PostdreaQ, on 07 ianuarie 2015 - 12:10, said:

Trebuie sa te urci in mijlocul de transport abia dupa ce ai primit condirmarea!
Mi se pare foarte corect in cazul achizitionarii de abonament (deci si in cazul RATB, unde se poate achizitiona numai abonament), in fond abonamentul clasic il cumperi din timp nu in autobuz.

Dar la bilete de 1 calatorie? Nu vad pomenit nici un mecanism de ‘consum’ a biletului (compostare/ etc - oare prin NFC?), deci doar data/ora la care l-ai achizitionat poate fi luata in considerare. Si daca nu vine autobuzul in timp util? Sau daca intervine ceva si esti nevoit sa te razgandesti? Un bilet clasic iti ramane pentru a-l folosi alta data, cu SMS-ul ramai … cu banii dati degeaba.

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postsags, on 07 ianuarie 2015 - 16:50, said:

Mi se pare foarte corect in cazul achizitionarii de abonament (deci si in cazul RATB, unde se poate achizitiona numai abonament), in fond abonamentul clasic il cumperi din timp nu in autobuz.

Dar la bilete de 1 calatorie? Nu vad pomenit nici un mecanism de ‘consum’ a biletului (compostare/ etc - oare prin NFC?), deci doar data/ora la care l-ai achizitionat poate fi luata in considerare. Si daca nu vine autobuzul in timp util? Sau daca intervine ceva si esti nevoit sa te razgandesti? Un bilet clasic iti ramane pentru a-l folosi alta data, cu SMS-ul ramai … cu banii dati degeaba.
Nu te obliga nimeni sa folosesti serviciul asta. Cred ca se adreseaza celor care circula cu transportul in comun ocazional eventual nu ai in apropiere o toneta de bilete. NFC la ratb?? :)))

#26
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Nu există decât formula de abonament de 1 zi. Deci, nu se poate/pot achiziționa 1, 2, 3... călătorii.

#27
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

View Postbethlen, on 07 ianuarie 2015 - 15:59, said:

Asta-i buna Posted Image

Mosule, exact asa functioneaza biletele prin SMS in orase ca Praga -- biletul nu vine instant, si se mentioneaza clar in toate afisele ca te poti sui in autobuz/tramvai sau intra pe peronul metroului doar dupa ce ai primit SMS-ul de confirmare.

http://www.smsjizden...PP/sms/index.do

"Cestující využívající SMS jízdenku je povinen nastoupit do vozidla (plavidla) nebo vstoupit do přepravního prostoru metra nebo lanové dráhy na Petřín pouze s již přijatou platnou SMS jízdenkou na svém mobilním telefonu!"


Tradus cu Google:

"Passengers using SMS ticket is obliged to enter a vehicle (vessel) or the transit zone of the metro or funicular to Petřín only already having received a valid SMS ticket on your mobile phone!"

View PostdreaQ, on 07 ianuarie 2015 - 11:50, said:

LOL, s-au print inginerii Posted Image

Daca s-ar fi introdus din start o intarziere de cateva minute de la primirea cererii pana la emiterea biletului, nu mai aveau ce inginereala sa faca :)

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
@dreaQ: Pai cardurile RATB sunt citite prin NFC, cred eu. Din cate stiu controlorii au smarfoane cu NFC pentru a citi informatiile de pe carduri. Deci de ce nu? Inainte de urcarea in autobuz cumperi un bilet care este de fapt un cod unic, apoi poti folosi acel cod cand ai nevoie (imediat/ in alta zi/ etc); device-ul acela din autobuze ar citi prin NFC si ‘composta’ codul prezentat de smarfonu’ calatorului, codul nemaiputand fi folosit a doua oara (exact ca la cardul Multiplu, cel cu numar de bilete). Sigur, nu ar merge pe telefon simplu si nu e vorba doar de SMS…

@Lieutenant: Pentru RATB ai dreptate, doar abonament de o zi, dar serviciul este oferit si in alte orase unde poti achizitiona calatorii la bucata. Acum ca m-am uitat la lista completa vad o alta aiureala: bilete valabile un numar redus de minute (Satu Mare/ Baia Mare - 30min). Pai se vede ca pe-acolo nu au ambuteiaje si autobuzele vin la fix, ca altfel iti expira biletu’ in timpul calatoriei (sau inainte sa apara un autobuz)!

@aloha2015: Cu o intarziere de cateva minute pierzi autobuzu’… Si nu stiu cum e in alte parti, dar in Bucuresti exista linii la care intervalul de succedare (cel din orar, nu cel prelungit de blocajele din trafic) atinge 50 de minute. Exemplu: 138 pleaca din Militari sambata la 21:00 apoi 21:50.

Mie personal mi se pare un serviciu bun pentru abonamente (calatorii nelimitate ca numar, pot fi limitate in timp cu conditia ca acest timp sa fie confortabil de lung), dar o idee foarte proasta - in lipsa unei metode de a le achizitiona o data si a le ‘composta’ doar atunci cand ai nevoie de ele - pentru bilete ‘la bucata’.

#29
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postsags, on 07 ianuarie 2015 - 21:44, said:

@dreaQ: Pai cardurile RATB sunt citite prin NFC, cred eu. Din cate stiu controlorii au smarfoane cu NFC pentru a citi informatiile de pe carduri. Deci de ce nu? Inainte de urcarea in autobuz cumperi un bilet care este de fapt un cod unic, apoi poti folosi acel cod cand ai nevoie (imediat/ in alta zi/ etc); device-ul acela din autobuze ar citi prin NFC si ‘composta’ codul prezentat de smarfonu’ calatorului, codul nemaiputand fi folosit a doua oara (exact ca la cardul Multiplu, cel cu numar de bilete). Sigur, nu ar merge pe telefon simplu si nu e vorba doar de SMS…

Eu ma refeream la a plati printr-un smartphone la "aparat" prin NFC. Prin NFC-ul telefonului adica. Ceea ce la ratb ar fi SF, andromeda, Avatar, aliensvspredator etc :D

Deocamdata trebuie gandit altfel sistemul de palti "electronice" la ratb in asa fel incat sa aiba si o componenta antifrauda acum nu este infailibil. Iar despre buna-credinta nu poate fi vorba. (personal nu sunt de buna-credinta cand vine vorba de ratb sau de stat - am sa incerc sa ii fur cu toata fiinta mea :D )

#30
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

View PostdreaQ, on 08 ianuarie 2015 - 10:58, said:


Iar despre buna-credinta nu poate fi vorba. (personal nu sunt de buna-credinta cand vine vorba de ratb sau de stat - am sa incerc sa ii fur cu toata fiinta mea :D )

Si ei pe tine la fel 😄

#31
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Citat de pe site-ul RATB:

"Din data de 29 ianuarie 2015, serviciul de vânzare a abonamentelor RATB de o zi prin SMS este din nou disponibil pentru călători.

Abonamentul poate fi activat prin trimiterea unui SMS cu mesajul „A” la numărul 7456 de către clienţii operatorilor de telefonie mobile Orange, Vodafone şi Digi Mobil." (iar lipseste Telekom, inca nu exista un acord cu RATB)

Sursa: http://www.ratb.ro/c...1.php?nrcom=438

#32
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View PostDIGI_Helper, on 12 decembrie 2014 - 11:20, said:

Detalii generale despre Plata SMS transport in comun.
Unde se poate achita prin SMS? - link (Bucuresti, Oradea, Ploiesti, Iasi, Turda, Constanta, Alba Iulia, Satu Mare, Baia Mare)

Pe aceeasi tema: Unde se poate achita parcarea prin SMS - link (+Oradea)


Se poate achita parcarea prin SMS si in Satu Mare.
Se trimite sms la numarul 7417.

Tarife:

60 min - 0.62 E (tva inclus)
120 min - 1.24 E (tva inclus)
180 min - 1.86 E (tva inclus)

Edited by DIGI_Helper, 17 February 2015 - 16:44.


#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
ATENTIE!
La Iasi plata prin SMS a biletelor in trasportul in comun a fost suspendata. Situatia e valabila pentru toti operatorii de telefonie mobila, exista o problema legata intre compania de transport in comun si firma ce colecta banii de la operatorii mobili, aceasta din urma nu a mai virat banii din SMS-uri companiei de transport.
Anuntul oficial: SUSPENDARE SERVICIU DE PLATA PRIN SMS

#34
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostdreaQ, on 07 ianuarie 2015 - 12:10, said:

Trebuie sa te urci in mijlocul de transport abia dupa ce ai primit condirmarea!
eventual sa astepti vreo 3  autobuze ca sa incapi in unul din ele si in final, fara sanse de reusita, sa iei un taxi sau sa pleci pe jos
iar iar mesajul de confirmare sa platesti taxiul...Posted Image

#35
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostCiubex, on 17 februarie 2015 - 17:03, said:

ATENTIE!
La Iasi plata prin SMS a biletelor in trasportul in comun a fost suspendata. Situatia e valabila pentru toti operatorii de telefonie mobila, exista o problema legata intre compania de transport in comun si firma ce colecta banii de la operatorii mobili, aceasta din urma nu a mai virat banii din SMS-uri companiei de transport.
Anuntul oficial: SUSPENDARE SERVICIU DE PLATA PRIN SMS
Si in Bucuresti a fost suspendat serviciul in luna ianuarie. :)

#36
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Se pot trimite SMS-uri din reteaua DigiMobil si pentru parcare in Municipiul Arad.

Detalii:
http://www.rcs-rds.r...cari?regie=arad

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate