Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Student Medicina-Practica de vara in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008
Salutari!

Sunt student in cadrul unei facultati de medicina si am sansa de a face practica de vara anul acesta intr-un spital universitar dintr-o alta tara care face parte din UE; m-am gandit la cateva tari si am cautat informatii pe internet referitoare la acestea, am trimis mail-uri universitatilor respective dar as vrea sa aflu parerea unor medici/studenti la medicina stabiliti in tarile respective.

Concret, tarile vizate de mine sunt: Anglia,Danemarca,Suedia,Finlanda,Norvegia,Olanda.

Informatiile care m-ar interesa sunt:
-Studentii la medicina pot face propriu-zis practica pe pacient (diferite proceduri medicale, asistarea medicului curant) sau exista reglementari foarte stricte in tara respectiva (mai ales referitor la straini, astfel incat sa nu pot face nimic) ?
-Ma pot descurca doar cu limba engleza in spital ? (Evident, pentru tarile exceptand Anglia)
-O suma lunara undeva in jur de 650-700 Euro ar fi de ajuns?

In cazul in care lucreaza cineva in domeniul medical din tarile mai sus mentionate si are cateva minute libere pentru a imi raspunde la intrebari, as fi foarte recunoscator.

Va multumesc!

#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View Postclaudiutel2008, on 25 noiembrie 2014 - 22:43, said:


Informatiile care m-ar interesa sunt:
-Studentii la medicina pot face propriu-zis practica pe pacient (diferite proceduri medicale, asistarea medicului curant) sau exista reglementari foarte stricte in tara respectiva (mai ales referitor la straini, astfel incat sa nu pot face nimic) ?
-Ma pot descurca doar cu limba engleza in spital ? (Evident, pentru tarile exceptand Anglia)
-O suma lunara undeva in jur de 650-700 Euro ar fi de ajuns?

1. Singura practică este anamneza. Poate o consultație.
2. Depinde de spital. Dacă universitatea unde studiezi colaborează cu alte universități unde acceptă studenți cu engleza la practică.
3. Depinde. Dacă te duci pe cont propriu, va fi foarte greu, dacă te duci prin programe o să ai cazare la preț redus sau gratuită.

#3
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008
Multumesc mult, wattu , pentru raspuns.

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postclaudiutel2008, on 25 noiembrie 2014 - 22:43, said:

Salutari!

Sunt student in cadrul unei facultati de medicina si am sansa de a face practica de vara anul acesta intr-un spital universitar dintr-o alta tara care face parte din UE; m-am gandit la cateva tari si am cautat informatii pe internet referitoare la acestea, am trimis mail-uri universitatilor respective dar as vrea sa aflu parerea unor medici/studenti la medicina stabiliti in tarile respective.

Concret, tarile vizate de mine sunt: Anglia,Danemarca,Suedia,Finlanda,Norvegia,Olanda.

Informatiile care m-ar interesa sunt:
-Studentii la medicina pot face propriu-zis practica pe pacient (diferite proceduri medicale, asistarea medicului curant) sau exista reglementari foarte stricte in tara respectiva (mai ales referitor la straini, astfel incat sa nu pot face nimic) ?
-Ma pot descurca doar cu limba engleza in spital ? (Evident, pentru tarile exceptand Anglia)
-O suma lunara undeva in jur de 650-700 Euro ar fi de ajuns?

In cazul in care lucreaza cineva in domeniul medical din tarile mai sus mentionate si are cateva minute libere pentru a imi raspunde la intrebari, as fi foarte recunoscator.

Va multumesc!

problema este si asa:
daca esti in spital si conversezi cu pacientul, va vorbi pacientul engleza ?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postclaudiutel2008, on 25 noiembrie 2014 - 22:43, said:

Finlanda
...
1-Studentii la medicina pot face propriu-zis practica pe pacient (diferite proceduri medicale, asistarea medicului curant) sau exista reglementari foarte stricte in tara respectiva (mai ales referitor la straini, astfel incat sa nu pot face nimic) ?
2-Ma pot descurca doar cu limba engleza in spital ?
3-O suma lunara undeva in jur de 650-700 Euro ar fi de ajuns?
1. Sub supravegherea medicului, da, poti, asta in caz ca esti capabil sa le faci. Din cate am vazut aici studenti (de an 4 sau mai mare) fac recoltari de probe biologice, punctii venoase sau arteriale, in sala de operatii aspira, muta departatoarele, fac suturi etc etc
2. In principiu da, daca se gaseste un medic care sa te ia asa (cu engleza). Totusi, IMHO, sansele sunt mici.
3. Daca gasesti cazare pana-n 300 euro, da, suma de care zici ar ajunge, cam la limita, ce-i drept...

View Postwattu, on 25 noiembrie 2014 - 22:48, said:

dacă te duci prin programe o să ai cazare la preț redus sau gratuită.
Stiu un student roman in Helsinki, venit un semestru, prin Erasmus. Nu are cazare gratuita, si-o plateste.

#6
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008

View Postavenirv, on 26 noiembrie 2014 - 08:26, said:


problema este si asa:
daca esti in spital si conversezi cu pacientul, va vorbi pacientul engleza ?
Da, m-am gandit si la asta si ar fi o problema majora in cazul in care nu vorbesc; din ce stiam (dar poate gresesc), o buna parte din populatia nordica stie limba engleza.

Referitor la Erasmus, asta e programul prin care si eu vreau sa plec, insa facultatea nu se va ocupa sub nicio forma de cazarea studentului.
Va multumesc amandurora pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate