Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Gladita

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
am avut si eu o experienta de genul asta, am cules pastaile de gladita dupa primul inghet cand incep sa cada, am estras semintele, le-am pastrat intr-o cutie ermetica semintele peste iarna, in primavara le-am oparit prin scufundare in apa clocotita, dupa oparire le-am lasat 24 in apa la temperatura camerei, dupa care le-am semanat, au inceput sa rasara erau frumoase cand au navalit gainile vecinului si mi-au facut praf minipepiniera.

#20
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Eu am paharel la fiecare plantuta din acelea lavazza,nesscafe...de dozator,inca mai strang de la munca(bine ca se bea multa cafeaPosted Image ) si din ianuarie si pana prin martie -aprilie cand intentionez sa le pun la teren sper sa se dezvolte mult si bine,sa nu am pierderi(natura,fauna Posted Image ) dupa plantare la teren.Mai ramane problema depozitarii,ca sunt multe,intentionez sa le plantez la 10cm distanta intre ele!

Edited by cristisng, 27 December 2014 - 12:43.


#21
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Si dupa cateva zile avem si rezultatele:
[ http://i57.tinypic.com/2dtudm0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i58.tinypic.com/308dxjk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Foarte frumos arata in pahare, insa iti trebuie vreo 300 de pahare? Bafta si LA MULTI ANI!

#23
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
La multi ani!
Din pacate 940 pahare plus 60 de rezerva just in case deci 1000!!!Nu e problema de pahare ci de spatiul de depozitare Posted Image

#24
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Am pregatit prima serie de 100 de seminte.Am atasat niste poze sa se vada cat am smirgheluit(pilit) din samanta.Urmeaza sa vad cate se umfla,cate se prind,deci rata de succes cu metoda asta.Posted Image
[ http://i57.tinypic.com/2akjyud.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i58.tinypic.com/x1edc0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i59.tinypic.com/2rrozfn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.metro.ro/...lb,-100-buc/set

#26
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Nu e problema de pahare...adun de la munca unde avem 3 aparate de cafea....deci gratisPosted Image  ci depozitarea lor pentru crestere....apartament cu 2 camere nu e chiar mare pt ce cantitate imi trebuie mie :)
    Si dupa ce au stat o noapte pe calorifer....toate s-au umflat,dupa pranz urmeaza sa le pun in paharele si sa vad rata de succes din 100 bucati!
[ http://i57.tinypic.com/xdtw6r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
De ce nu astepti sa vina primavara ca sa le germinezi in conditii bune? Daca nu ai posibilitatea sa suplimentezi iluminatul plantelor s-ar putea sa nu faci mare scofala! Pe langa faptul ca risti sa moara plantutele, chiar daca supravietuiesc s-ar putea sa fie debilitate si chinuite de lipsa conditiilor necesare dezvoltarii rasadului. Gandeste-te ca vor umple, cred, destul de repede paharelele cu radacini si va trebui sa le repici...

#28
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Nu le repic deoarece e planta si paharul de la inceput , lumina au cat de cat...apartamentul are ferestrele si balconul  spre sud,nu pot astepta pana la primavara sa le pun direct deoarece vreau sa fie cat de cat maricele cand le plantez definitiv,si in caz de esec(sper sa nu fie asa Posted Image ) mai am mii de seminte si le voi pune la primavara!Am comandat 1kg de seminte tocmai pentru solutiile de backup!Posted Image

Edited by cristisng, 02 January 2015 - 11:18.


#29
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Am citit ca a semanat cineva pentru gard aceasta planta gladita si au mancato si scormonito gainile vecinului. Ar trebui protejata cumva aceasta cultura macar initial cu niste ramuri de salcam intinse peste zona semanata altfel va fi nasol cu animalele care se plimba prin zona neimprejmuita.

#30
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View Postionathan, on 27 decembrie 2014 - 12:34, said:

am avut si eu o experienta de genul asta, am cules pastaile de gladita dupa primul inghet cand incep sa cada, am estras semintele, le-am pastrat intr-o cutie ermetica semintele peste iarna, in primavara le-am oparit prin scufundare in apa clocotita, dupa oparire le-am lasat 24 in apa la temperatura camerei, dupa care le-am semanat, au inceput sa rasara erau frumoase cand au navalit gainile vecinului si mi-au facut praf minipepiniera.

cat timp ati tinut semintele in apa oparita? in ce procent au rasarit?

Edited by terravitis, 02 January 2015 - 21:45.


#31
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
imersie de scurta durata cca 2 minute, rasarire peste 95%

#32
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
eu cred ca am gresit asta toamna.... le-am scufundat in apa clocotita seara si le-am lasat pana dimineta... multe seminte s-au crapat in doua de cat de mult s-au umflat

#33
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

View Postterravitis, on 04 ianuarie 2015 - 16:24, said:

eu cred ca am gresit asta toamna.... le-am scufundat in apa clocotita seara si le-am lasat pana dimineta... multe seminte s-au crapat in doua de cat de mult s-au umflat
Cam mult este drept. Dupa ce au crapat nu mai avea rost sa le pui in pamant. Si nu cred ca trebuia sa le lasi mult in apa clocotita, ar trebui sa scrie undeva cat e durata, ionathan daca a lasat 2 minute si a avut 95% grad de rasarire, cam asta e perioada maxima. Lasandu-le mult s-au umflat pana s-au terciuit. Nu mai erau bune de nimic. Ar fi trebuit sa primesti instructiuni de acolo de unde le-ai cumparat.

#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Iei o oala  , incalzesti bine apa si bagi semintele  , pui un capac si le lasi pina diminata  , te trezesti  , bei  cafeaua si te pui pe plantat  . La mine nu s-au umflat chiar toate,  doar majoritatea  .

#35
cristisng

cristisng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.11.2014
Eu am renuntat, m-am ambitionat si am luat spalieri vie beton cu armatura in ele,dimensiuni 2,4m,sarma intaritura de 3mm si plasa de sarma galvanizata la 1,75m inaltime si gata imprejmuirea.Am ajuns la concluzia ca e deranjul prea mare pentru suprafata mica de inconjurat(cazul meu 100m liniari).Spor va doresc!

#36
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
La 100m liniari este ok, dar eu am de facut cam 1000m liniari. Daca nu mai bine.
Si tot la gladita am ramas cumva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate