Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Digi Mobil RATB - un nou serviciu prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
Plata biletelor RATB prin SMS se poate face acum prin trimiterea unui mesaj la 7456.

"Stimate client, acum puteti plati biletele RATB in Bucuresti prin SMS la numarul 7456! Detalii pe www.rcs-rds.ro/ratb Echipa Digi Mobil"

Nu e foarte clar de ce 1 calatorie/1zi costa 2.17eur.
Nu e un pret fix in RON?

Edited by MELODY, 12 December 2014 - 11:17.


#2
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Detalii generale despre Plata SMS transport in comun.
Unde se poate achita prin SMS? - link (Bucuresti, Oradea, Ploiesti, Iasi, Turda, Constanta, Alba Iulia, Satu Mare, Baia Mare)

Pe aceeasi tema: Unde se poate achita parcarea prin SMS - link (+Oradea)

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Echivalentul a aproximativ 11 lei pe o zi, nelimitat ca număr de călătorii.

Am înţeles bine ?!

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Da, serviciul asta exista de cateva luni bune. De la inceputul anului.

Trimiti SMS cu litera A la 7456. Primesti codul de confirmare inapoi si ai ai calatorii nelimitate in ziua respectiva.

Practic, e abonament de 1 zi pe toate liniile RATB.

#5
Silver456789

Silver456789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 01.11.2014
Chestia asta este pe alte retele de pe vremea lui Badea Cartan.

#6
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
[ http://www.ratb.ro/images/pic1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mod de funcționare
Pentru a cumpăra un abonament de călătorie valabil o zi pe toate liniile urbane RATB, trimite litera A prin SMS la numarul 7456. Nu uita să faci acest lucru înainte de a te urca în mijlocul de transport RATB.
Acest tip de abonament nu este valabil pe liniile expres.
Prețul acestui SMS este de 1,6 EUR+TVA și va fi reținut de operatorul de telefonie mobilă.
După câteva secunde (în medie între 15 și 30 de secunde), vei primi pe telefonul mobil un SMS cu confirmarea plății și codul de control alocat titlului de călătorie achiziționat. Acest SMS și codul format din mai multe cifre trebuie prezentate controlorului, în cazul în care acesta vă solicită dovada achitării călătoriei. Acest cod nu este transmisibil și este valabil doar pe telefonul mobil de la care s-a realizat plata.
Pentru abonamentul de o zi, acesta este valabil nelimitat în ziua în care a fost trimis până la ora 24:00 pe toate liniile urbane. Dacă pasagerul călătorește și după ora 24.00 a zilei în curs (ziua în care a trimis mesajul SMS) atunci va trebui să achiziționeze un nou abonament valid, trimițând un nou SMS cu textul A la 7456 (tarif 1.6 Euro + TVA).

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 Silver456789, on 12 decembrie 2014 - 12:35, said:

Chestia asta este pe alte retele de pe vremea lui Badea Cartan.
Pai nici la Digi nu este noua.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Old news’, acest serivciu exista de multa vreme, pare-se de 2 ani si vreo luna. Pe WayBackMachine am gasit:

#9
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

 Silver456789, on 12 decembrie 2014 - 12:35, said:

Chestia asta este pe alte retele de pe vremea lui Badea Cartan.

Asa si? Sa inteleg ca de acum inainte nicio retea te telefonie n-ar trebui sa mai apara fiindca exista deja retele care ofera servicii de telefonie?

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E vechi serviciul. Merg foarte rar cu ratb-ul dar am setat un template mesaj trapid cu litera A catre 7456. Daca apare vreun control scot telefonul si apas sortcutul. Le arat mejasul eventual....hotie, inselatorie, escrocherie :D

#11
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Din cate observ, Cosmote (aka Telekom) nu a dorit sa faca parte din acest "clan", iar la Orange se plateste si tariful normal de 5 centi + TVA.

#12
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

 dreaQ, on 13 decembrie 2014 - 16:09, said:

E vechi serviciul. Merg foarte rar cu ratb-ul dar am setat un template mesaj trapid cu litera A catre 7456. Daca apare vreun control scot telefonul si apas sortcutul. Le arat mejasul eventual....hotie, inselatorie, escrocherie Posted Image
Nu merge. Iti spun de ce. Controlul lasa cam un minut de la inchiderea usilor, tipmul necesar compostarii/ validarii cardului. Apoi blocheaza compostoarele. Se vede mainutul cand a fost blocat. Daca tu trimiti sms cu acelasi minut sau chiar mai tarziu... e clar.

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 DIGI_Helper, on 12 decembrie 2014 - 11:20, said:

Detalii generale despre Plata SMS transport in comun.
Unde se poate achita prin SMS? - link (Bucuresti, Oradea, Ploiesti, Iasi, Turda, Constanta, Alba Iulia, Satu Mare, Baia Mare)

Pe aceeasi tema: Unde se poate achita parcarea prin SMS - link (+Oradea)
Asteptam si in Cluj si Targu Mures acest serviciu.

Edited by ZIGZAG20, 14 December 2014 - 17:43.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La platile prin SMS sunt foarte mari comisionanele, din cauza asta un bilet de 1,4 lei de RATBC ajunge sa coste peste 2E.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 generalmotors, on 14 decembrie 2014 - 17:30, said:

Nu merge. Iti spun de ce. Controlul lasa cam un minut de la inchiderea usilor, tipmul necesar compostarii/ validarii cardului. Apoi blocheaza compostoarele. Se vede mainutul cand a fost blocat. Daca tu trimiti sms cu acelasi minut sau chiar mai tarziu... e clar.
Nu e nimic clar. Tu ii vezi cand urca si dai SMSul. In plus nu e obligatoriu ca ceasul aparatului sa fie sincronizat cu cel al telefonului sau al centrului de mesaje. In fine asta e o alternativa la situatia in care uiti nu neaparat sa escrochezi reatebeul.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 dreaQ, on 13 decembrie 2014 - 16:09, said:

E vechi serviciul. Merg foarte rar cu ratb-ul dar am setat un template mesaj trapid cu litera A catre 7456. Daca apare vreun control scot telefonul si apas sortcutul. Le arat mejasul eventual....hotie, inselatorie, escrocherie Posted Image

De asta are RATB pierderi asa de mari, unii merg mereu pe blat, iar daca sunt prinsi se jura ca este prima oara cand merg cu vehiculele RATB!Posted Image

#17
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Off topic: RATB este departe de a oferi servicii decente de cele mai multe ori, nici nu mai vorbesc de serviciile pe care ar trebui să le presteze la tarifele percepute.
Vor să limiteze călătoriile frauduloase? Să suplimenteze mijloacele de control! Eu dau 50 lei pe lună, călătoresc zilnic cu cel puțin o linie din Nord până în Centru și sunt întrebat de card 1-2 ori pe lună. Nu e normal.
Și ar fi multe de discutat, de îmbunătățit...

On topic: serviciul oferit prin operator este foarte ok și poate fi foarte util pentru persoanele care circulă ocazional cu RATB, precum cei din provincie care trebuie să rezolve ceva în capitală etc.

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Acum cateva momente am primit SMS de la Digi legat de posibilitatea achitarii calatoriilor cu mijloace de transport in comun in Iasi prin SMS:

Quote

Stimate client, acum puteti plati biletele RATP in Iasi prin SMS la numarul 7494! Detalii pe www.rcs-rds.ro/ratpi Echipa Digi Mobil
Stiu ca s-a amintit mai sus aceasta situatie, acum doar vreau sa confirm ca am discutat si cu un controlor de la RATP despre asta si mi-a confirmat ca se pot plati calatoriile prin SMS la operatorul DigiMobil.

Preturi pentru RATP - Iasi (includ TVA-ul):
- 1 calatorie / o linie, SMS = 0.5 eu (~2.24 lei), bilet = 2 lei;
- 90 minute, SMS = 0.99 eu (~ 4.43 lei), nu exista varianta cu bilet, cu 4 lei poti lua un bilet cu 2 calatorii;
- abonament o zi, SMS = 1.92 eu (~ 8.59 lei), varianta de la chiosc = 8 lei.

Offtopic Lieutenant, crede-ma in Bucuresti conditiile de calatorie in transportul in comun, ma rog, cu exceptia tramvaielor :), sunt luxoase, in comparatie cu ceea ce-i la Iasi.
In mod normal in Iasi o calatorie costa 2 lei, in Bucuresti, la suprafata o calatorie costa 1.3 lei.

Attached Files


Edited by Ciubex, 17 December 2014 - 20:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate